Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
το γνωστο προβλημα σε ολους..... ηλεκρικα παραθυρα...... εχω βαρεθη να ακουω τα κρατσ κρουτσ οταν ανεβοκατεβαίνη το παραθυρο. ξερουμε κατι γιαυτο? εχουμε λυση στο προβλημα?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
m@kro said:
το γνωστο προβλημα σε ολους..... ηλεκρικα παραθυρα...... εχω βαρεθη να ακουω τα κρατσ κρουτσ οταν ανεβοκατεβαίνη το παραθυρο. ξερουμε κατι γιαυτο? εχουμε λυση στο προβλημα?

¨οχι αλλα επειδη και μενα με εκνευρίζει αυτό σε συντομο χρόνο θα το ανοίξω και θα θα δω γιατι κανει ετσι... Θα κανω και το σχετικό τόπικ...
 

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
σκευτομαι να τα ανοιξω και εγω να δοκιμασω σπρεη γρασου. φοβαμαι οτι ειναι τα συρματοσχοινα ή η βαση απο το παραθυρο.οχι τιποτα αλλο μην πεσει μεσα και το ψαχνω
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Και εγω που νομιζα οτι ειμαι ο μονος με αυτο το προβλημα.Στην αρχη με ενοχλουσε μετα το συνηθισα,οταν ελησα τις πορτες για τα ηχεια σκεφτηκα να το πειραξω να δω μπας και βγαλω ακρη αλλα λεω αστο μην μου μεινει στα χερια.Τωρα πια δεν ασχολουμε καθολου το αφηνω να βογγαει.
 

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
ετσι εκανα και εγω στην αρχη. αλλα ολο εκει παν τα αυτια μου τωρα τελευταια.....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Επειδή έχω ανοίξει την πόρτα, δεν είναι εύκολο να σου μείνει το τζάμι στο χέρι, αλλά είναι και δύσκολο να προσεγγίσεις την ράγα στην οποία κινείται το παράθυρο. Την είχα γρασάρει στο παρελθόν αλλά τζίφος, μετά από καιρό ξανάρχισε τα ίδια.
Αφήστε που στο δικό μου είναι κάπου στραβός ο μηχανισμός (εκ κατασκευής) και βρίσκει στο τζάμι κατά το ανέβασμα με αποτέλεσμα να μου γδέρνει σε ένα σημείο τη φιμέ μεμβράνη...
Απλά έχω σταματήσει να ασχολούμαι και με αυτό :(
 

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
εβγαλες μονο τον καπλαμα η και το πλαστικο πισω απο το καπλαμα?
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Αν εννοεις την ταπετσαρια στην πορτα νομιζω οτι βγαινει ολο μαζι με το καλυμα της πορτας,αν θες να φτασεις στο μηχανισμο θα πρεπει να λυσεις ολη την πορτα.Για να την λυσεις δες εδω http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=5
 

m@kro

Original poster
Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
ξερω πως λυνεις τον καπλαμα αλλα μετα απο κατω που ειναι το μαυρο με τις βιδες γυρο γυρο? βγενει και κατι αλλο μαζι με αυτο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, δυστυχώς, πρέπει να βγει και το πλαστικό που είναι πίσω από την ταπετσαρία (το μαύρο με τις βίδες γύρω γύρω όπως έγραψες πριν). Πάνω σε αυτό είναι βιδωμένος ο μηχανισμός που ανεβοκατεβάζει το παράθυρο.
Προσωπικά δεν το έβγαλα εντελώς αυτό το πλαστικό, το τράβηξα προς τα έξω όσο μπορούσα (αφού ξεβίδωσα όλες τις βίδες περιμετρικά) και έφτασα τον μηχανισμό στον οποίο έβαλα γράσο. Στην προσπάθειά σου θα δεις ότι θα σε εμποδίζει το τζάμι και η ντίζα της κλειδαριάς, αλλά αν έχεις χρόνο και υπομονή θα το καταφέρεις χωρίς απρόοπτα.
 

Aleksios

New member
Jan 11, 2011
73
0
6
43
Το πρόβλημα είναι  πλαστικές βάσεις πάνω στις οποίες στηρίζεται το τζάμι. Δεν κάθονται αρκετά σφιχτά ,με αποτέλεσμα να τρέμει όλο το τζάμι.  Έχω φτιάξει του συνοδηγού, πριν κανένα μήνα. Μόλις βρω χρόνο θα φτιάξω και του οδηγού.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
σημερα μ εμεινε το παραθυρο του οδηγου τερμα ανοιχτο και κολλησε εκει. 20χμ μακρια απο το σπιτι στους 0βαθμους. δουλεψε και ανεβηκε το παραθυρο αφου καταφερα και περασα τα δαχτυλα μου αναμεσα απο τα λαστιχα και καταφερα να κουνησω το τζαμι δεξια αριστερα κρατωντας πατημενο το κουμπι που ανεβαινει
 

Nostradamos

Newbie
Feb 8, 2012
4
0
0
45
Καλησπερα σε ολους μετα απο πολλη καιρο ξανα εδω. Αλεξανδρος!
Εχθες το βραδυ ξαφνικα με το που εκλεισα την πορτα του οδηγου , το τζαμι ξεκουραστηκε... Ο μηχανισμος ακουγεται  δουλευει αλλα το τζαμι δεν κουνιεται. Διαβαζω ολα αυτα που λετε , θελει λιγο δουλεια αλλα δεν ξερω τη ακριβως ειναι το προβλημα..... Αυριο το πρωι παει για λυσιμο και σας ενημερωνω
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
το συρματόσκοινο θα έχει χαλάσει ή μπορεί να έχει ξεκουμπώσει από τις βάσεις και κάνει αυτά τα νούμερα
 

Nostradamos

Newbie
Feb 8, 2012
4
0
0
45
Τελικα  ειχε σπασει το γραναζι απο το μοτερακι που δινει την κινηση.
Το εβγαλα και εβαλα αλλο.
Εψαξα αρκετα  τελικα το βρηκα και εκανα την τοποθετηση.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
παιδια πως βγαινει ο διακοπτης για τα παραθυρα του οδηγου ? ειναι το 1.4 ambiente 5θυρο του 04 προ f/l
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το πλαστικό στο οποίο κουμπώνει ο διακόπτης είναι ξεχωριστό από το υπόλοιπo panel της πόρτας και βγαίνει αν το τραβήξεις προς τα έξω (είναι κουμπωτό). Μόλις το βγάλεις, θα δεις και πως βγαίνει ο διακόπτης (τον πιέζεις προς τα πάνω και βγαίνει).

Πριν
P1010070.JPG


Μετά
P1010071.JPG
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread