Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Καλησπέρα σε όλους. Στις 29-5-2015 έκανα το πρώτο ετήσιο service σε fiesta 1.0  100 hp, με 7.400 χλμ. Κόστος 149,65 με αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού και φίλτρου καμπίνας (το οποίο ήταν πεντακάθαρο). Επειδή παρακολουθούσα τη διαδικασία, έλεγχος στο υπόλοιπο αυτοκίνητο κανείς. Εγώ τους είπα φεύγοντας ότι θέλει σφίξιμο το χειρόφρενο.
Να σημειώσω ότι υπάρχει ανάκληση για τα αυτοκίνητα αυτά σε σχέση με την αντλία βενζίνης κατόπιν σχετικής ειδοποίησης από το σύστημα της FORD μόλις ενημερώθηκε για τον αριθμό πλαισίου. Ανάκληση βέβαια υπάρχει δεν υπάρχουν όμως ανταλλακτικά και από ότι μου είπαν ίσως σε 10 ημέρες φέρουν. Αυτά, και ο θεός βοηθός. Κατά τα άλλα μου έστειλαν και mail να απαντήσω αν είμαι ευχαριστημένος.
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
πως εμαθες για την ανακληση! σε ειδοποιησαν η στο ειπαν στο σερβις.
 

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Στο service μου το είπαν. Με το που πέρασαν τον αριθμό πλαισίου τους έβγαλε μήνυμα το computer για την ανάκληση. Δεν έχουν όμως ανταλλακτικά. Μπορούμε και από την ιστοσελίδα της FORD ενότητα KATOXOI FORD υποενότητα ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΥΧΝΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ, κάτω - κάτω, έχει link που βάζουμε τον αριθμό πλαισίου και πληροφορούμαστε αν υφίσταται ανάκληση.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αλλο ενα παραδειγμα ελληνικού επαγγελματισμού. Μετα φαιω εγω που γινομαι κακός...

κανονικα σε ένα service πρεπει να ελεγθούν 50 σημεία, απο την κατασταση των μακτρων των υαλοκαθαριστηρων μέχρι την πίεση των ελαστικων, σταθμες όλων των υγρών, τζόγους τροχών, κλπ. Αλλα "δεν βαριεσαι καινούργιο είναι ώχ αδερφε"
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Ήθελα να ανοίξω κ εγώ το θέμα αυτό..

1ο σέρβις για τον 1000αρη εκομπουστ (100hp version), γενόμενο τον 05/2014 στον Παζαρό.
Αλλαγή 5λίτρα λάδι Castrol Ecoboost 5w20, φίλτρο λαδιού 2L, φίλτρο καμπίνας Ford και υγρό καθαρισμού παρμπρίζ. (σημειώνω πως επιστράφηκε η 5λιτρη συσκευασία Καστρολ με λιγότερο απο 500ml μέσα καθώς και το χρησιμοποιημένο φίλτρο καμπίνας σε σακούλα) κόστος 110€ + είχα πάρει κ αυτοκίνητο αντικατάστασης. (σσ. ελειπα δεν ήμουν πάνω απο το αμάξι)

2ο σερβις 05/2015. Όλα ακριβώς τα ίδια.. + Αλλαγή υγρών φρένων DOT4, όπως προβλέπεται σε αυτού του είδους τα υγρά. Κόστος 145€ (περίπου). Ήμουν απο πάνω, ο μηχανικός έριξε και υγρό καθαρισμού στους αεραγωγούς του aircondition συν τοις αλλοις, σπρευ καθαρισμού στο καρτερ χαμηλά μετά την αλλαγή λαδιών, συν καθαρισε τη μηχανη απο πάνω με ειδικό αφρό και συν έλεγχος για διαρροή παραφλού στο κύκλωμα, που είχα την αίσθηση-φοβία πως είδα μειωμένη τη στάθμη του. Ο μηχανικός συζητήσιμος σε κάποια θέματα που ρωτήθηκε, αλλά και ο τεχνικός διευθυντής το ίδιο, δεν δυσανασχέτησε επουδενί.

Γενικότερα πολύ ευχαριστημένος απο τη δουλειά τους, απλώς οι τιμές μου φαίνονται αρκετά τσιμπημένες, εντάξει εξουσιοδοτημένο είναι έχει έξοδα, δεν διαφωνώ.. Αλλά όταν κλείσει η 3ετία της βαρβάτης εγγύησης, θα ψαχτώ και εκτός αντιπροσωπειών. Ίσως κάποιος εξειδικευμένος. Θα δούμε σαν έρθει η ώρα.
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
προφανώς το πηγες στο παζαροπουλο στη Π.Ραλλη ,εχω περάσει από κει κ φαινονται περισσοτερο οργανωμένοι συγκριτικά με της καποδιστριου που το παω εγω οι τιμές βεβαια στα ιδια
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Aυτα που αναφέρει ο cris τα παρατηρησα και εγώ στον Παζαρόπουλο (στο 2ο service του) που ήμουν παρών και εντυπωσιάσθηκα. Οι τιμές γιά εξουσιοδοτημένο είναι καλές. Τον Μαρτιο έκανα το 1ο service σε άλλο γνωστο εξουσιοδοτημένο,  και ήταν η μέρα με την νύχτα : τσαπατσουλιά και προχειρότητα και από τιμές πολύ ακριβώτερα . Με πήραν και τηλέφωνο να με ρωτήσουν αν έμεινα ευχαριστημένος και τους είπα ότι δεν θα τους ξαναπροτιμήσω.  Μάλλον πρέπει να πηγαίνουμε (όσο είμαστε στην εγγύηση) σε εξουσιοδοτημένα με λιγώτερη δουλειά. Εξάλλου στα πρώτα χρόνια δεν κάνεις και τίποτα σοβαρές εργασίες.
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
στον παζαρο ν.ιωνια πηγα κι εγω.τιμη 145. στη βελμαρ μου ζητησαν 170.
 

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Τα ανταλλακτικά για την ανάκληση της αντλίας βενζίνης ήρθαν. Το πήγα για έλεγχο σήμερα το πρωΐ και πριν από λίγο το παρέλαβα. Όλα καλά.
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
εβαλα τον αριθμο πλαισιου και δεν μου βγαζει για αντλια. βγαζει ομως αναβαθμιση εγκεφαλου . νατο παω η οχι! το βγαζει σε καποιον αλλο!παραγωγη12-2012.
 

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Στο δικό μου που έβγαλε ανάκληση για αντλία βενζίνης είναι κατασκευής 3/2014. Ενας φίλος που αγόρασε το ίδιο 10 ημέρες μετά από εμένα δεν του έδειξε τίποτα στο service που πήγε. Εχει σχέση με τον αριθμό πλαισίου.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Περίεργα πράγματα συμβαίνουν. Στο δικό μου που είναι κατασκευής 1/2014 δεν δείχνει το σύστημα ότι πρέπει να αντικατασταθεί η αντλία βενζίνης.
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
nsofi said:
Καλησπέρα σε όλους. Στις 29-5-2015 έκανα το πρώτο ετήσιο service σε fiesta 1.0  100 hp, με 7.400 χλμ. Κόστος 149,65 με αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού και φίλτρου καμπίνας (το οποίο ήταν πεντακάθαρο). Επειδή παρακολουθούσα τη διαδικασία, έλεγχος στο υπόλοιπο αυτοκίνητο κανείς. Εγώ τους είπα φεύγοντας ότι θέλει σφίξιμο το χειρόφρενο.
Να σημειώσω ότι υπάρχει ανάκληση για τα αυτοκίνητα αυτά σε σχέση με την αντλία βενζίνης κατόπιν σχετικής ειδοποίησης από το σύστημα της FORD μόλις ενημερώθηκε για τον αριθμό πλαισίου. Ανάκληση βέβαια υπάρχει δεν υπάρχουν όμως ανταλλακτικά και από ότι μου είπαν ίσως σε 10 ημέρες φέρουν. Αυτά, και ο θεός βοηθός. Κατά τα άλλα μου έστειλαν και mail να απαντήσω αν είμαι ευχαριστημένος.

Φιλαρακι λυπαμαι,αλλα σε σκισανε κανονικοτατα,με σχεδον τα ιδια χρηματα εχω αλλαξει εκτος απο αυτα που ειπες,τακακια,υαλοκαθαριστηρες και μπουζι.Τα ανταλλακτικα τα ειχα αγορασει εγω και τα πηγα σε ενα συνεργειο που φτιαχνει φορντ στη θεσσαλονικη και μου πηρε 40 ευρω για τα περαστικα και για τον καθαρισμο των πισω φρενων
 

Tsikitsak

Rookie
Jun 19, 2015
28
0
0
Λοιπον,2 site που εχουν αρκετα καλες τιμες ανταλλακτικων

www.onparts.gr

www.maxxparts.gr
 

CB

Rookie
Jul 7, 2014
30
0
6
48
Αθηνα
Μολις πηρα το Fiestaki μου απο τον Παζαροπουλο στην Πετρου Ραλλη. Αψογη εξυπηρετηση, φιλικες φατσες και πολυ καλες τιμες..23000χλμ 2ο service (λαδια-φιλτρο λαδιου, φιλτρο A/C, υγρα φρενων και Καρτα Καυσαεριων Συνολο 155ε. Αλλαγη μπαταριας και πλυσιμο ΔΩΡΟ!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread