Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

graf

Original poster
Member
Mar 24, 2012
115
0
0
πως μπαινεις στο κρυφο μενου παρακαλω.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει σύγκριση ενός
μοτέρ ΜΕ turbo = ροπή = άνετη λειτουργεια = χαμηλότερη κατανάλωση με
ενα το οποίο ΔΕΝ εχει

Με αυτοκινητο 1000cc , 3 κυλίνδρους ,1100 κιλά με οδηγό ίσως και παραπάνω με υγρά και 10 kg ροπής εγω τα βρίσκω άκρως φυσιολογικά τα νούμερα ειδικά σε πλάκωμα όπως λες και εσυ

Ύπαρχει βίντεο στο YouTube "secret menu fiesta"
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Άλλα επίπεδα κατανάλωσης με το ντιζελάκι tease

Με υπολογισμούς με "χαρτί και μολύβι" γύρω στα 5 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα στα πρώτα γεμίσματα!
 

nis600rr

Rookie
Apr 3, 2015
26
0
0
37
Αθηνα
Μετα απο 10500 ευτυχισμενα χλμ εχω να πω οτι η καταναλωση μου ποτε δεν εχει φτασει σε επιπεδα 8+.
Ακομα και στο ζορι (οχι κοφτες) κυμαινεται στα 6ψηλα, 7χαμηλα...
Σημερα με κινηση, σταματα ξεκινα πηγαινοντας στην δουλεια, ημουν στο 6.3, ενω η μεση συνηθως κυμαινεται στα 5.8 εως 6.2 οταν εχει κινηση..
Γενικως αρκτετα ευχαριστημενος, αν και πιστευω οτι μπορει να πεσει κιαλλο με πιο σωστη οδηγηση..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Ρε παιδιά, είναι λες και μιλάμε για διαφορετικό αυτοκίνητο, έβλεπα 8,7-8,8 για περίπου τα πρώτα 2000χλμ, προχθές που ξαναγέμισα μηδένισα τη μέση, και τώρα βλέπω τριγύρω στο 7,8-7,9. Τα 5 και 6 που λέτε εσείς δεν μου βγαίνουν ούτε όταν είμαι σε κατηφόρα, που λέει ο λόγος....

Έχω λίγα χλμ ακόμα (~2500) βέβαια, ίσως αλλάζει αργότερα προς το καλύτερο, αλλά και πάλι να πέσει από 7,8 σε 5,8 και 6,2 που διαβάζω εδώ είναι το σενάριο του επόμενου Star Wars :D

Το αυτοκίνητο κατά 95% κάνει πάνω-κάτω τη Μεσογείων, με ότι αυτό συνεπάγεται σε σταμάτα-ξεκίνα, μέση ταχύτητα κλπ....
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εγώ επειδή επίσης δεν έχω δει ποτέ κατανάλωση κάτω από 6.4 στα 35000 χλμ που το έχω, και αυτό όταν είχα τις 15" και με πολύ συνετή οδήγηση, έχω καταλήξει ότι παίζουν πάρα πολλά ρόλο στην τελική κατανάλωση: η έκδοση του κινητήρα, η διάσταση ελαστικών που έχει ο καθένας και σε τι πιέσεις είναι φουσκωμένα, τι ποσοστό οδήγησης γίνεται εκτός κίνησης και τι εντός πόλης, σε τι πόλη ζει κάποιος (στην Αθήνα πολλές φορές η κίνηση μέσα στην πόλη κρατάει ώρες πχ, ενώ σε μια επαρχιακή πόλη λιγότερο), τι συνολικό βάρος έχει το αμάξι όταν κινείται, η ποιότητα βενζίνης που χρησιμοποιεί κάποιος και βεβαίως πόσο βαρύ πόδι έχει. Τώρα πάντως με το MP135 είμαι στα 6.9 μέση κατανάλωση, οδηγώντας χαλαρά, η οποία γίνεται εύκολα 7.3-7.4 με λίγη πίεση.
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
Μιλάμε για πετρέλαιο!εχει παρά πολυ χαμηλές καταναλώσεις,εγώ συγκεκριμένα
Καίω γύρω στα 4.5 λίτρα!
 

nis600rr

Rookie
Apr 3, 2015
26
0
0
37
Αθηνα
Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι το αμαξι θελει εντελως διαφορετικη οδηγηση απο οτι ειχα οδηγησει μεχρι τωρα. Τωρα στα 10.000 που αφενως εχει στρωθει το μοτερ και αφετερου εχω μαθει πως πρεπει να το οδηγω, βλεπω χαμηλες σχετικα καταναλωσεις..
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Εγω αν και έχω 13.000χλμ περιπου η καταναλωση ειναι οτι ναναι... γενικα στο 1.0 ατμοσφαιρα αν δεν το βγαζεις σε εθνικη, το ανεβαζεις σε ανηφορες, και δεν κοιτας συχνα ην πιεση στα λαστιχα ακομα και με κανονικη οδηγηση βλεπω 7,5 και οταν λεω κανονικη αλλαζω ταχυτητες στις στροφες που λεει το αμαξι για να μην καιει και με το ζορι να παταω γκαζι σε κατηφορικους δρομους. Αυτο το αμαξι αμα το πας σε πολη με ανηφορες, με 2ατομα+ η καταναλωση θα βαρεσει 2ψηφιο αριθμο... Απογοητευμενος μπορω να πω οταν σου πουλανε το φιεστα για οικονομικο, δεν πληρωνει τελη και τσουπ ερχεται ο τσιπρας παρε και 100$ τελη ετσι... Δηλαδη ας βρει ενας εναν καλο λογο για το γιατι να προτιμησω το φιεστα( το δικο μου εχει καταναώση 8,2 τωρα) απο ενα μεταχειρισμενο golf mk5 tsi 1.4 με προγραμμα που βγαζει καταναλωση 8 και 180αλογα. Βγαζω την χολη μου τωρα αλλα η καταναλωση που εχω ειναι διπλασια του κατασκευαστη..
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ο προηγουμενος φιλος εχει πολυ δικιο.
Η καταναλωση του δικου μου ατμοσφαιρικου ειναι απαραδεκτη ,ακριβως ιδια ισως ελαχιστα καλυτερη απο το προηγουμενο μικρο της οικογενειας ,ενα saxo 1100 με 60 αλογα και αρχαιο κινητηρα και με 280000 στη πλατη του.
Και τα δυο μεσα στη πολη καπου στα 7-7,5 λιτρα με προσεχτικη οδηγηση και με τα περιβοητα λαδια τα 5-20 που υποτιθεται μειωνουν και την καταναλωση κατα 10%.
Σε επαρχιακο δρομο πρεπει να σερνεσαι για να πετυχης καταναλωσεις της ταξεως των
5-5,5 λιτρων.
Αν οδηγεις αξιοπρεπως και χωρις να βαζεις σε κινδυνο τον κοσμο που κουβαλας ,τοτε
ανετα τα 7 λιτρα στο τσεπακι.
Ειναι αληθεια οτι λενε ψεματα περι καταναλωσεων ,η μπορει να λενε αληθειες αλλα οι δοκιμες
καταναλωσεων εχουν συνθηκες εκτος πραγματικοτητας.
Και επειδη ξερω οτι το τεστ καταναλωσεων γινονται σε εργαστηρια με εξωμειωτες και μοτερ στον παγκο,μου φαινεται ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΨΕΥΤΙΚΟ ΝΑ ΜΕΤΡΑς ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙς ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΒΑΡΟς ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Εγώ έχω μετρήσει μέσα στην πὀλη 7-7.3 λίτρα , σε ανοιχτο δρόμο 6.3-6.5 και σε εθνικη με ταχύτητα 120-140 και ενεργοποιημένο air condition γύρω στο 7. Τα νούμερα που αναφέρει η Ford είναι εφικτά μόνο άμα κάνεις τις συγκεκριμένες διαδρομές με συγκεκριμένες συνθήκες. Να προσθέσω επίσης ότι την λειτουργία start-stop την έχω μόνιμα απενεργοποιημένη επειδή με τσαντίζει και δεν θέλω σε κανα χρόνο να αλλάξω μίζα. Το πρώτο που κάνω από συνήθεια μόλις βάλω μπρος είναι να πατήσω το κουμπάκι. Εξάλλου σύμφωνα με τα στοιχεία της Ford η λειτουργία του εξοικονομεί μεσα στην πόλη περιπου 0.2 του λίτρου /100 χλμ .
 

HuxFluX

Rookie
Nov 22, 2015
11
0
0
Προσφατα παρελαβα το Mk7.5 sport (ecoboost 125HP) και ξεκινησα το στρωσιμο.
Σημερα στα πρωτα του χιλιομετρα σε εθνικη οδο, με cruise control στα 110χλμ/ωρα, eco mode on , κλειστο a/c και κατοσταρα βενζινη εγραψε περιπου 6λιτρα/100χλμ.
Δεν μπορω να πω οτι ειναι η καταναλωση που ανεμενα, αλλα οπως λεει και το εγχειριδιο, για να πιασει νορμαλ καταναλωση πρεπει να γραψει πανω απο 3.000χλμ. Το δικο μου δεν εχει γραψει ουτε το 1/10 ακομη , αρα συνεχιζουμε το στρωσιμο και βλεπουμε :)

Kατα τ'αλλα εχω μεινει αναυδος απο την στιβαροτητα του και την σταθεροτητα του, οπως και απο την πληροφορια που περναει απο το δρομο στο τιμονι (εχοντας πρωτα οδηγησει διαφορα παλαιοτερα ή πιο καινουργια μοντελο του group vag, της αντιστοιχης κατηγοριας του fiesta).
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Παιδιά να ρώτησω κάτι. Στο μενού βλέπω την μέση κατανάλωση σε lt/100km αλλά σαν στιγμιαία βλέπω lt/h. Σε όλα τα αυτοκίνητα έτσι είναι? Θα περίμενα να δω ως στιγμαια επίσης lt/100km... Αυτό το lt/h δε μου λέει και πολλά..
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Το lt/h το δειχνει οταν το αυτοκινητο δεν κινειται, οταν κινειται αυτοματως μετατρεπεται σε lt/100km
 

MakisST

New member
Mar 23, 2016
57
0
0
Πόσο βλέπετε στα ντίζελ? Εγώ 3,5 σε επαρχιακό δίκτυο... 1,5 tdci.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Εγώ παίζω στο 4,6 σε μεικτές συνθήκες. Πάντως και σε πολύ κίνηση κάτω από 5,5 είναι.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Αν και έχω κάνει μόνο 1500km προς το παρόν (ακόμα το στρώνω), βλέπω ότι η κατανάλωσή μου είναι συνήθως στο 5.1 - 5.2 lt/100km αλλά αυτό το καταφέρνω επειδή όπου δε χρειάζεται να πατήσω γκάζι, απλώς δεν το πατάω ή όταν θέλω να συντηρήσω μια ήδη κεκτημένη ταχύτητα, απλά χαιδεύω το γκάζι.
Ανεβοκατεβαίνω κηφισό καθημερινά και ειδικά στην επιστροφή για πολλά χιλιόμετρα απλά ρολάρει.. οπότε έχω καθαρά μηδενική και γιαυτό μου βγαίνει μέση κατανάλωση 5.1...
Σε καθαρά πόλη είμαι στο 5.9 χοντρικά.
Την τελευταία φορά που έβαλα πετρέλαιο (την περασμένη Πέμπτη) με τιμή 0.969 ευρώ vpower diesel, έδωσα 30.33 ευρώ και τα χιλιόμετρα που είχα διανύσει ήταν 565.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread