Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ilias1956

Original poster
Newbie
Jun 18, 2014
5
0
0
Καμερα οπισθοπορειας

Εχω το Fiesta 100 hp Ξερει κανεις αν η Ford Διαθετει καμερα?
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
πονεμενη ιστορια... με παραγγελεια αμα την επερνες θα ηταν ολα ενταξει.. τωρα να την βαλεις δεν ξερω εαν θα μπορεσεις.. αλλα αμα μαθεις ενημερωσε μας!
 

ilias1956

Original poster
Newbie
Jun 18, 2014
5
0
0
Στην μαμα Ford υπαρχει http://www.fordparts.com/Commerce/CatalogResults.aspx?y=2014&m=Ford&mo=Fiesta&initSearch=1&keyword=camera#
την δευτερα θα παω στον καρανικολα και θα δω......
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
εγω εχω την ενχρωμη οθονη και τη πηγη της sony αλλα οταν ρωτησα στον βροχιδη στη θεσσαλονικη μου ειπανε δυσκολα παρολα αυτα η οθονη κανει τη δουλεια μιας και η ενχρωμη εχει 2 εξτρα υποδοχες απο πισω ...
 

ilias1956

Original poster
Newbie
Jun 18, 2014
5
0
0
Ενημερωση σχετικα με την καμερα οπισθπ[πρειας Η Fird.gr Ότι είναι δυσκολο !!!!! μετα από πολλες  ερευνες στο διαδικτιο βρηκα ότι η Ford.Uk-De εχει στανταρ καμερα οπισθοπορειας στα fiesta titanum 2014 Δεν εχει στα αντιστοιχα 2013 Στο σιτε της Ford.gr ειχε μεχχρι πριν ρωτησω [ποαιρετικο εξοπλισμο για fiesta van ......
Αρα θα βαλω alpine η kenwood
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
θα αλαξεις πηγη εννοεις; η θα βαλεις καμερα ; και εαν καμερα σε εξτρα οθονη;
 

ilias1956

Original poster
Newbie
Jun 18, 2014
5
0
0
Καμερα με εξτρα οθονη μου είναι απαραιτητο
 

dkmusic

New member
Jul 22, 2015
60
0
0
εγω που ειχα καμερα προτιμω με 1000 τους αισθητηρες οπισθεν  δε καταλαβενεις καλα τα ορια με την καμερα ενω με το μπιπ μπιπ και τα λαμπακια πολυ καλυτερα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Η κάμερα βολεύει πολύ στο να παρκάρεις στο εκατοστό από τον πίσω σου (ή από τοίχο σε γκαράζ), χωρίς να ακουμπήσεις. Τα όρια του αυτοκινήτου δεξιά-αριστερά δεν τα δείχνει σωστά και γι' αυτό πρέπει να βλέπεις τους καθρέπτες σου ή να το συνδυάζεις και με αισθητήρες παρκαρίσματος.
Σημειωτέον οτι τα καινούρια fiesta, από τον μάιο και μετά, μπορούν να έχουν εργοστασιακή κάμερα οπισθοπορείας, εφ' όσον συνδυαστούν με τo ηχοσύστημα της Sony που έχει έγχρωμη οθόνη.
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
με την επιλογη αισθητηρων απο μαμα μπορουσες να εχεις και την ενδειξη στην οθονη με το αυτοκινητακι και τις αποστασεις παρκαρισματος. αφτερμαρκετ πολι δυσκολα... δν υπαρχουν πολλα μαστορια να εχουν ασχοληθει με τα φορντακια μας... απο θεμα καμερας, εγω που το εκανα παραγγελεια δν ειχα επιλογη. μονο αισθητηρες μπορουσα με 250 ευρο.* δν εχει σχεση αμα εχεισ πηγη σονη ι οχι . και στην απλη βγενει πλεον. το εχω δει στο αγγλικο φορουμ. απλα στης σονη την εγχρωμη οθονη μπορεις ανετα να βαλεις και καμερα. αυτη ειναι η μονη διαφορα.η ενδειξη με τους αισθητηρες μπενει σε ολες τις πηγες κατοπιν παραγγελιας απλα.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1441135199[/time]
παρολα αυτα ομως στο σιτε τους υπαρχει αυτο


http://www.fordaccessories.gr/fiesta/2008/%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%83%CE%B7/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%83#
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
οι αισθητήρες κάνουν πολύ καλή δουλειά (αν κ καποιες φορές με εκνευρίζουν σε σημειο να ανακουφιζομαι οταν οδηγώ αυτοκίνητο χωρίς) η καμερα νομίζω οτι ειναι περιττή πολυτέλεια
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Πάντως παιδιά για να το ξέρετε, επειδή έχω κάνει την ίδια πατέντα τόσο στο CX7 όσο και στη C5 που έχω τώρα, με ένα εσωτερικό καθρέπτη με ενσωματωμένη οθόνη, σαν αυτή

Auto dimming rearview mirror with 3.5" LCD display,fits Ford

και μια ΟΕΜ κάμερα οπισθοπορείας σαν αυτή

CCD Car Rear View Reverse Parking Camera for FORD MONDEO/FIESTA/FOCUS/S-Max/KUGA

και με την ανάλογη καλωδίωση, μπορείτε άνετα να έχετε κάμερα οπισθοπορείας και ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη σε ένα πακέτο με συνολικό κόστος περίπου 150€. Αν μάλιστα δεν θέλετε και το auto-dimming, το κόστος είναι κάτω από 100€
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
Γνωρίζετε αν υπάρχει η δυνατότητα (στο ecoboost  1.0/100hp Mod 2015)  τοποθέτησης κάμερας με σκοπό να βοηθάει στην οπισθοπορεία. Έχει κάνει κάποιος ανάλογη εγκατάσταση ;  ή αν υπάρχει κάποιο συνεργείο που να ασχολείται με αυτά ;
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Εννοείς αντιπροσωπίας ή aftermarket? Σε aftermarket υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές...απλά κάπου θα πρέπει να σου βάλουν την οθονούλα του και δεν ξέρω κατα πόσο θα δείχνει ωραίο...με απλούς αισθητήρες δεν βολεύεσαι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για την αυθεντική κάμερα δεν έχω βρει τρόπο (ούτε σε ξένα forums) να γίνει retrofit (τοποθέτηση εκ των υστέρων). Μόνο με την παραγγελία του αυτοκινήτου.
Αλλιώς πας για aftermarket κάμερα και οθόνη, αλλά πώς θα φαίνεται το εσωτερικό του αυτοκινήτου σου μετά; Α, επίσης υπάρχουν και οθόνες που σου δείχνουν στον κεντρικό καθρέφτη εικόνα.

Y.Γ. 2015 μοντέλο, πιο μήνα είναι το δικό σου; Γιατί από τον Μάιο και μετά μπορούσες να το παραγγείλεις με κάμερα στον εξοπλισμό του (και έγχρωμη οθόνη εννοείται πάνω από το radio-cd)...
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
Το πρώτο ecoboost το πήρα τον Γενάρη και το άλλο (το αυτόματο) τον Απρίλη. Υπήρχε ως optional επιλογή αλλά δεν το θεώρησα τότε απαραίτητο. Σήμερα  είδα κάτι στο YouTube και μου άρεσε. To συγκεκριμένο kit τοποθετείται απ' οτι λέει  στα  fiesta  του 2014 και μετά.

Σας το παραθέτω

https://www.youtube.com/watch?v=e-kimcrUNZI


http://www.manualslib.com/manual/952486/Nav-Tv-Ford-4-Uni-Cam-Ntv-Kit600.html

https://navtv.com/products/NTV-KIT601/ford-4-multi-cam-v1.html
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Μια αλλη λύση ειναι aftermarket camera και οθόνη στον καθρεφτη,κατι σαν και αυτο
https://goo.gl/images/WtTbq7
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Η καλύτερη aftermarket λύση, που είναι τρία-σε-ένα, είναι αυτή

Auto dimming rearview mirror+4.3" reversing display+camera,fits Ford

Είναι (προφανώς) καθρέπτης :) είναι όμως αυτόματος ηλεκτροχρωματικός (auto-dimming που λένε στο χωριό μου), και έχει ενσωματωμένη οθόνη για να συνδέσεις κάμερα οπισθοπορείας και άλλη μια πηγή -αν θες π.χ. να βλέπεις τι γράφει το DVR που μπορεί να έχεις βάλει, τις ενδείξεις από παρκοραντάρ (αν είναι με έξοδο video) κλπ

Το έχω ήδη βάλει στη C5 και είναι άριστο, γυρνάει αστραπιαία στη κάμερα, έχει πολύ καλή λειτουργία auto-dimming, και έχει σχετικά λογική τιμή. Αν συνδυαστεί με κάμερα που μπαίνει στο πίσω φωτάκι πινακίδας, το όλο πακέτο φαίνεται σχεδόν εργοστασιακό.

Περιμένω τον κινέζο να μου απαντήσει σε μια προσφορά που του έχω κάνει για να τον τσιμπήσω και να τον βάλω και στο Fiesta ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread