Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
KARBY said:
.....Γιατι οσοι φτιαχνουν τετοια αυτοκινητα μολις και καλα τα τελειωσουν ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ?...

Σποντούλα? Όπως και να χει διαβάζω με προσοχή τις απόψεις σου και τις σέβομαι...Δόξα το θεό δουλεύει ακόμη παρά το ξύλο που τρώει στα χέρια μου...
Να το χαίρεσαι φίλε μου και άσπαστο να είναι.
Μην ξεχνάμε το ρητό που λέει ένας καλός φίλος μου  "ότι πάει σπάει!!"
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Έχει διαφορά η πράξη με την θεωριά.Αυτό έχω δει εγώ στην ζωή μου πάνω σε κομμάτι της δουλειάς μου και αυτή είναι η άποψή μου
Το βασικό όμως θέμα είναι ότι ο κάθε ιδιοκτήτης πως διαχειρίζεται το αμάξι του...
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Εγω θα πω κατι τελευταιο και κλεινω αυτη τη συζητηση ,για να μην φερω σε δυσκολη θεση τον modetator.
Το γραφημα του δυναμομετρου που παρουσιαζει εδω ο φιλος ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Ο οποιος εχει στοιχειωδεις γνωσεις καταλαβαινει οτι ενα πραγμα και μονο .
Το γραφημα ειναι φτιαγμενο σε excel υπολογιστη η ο δυναμομετρητης ειναι πολυ παραμυθας.
Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκκατομυριο να βγει τοσο στρωτη καμπυλη
ιπποδυναμης και ροπης με αυτο τον κινητηρα ,με αυτη τη πιεση και αυτα γενικως τα χαρακτηριστικα.
Ειναι φυση αδυνατον αυτη η διαταξη να μην εχει turbo lug.
Τετοιες καμπυλες αποδωσης εχουν ΟΚΤΑΜΠΕΚΑ ΜΟΤΕΡ με εισαγωγες απο carbon
με μεταβλητα χρονισμων στους εκκεντροφορους και ενα σκασμο λεπτομερειες που δεν ειναι του παροντος.
Τετοια μοτερ μονο στα αυτοκινητα του wrc βρισκουμε.
Για αυτο λοιπον εχω πολλες επιφυλαξεις για αυτα που λεγονται και γραφονται εδω μεσα.
Και καποια στιγμη να σας γραψω και κατι τελευταιο ,καποιος δασκαλος εδω μεσα απεχωρησε
απο το block γιατι ειχε την ατυχια να ξερω απο πρωτο χερι τις βλακειες που ελεγε.
Πιστευω να εγινα κατανοητος.!!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλά, ο δάσκαλος από παραμύθι άλλο τίποτα. Μόνο που εδώ δεν είμαστε 8χρονα παιδιά.
Σκέψου μόνο ότι το fiesta του το πούλησε και αυτός που το πήρε το ξαναπουλάει. Γιατί άραγε;

Στο θέμα μας λοιπόν. Δεν έχω μηχανολογικές γνωσεις, ούτε πρόκειται να πάω σε κάποιον προγραμματιστή ή μηχανικό για να βελτιωσω το fiesta μου. Το έκανα παλιά και είδα τα αποτελέσματα. Πολύ παραμύθι.
Ωστοσο ο alex μας δίνει χειροπιαστά αποτελέσματα τα οποία δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω. Εκτός κι αν αυτός με το δυναμόμετρο τα έχει κάνει πλακάκια με τον μηχανικό του alex και τυπώνει καμπύλες excel και όχι πραγματικές ιπποδυνάμεις.

Ας κρατήσουμε χαμηλά τους τόνους, δεν έχει νόημα να τσακωνόμαστε, ούτε ένα καφέ δεν έχουμε πιει μαζί ποτέ...
 

alex.patra

Original poster
Rookie
Apr 18, 2013
43
0
0
πατρα


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]31, Μαΐου, 2017, 11:36:09[/time]
Mια συγνωμη απο μερους σου ΚΑRΒΥ θα ηταν δεκτή.


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1496219772[/time]
Eγω μιλαω με αποδειξεις και στο ξαναειπα δεν με ξερεις,ουτε σε ξερω για να με προσβαλεις.
 

Dark knight

Hero Member
alex.patra said:
Eγω μιλαω με αποδειξεις και στο ξαναειπα δεν με ξερεις,ουτε σε ξερω για να με προσβαλεις.

Μην καθεσε και ασχολησε με τον καθε εναν που θελει να αμφισβητησει την δουλεια που εχεις κανει στο αμαξι σου...
Εγω που σε ξερω τι ανθρωπος εισαι και εχω δει και το αμαξι απο κοντα,ξερω...
Θελω πολυ να σε δουμε απο κοντα στην Πατρα!!!
Με το τερατακι σου μαζι ,αν γινεται!!!  ;)
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40


Δεν παμε ουτε για wrc ουτε θα φτάσουμε το επίπεδο αυτο που βλέπουμε  στης φωτο για να φτιάξουμε ενα μοτερακι στο αμαξι μας για να κανουμε το χόμπι μας.
Σε μια βελτειωση τον πρωτο ρόλο παιζει αυτος που θα την κανει να εχει γνώσεις και να μην κανει πειράματα με την τσεπη την δίκη μας για να μαθει.
Μετα εχει να κανει και με τον οδηγό τι απετησεις εχει γιατι αν θελει ενα μοτερ να βγάλει το 100% που μπορει να βγάλει το μοτερ του και δεν ξερει τι παει να πει οτι εχει ενα σκασμένο μοτερ και δεν πέρνει το πόδι απο το γκάζι δεν θα φταίει μονο ο μηχανικός.
Επίσης στην χώρα μας έχουμε καλούς μηχανικούς που στο θεμα επιδόσεις εχουν ξεπεράσει κατα  πολυ τους εχω και γιαυτο εχουν και πελάτες του εξωτερικού.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread