Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kimon

New member
Jul 19, 2015
53
2
8
Τελευταία ένδειξη κατανάλωσης σε 1.0 ecoboost 100hp: 6,5lt/100km.
Συνολικά, έχω κάνει κοντά στα 2400χλμ. Η ανωτέρω τιμή κατανάλωσης επετεύχθει με αρκετή υπομονή στα τελευταία 300km (εκ των οποίων ~180km σε εθνική χωρίς συχνές κλίσεις και 120km επαρχιακό με σχεδόν μοιρασμένες ανηφόρες-κατηφόρες) και ταχύτητες στην εθνική ως 120-125km/h.Στον επαρχιακό σε κάποιες ήπιες κατηφόρες ρολάρισε με 3η,4η.
Πρώτη φορά πέτυχα τόσο χαμηλή κατανάλωση από τότε που το έχω,αλλά η αλήθεια είναι πως ο τρόπος οδήγησης ήταν αρκετά στοχευμένος,λόγω και ελευθερίας χρόνου. Συνήθως,βλέπω γύρω στο 8-8,5lt/100km καθ'ότι κατά ένα 60-70% έχει αστική χρήση.
Το ελπιδοφόρο είναι πως ακόμη είναι άστρωτο,αλλά δεν πιστεύω πως και μετά το στρώσιμο με normal οδήγηση θα πέσει στα επίπεδα του κατασκευαστή (αναμενόμενο,όπως συμβαίνει με σχεδόν όλες τις μάρκες).Έχω την εντύπωση πως γύρω στο 7-7,5 θα καίει,που δεν είναι κι άσχημα για turbo βενζίνη.
Σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος.
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Εμένα μετά από 2 χρόνια και 30.000 χλμ έχει κάτσει στο 6.5 με 6.8
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα,

Δε μπορώ να εξηγήσω κάτι και θέλω τη βοήθειά σας, αν ξέρετε. Φουλάρω το αυτοκίνητο και μηδενίζω το trip που δείχνει πόσα τα διανυθέντα χιλιόμετρα από τη στιγμή του reset. Πάω μετά από δύο εβδομάδες να φουλάρω και πάλι. Πριν γεμίσω βλέπω ότι μου λέει trip km 568 και 260 km to 0 (απομένοντα χιλιόμετρα). Επομένως θεωρώ ότι με γεμάτο ντεπόζιτο συνολικά (και δεδομένου ότι θα συνέχιζα με το ίδιο στυλ οδήγησης μέχρι να αδειάσει το ρεζερβουάρ) ότι με ένα γεμίσμα θα έκανα 828km. Αντίστοιχα, μόλις το γέμισα, δεν έκανα reset και επομένως θεωρώ ότι θα έπρεπε να βλέπω πλέον 828km to 0. Ξεκινάω και βλέπω ότι μου λέει 746km to 0. Πως γίνεται αυτό? Κάτι δε σκέφτηκα σωστά.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έτσι κάνει και στο δικό μου. Μετά το γέμισμα είναι "επιφυλακτικό" το trip computer. Στην πορεία όμως, κάνοντας χιλιόμετρα, η αυτονομία μπορεί να μην μεταβάλλεται ή να μεταβάλλεται λίγο.
 

xrispas7

Newbie
Feb 6, 2015
3
0
1
Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ με διαφορετικές μάρκες βενζίνης, από τα 50 χλμ π απομένουν κ με 45 λίτρα που θέλει να γεμίσει  το τριπ μου βγάζει μια 700 μια 620 πχ. Όπως κ με 95αρα  είχα 6.5 ενώ με 100αρα 6.1-2
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άρα δεν παίρνει 45 λίτρα το ρεζερβουάρ. 42 χωράει. Το λέω περισσότερο μην έχεις αυτή την αίσθηση και σε "κλέβουν" οι βενζινοπώλες...
Πέραν τούτου, ναι, συμφωνώ μαζί σου. Με 100άρα βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα (και το 1.4 και το ST) όπως και αναλόγως το πρατήριο και τη φίρμα της βενζίνης.
 

nontas1966

Rookie
Jul 7, 2016
16
0
1
Καλησπερα παιδια.... Εχω το fiesta 1.5 diesel 95 hp εδω και 2.5 μηνες και εχω κανει 3000 χιλιομετρα....Ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την καταναλωση...Με πολυ προσεκτικη οδηγηση ( σε σημειο που να αλλαζω ταχυτητες σχεδον μονο οταν το υποδεικνυει το shift changer ) και η λαταναλωση που εχω μεσα στην πολη ειναι 7,3 με 7,5 . Μου ειπαν οτι μετα το service θα δω αλλο αμαξι ως προς την καταναλωση...αλλα και παλι δεν ειναι υπερβολικη? Ακουω κατι 4,3 με 4,5 και εχω φρικαρει
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
nontas1966 said:
Καλησπερα παιδια.... Εχω το fiesta 1.5 diesel 95 hp εδω και 2.5 μηνες και εχω κανει 3000 χιλιομετρα....Ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την καταναλωση...Με πολυ προσεκτικη οδηγηση ( σε σημειο που να αλλαζω ταχυτητες σχεδον μονο οταν το υποδεικνυει το shift changer ) και η λαταναλωση που εχω μεσα στην πολη ειναι 7,3 με 7,5 . Μου ειπαν οτι μετα το service θα δω αλλο αμαξι ως προς την καταναλωση...αλλα και παλι δεν ειναι υπερβολικη? Ακουω κατι 4,3 με 4,5 και εχω φρικαρει
Καλησπερα, περιεργο μου φαίνεται αυτό. Έγω έχω τώρα 18.500 χιλιόμετρα με ίδιο αμάξι και υπολογίζω την κατανάλωση σχεδόν σε κάθε γέμισμα με "μολύβι και χαρτί". Το περισσότερο που έχω δει σε πολύ κίνηση είναι γύρω στα 5,5 lt/100 km. Συνήθως σε μεικτές συνθήκες παίζει από 4,5 έως 5
 

nontas1966

Rookie
Jul 7, 2016
16
0
1
ilias86 said:
Καλησπερα, περιεργο μου φαίνεται αυτό. Έγω έχω τώρα 18.500 χιλιόμετρα με ίδιο αμάξι και υπολογίζω την κατανάλωση σχεδόν σε κάθε γέμισμα με "μολύβι και χαρτί". Το περισσότερο που έχω δει σε πολύ κίνηση είναι γύρω στα 5,5 lt/100 km. Συνήθως σε μεικτές συνθήκες παίζει από 4,5 έως 5

Και εγω το ιδιο ακριβως κανω ηλια...Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει....πλεον οδηγω επιτηδες προσεκτικα και οικονομικα για να δω αν θα πεσει η καταναλωση....δεν πεφτει με τιποτα κατω απο 7...εσυ μετα το πρωτο service ειδες διαφορα?
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Δεν έχω κάνει ακόμα Service, δεν έχω κλείσει χρόνο, μόνο 2 αλλαγές λαδιών και δεν έχω δει κάποια διαφορά.
 

nontas1966

Rookie
Jul 7, 2016
16
0
1
ilias86 said:
Δεν έχω κάνει ακόμα Service, δεν έχω κλείσει χρόνο, μόνο 2 αλλαγές λαδιών και δεν έχω δει κάποια διαφορά.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια...Αναγκαστικα Θα απευθυνθω στην αντιπροσωπεια γιατι μιλαμε για τεραστια διαφορα...
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Βαζεις απο ενα πρατηριο γενικα?Μηπως εκει γινεται κατι?
 

nontas1966

Rookie
Jul 7, 2016
16
0
1
ilias86 said:
Βαζεις απο ενα πρατηριο γενικα?Μηπως εκει γινεται κατι?

εχω δοκιμασει απο 3-4 διαφορετικα επιτηδες...1 shell kai 3 bp.... επισης παντα βαζω vpower η ultimate...απο παντου την ιδια καταναλωση εχω
 

kostas.ceed

MK7
Member
Oct 14, 2012
139
0
16
44
Αν. Αττικη
www.euboikotopio.gr
Μοντέλο
MK7
Πατε στοιχημα πως ειναι το ποδι του οδηγου;οδηγουμε δυο ατομα εδω κ δυο μηνες ενα navara.εγω θεωρω πως πηγαινω κοτα κ βγαζω 700 χλμ στο γεμισμα.ο αλλος 800...
 

nontas1966

Rookie
Jul 7, 2016
16
0
1
kostas.ceed said:
Πατε στοιχημα πως ειναι το ποδι του οδηγου;οδηγουμε δυο ατομα εδω κ δυο μηνες ενα navara.εγω θεωρω πως πηγαινω κοτα κ βγαζω 700 χλμ στο γεμισμα.ο αλλος 800...

μπορει να χεις δικιο ρε κωστα αλλα σκεψου οτι αν στον ηλια καιει 5 και σε εμενα 7 , ο ηλιας κανει 840 km με ενα γεμισμα και εγω 600 ...240  km διαφορα ειναι παρα πολλα για να ειναι αυτη η εξηγηση....θα παω απο το service , το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να σκεφτω τι θα τσεκαρουν
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Ειναι το ποδι του οδηγου αποκλειστικα, και εγω τις ιδιες αποριες ειχα με το βενζινοκινητο μεν, εχω δει καταναλωση σε ταξιδι 5.2-5.5 μεσα στην πολη απο 6,8 μεχρι και 9 ακατεβατα χωρις να καταλαβαινω το γιατι, εψαχνα μηχανικα, φιλτρο αερος, βενζινη, σφαλματα και δεν εβρισκα τιποτα απλα ειναι θεμα οδηγης τελειως γτ το εδινα στην κοπελα μου και εριχνε την καταναλωση 1 μοναδα για πλακα.. η λογικη λεει οτι μετα 10.000 ή το σερβις θα δεις αλλαγη, εγω δεν ειδα τοσο στην καταναλωση αλλα στο οτι το αμαξι εγινε πιο σβελτο και πιο χαλαρο με τ ην εννοια οτι ενιωθες και ακουγες το μοτερ να δουλευει σωστα με μειωμενες τριβες κλπ κλπ υπομονη κανε και αστο να τσουλαει σε καμια κατηφορα :p (ενα παραδειγμα για να καταλαβεις ποσο θεμα εχει η αντιληψη----> βάζω εξάτμιση στο αμάξι, το πρώτο μήνα το έλιωνα, εκκινήσεις, κόφτες, downshifts, μαρσαρίσματα σε άλλους επιδειξίες κλπ και γκάζι ακόμα και σε κατηφόρες με τεράστια κλίση και ακόμα και οταν πήγαινα χαλαρά γέμιζα τις ταχύτητες έως 4000στρ, κοιτάω κατανάλωση -> 9,3 μεσα στην πολη βεβαια ολα. Μια μέρα με το καλό φεύγω πατημένος 3-4 ωρα να παω πειραία λιμάνι, σαν αεροπλάνο που απογειωνόταν ακουγόμουν μέχρι που με σταματάνε τσουπ κλήση... εμ απο την επομενη μέρα σταμάτησα να το λίωνω και φρόντιζα να μην γεμίζω ταχύτητες και να μην το λίωνω οταν δεν πρέπει και να πηγαίνω ήρεμα και η κατανάλωση ήταν στο 7,2 σταθερα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread