Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Ωραιο Πανο αλλα αν ριξεις τα καθισματα τι γινεται;
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
κοίτα έχω το αμάξι 2 χρονια σχεδόν και δεν τα έχω ρίξει ποτε .. τώρα ΑΝ τύχει και τα ρίξω κάποια φορα απλά το ξεκολλάω και μετά το πολύ πολύ βάζω ταινία διπλής αν και έχει δυνατή κολλα από μονο του :D
Πάντως το χάρηκα πραγματικά πολύ γιατί με παίδεψε απίστευτα το λαμπάκι το μικρό σε ταξίδια που ήτανε γεμάτος ο χώρος πίσω και το kaliptan ... τώρα πια έγινε η νύχτα μέρα :D
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Πανο η λυση ειναι απλη,βαζεις μια φυσα (αρσενικο-θυλικο) και οποτε ειναι να κατεβασεις τα καθησματα ή να τα βγαλεις ;) βγαζεις την φυσα και ειναι ελευθερα τα καθησματα ;)
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Ναι είναι και αυτό μια λύση :) κάτι τέτοιο θα κάνω μάλλον :D
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Μαλλον ειναι η καλυτερη λυση σε περιπτωση που χρειαστει να τα κατεβασεις. Για αυτο τον λογο και εγω τα εβαλα κατω απο τα πλαστικα
 

katsikaki

Hero Member
Rookie
Jan 15, 2013
20
0
0
παιδιά από που μπορώ να αγοράσω πλαφονιέρα (το πλαστικό που κρύβει το led στο πορτπαγκάζ) για την δεξιά μεριά? γιατί τώρα έχω βάλει led στα αριστερά και στα δεξιά δεν έχει τίποτα ενώ υπάρχει εγκοπή για πλαφονιέρα. λογικά θα υπάρχει τρόπος να περάσω και καλώδιο. αυτό από που θα παίρνει ρεύμα? από ότι διάβασα σε αρχικά post το μέλος kostg το έχει κάνει και έχει ανεβάσει και φωτογραφίες...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πλαφονιέρα ίδια με αυτή της δεξιάς πλευράς του πορτπαγκάζ σου θα βρεις στα ανταλλακτικά της Ford (αντιπροσωπεία ή έμπορο). Επίσης και το ebay θα μπορούσε να είναι μία λύση (π.χ. αυτό).
Εγκοπή για πλαφονιέρα υπάρχει όντως και αριστερά, απλά θα πρέπει με μια φαλτσέτα να την ανοίξεις. Η καλωδίωση δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο καθώς μπορείς να γεφυρώσεις τη νέα σου πλαφονιέρα με την παλιά. Το καλώδιο προσωπικά το πέρασα κάτω από τα πίσω καθίσματα και δε φαίνεται τίποτα.
 

katsikaki

Hero Member
Rookie
Jan 15, 2013
20
0
0
kostg said:
Πλαφονιέρα ίδια με αυτή της δεξιάς πλευράς του πορτπαγκάζ σου θα βρεις στα ανταλλακτικά της Ford (αντιπροσωπεία ή έμπορο). Επίσης και το ebay θα μπορούσε να είναι μία λύση (π.χ. αυτό).
Εγκοπή για πλαφονιέρα υπάρχει όντως και αριστερά, απλά θα πρέπει με μια φαλτσέτα να την ανοίξεις. Η καλωδίωση δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο καθώς μπορείς να γεφυρώσεις τη νέα σου πλαφονιέρα με την παλιά. Το καλώδιο προσωπικά το πέρασα κάτω από τα πίσω καθίσματα και δε φαίνεται τίποτα.

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! τι εννοείς όταν λες ότι θα πρέπει να ανοίξω την εγκοπή με φαλτσέτα? εμένα μου φαίνεται μια χαρά έτοιμη... και τι είναι η φαλτσέτα? :p
όταν λες γεφύρωση? να κόψω δηλαδή το υπάρχον καλώδιο και να βάλω πάνω και το καινούριο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εννοείς ότι στο πλαστικό αριστερά έχει έτοιμη τρύπα για να μπει η πλαφονιέρα; Αν ναι, τότε μάλλον είσαι η εξαίρεση...

Όταν λέω γεφύρωση, εννοώ να συνδέσεις παράλληλα τα καλώδια της καινούριας πλαφονιέρας με τα καλώδια της υπάρχουσας, ένα προς ένα δηλαδή...
 

katsikaki

Hero Member
Rookie
Jan 15, 2013
20
0
0
kostg said:
Εννοείς ότι στο πλαστικό αριστερά έχει έτοιμη τρύπα για να μπει η πλαφονιέρα; Αν ναι, τότε μάλλον είσαι η εξαίρεση...

Όταν λέω γεφύρωση, εννοώ να συνδέσεις παράλληλα τα καλώδια της καινούριας πλαφονιέρας με τα καλώδια της υπάρχουσας, ένα προς ένα δηλαδή...

ναι αυτό ακριβώς εννοώ!!! και μου έκανε εντύπωση γιατί σκέφτηκα ότι αφού υπάρχει η αναμονή πόσο θα τους κόστιζε να βάλουν και εκεί μια πλαφονιέρα? πόσο θα μου ανέβαζε το κόστος αγοράς του αυτοκινήτου? άντε στην ξεφτίλα 20 ευρώ!
τεσπα. κατάλαβα τι είναι η γεφύρωση αλλά σε ποιο σημείο ακριβώς θα γίνει η γεφύρωση? θα πιάσω το υπάρχον καλώδιο και σε κάποιο σημείο που με βολεύει θα το κόψω και θα βάλω πάνω και το καινούριο μαζί? ή μήπως θα βάλω το καινούριο καλώδιο πάνω στο υπάρχον ντουί? αν γίνεται αυτό θα ήταν καλύτερο έτσι ώστε να μην αναγκαστώ να κόβω καλώδια... θα προτιμούσα να το αποφύγω...
 

katsikaki

Hero Member
Rookie
Jan 15, 2013
20
0
0
nos7 said:


αυτο εννοει κ Κωστας ''γεφυρωση''  ;)

έτσι το είχα στο νου μου και εγώ. άρα δεν γλυτώνω το κόψιμο καλωδίων... τεσπα σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες στην σχεδίαση!!!!!!!!!! :)
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
43
Αν δεν θέλεις απαραίτητα να κόψεις καλώδιο μπορείς να πάρεις τους λεγόμενους 'κλέφτες' και απλά να ξεφλουδίσεις το καλώδιο και όχι να το κόψεις. Εγώ έτσι έχω κάνει....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όπως γράφει και ο Δημήτρης παραπάνω δε χρειάζεται να κόψεις κανένα καλώδιο. Απλά ξεφλούδισε λίγο τη μόνωση και σύνδεσε έτσι τα καινούρια σου καλώδια. Μόνωσε μετά με λίγη μονωτική ταινία και είσαι έτοιμος.
Μια ιδέα όμως προτού κάνεις κάτι τέτοιο: Δε ρίχνεις μια ματιά στην τρύπα της αριστερής πλαφονιέρας μήπως έχει ήδη έτοιμο το ντουί μέσα δεμένο ή τυλιγμένο με ταινία ή κάτι τέτοιο, οπότε να γλυτώσεις και τη διαδικασία της νέας καλωδίωσης; Γιατί πραγματικά μου κάνει εντύπωση που έχει ήδη τη θέση της πλαφονιέρας. Δεν το έχω ξαναδεί...
 

katsikaki

Hero Member
Rookie
Jan 15, 2013
20
0
0
kostg said:
Όπως γράφει και ο Δημήτρης παραπάνω δε χρειάζεται να κόψεις κανένα καλώδιο. Απλά ξεφλούδισε λίγο τη μόνωση και σύνδεσε έτσι τα καινούρια σου καλώδια. Μόνωσε μετά με λίγη μονωτική ταινία και είσαι έτοιμος.
Μια ιδέα όμως προτού κάνεις κάτι τέτοιο. Δε ρίχνεις μια ματιά στην τρύπα της αριστερής πλαφονιέρας μήπως έχει ήδη έτοιμο το ντουί μέσα δεμένο ή τυλιγμένο με ταινία ή κάτι τέτοιο, οπότε να γλυτώσεις και τη διαδικασία της νέας καλωδίωσης; Γιατί πραγματικά μου κάνει εντύπωση που έχει ήδη τη θέση της πλαφονιέρας. Δεν το έχω ξαναδεί...

ok έτσι θα το κάνω! μου άρεσε πολύ η ιδέα της απογύμνωσης... μιας και σου έχει κάνει τόση εντύπωση θα βγάλω φωτογραφία και θα ανεβάσω! :)
να ρωτήσω κάτι άλλο. το led που έχω βάλει πίσω παράγει πάρα πολύ φως από μόνο του το οποίο πάει χαμένο όμως καθώς η κατασκευή της πλαφονιέρας (η επιφάνεια της) εμποδίζει ένα 80% μπορώ να πω. δεν υπάρχει κάποια άλλη πλαφονιέρα που να μπορώ να βάλω?
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
1
0
43
αν βάλεις και από την άλλη πλευρά θα έισαι οκ από φως.Καμία σχέση με πριν.Αν ήξερα την διαφορά που έχει ο φωτισμός με τα led θα τα είχα αλλάξει όλα από την 1η βδομάδα και όχι ύστερα από 4χρόνια όπως τώρα.Πλέον την πλαφονιέρα την έχω μόνιμα σβηστή και μου αρέσει πολύ να φωτίζονται μόνο τα πόδια οδηγού-συνοδηγού-επιβατών.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ έχω αγοράσει δύο led boards με connector t10 και πιο συγκεκριμένα αυτά εδώ. Με αυτή την κατασκευή έχεις 6 λευκά leds να φωτίζουν προς μία κατεύθυνση, οπότε και το φως που λαμβάνεις είναι σαν αυτό:

piosub_2.jpg


Υ.Γ. Τα παραπάνω πλακετάκια δε χωράνε ακριβώς μέσα στην πλαφονιέρα, αλλά περισσεύουν για ένα χιλιοστό γύρω γύρω. Προσωπικά τα "έφαγα" με μια λίμα και μπήκαν κανονικά.
 

katsikaki

Hero Member
Rookie
Jan 15, 2013
20
0
0
kostg said:
Εγώ έχω αγοράσει δύο led boards με connector t10 και πιο συγκεκριμένα αυτά εδώ. Με αυτή την κατασκευή έχεις 6 λευκά leds να φωτίζουν προς μία κατεύθυνση, οπότε και το φως που λαμβάνεις είναι σαν αυτό:

piosub_2.jpg


Υ.Γ. Τα παραπάνω πλακετάκια δε χωράνε ακριβώς μέσα στην πλαφονιέρα, αλλά περισσεύουν για ένα χιλιοστό γύρω γύρω. Προσωπικά τα "έφαγα" με μια λίμα και μπήκαν κανονικά.

πολύ καλή ιδέα!!! για να τα συνδέσω αυτά που μου λες θα χρειαστεί να κόψω καλώδια ή θα βγάλω τα παλιά και θα βάλω τα καινούρια? δηλαδή το καλώδιο τροφοδοσίας έρχεται από μπροστά μονοκόμματο ή με t10 connector όπως λες παραπάνω?
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Παιδια ποια θεωρειτε την καλυτερη λυση για να αποκτησει λιγο φως ο χωρος αποσκευων?
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
PanosWhite said:
Έβαλα και εγώ μια ledotainia σήμερα στο χώρο τον αποσκευών και το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι είναι απλά τέλειο καμια σχέση με το άλλο λαμπάκι !!! Ένωσα την ταινία μαζί με το λαμπάκι και ανάβουν και τα 2 αν και το λαμπάκι τώρα πλέον χάνεται πολύ μπροστά στο φως της ταινίας !!


Εγώ έβαλα μια μεγάλη ledo ταινία και έχει γίνει η νύχτα μέρα...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread