Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Να προσέξεις γιατί τα χερούλια, τα καπάκια από τους καθρέφτες και τα πλαστικά από τους προφυλακτήρες δεν τα βάφεις με το ίδιο χρώμα που θα βάψεις τους προφυλακτήρες. Δεν ξέρω και για το πλαστικό του πορτ-μπαγκάζ.
Κανονικά πρέπει να κάνεις ηλεκτροστατική βαφή γιατί αλλιώς με τον καιρό θα ξεφλουδίσουν.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Φαντάζομαι ότι το γνωρίζει ο φαναρτζής(Ελπίζω δηλαδή,σε κάθε περίπτωση θα του το πω και σε ευχαριστώ που μου το επισήμανες)!!!Το θέμα είναι να πάρουμε τα τελευταία παρελκόμενα του μπροστά και φύγαμε για βάψιμο!!! biggrin
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Βασικά για να το διορθώσω το χρώμα ίδιο είναι, ο τρόπος βαφής αλλάζει. Τα περισσότερα φανοποιία δεν έχουν μηχανήματα για ηλεκτροστατική βαφή και στέλνουν τα κομμάτια που είναι για βάψιμο σε άλλα μαγαζιά.
Γνώμη μου είναι να επιμείνεις να βαφτούν έτσι για να μην έχεις πρόβλημα αργότερα. Αν δεν μπορεί, βάψε εκεί τους προφυλακτήρες και τα υπόλοιπα πήγαινέ τα στον Πέττα, ο οποίος είναι κορυφή στις βαφές πλαστικών κομματιών (αλλά όχι στην επισκευή ζαντών).
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Θοδωρή δεν βάφονται με ηλεκτροστατιστική αυτά.Απλά επειδή είναι σαγρε πρέπει να βγουν,να τριφτούν για να φύγει η αγριάδα,να τα περάσουν με primer και να τα βάψουν.Οι προφυλακτήρες που έιναιιπλαστικοί δεν βάφονται μ ηλεκροστατισική

Πάντως Νίκο 2-3 που ρώτησα στον Πειραία (που είναι από τους καλύτερους της περιοχής) ζητάνε πολύ παραπάνω για νακάνουν αυτή την δουλειά από σα σου ζήτησε ο φαναρτζήςσου.Μακάρι η δουλειά να είναι σωστή αλλά το τελικό αποτέλεσμα θα το δεις μετά από λίγους μήνες που θα τα έχει βάψει
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Οι προφυλακτήρες ναι δεν βάφονται με ηλεκτροστατική. Αλλά τα υπόλοιπα κομμάτια δεν είναι από τον ίδιο τύπο πλαστικού.
Πάντως 2 φανοποιοί μου είχαν πει το ίδιο πράγμα, ότι τα ματ κομμάτια για να αντέξουν πρέπει να βαφτούν με ηλεκτροστατική βαφή. Και επειδή δεν είχαν τα μηχανήματα δεν αναλάμβαναν τη δουλειά.
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
αν δεν είναι μέταλλο πως θα το βάψεις με ηλεκτροστατική?
τα πλαστικά απλά θέλουν καλή προεργασία και πλαστικοποιητη!
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Με πρόλαβες. Πήγα στον Πέττα και ρώτησα τον τρόπο βαφής και μου είπε ότι και ο Ιάκωβος, αλλά είχα δουλειά και δεν μπορούσα να το γράψω.
Μάλλον έπεσα στους 2 πιο άσχετους φανοποιούς της Αθήνας χαχαχα
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Ψάχνοντας στο Car.gr για διάφορα πραγματάκια έπεσα πάνω σε αυτά!!!!

4920246_9_b.jpg


Σκέφτομαι εν τέλη να αφήσω τα χερούλια και τις φάσες ως έχουν,και μόλις μπει η ζάντα αποφασίζω αν θα τα βάψω ή όχι!!!!

4520426_0_b.jpg


Παρόμοιο Project με το δικό μου,και μάλιστα πολύ καλό  ok234
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Το αμαξάκι αυτό είναι του otto και είναι μέλος του club ! Αμα σ'αρέσει το project ρώτα τον τι έχει κάνει  ;)
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Μας <<έκαψε>> ο Otto(Του πάνε απίστευτα),ψάχνω να βρω τις φάσες μεταχειρισμένες(Για καινούργιες με τίποτα) ίσως αργήσει λίγο παραπάνω το φανοποιείο!!!!Θα πάει μια και καλή για όλα,ώστε να κουμπωθούν και οι ζάντες στα καπάκια χωρίς επιπλέον καθυστερήσεις!!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread