Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Κώστας

Original poster
Rookie
Feb 20, 2016
15
0
0
34
Πειραιάς
Ξεκίνησα εδώ και 2-3 μήνες να αλλάξω την εξωτερική εμφάνιση του αυτοκινήτου.

*Φημέ Τζάμια
*Ζάντες 16'' και λάστιχα
*Φανάρια
-Προφυλακτήρας Μπροστα, Πίσω απο το Fiesta το ST και αεροτομή αναμένω να τα φορέσω.

    .....ΑΛΛΑ.....

Σκέφτομαι να το κάνω ολικό βάψιμο με αλλαγή χρώματος...Οι γνώμες που έχω πάρει είναι οι εξής:

1) Μην κάνεις Μαμακίες.
2) Πολλά λεφτά δεν αξίζει.
3) Βάφτο ίδιο Χρώμα μόνο έξω.
4) Βάφτο μέσα έξω πχ. Frozen White.    .....και άλλα πολλά.....

Εγώ λέω να το βάψω μόνο εξωτερικά ένα τόνο ποιό ανοιχτό σε χρώμα.
Τι να κάνω? Πείτε μου τις γνώμες σας.

Το αμάξι θα βαφτεί όπως και να έχει και όλοι την διαδικασία θα την ανεβάσω.



 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Αν θελεις να διατηρησεις το μπλε, ισως σαν χρωμα το Performance blue της Ford θα ηταν ωραιο και θα το εκανε να φαινεται και πιο συγχρονο. Επισης αν μπεις σε αυτη τη διαδικασια ωραιο θα ηταν να βαψεις ολα τα μαυρα πλαστικα με αυτο το χρωμα (το κατω μερος του προφυλακτηρα, τις λαβες στις πορτες και το πορτ μπαγκαζ, τους καθρεφτες και τα πλαινα τριμερ)
 

Κώστας

Original poster
Rookie
Feb 20, 2016
15
0
0
34
Πειραιάς
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Προφυλακτηρα θα βαλω του St μπρος και πισω αρα δεν θα χρειαστει να βαψω πλαστικα, επισης και καθρεφτες λεω να παρω μεταλικους για να βαφτουν επισης. Αν εχεις κωδικο για performance blue θα με βοηθουσε πολυ, ευχαριστω.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Κώστας said:
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Προφυλακτηρα θα βαλω του St μπρος και πισω αρα δεν θα χρειαστει να βαψω πλαστικα, επισης και καθρεφτες λεω να παρω μεταλικους για να βαφτουν επισης. Αν εχεις κωδικο για performance blue θα με βοηθουσε πολυ, ευχαριστω.
προσωπικη μου αποψη το χρωμα να το κρατησεις ειναι πολυ ωραιο εγω τετοιο χρωμα θα το επαιρνα αν το γυαλισεις σε καποιον φανοποιο  και βαλεις προφυλακτηρες απο st θα δειχνει super κανει και την αντιθεση το βραδυ σαν βιολεττι αλλα αν θες να προχωρησεις ομως σε αλλαγη καντο wrap με αυτοκολλητο σε καποιο μαγαζι παλι προσοπικη μου αποψη σε 5πορτο δεν παει το ασπρο αλλα στο 3πορτο φιλικα παντα
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Θα συμφωνήσω μαζι σου Κώστα να το κάνεις λίγο πιο ανοιχτό απο ότι ειναι, δηλαδή σαν το fiesta του μέλους Nikol@r@s ή κάτι ενδιάμεσο, εφόσον θα το βάψεις σίγουρα.
 

Κώστας

Original poster
Rookie
Feb 20, 2016
15
0
0
34
Πειραιάς
Ωραίο του nikol@r@. Το μόνο που με απασχολεί είναι να μην βγάζει μάτι η διαφορά του χρώματος όταν θα ανοίγω την πόρτα, εφόσον θα βαφτεί μόνο έξω...
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Κώστας said:
Ωραίο του nikol@r@. Το μόνο που με απασχολεί είναι να μην βγάζει μάτι η διαφορά του χρώματος όταν θα ανοίγω την πόρτα, εφόσον θα βαφτεί μόνο έξω...
μπορεις να βαψεις το εξω και να βγαλουν τις πορτες για τις κολωνες αν ανοιξεις το καπω η πισω της ρεζερβας το πατωμα εχει μονο την πρωτη στρωση χρωματος οχι ολοκληρωμενη βαφη οποτε δεν θα φαινεται σαν εργοστασιακο θα ειναι.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Το μονο που πρεπει να θυμασαι για την αλλαγη χρωματος ειναι οτι πρεπει να το δηλωσεις μετα και στο υπουργειο,πραγμα που εχει εξοδα και ταλαιπορια.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
KARBY said:
Το μονο που πρεπει να θυμασαι για την αλλαγη χρωματος ειναι οτι πρεπει να το δηλωσεις μετα και στο υπουργειο,πραγμα που εχει εξοδα και ταλαιπορια.
αν το βαψει κοντα στο μπλε δεν νομιζω να χρειαζεται η αλλαγη αδειας.
 

Κώστας

Original poster
Rookie
Feb 20, 2016
15
0
0
34
Πειραιάς
Ναι αν το κάνω κοντά στο μπλέ δεν θα χρειαστεί. Και οι πλειοψηφία λέει μπλέ.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Για μένα όλα όσα δίνουμε λεφτά στα αμάξια πάνε χαμένα...Στο λέει άτομο που έχει δώσει πάνω από 10.000χιλ και δεν θα σταματήσω να δίνω....

Αν το βάψεις όλο θα πρέπει να το κρατήσεις τουλάχιστον μια 5 χρόνια για να πεις ότι άξιζαν και τα λεφτά που έδωσες
Οι προφυλακτήρες του st-s είναι κάτι πολύ όμορφο αλλά και ακριβή μοντα γιατί έχουν υψηλές τιμές και δεν είναι μόνο οι προφυλακτήρες και τέλος..έχουν προίκα πάνω τους
Στα μεταχειρισμένα δύσκολα να βρεις πάντως  
Αν αλλάξεις προφυλακτήρες άλλαξε και καθρέπτες και βάλε με αυτούς που έχουν βαμμένα καπάκια στο χρώμα του αμαξώματος
 

Κώστας

Original poster
Rookie
Feb 20, 2016
15
0
0
34
Πειραιάς
Έχω ήδη ρίξει 1600 ευρω σε φανάρια, φημέ, ζάντες, λάστιχα και προφυλακτήρες ST, οταν γεμίση πάλι ο κουμπαράς θα αγοράσω την αεροτομή και τους μεταλλικούς καθρέφτες και μπαίνει για βάψιμο. δηλαδή θα δώσω άλλα 1100 ευρώ περίπου. Και μετά ίσως να βάλω και το Σαλόνι του ST που το βρήκα γύρω στα 500-600 ευρώ σε μπλέ χρώμα και μία Οθόνη στο ταμπλώ. Δεν θα πειράξω κάτι άλλο. Προβολάκια δεν θέλω να βάλω ίσως είναι too much με τα φανάρια που του έβαλα δεν νομίζεις?
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Για μένα μην το βάψεις όλο . Έκτος ότι το χρώμα σου είναι πολύ ωραίο για μένα θα μπορούσες τα λεφτά που θα πάει για βάψιμο να τα δώσεις σε κάτι άλλο . Με ένα καλό γυάλισμα θα είναι σαν να βάφτηκε χθες. Στη θέση σου δεν θα έβαφα όλο αλλά τα πλαστικά πόρτες πόμολα κτλ. . Θα βάλεις φυσικά προβολάκια αλλιώς θα έχει τρύπες και βάλε και τα πλαϊνά spoiler και αεροτομή να τελειώνεις μια και καλή με βαψίματα λαι εξωτερική εμφάνιση... Η ζάντα που έβαλες και στο μαύρο πάει πάρα πολύ στο χρώμα που έχεις τώρα.
 

Κώστας

Original poster
Rookie
Feb 20, 2016
15
0
0
34
Πειραιάς
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Κατέληξα στο ότι θα το βάψω όλο εξωτερικά είτε στο ίδιο χρώμα είτε ένα ελαφρός ποιό ανοιχτό. Φίλε Μάνο έχεις ένα δίκιο αλλα θα το βάψω γιατί το χρώμα είναι 11 ετών και έχει αρχήσει να σπάει σε καπό και ουρανό. Αρχές Μαίου θα μπεί για βάψιμο μαζί με τους καινούργιους προφυλακτήρες (ST) και αεροτομή. Θα φωτογραφίζω την διαδικασία σταδιακά. Δεν ξέρω για το προβολάκια ακόμα έλεγα να βάλω πυκνές μασκούλες και να τα κλείσω, βλέποντας και κάνοντας.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Αν βάλεις πυκνές μασούλες μην βάλεις καθόλου προφυλακτήρα του st..θα χαλάσεις αυτό που με κόπο θα φτιάξεις
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Βασικά αυτό που λέει ο Ιάκωβος Αν είναι να μετατρέψεις τον πανάκριβο προφυλακτήρα του st γιατί δεν βλέπεις για κάποιον custom για εμπρός. Υπάρχουν πολλά body kit για fiesta χωρίς προβολής και σε καλύτερες τιμές.
Το χρώμα μην το αλλάξεις. Είναι ωραίο και όχι πολύ κλασικό.
Έχεις είδη βρει προφυλακτήρα st?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread