Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

moican

Original poster
Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Μ' αυτά και μ' αυτά 23/5/2011 αφου τα υπολόγισα και τα ξαναματαϋπολόγισα παράγγειλα το φιέστα μου!
1/7/2011 το αυτοκίνητο ήρθε στη Ζάκυνθο όπου μια σχέση πάθους, θα έλεγα, ξεκίνησε!
Το αυτοκίνητο όταν το παρέλαβα ήταν έτσι:


Πήραμε πινακίδες,βγάλαμε ασφάλεια, βγάλαμε και τις ζελατίνες απο τα καθίσματα...


Πρώτη μόντα ήταν να φορέσουμε "γυαλιά ηλίου", οπότε κάπως έτσι(μετα απο καμιά βδομάδα που το είχα στην κατοχή μου) βάλαμε φιμέ ζελατίνες της llumar(alu light)!


έτσι λοιπόν κάπως αγριέψαμε στο φαίνεσθαι, γιατι απο μηχανή... "κάτσε να το στρώσουμε πρώτα"...

Μετά ήταν η ώρα να βάλουμε λεντάκια(πινακίδα,ψειράκια,πλαφονιέρα,πόδια οδηγού-συνοδηγού), λευκές λάμπες(πορείας και προβολάκια), οι οποίες αντικαταστάθηκαν μετα απο λίγο καιρό με ξένον 6000Κ και μετά απο 1.5 χρόνο με ξένον 8000Κ!Να ναι καλά το ebay!



Κατόπιν, και έχοντας όλα μου τα προηγούμενα μηχανοκίνητα ολίγον τι φασαριόζικα(ένα απο αυτα http://i1230.photobucket.com/albums/ee499/moican87/LGIM0035.jpg), αποφασίσαμε να βάλουμε ενα τελικό καζανάκι με φ90 μπούκα και κάνα τρίμηνο αργότερα και ένα μεσαίο, για να μεγαλώσει η βαβούρα! Και τα δύο είναι κατασκευής "Δανελάτος"!



Στο τρίμηνο που παρεμβλήθηκε μεταξύ του μεσαίου και του τελικού, αλλάξαμε και την εισαγωγή για να αναπνέουμε καλύτερα!Βάλαμε ένα custom made κιτ Κ&Ν 57i, που τώρα το χαίρεται κάποιος άλλος ok234!



Τελειώσαμε με τις "φθηνές" και απλές μηχανικές μετατροπές και έτσι προχωρήσαμε στο θέμα "ήχος".
Παραγγείλαμε έναν τετρακάναλο magnat edition 4 και το subwoofer magnat bs30(250rms, 12") και μετά πο λίγο καιρό βάλαμε και ηχεία cadence xs690 τριων δρόμων.



Στη συνέχεια βάλαμε ανεμοθραύστες της heko


αλλάξαμε και λάστιχα,


βγάλαμε και την χοάνα(λόγω κατανάλωσης βασικά) και βάλαμε πανελάκι της Κ&Ν και επειδή ο ήχος δεν μας έφτανε τα αλλάξαμε τα προηγούμενα και βάλαμε δυνατότερα. Ενισχυτή βάλαμε τον magnat orange limited edition και για ηχεία εμπιστευτήκαμε 8" midranges(150rms) και κορνες(50rms) της digital designs! Έτσι λοιπόν δυναμώσαμε αρκετά:



Σειρά είχαν να μπούν οι μαρσπιεδες που απο την μέρα που αγόρασα το φιεστα μου, τους είχα άχτι!
Έτσι μπήκαν οι μαρσπίεδες της motordrome!
Παράλληλα βάφτηκαν και οι ζάντες σε ανθρακί γυαλιστερό στο stergios group, μιας και ζάντα δεν θέλαμε να αλλάξουμε!


Έτσι φτάσαμε στη σημερινή μορφή!! AR15firing AR15firing


Οι μόντες όμως ποτέ δεν τελειώνουν και έτσι έχω αρχίσει να δρομολογώ ήδη τις επόμενες!
coilover, μια ρίγα στο πλάι, ολόσωμη εξάτμιση... ένας θεός ξέρει!Το σίγουρο είναι πως μέχρι τώρα έχω ρίξει κανα 2000ρο!ποσο ακόμη δεν ξέρω ;)
Επίσης κάτι ακόμη που θέλω να πω, είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ στο fiestamaniacs.gr και στα παιδια που το απαρτίζουν, γιατί με τις γνώσεις τους και με τις δικές τους μόντες με ενέπνευσαν και με βοήθησαν στο να "φτιάξω" το δικό μου. Αναφέρω το "φτιάξω" γιατι με εξαίρεση κάποια λίγα πράγματα(ζάντες,μαρσπιε,φιμε), όλα τα υπόλοιπα τοποθετήθηκαν απο εμένα(DIY) οπότε η βοήθεια ήταν πολύτιμη!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μπράβο Ζαφείρη για ότι έχει κάνεις μέχρι τώρα
Συνέχισε τις μόντες σου όσο μπορείς... ok234
Δυνάμωσε και λίγο τον ήχο giggle giggle δεν σε ακούμε..... tease tease
 

giannis7

New member
Nov 17, 2013
57
0
0
Μερακλίδικα πραγματα! Να χαιρεσαι τον fiestaρο σου ok234
 

moican

Original poster
Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Θέματος συνέχεια...
εδώ και λιγο καιρό προσέθεσα κάποιες έξτρα πινελιές....
Ρίγα αλα μοτοσπορτ στο πλάι μαύρη ματ,
Βάψιμο του προφυλακτήρα αλα RS

και...
Τοποθετήθηκαν ελατήρια χαμηλώματος 3ποντα eibach!



 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mια χαρά Ζαφείρη, keep modding. Βλέπω ο fiestaros τριγυρνάει και στο the mall?  giggle
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Ωράια πράγματα! Τα ελατήρια πόσο σου κόστισαν?
Την μάσκα look rs άχτι την έχω .....
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
Θα μπορούσες να μας πεις λίγο τιμές?αν θες σε πμ. Τελικό,ελατηρια και μάσκα. Διότι ακούω κάτι τρέλα εδώ που είμαι. Κάτι πως έγινε η βαφή γιατί μου λένε ότι είναι μεγάλη διαδικασία

Και φυσικά ένα μεγάλο μπράβο διότι το έκανες πολύ όμορφο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread