Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Ωραίος ο οδηγός σου,μπράβο
Με την πλαφονιέρα μπορούσες να βάλεις led λάμπα μέσα ή να αγόραζες και δεύτερη πλαφονιέρα και να είχες μια αριστερά και μια δεξιά,αλλά δεν ξέρω πόσο φωτισμό θέλεις


Να δω εγώ πότε θα το φτιάξω..... :( :(
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
ευχαριστω παιδια!
κοστγ το ξερω οτι υπαρχει 14w λεντοταινια αλλα αυτην ειχα στην αποθηκη.η σιλικωνη εχει δρομολογηθεί γιατι στην πρωτη κιόλας βολτα σημερα μεσα στην ζεστη ειχαμε και τα πρωτα ξεκολλήματα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
εγω φιλε σπιθα επειδη ειχα το ιδιο προβλημα με την ledοταινια και μου ξεκολλαγε με ΟΤΙ ταινια διπλης οψης και να εβαζα δοκιμασα την UHU και τελος τα προβληματα μ!!!!ειναι πιο δυνατη και δεν προκυται να ξεχειλισει αριστερα και δεξια οπως η σιλικονη ;)
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
ειδα σε ενα θεμα με το μπουτον του πορκμπαγκαζ οτι δεν ειναι φωτιζομενο.6 χρονια που εχω το αυτοκινητο και δεν το ειχα παρατηρήσει καθολου. λοιπον, εχθεσ εγινε η πατεντα με λιγο μετρια αποτελεσματα αλλα το προβλημα λύθηκε. φωτογραφια θα ανεβασω το βραδυ.
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
μια μικρη περιγραφη:εβαλα δυο led απλα πρασινα ,αλλα ο φωτισμος στην μεση δείχνει να χανετε για τον λογο οτι υπαρχει ενασ πλαστικος πίρος ο οποιος πιεζει την πλακετα μεσο μιας μεμβρανης για ανοίξει την πισω πορτα.
img1467g.jpg
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
spithas said:

update το ντουλαπακι. ξήλωσα την πλαφονιερα τελειως και εβαλα μια σειρα led. πολυ καλητερα πιστευω.(δεν ξερω τι με εχει πιασει αλλα θελω να γεμισω led το εσωτερικο)
img1503c.jpg
 

FiestaMarine

Rookie
Feb 2, 2013
18
0
0
29
Θέλω να αλλάξω τις μαμά λάμπες της πλαφονιέρας με νέες led, και συγκεκριμένα μπλε  AR15firing AR15firing
Είναι εύκολο να ανοίξω την πλαφονιέρα; Πώς γίνεται αυτό; (άσχετος γαρ.. redface )
Και επίσης, μία ledολάμπα θα χρειαστώ ή περισσότερες;
Η παρακάτω κάνει;
http://www.ebay.co.uk/itm/BLUE-LED-INTERIOR-BULB-FIESTA-MK6-inc-ST-02-06-/300847320441?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item460be5cd79
Σόρρυ για τον βομβαρδισμό ηλιθίων ερωτήσεων, αλλά είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω στο όχημα μόνος μου και δεν θέλω να κάνω καμιά βλακεία...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Με ενα λεπτο καταβιδακι,σπρωχνεις προς τα κατω το πλαστικο να ξεκουμπωσουν τα δοντακια.
Η λαμπα που μπαινει εκει ειναι festoon led και αν θυμαμαι καλα η 42 η 44 mm
 

FiestaMarine

Rookie
Feb 2, 2013
18
0
0
29
Thanks! Περιμένω την λαμπίτσα να γίνει μπλε ο τόπος... Enterprise θα το κάνω  biggrin biggrin

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1370556620[/time]


Uploaded with ImageShack.us

Μπλε είναι πλέον το εσωτερικό της κούκλας μας από προχθές. Δεν σταματάμε εδώ, πρόσω ολοταχώς για κρυφό φωτισμό led ίδιου χρώματος!
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
θέλω να βάλω δεύτερη πλαφονιέρα στο πορτ-παγγάζ και ενώ χάζευα τι και πώς κατάλαβα ότι με ενοχλεί η κιτρινίλα και στο πίσω αλλά και στο εμπρός φως της πλαφονιέρας . θέλω να τα κάνω λευκά! τι λαμπάκια ζητάω απο που τα παίρνω και τι να προσέξω?

λευκά μόνο led υπάρχουν?
τα φοβάμαιi λίγο τα led στο θέμα της τάσης και της αντοχής!
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Aleksios said:
Αν χρειαστείτε βοήθεια με την εγκατάσταση, είμαι διαθέσιμος…  ;D

Απλά κουμπώνεις και βάζεις το βύσμα? ή χρειάζεται και κάτι ακόμη?Μετά από κάμποσες ώρες καταφέραμε να το βγάλουμε(Πραγματικά τραγικός ο τρόπος με τον οποίο λύνει) αλλά δεν άναβε με τίποτα :/
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Ναι Κώστα δεν ανάβει :/ Χρειάζεται επιπλέον φύσα για το πράσινο δαχτυλίδι? Ο αναπτήρας πάντως λειτουργεί κανονικά
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Nαι, πρέπει να του στείλεις στην επιπλέον υποδοχή για φύσα που έχει ένα (+) από τον διακόπτη των φώτων ή του ράδιο-cd π.χ. για να ανάψει. Το (-) το παίρνει από τον αναπτήρα έτσι κι αλλιώς. Εκεί κάτω από την υποδοχή που έχει αν δεις προσεκτικά είναι και το λαμπάκι.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Κατάλαβα,εσύ το έχεις συνδέσει με τον διακόπτη των φώτων για να ανάβουν ουσιαστικά μόνο το βράδυ? ή με του radio-cd που είναι μόνιμα αναμμένα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Με τα φώτα το έχω συνδέσει, δεν έχει νόημα να ανάβει συνέχεια. Το λεβιέ έχω να ανάβει μόνιμα. Γιατί όπως είναι φτιαγμένος, φαίνεται πάντα.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Εγώ επέλεξα να ανάβουν όλα(Και δαχτυλίδι αναπτήρα και λεβιέ) με την πρώτη σκάλα των φώτων!Το λεβιέ όντως φαίνεται και την μέρα αλλά δεν μου πολύ άρεσε για να είμαι ειλικρινής, το προτιμούσα μόνο στο σκοτάδι. Επίσης να πω ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ όμορφο και με τις κόκκινες ενδείξεις αλλά δυστυχώς δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο εσωτερικό του αυτοκινήτου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread