Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Καλή λύση αυτή για κάμερα οπισθοπορείας. Ρεύμα από που σκέφτεσαι να πάρεις? Από το gps που έχει στο παρμπριζ ή απευθείας από την ασφαλειοθήκη στο ντουλαπάκι του συνοδηγού? Ενημέρωσε αν μάθεις τιμή γιατί ίσως με ενδιέφερε και εμένα κάτι τέτοιο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Έχω κάνει προσφορά στις 90 λίρες (από 105) και περιμένω. Πάντως τέτοιους καθρέπτες μπορείς να βρεις πολλούς σε eBay και Aliexpress, μερικοί έχουν ενσωματωμένο DVR, μερικοί είναι ΚΑΙ android 5ιντσο "ταμπλετάκι", οπότε έχεις πολλές επιλογές. Απλώς εγώ προτιμώ να φαίνεται "εργοστάσιο", δηλαδή να μην κουμπώνει πάνω από τον υπάρχοντα καθρέπτη αλλά να μπαίνει κατευθείαν στη βάση στο parebrise, γι'αυτό κοιτάω αυτόν που είναι κάπως ακριβούτσικος.

Στη C5 το είχα αγοράσει 135 λίρες, δεν το είχα ψάξει και πολύ, και έχω και το εργοστασιακό navi στη C5, οπότε ήθελα μόνο το ηλεκτροχρωματικό auto-dim και την rearview camera.

Η τοποθέτηση θέλει μόνιμο και switched +12V, οπότε πρέπει να κατέβεις στην ασφαλειοθήκη. Επίσης πρέπει να έρθουν από πίσω το σήμα video της κάμερας συν το καλώδιο της όπισθεν.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Γνωρίζω ότι υπάρχουν άπειροι τέτοιοι καθρέπτες. Απλά επειδή με τα κινέζικα δεν τα πάω πολύ καλά, θα προτιμούσα κάτι που ξέρω ότι δουλεύει απροβλημάτιστα. Από την στιγμή που έχεις τον ίδιο και είσαι ευχαριστημένος, για εμένα αυτό είναι θετικό.
Δεν έχω σκοπό να βάλω την κάμερα οπισθοπορείας εκεί, γιατί ήδη την έχω βάλει να δείχνει στην οθόνη του sony, αλλά θέλω έναν ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη με την δυνατότητα να δέχεται σήμα rca. Κάποια χρήση θα βρω για το video.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Να και το αντίστοιχο με επιπλέον DVR λειτουργία, σε ακόμα καλύτερη τιμή (και μεθαύριο που θα γίνει το 11.11 Sale θα είναι ακόμα φθηνότερο).

170 Degree Full HD 1080P 30FPS 800*480 4.3" TFT LCD Auto Dimming Car Bracket Rearview Parking Mirror Monitor Video Recorder DVR

Φαίνεται να είναι ίδια ακριβώς κατασκευή με αυτό που έχω στη C5, οπότε *υποθέτω* ότι είναι το ίδιο μοντέλο, με πρόσθετο DVR.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Καλή και αυτή, και μου αρέσει που συνδυάζει και την κάμερα καταγραφής. Δεν λένε όμως τίποτε για τελωνείο αυτοί. Παρότι το στέλνουν με απλό ταχυδρομείο, ίσως και να υπάρξουν κάποια έξτρα κόστη.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Αυτό είναι λαχείο, κατά 99% το υποτιμολογούν στο χαρτάκι που κολλάνε απέξω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Τους λες να το βάλουν π.χ. 29.90€, ώστε να έχει μια "πιστευτή" τιμή, και όχι το κλασσικό Gift/Sample που δεν το πιστεύουν στο τελωνείο, και το πολύ-πολύ να πληρώσεις 4-5 ευρώ...
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Με απλό ταχυδρομείο και αναγραφή μικρότερης τιμής ποτέ δεν είχα θέμα με πολλές αγορές απέξω...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Είναι λαχείο, δεν ξέρω πόσα χρόνια και πόσες αγορές έχετε κάνει εσείς, πάντως εγώ που έχω αγοράσει μεγάλο τριψήφιο αριθμό εξαρτημάτων/ανταλλακτικών από ΗΠΑ, Κίνα, Ιαπωνία κλπ, τα έχω δει όλα τα σενάρια. Είχα πέσει μάλιστα και στην εποχή (κάπου το '05 νομίζω) που ειδικά οι Ιάπωνες έκοψαν εντελώς το Gift/Sample γιατί είχε γίνει επίσημη μανούρα μεταξύ τελωνειακών αρχών, και μου ήρθαν πιο ακριβά κάποια πράγματα που είχα πάρει για το RX8, ενώ πριν 1-2 μήνες είχα φέρει άλλα πράγματα χωρίς καμία ενόχληση από τελωνείο.

Αν έρθουν με courier τότε είναι εγγυημένο το τελωνείο, ενώ και αν αυτο-καρφωθείς με την αναγραφή της τιμής, ε μην περιμένεις να στην χαρίσουν οι τελώνες :D Αλλά δεν θέλει και υπερβολές, π.χ. τεράστια βαριά κουτιά με την ένδειξη "gift" απέξω  :D
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνώ, με εταιρείες courier τύπου DHL, EMS κτλ.. είναι 101% σίγουρο το τελωνείο. Από διαδικτυακές έχω και γω τριψήφιο αλλά πάντα με ταχυδρομείο (με tracking number) και κανένα πρόβλημα. Σίγουρα ένα βαρύ/μεγάλο πακέτο καλό είναι να αποφεύγεται.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Παρήγγειλα τον αυτόματο ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη για το Fiesta, ο οποίος έχει ενσωματωμένη οθόνη για κάμερα οπισθοπορείας, έχει ενσωματωμένη πρόσθια κάμερα για DVR, ενώ μπορεί να συνδεθεί και άλλη εξωτερική πηγή, αν θέλουμε να δούμε κάτι. Επίσης παρήγγειλα και μια περίπου-ΟΕΜ κάμερα για το πίσω φως πινακίδας, ώστε να φαίνεται όσο πιο "εργοστασιακό" γίνεται.

Μόλις παραλάβω και κάνω την εγκατάσταση -θέλει λίγη δουλίτσα- θα ποστάρω τα αποτελέσματα :)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
nexus said:
Τον παρήγγειλα και εγώ...!!

Ελπίζω να μας βγει καλός!

Τι να σου πω, στην C5, όπως έγραψα πιο πριν, έχει βγει άριστος, όχι απλά καλός! Οπτικά φαίνεται να είναι το ίδιο προϊόν, παρόλο που έχει το DVR, άρα το πιθανότερο είναι να βγει το ίδιο καλός και αυτός εδώ.

Φωτό με το bracket και τη βάση του parebrise έστειλες ? Καλό είναι γιατί βοηθάει στο να σου στείλουν το σωστό (πρέπει να είναι το νο.1 από ότι είδα)....
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το 1 πρέπει να είναι ναι, αλλά δεν μπόρεσα να το δηλώσω αυτό κάπου κατά την παραγγελία. Εσύ τους έστειλες email? Έστειλα και εγώ ένα μήνυμα στον πωλητή. Να δω τι θα μου απαντήσει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Ναι, έβγαλα photo και του έστειλα μέσω του Contact Seller, γιατί την έπαθα με τη C5 και δεν την ξαναπατάω :) Μου απάντησε ήδη ο άνθρωπος ότι όντως είναι το #1 και είμαστε ΟΚ...
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
OK. Καλά που μου το είπες γιατί δεν ήξερα, πως τελικά, θα μου έστελναν το σωστό bracket. Υπέθεσα ότι θα μου έστελναν κάποιο email να με ρωτήσουν πριν το στείλουν.

Ελπίζω να μου απαντήσουν και εμένα στο μήνυμα που τους έστειλα σύντομα.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ωραία μου απάντησαν και εμένα και επιβεβαίωσα το σωστό νούμερο. Thanks Ace, γιατί μου φαίνεται θα την πατούσα τελικά! Το μόνο που μένει τώρα είναι να μου το στείλουν και με το σωστό bracket :)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Ωραίος ;)

Πήρα και 4-5 ψιλοπραγματάκια για το Fiesta, έτσι για να το φρεσκάρω λιγάκι, όχι τίποτα σοβαρό, των 10-20-30€ είναι, μόλις μπουν όλα τα πραγματάκια θα ποστάρω και τις photos, μαζί βέβαια με τον καθρέπτη και τη κάμερα :)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Επιτέλους ο καθρέπτης και η κάμερα ήρθαν, μετά από σχεδόν 1,5 μήνα. Ο καθρέπτης απλά τοποθετήθηκε -χωρίς τροφοδοσία- και περιμένω να βρω χρόνο/ευκαιρία να το αφήσω στη Βελμάρ ή σε ηλεκτρολόγο για να γίνει η τοποθέτηση της κάμερας και η σύνδεση με τον καθρέπτη.

Μόλις γίνουν όλα, θα ποστάρω photo με το τελικό αποτέλεσμα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Λοιπόν έγινε η εγκατάσταση, τελικά ήταν πιο ζόρι από όσο νόμιζα, σίγουρα πιο δύσκολη από ότι στη C5. Ο καθρέπτης, πέρα από ηλεκτροχρωματικός, έχει δυνατότητα για σύνδεση δύο video-inputs, μία εκ των οποίων είναι για πίσω κάμερα (γυρνάει αυτόματα με το σήμα της όπισθεν), συν την FHD μπροστινή κάμερα που έχει για εγγραφή. Γυρνάει πολύ γρήγορα στην όπισθεν, ενώ μόλις βγάλεις την όπισθεν γυρνάει στην μπροστινή για 10" (για να ξεκινήσει η εγγραφή, αν το έχεις ρυθμίσει έτσι). Εφόσον η κάμερα που πήρα μπαίνει στο φως πινακίδας, ο καθρέπτης κουμπώνει πάνω στην εργοστασιακή βάση, και με τα ειδικά καπάκι δεν φαίνονται πουθενά καλώδια, η εγκατάσταση είναι εντελώς factory-look. Κάτι που ήθελα εξ'αρχής αγοράζοντας αυτό το καθρέπτη (και το ήξερα ήδη από την C5).

Μερικές photos από το καθρέπτη, με μπρος και πίσω κάμερα, συν το πως φαίνεται η κάμερα απέξω.

Μπροστινή κάμερα
eajxhw.jpg


Πίσω κάμερα
1zdwvwi.jpg


Εξωτερική όψη
x29dnl.jpg
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread