Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
kostg said:
Ουάου Simeonidhs RT. Μας εκανες βιδες την πορτα σε ενα post  :eek:
Όλο το αυτοκίνητο το κάνω βίδες σε ένα post  :p :p :p :pPPP

Nikol@r@s said:
Λόγω στρατού δεν πρόλαβα leonidas_ απλά τους τοποθέτησα!Στην Φρατζή μου λέγανε να μην τους συνδέσω γιατί υπάρχει κίνδυνος να πάρω την πλεξούδα του αυτοκινήτου στο χέρι!Όταν γυρίσω  σκέφτομαι να ακολουθήσω τις συμβουλές του Simeonidhs RT
Νικόλα ότι πρόβλημα αντιμετοπίσεις με το θέμα κάνε pm ;)

leonidas_ said:
Ok ευχαριστω για τις απαντησεις. Δεν ειμαι σιγουρος αν θα την κανω την μοντα. Προς το παρον θα ψαξω να βρω τα ανταλλακτικα μεταχειρισμενα και βλεπουμε.
Leonidas είναι ωραίο να με ένα διακοπτάκι να ρυθμίζεις,,,,κατάλαβα ότι σου φάνηκε μεγάλη διαδικασία,,,,γιαυτό το λέω δοκίμασε να το ξεκινήσεις και διασκέδασέ το πάνω από όλα όσο κάνεις την μόντα ;)
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Simeonidhs RT said:
Leonidas είναι ωραίο να με ένα διακοπτάκι να ρυθμίζεις,,,,κατάλαβα ότι σου φάνηκε μεγάλη διαδικασία,,,,γιαυτό το λέω δοκίμασε να το ξεκινήσεις και διασκέδασέ το πάνω από όλα όσο κάνεις την μόντα ;)
Το ξερω οτι ειναι ωραιο απλα φοβαμαι λιγο τις ηλεκτρολογικες πατεντες! Αν βρω καλωδιωση που απλα να κουμπωνει θα το κανω σιγουρα, αλλιως το κοψε ραψε στα καλωδια του αυτοκινητου δεν μου πολυαρεσει
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
θέλω να αλλάξω το τζάμι του καθρέπτη του οδηγού, γιατί έχει σταματήσει να θερμαίνει. Μέτρησα με πολύμετρο στα φισάκια έρχεται κανονικά βολτάζ, άρα μάλλον αλλάζω το τζαμάκι με την αντίστασή του.

Η ερώτηση είναι θα τα καταφέρω μόνος; Ξεκλιπάρει εύκολα;; (μη το σπάσω το παλιό κιόλας...)
 
JimClark said:
θέλω να αλλάξω το τζάμι του καθρέπτη του οδηγού, γιατί έχει σταματήσει να θερμαίνει. Μέτρησα με πολύμετρο στα φισάκια έρχεται κανονικά βολτάζ, άρα μάλλον αλλάζω το τζαμάκι με την αντίστασή του.

Η ερώτηση είναι θα τα καταφέρω μόνος; Ξεκλιπάρει εύκολα;; (μη το σπάσω το παλιό κιόλας...)

Δες αν μπορείς να κάνεις επέμβαση στο σημείο που έχει κάνει αποκοπή η αντίσταση. Αν ειναι ακριβό σαν ανταλλακτικό μπορεί να βάλεις και aftermarket αντίσταση καθρέπτη.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
25 ευρώ του κουτιού ανταλλακτικό, αλλάχθηκε και ζεσταίνει καλύτερα από το άλλο που δουλεύει εξίσου.

Βασικά η μεταλλοταινία που συνδέει το κλιπ με το κυκλωμα αντιστασης έχει φθαρεί. Θα μπορούσα να κάνω πατέντα με καλώδιο, κολλητήρι, καλάι κτλ, αλλά απλά βαριέμαι. Το κρατάω για ανταλλακτικό :)
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Λοπόν έχω καθρέφτες, εσωτερικά τριγωνάκια με διακόπτη, καλωδίωση και από τις δύο πόρτες και την GEM γιατί από εκεί είδα στο ηλεκτρολογικό σχέδιο του αυτοκινήτου ότι πέρνουν εντολή για να θερμανθούν όταν πατάμε την αντίσταση του τζαμιού της πορτας του πορτ μπαγκαζ. Τώρα μένει να τα μοντάρω και να τραβήξω γραμμές να ενώσω πόρτα με πόρτα και GEM σωστά λέω ή η αλλαγή της GEM είναι περιττή; Θα πέρνουν εντολή για θέρμανση με την υπάρχουσα GEM; Φυσικά θα γίνει δοκιμή πρώτα αλλά ρωτάω μήπως και γνωρίζει κανείς.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
H καλωδίωση υπάρχει ήδη στο αυτοκίνητό σου; Αν ναι, τότε λογικά είναι κουμπωμένη και στη gem, οπότε δε χρειάζεται να κάνεις κάποια πατέντα. Θερμαίνουν μαζί με το πίσω τζάμι, φαντάζομαι το γνωρίζεις ήδη αυτό.
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Ναι το είπα παραπάνω. Καλωδίωση δεν υπάρχει στο αυτοκίνητο, έχω αγοράσει όλα τα παραπάνω από μεταχειρισμένο. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν η gem η δικιά μου κάνει για τους θερμαινόμενους ή όχι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εντάξει τότε. Δεν ήταν σαφές από τον τρόπο που το έγραψες αν υπάρχει ήδη η καλωδίωση στο αυτοκίνητο ή την πήρες extra. Πιο παλιά είχα βρει ένα πινακάκι που έγραφε τι δυνατότητες έχουν οι διαφορετικοί τύποι των gems και δε θυμάμαι να είχε διαφοροποίηση στο θέμα θέρμανσης των καθρεφτών. Οπότε θεωρώ ότι θα δουλέψει κατ' ευθείαν.
Δε μπορώ να θυμηθώ που το είχα βρει όμως για να σου δώσω link.
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Μακαρι να ειναι οπως τα λες. Θα ενημερωσω μολις τους εγκαταστησω. Το πινακακι που αναφερεις παντως θα ηταν πολυ χρησιμο!
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Μπηκαν και οι καθρεφτες και δουλευουν κανονικα και θερμενομενοι με την προυπαρχουσα gem. Προς πληροφορηση ενδιαφερομενων το μοντελο μου ειναι το απλο με τους διαιρουμενους προφυλακτυρες αλλα με τηλεχειρισμο.
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Καλησπερα σε όλους! Εχω fiesta s pro facelift και σημερα πηρα καθρέφτες και πλεξουδες πόρτας απο fiesta st δύστυχος ομως δεν τεριαζει η Φέισα στο σημείο που συνδέεται η πόρτα με το αμαξομα.
Θα χρειαστώ και την πλεξούδα της ασφαλειθηκεις απο st για να αποφύγω τα κόψε ράψε.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
η φυσα που δεν ταιριαζει λογικα πρεπει να ειναι αυτη
s_l225.jpg
δηλαδη δεν κουμπωνει καθολου η δεν δουλευουν οι καθρεπτες? παιζει ρολο και το μοντελο εχει λιγο διαφορετιες φυσες απο ανωτερο st λογικα.
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Αυτήν εχει τωρα το αμαξι μου του st εχει ποιο μεγαλη διάμετρο η μπριζα ας το πω ετσι και δεν μπαίνει μεσα.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Aggelos Mpa said:
Αυτήν εχει τωρα το αμαξι μου του st εχει ποιο μεγαλη διάμετρο η μπριζα ας το πω ετσι και δεν μπαίνει μεσα.
στο pro f/l και στο f/l ειναι διαφορετικη πριζα τελικα το εψαξα επισης διαφερουν τα 5π με τα 3π σε θεμα μηκους των καλωδιων. αν επιτρεπετε απο ποιο st χρονολογιας το πηρες το σετ? μπορεις να κανεις και το αλλο να βγαλεις με προσοχη τα πινακια απο αυτο που αγορασες και να τα βαλεις στο δικο σου αν εχουν δοντακια και δεν ειναι κολλημενα στο πλαστικο αλλα πρεπει να βρεις που ακριβως μπαινουν τα πινακια.
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Πρέπει να ειναι του 2007 το αμαξι που τα βγάλανε. Τωρα ψαχνω να βρω ολοι την πλεξούδα απο st με την αςφαλειοθηκη για να λειτουργούν οι θερμενομενοι χωρις κοψεραξε. Ελπίζω να τα καταφέρω να την αλλάξω μονος μου

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1479635507[/time]
Τα πινάκια ειναι εύκολο να τα μεταφέρω αλλα (αν χωράνε) αλλα θα πρέπει να βρω μετα πινάκια για την φησα του αυτοκινήτου και να ξεκινήσει η τροποποίηση της  πλεξουζας ποιο πλέξιμο δλδ πιστευω απο το να αλλάξω κατευθείαν την πλεξούδα που θα μου χρειαστεί κιολας μαλλον στη πορεία η γραμμή του esp
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
πιο καλα να τροποποιησεις την καλωδιωση που αγορασες γιατι η αλλαγη ολοκληρης της πλεξουδας ειναι λιγο μπελας γιατι διαχειριζεται ολο το αμαξι δεν πρεπει να γινει ουτε ενα λαθος επειδη δεν θα εχεις ασφαλεια. η ασφαλειοθηκη διαχειριζεται τα μπεκ,το καντραν,τα μπουζι,τον εγκεφαλο,την αντλια της βενζινης με ρευμα σε περιπτωση βραχυκυκλοματος. επειδη ειναι και του st μπορει να διαφερει σε χιλιοστα των καλωδιων των ασφαλειων των ρελε κτλ.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Κοντοζυγώνει η υλοποίηση του συγκεκριμένου project,για την ώρα τοποθετήθηκαν τα πλαστικά τριγωνάκια και ο διακόπτης ηλεκτρικών καθρεπτών!

jeWqdZc.jpg
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread