Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

antonisgiannena

Original poster
New member
Mar 19, 2015
67
0
0
32
Ιωαννινα
Καλησπερα, γνωρίζει κανείς αν υπαρχει Ι/C στο 1.4 TDCi; Κ αν ναι που;;;;;; Γιατί σημερα, Κυριακη-ημέρα περιποίησης κ ψιλαφησης αυτοκινήτου,χεχε, έβγαλα να καθαρίσω το φίλτρο κ κοίταγα να δω που έχει το cooler του αλλα δεν βρήκα κάτι...κ ούτε σωληνώσεις να πηγαινουν κάπου...κ ειλικρινά έχω ψιλοφρικαρει...  tease
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωστος ο pinkfloyd. Αυτη την εντυπωση εχω κι εγω, οτι το 1.4 diesel δεν εχει intercooler.
 

antonisgiannena

Original poster
New member
Mar 19, 2015
67
0
0
32
Ιωαννινα
Κ πως στον ψύχεται...;;;θα ξεχάσουμε κ αυτα που ξέραμε...wtf;!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1432507018[/time]
Στο 1.6 υπαρχει;ρωτάω αν ειναι να το στριμωξω κ γω κάπου με μετατροπή γτ πραγματικα αυτο το πράγμα δεν μπορεί να βγάλει καλοκαίρι έτσι... :/
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Βρε καλέ μου Αντώνη εκεί στα όμορφα Γιάννενα έχετε τον turbomaniac. Πήγαινέ του το να σου βάλει ότι θέλεις, να στο κάνει και 200 άλογα να γουστάρεις ;D
 

antonisgiannena

Original poster
New member
Mar 19, 2015
67
0
0
32
Ιωαννινα
Ναι δεν το γνωρίζω το παλικάρι κ ειναι κριμα!χαχαχαχα 200 άλογα λεει...οχι τωρα τωρα! :p
Πραγματικα έχω ψιλοξενερωσει τωρα αλλα θα διορθωθεί αυτή η αμέλεια του κατασκευαστή...
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
antonisgiannena said:
Ναι δεν το γνωρίζω το παλικάρι κ ειναι κριμα!χαχαχαχα 200 άλογα λεει...οχι τωρα τωρα! :p
Πραγματικα έχω ψιλοξενερωσει τωρα αλλα θα διορθωθεί αυτή η αμέλεια του κατασκευαστή...

Αντώνη αυτα ειναι πράγμα του διαβόλου μακριά μακριά... :D :D :D Μν ξενερωνεις μια χαρα ειναι το μοτερακι σου... ;)
 

antonisgiannena

Original poster
New member
Mar 19, 2015
67
0
0
32
Ιωαννινα
Μα ειναι παράλογο ρε φιλαράκι...μπεσα...να πεις ότι την είχε πουθενά άλλου πάει στο διάολο...αλλα την έχει μπροστά κ πάνω απ' την εξαγωγή...καπου πιο ζεστά δεν είχαν να την βάλουν;;;;πάει αποφασιστικε...θα μαζέψω  ic,εξάτμιση κνθα πάει για πρόγραμμα...δεν ειναι κατασταση αυτή...
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Φίλε... έχει τούρμπο το αμάξι; Άμα έχει τότε έχει και κούλερ... αυτά τα 2 πάνε μαζί να ξέρεις
 

pinkfloyd

Member
May 13, 2010
270
1
0
[/quote]
antonisgiannena said:
Ναι δεν το γνωρίζω το παλικάρι κ ειναι κριμα!χαχαχαχα 200 άλογα λεει...οχι τωρα τωρα! :p
Πραγματικα έχω ψιλοξενερωσει τωρα αλλα θα διορθωθεί αυτή η αμέλεια του κατασκευαστή...
Δεν ειναι αμελεια του κατασκευαστη στα μικρα μοτερ δεν βαζουν....
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι μεσημερη να τσεκαρεις θερμοκρασια εισαγωγης και αν ειναι υψηλη... που θα ειναι σιγουρα....και βαζεις ενα ψυγειακι,μετα απο μελετη οχι οπου χωραει στο αυτοκινητο...
 

antonisgiannena

Original poster
New member
Mar 19, 2015
67
0
0
32
Ιωαννινα
Εννοείται ότι θα γίνει μελετη...εεξαλλου κ ο χώρος τοποθέτησης περιλαμβάνεται στην μελετη...

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1432542724[/time]
Riordian said:
Φίλε... έχει τούρμπο το αμάξι; Άμα έχει τότε έχει και κούλερ... αυτά τα 2 πάνε μαζί να ξέρεις
Έτσι ηξερα κ γω φίλε riordian...Ελα έρχεται η ford κ μας αλλάζει την κοσμοθεωρία...
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
antonisgiannena said:
Κ πως στον ψύχεται...;;;θα ξεχάσουμε κ αυτα που ξέραμε...wtf;!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]25, Μαΐου, 2015, 01:38:10[/time]
Στο 1.6 υπαρχει;ρωτάω αν ειναι να το στριμωξω κ γω κάπου με μετατροπή γτ πραγματικα αυτο το πράγμα δεν μπορεί να βγάλει καλοκαίρι έτσι... :/
Το intercooler δε συμβάλλει στη ψύξη του αυτοκινήτου. Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με θερμοκρασίες. Τοποθετείται για να ψύξει τον εισερχόμενο αέρα και να ανεβάσει την απόδοση. Όταν ο αέρας ψύχεται, συστέλλεται και χωράει μεγαλύτερη ποσότητα στον κύλινδρο άρα αυξάνεται η απόδοση.
Turbo και intercooler δε πάνε πάντα μαζί...
Ένας από τους λόγους που το μοτεράκι αυτό έχει "μείνει" στα 68 άτια.
 

antonisgiannena

Original poster
New member
Mar 19, 2015
67
0
0
32
Ιωαννινα
Ναι φίλτατε FiestaLpg δεν ανεφερθηκε κάπου για την ψύξη του αυτοκινήτου... Και στο δικό μου βρήκε να μην πάει;;; τι τους έκανα;;; :'(
Κ πίστεψε με δεν θα μεινει για πολυ καιρο έτσι ο στάβλος...θα πολλαπλασιαστούν θέλουν δεν θέλουν!Με εξωσωματική...χεχε
Πέρα απ' την πλάκα τωρα...Απορω πραγματικα...δηλαδη τι θα τους κόστιζε να του κοτσαραν ένα έστω κ για δείγμα;ποσο θα μειωνόταν η διάρκεια ζωής του κινητήρα αλλα κ της τουρμπίνας;δλδ ρε Ford ήμαρτον πραγματικα...παιδια με συγχωρείτε για την σύγχυση αλλα ειλικρινά δεν θέλω ούτε μπορώ να το χωνέψω ότι εν έτη 2015 κάνουν τέτοιες μηχανολογικές "μειώσεις"...Μπορει να μαι κ λάθος αλλα άποψη μου... :/

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1432550251[/time]
Κ επίσης επειδή ειναι γ αυτή την δουλεια το cooler το καλοκαίρι με 35αρια κ τα 40αρια τι θα γίνει;θα πέφτει στα 50 άλογα;!Ε αν ειναι έτσι θα παω να του κανω κ ένα τρισάγιο εδω στην ενορία μου για τα ψόφια 18 κ θα τελειώνει η ιστορία....πφφφφφφφγ
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Χωρίς παρεξήγηση ρε Αντώνη αλλά τί σε πειράζει?  Μια χαρά είναι το αμαξάκι σου και το οδηγώ και εγώ που και που γιατί το έχει ένα φιλαράκι μου. Το σκεπτικό του είναι να μπορεί να σε πάει όπου θες άνετα (οδήγηση πόλης - ταξίδια κτλ), απροβλημάτιστα και χωρίς να καίει. Αν στη Ford είδανε ότι με αυτά τα άλογα μπορεί να το κάνει αυτό χωρίς intercooler, προφανώς και δεν θα το βάζανε (γενικά πάντως υπάρχει μια τάση στη ford ότι μπορούν να κόβουν). Δεν φτιάξανε το μοντέλο αυτό για τρελές επιδόσεις και να πετάει. Άσε να δεις πως θα σε πάει το καλοκαίρι και πράτεις ανάλογα.
 

antonisgiannena

Original poster
New member
Mar 19, 2015
67
0
0
32
Ιωαννινα
Μωρέ φίλε δίκιο εχεις κ συ...αλλα πραγματικα πιστεύω ότι με αυτο θα βελτιωνόταν κατά πολυ η συμπεριφορά του...οτι αναφορά την απόδοση του...κ όσο για την κατανάλωση δεν έχω κ την τρελή οικονομία σε ρεαλιστικά νούμερα...κ αυτό με τρώει ακομα πιο πολυ...οχι ότι με το κουλερ θα φτιάξει η κατανάλωση απλά θεωρώ ότι θα δουλεύει καλύτερα...
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Κακώς θα πράξεις να προβεις σε οποιαδήποτε βελτίωση αυτού του μοτέρ. Θα δώσεις ΠΟΛΛΑ λεφτά για να πάρεις τόσο πολύ λίγα σε κερδος που θα ξενερώσεις στο τέλος...
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
antonisgiannena said:
Μωρέ φίλε δίκιο εχεις κ συ...αλλα πραγματικα πιστεύω ότι με αυτο θα βελτιωνόταν κατά πολυ η συμπεριφορά του...οτι αναφορά την απόδοση του...κ όσο για την κατανάλωση δεν έχω κ την τρελή οικονομία σε ρεαλιστικά νούμερα...κ αυτό με τρώει ακομα πιο πολυ...οχι ότι με το κουλερ θα φτιάξει η κατανάλωση απλά θεωρώ ότι θα δουλεύει καλύτερα...
Τι κατανάλωση έχεις σε τι δρόμο και με τι οδήγηση;
 

antonisgiannena

Original poster
New member
Mar 19, 2015
67
0
0
32
Ιωαννινα
Έχω κάνει μια μέτρηση με φουλαρισμα κ μετά απ' 100χλμ πήγα το ξαναγεμισα σε βενζινάδικο εμπιστοσύνης κ μου 6,8 κ θα σου πω ακριβως. 6 χλμ ανέβασμα με 3η κ η κατανάλωση,η στιγμιαία να γραφει 13 κάτι, κ τα υπόλοιπα σε δρόμους αστικούς αλλα κ περιφερειακή που εκεί με σταθερό γκάζι κ χλμ/ω περιπου στα 120,εγραφε 5,8. Αλλά πραγματικα μου κάνει εμτυπωση κ με ξενίζει διότι το 4,1,που δίνει ο κατασκευαστής εντός πόλης δεν έχει κάποια σχέση με ότι έχω καταγράψει!απ' την άλλη σκέφτομαι μην χρειάζεται κάποιον καθαρισμό στα μπεκ κτλ...κ να σημειωθεί ότι έχουν γίνει τα απαραίτητα απ' σέρβις σε φίλτρα,λάδια κ τα παρελκόμενα τους εδω κ κοντά στα 2000χλμ. Δεν ξερω αν θα πραξω σωστά αλλα η ford κατ'εμε δεν είχε ποτε πιεσμενα μοτερ κ γι αυτο κ η αξιοπιστία της κ θεωρώ ας πούμε με έναν αναπρογραμματισμο τουλάχιστον δεν νομίζω να ζει θέμα γτ εκτός απ' αύξηση ιπποδύναμης κτλ έχει κ μειωση κατανάλωσης...
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Νομίζω ότι είναι υψηλή η κατανάλωσή σου για επαρχιακό δίκτυο.. Το περίμενα πολύ οικονομικότερο. 
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread