Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Το συγκεκριμένο κιτ χοάνης δεν κάνει για το Μκ7 1.6. Aπ ότι έχω δει δεν έχει θέση για τον MAF :(
 

mikepc

Rookie
May 22, 2010
46
0
0
38
Οτι κ καλα το σπιραλ ζεστενετε πιο πολυ απο οτι ενας σωλινας samco οπως εχω εγω τιποτε αλλο.
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Εγω παιδια εβαλα χοανη..Εχτες εκανα την τοποθετηση μετα την πολυτιμη βοηθεια του stuparart τον οποιον ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες του...Εβαλα μια Simota για αρχη με προοπτικη αργοτερα για ΚΝ..Οσον αφορα την συμπεριφορα του αυτοκινητου...Προσπαθοντας να μην επηρεαστω απο τον ηχο που κανει,νομιζω οτι εχει χασει λιγο στα χαμηλα αλλα στα ψηλα εχει παρει τα πανω του...Δεν λεω τιποτα με σιγουρια ομως...Μια δυναμομετρηση θα πει την αληθεια... ;)


 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
κανει πολυ φασαρια δλδ? το λεω γιατι ο ηχος απο χοανη σε χοανη διαφερει
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
περιεργο που λες οτι σου φανηκε οτι εχασε χαμηλα και κερδισε ψηλα.
συνηθως το αναποδο συμβαινει αν καποιος δεν εχει προγραμμα.

ψηλα στεγνωνει απο καυσιμο και δεν...
 

doctorys

New member
May 27, 2010
63
0
0
37
ρε παιδια μια βοηθεια αυριο θα βαλω και εγω φιλτρο ο μαγαζατορας που τυχαινει να ειναι και φιλος που προτινει τιν Κ&Ν αλλα το πανελ και οχι φιλτροχοανη ακουω αποψεις και προτασεις
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
εαν δεν εχεις προγραμμα βαλε το πανελ!εαν θελεις να κανεις φασαρια χοανη ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Φίλτρο panel = φθηνή και "εργοστασιακή" λύση, δηλαδή δεν επεμβαίνεις στο φιλτροκούτι του αυτοκινήτου. Το κέρδος σε επιδόσεις συνήθως είναι μικρό και ο ήχος ανεπαίσθητα πιο δυνατός.

Φιλτροχοάνη = Πιο ακριβή λύση, η επέμβαση φαίνεται αφού πρέπει να αφαιρεθεί το εργοστασιακό φιλτροκούτι. Το κέρδος σε επιδόσεις είναι πιο μεγάλο, συνήθως 2-5hp και ο ήχος είναι αρκετά πιο δυνατός στο πάτημα του γκαζιού.

Edit: Προς puma-r: Το πρόγραμμα δεν είναι αναγκαίο, εγώ είχα χοάνη μόνο (χωρίς πρόγραμμα) και το αμάξι είχε πάρει +5hp χωρίς να κρεμάσει κάπου.
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
δεν θα συνφωνησω!ενα πανελ της KN μπορει να κανει και 100 ευρω!!!!η χοανη μπορει να σου δωσει τα αλογα που λες Κωστη αλλα με ανοιχτο καπο!!!οταν το κλεισεις και ζεσταθει ο κινητηρας ρουφαει μονο ζεστο αερα!!!η καλυτερη λυση για χοανη ειναι κιτακι που να ρουφαει αερα απο την μασκα!
 

doctorys

New member
May 27, 2010
63
0
0
37
http://www.pumaspeed.co.uk/showdetails.jsp?productID=820 οπως αυτο θεσ να πεις αν καταλαβα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
75 ευρώ κάνει το K&N για το Fiesta mk7
160 ευρώ κάνει το κιτ χοάνης της Κ&Ν για το ίδιο αυτοκίνητο και περιέχει και τον adaptor για τον αισθητήρα αέρα.
Μια χοάνη ότι νά 'ναι + σωληνώσεις + ιδιοκατασκευή του adaptor δε νομίζω να πάει κάτω από 100 ευρώ

Στο θέμα του ζεστού αέρα δεν έχω παρατηρήσει κάποια μείωση στην απόδοση του κινητήρα, παρά μόνο τις πολύ ζεστές ημέρες του καλοκαιριού.

Για περισσότερες λεπτομέρειες για το κιτ της K&N δείτε τα πρώτα posts του θέματος αυτού και τις εντυπώσεις του ChrisFrou που το έχει τοποθετήσει.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
vouts said:
Εγω παιδια εβαλα χοανη..Εχτες εκανα την τοποθετηση μετα την πολυτιμη βοηθεια του stuparart τον οποιον ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες του...Εβαλα μια Simota για αρχη με προοπτικη αργοτερα για ΚΝ..Οσον αφορα την συμπεριφορα του αυτοκινητου...Προσπαθοντας να μην επηρεαστω απο τον ηχο που κανει,νομιζω οτι εχει χασει λιγο στα χαμηλα αλλα στα ψηλα εχει παρει τα πανω του...Δεν λεω τιποτα με σιγουρια ομως...Μια δυναμομετρηση θα πει την αληθεια... ;)
Αντε καλοριζικη vouts.Καλα γκαζια.
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Εγω αυτην την εντυπωση ειχα...Ισως κανω και λαθος και να με επηρεαζει ο ηχος....Για να πω την αληθεια μου δεν το εχω παει ακομα καπου να το ανοιξω να δω τι παιζει....Αυτη την στιγμη που εχω στηριξει την χοανη στο φιλτροκουτι,περνει αερα απο εκει μιας και η σκουπα της μαμας του ειναι πανω...Ισως οταν βγαλω την σκουπα να δειξει περισσοτερο στο αμαξι...Το σιγουρο ειναι οτι μετα το καλοκαιρι θα παει για δυναμομετρηση 100%....Εκει θα δουμε τα παντα...Προς στιγμην το tuning στην ακρη και μαζεμα χρηματων για διακοπες... :p
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread