Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
nos7 said:
ποσο γραφει στην πορτα οτι πρεπει να ειναι?
Δεν τα ξερω καλα αυτα αλλα μπορω να σου βγαλω φωτο και να μ πεισ πωσ την ανεβαζω για να μου πεισ ... Επισησ λεσ να ειχε αζωτο και επειδη προσθεσα αερα απο βενζιναδικο να εχω θεμα??
 

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
nos7 said:
δεν νομιζω να εχεις θεμα με το αζωτο και τον αερα!!! δεν το ξερω σιγουρα αλλα νομιζω πως οχι!!
Ναι αλλα το θεμα με τα το ηλεκτρολογικο τι γινετε τωρα?? Λεω να το ξανα βαλω σε λιγο μηπωσ και καλα μπλοκαρε και το μετραγε λαθοσ
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Δεν ξέρω αν στο τρίθυρο ισχύουν τα ίδια με το πεντάθυρο, η πόρτα γράφει τα εξής στο δικό μου

23577353608_7c794e3f24_k.jpg
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Γενικά το τι γράφει στην πόρτα κ το τι πρέπει είναι άλλο πράγμα. Στο fiesta 32 μπροστά και 30 πίσω είναι οκ. Δεν πιστεύω ότι στο 26 βγαίνει πρόβλημα διότι εμένα είχε βγει πολύ πιο κάτω, όσο πράγματι ξεφουσκώνει. Μήπως τα έπαιξε ο αισθητήρας?
 

xrhstos fiestakis

MK7.5
Member
Jan 26, 2017
141
13
18
30
Πατρα
Μοντέλο
MK7.5
Fiestaris said:
Γενικά το τι γράφει στην πόρτα κ το τι πρέπει είναι άλλο πράγμα. Στο fiesta 32 μπροστά και 30 πίσω είναι οκ. Δεν πιστεύω ότι στο 26 βγαίνει πρόβλημα διότι εμένα είχε βγει πολύ πιο κάτω, όσο πράγματι ξεφουσκώνει. Μήπως τα έπαιξε ο αισθητήρας?
Πιστευω οτι τελικα μπλοκαρε και οχι οτι εσκασε γιατι λογικα για να ενεργοποιηθει θα εχει ενα οριο κατω απο 16 πσι εφοσον εμενα ειχαν πεσει εωσ το 26 γιατι να το βγαλει?? Και τα ξανα φουσκωσα στο 30 με 31 και παλι τα ιδια ...

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1506964441[/time]
nos7 said:
αμα η πορτα σου λεει 31 πηγαινετα 31 ολα και θα σταματησει :)
Το εκανα και παλι ανοιχτο το λαμπακι του :(

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]02, Οκτωβρίου, 2017, 20:13:58[/time]
Τελικα το φτιαξαμε να πω την αληθεια ο μιμησ το εφτιαξε..  Εκει που του κανεισ ρεσετ θελει πατημενο το οκ μεχρι να τελιωσει ο χρονοσ και οχι ενα απλο οκ... Ευχαριστω μιμη
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
παιδια το καλοκαιρι στο ταξιδι που θα ημουν με 4 ατομα και φουλ φου βαλιτσες μεχρι και στην μεση στα πισω καθησματα τα πισω λαστιχα ελεγε 46 αλλα δεν τολμισα να το παω τοσο μου φανηκε παρα πολυ , το αμαξι φοραει  sport αναρτηση (st-line ) 195/45/16 . του ειπα βαλει 35 μπρος 39-40 πισω και σε ολο το ταξιδι δεν μου κοπαναγε μπορω να πω καθολου , ισα ισα , δεν ειχε το ξερο πατημα που εχει τωρα με πιεσεις 31 μπρος 30 πισω. τι γινεται με τα νουμερα , ξερουμε τι γινεται και πιο ειναι το πιο σωστο και για καθημερινα με ενα ατομο και για ταξιδια απο 4 ατομα + βαλιτσες?
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Θοδωρή επειδή το είχα ψάξει, άκρη έβγαλα μόνο πρακτικά. Δηλαδή ενώ το ταμπελακι λέει βάλε 26 πίσω επειδή είμαι πιο βαρύ το φιέστα εμπρός, σε λαστιχαδικο της Ford μου είπαν "ξεχνά το ταμπελακι", αν το βάλεις 26 πισω, τα λάστιχα σου θα έχουν πολύ γρήγορα φθορά...κράτα το 32-30...άντε 32-29. Από τότε τόσο και βάζω. Πράγματι είναι κάπως σκληρό έτσι αλλά με λιγότερο νιώθω ότι αν και πιο άνετο το αμάξι, είναι πιο νωχελικο.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
εμενα κοπαναει μπροστα και αυτο μου την δεινει πολυ σκεφτομαι να του βαλω 35-30 αλλα φοβαμαι πρωτον το φρεναρισμα μηπως και δεν εχει τα ιδια φρενα , και επειδη αγαπαω τις στροφες μην αρχιζει και φευγει συνεχεια ο πισω αξονας και γιανει ενα αμαξι βαρκα.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Αν και είμαστε σε λάθος νήμα και νομίζω πως καλό είναι να μεταφερθούν τα μηνύματα, εγώ όταν έχω πάνω από 32.. το νοιώθω πολύ σκληρό και στο 35 ειδικά κοπανάει (και έχω και μεγάλο προφίλ), όντως θα είναι πιο άμεση η οδήγηση αλλά κοπανήματα.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Εγώ με την 17αρα και το 40αρι προφιλ, είδα πιο άνεση όταν έβαλα 32-34 μπροστά και 30-31 πίσω και δεν έχω και κανένα θέμα σε στροφές. τώρα δε ξέρω εαν παίζει ρόλο πέρα από την διάσταση της ζάντας και το αν μιλάμε για τρίπορτο ή πεντάπορτο
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Με περισσότερο αέρα να έχεις και μεγαλύτερη άνεση δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται. Παίζει να μέτρησες με ζεστά λάστιχα ή σε μηχάνημα που είναι ό,τι να ναι (π.χ. βενζινάδικο)?
 

panoskts

Newbie
Feb 26, 2018
4
0
0
καλησπερα θα μποροθσε καποιοσ να με βοηθησει κατι εχει το φιεστακι μ αλλα το τι εχει το αμαξι δεν μπορουμε να βρουμε εχει αλλαξει πολλαπλασιαστη μπουζοκαλωδια μπουζι πεταλουδα κ ολουσ τους απαραιτητουσ ελεγχουσ κ δεν εβγαλε καμια βλαβη.... το αμαξι οταν ξεκιναει μεχρι τισ 1300 στροφεσ παει καλα μετα απο εκει απο τισ 1500 περιπου μεχρι τισ 2400 εαν το πηγαινω χαλαρα ανοδικα παθαινει λες κ εχει λοξικα το αμαξι....δεν ειναι τοσο εντονο αλλα οταν το εχω σταθερο η ειναι σε αυτο το φασμα στροφων εχει αυτο που ειναι σαν λοξιγκας.... παρακαλω αν καποιος ξερει ασ με βοηθεισει.... το φιεστα του 09 ειναι 1.200 σας ευχαριστω εκ των προτερων.......
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread