Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
φιλε scorpion ωραιοσ φωτισμος αλλα αυτοι οι διακοπτες δεν μου αρεσουν καθολου.εγω θα τους εβαζα κατω απο το τιμονι ή μεσα στο μικρο ντουλαπακι αριστερα του οδηγου,και τα ντιμερ επισησ.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εσυ αντι να κυριλλευεις γινεσαι ολο και πιο καγκουρας :p , αλλα περι ορεξεως με γειες
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ευχαρίστω πολύ παιδιά
spithas μέσα στο ντουλάπακι δεν είναι βολικό,τουλάχιστον για μένα
kostg δεν φαίνονται,η χριστίνα έψαχνε μισή ώρα για να τα βρει και άμα δεν τις έλεγα...ακόμα θα έψαχνε...
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
φιλε scorpion χωρισ καμια παρεξηγηση ετσι,φιλικα παντα το σχολιο.
λοιπον πριν λιγες μερεσ ενας φιλος πηρε κατι λαμπες h1 smd led με 68 led πανω,οι οποιες δεν μληκαν ποτε.οποτε με πολλες μετατροπες τα 60 απο τα 68 led τα εβαλα στην πλαφονιερα μου με το παρακατω αποτελεσμα(βεβαια η καμερα του κινητου αδικει το πραγματικο αποτελεσμα)
20111205195318.jpg


και για το ντουλαπακι που ειχα γραψει πριν καιρο ,βρηκα την λυση με αυτο το αποτελεσμα
20111205195407.jpg

ειναι μια μικρη πλαφονιερα απο τα jumbo με 1.50 ευρο με απλα led μεσα και προσθεσα 1 ακομα υψηλης.εβαλα και ενα διακοπτη μπουτον στο στοπ του ντουλαπιου για να αναβει μονο του οταν το κατεβαζεις.τροφοδοσια αφησα τις μικρες μπαταριες του φωτιστικου μιας και με καλύπτουν με το παραπανω.
 

xristina

Hero Member
May 9, 2010
1,515
0
36
39
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
πολύ ωραίος ο εσωτερικός φωτισμός, εγώ ξετρελάθηκα.... ok234 το σημείο που έβαλε τους διακόπτες δεν ειναι φανερό, μονο αν το ξέρεις το παρατηρείς... και κάτω από το χειρόφρενο πάλι δεν φένεται..θα πρεπει να σκύψεις το κεφάλι σου κατω για να τα δεις... :p
μεγειες σου Ιάκωβε  ok234 και μπράβο στον Παναγιώτη για την τοποθέτηση, μπορώ να πω ότι θα σε προτιμήσω κι εγω...  giggle
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
spithas φυσικά και χωρίς παρεξήγηση,για αυτό είμαστε εδώ ώστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλον

μέρα έγινε μόνο από την πλαφονιέρα..θα είναι ότι πρέπει για ανάκριση tease tease
ωραίος με το ντουλαπάκι,και εγώ θα το φτιάξω..ψάχνω το πως..πάντως από την φωτογραφία είναι μεγαλούτσικο το φωτιστικό ή μου φαίνεται?
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
την πλαφονιερα δεν μπορεισ να την κοιταξεις απ'ευθειας γιατι σε στραβωνει.
στο ντουλαπακι προσπαθουσα να βρω τροπους για να ειναι χωνευτο αλλα δεν...το φωτιστικο δεν ειναι τοσο μεγαλο, αλλα βγαίνει λιγο εξω γι'αυτο το λογο προτιμήθηκε αυτη η θεση που δεν ενοχλεί απο αυτη την μερια
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Μεγειες Ιακωβε!! μια χαρα ο φωτισμος!! αργησες λιγο, αλλα τα εβαλες και με το παραπανω!! οσο για το σχολιο του κυριου Μαριου, θα το προσπερασω!! τωρα το θεμα διακοπτης, μαλλον το Χριστινακι ειναι λιγο αοματο!! tease

Μεγειες και σε σενα Σπιθα!! καλες ανακριτηκες βολτες να εχεις!!!!
 

ARIS Y

New member
May 17, 2012
55
0
0
καλησπερα παιδια εχετε ειμαι καινουργιοσ στο fiestamaniacs εχετε να προτινετε κανεναν καλο ηλεκτρολογο που βαζei ledσειρες εσςτερικου φωτισμου?
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ARIS Y said:
καλησπερα παιδια εχετε ειμαι καινουργιοσ στο fiestamaniacs εχετε να προτινετε κανεναν καλο ηλεκτρολογο που βαζei ledσειρες εσςτερικου φωτισμου?
αν θες πέρνα και από το καλωσόρισμα μελών αφού είσαι καινούργιο μέλος
δεν χρειάζεται να πας σε ηλεκτρολόγο,αν πιάνουν τα χέρια σου,τις βάζεις και μόνος σου ;)
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
scorpion said:
Τα ντιμερ μπήκαν στην θήκη που έχει ακριβώς κάτω από το χειρόφρενο
421ab955.jpg


από εχθές μετά από τόσο καιρό ...αποφάσισα να φτιάξω το ντιμερ του πίσω φωτισμού
το ντιμερ φτιάχτηκε και επιπλέον κόψαμε και τις χειρολαβές των ντιμερ όπου ήταν μεγάλες
τώρα δείχνουν έτσι ;D
55942c24.jpg


επίσης κτά την διαδικασία αυτή είδαμε,μάλλον ο τεχνικός είδε,ότι η led ταινία,κάτω από το κάθισμα του οδηγού βραχυκύκλωνε πάνω στην λαμαρίνα του καθίσματος όπου φτιάχτηκε και αυτό το θέμα,πάλι καλά που είχα βάλει μεγαλύτερη ασφάλεια,αλλιώς θα ψάχναμε..... tease tease tease
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
λοιπόν,μιας και έρχεται το service είπα να ασχοληθώ λίγο με το φιεστακι.ο στόχος είναι να αυξήσω λίγο τον φωτισμό  στον χώρο αποσκευών.
αρχικα αγόρασα  2 μετρα λεντοταινια 6watt/m , καλωδιο 2Χ1mm και αρκετα φισακια.
κατασκευαζω τα λεντ που θα μπουν στα πλαστικα δεξια και αριστερα στο πορτ μπαγκαζ

ξηλωνω ολα τα πλαστικα στον γυρω χωρο και με την ευκαιρια τα έπλυνα με νερο και σαπουναδα.


την καλωδιωση την περασα με τον παρακατω τροπο.αφησα και μια αναμονη για τριτη λεντοταινια στην μεση αν χρειαζοταν(χρειαστικε τελικα).την γραμμη την συνδεσα στο ντουι της πλαφονιερασ με αυτο το ασπρο καποτακι που βαζουν στα καρφωτα λεντ.


αφου εχω παρει τα πλαστικα στο χερι αρχιζω την τοποθετηση των λεντ

και σε μια εκρηξη iq και μαστοριας μου ηρθε να κανω αυτο
για να μην κρεμονται τα καλωδια ηχιων απο την εταζερα.

το τελικο αποτελεσμα ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικο μπορω να πω.το μονο που φοβαμαι ειναι η αυτοκολητη ταινια που εχει πανω η λεντοταινια, με την ζεστη που εχει το καλοκαιρι μην ξεκολησει.τελοσ παντων ο χρονος θα δείξει.


το αλλο θεμα ειναι ,τι θα κανω την εργοστασιακη πλαφονιέρα;
ακουω ιδεες
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πολύ ωραίος οδηγός και επαγγελματική τοποθέτηση! Μπράβο. Όσον αφορά τη λεντοταινία, κόλλησέ την στις πλευρές της με διάφανη σιλικόνη και δε θα ξεκολλήσει ποτέ (θα σου έλεγα μαύρη σιλικόνη, αλλά απ' ότι είδα έχεις ανοιχτόχρωμα πλαστικά). Υπάρχουν και πιο "φωτεινές" λεντοταινίες, με 14,4W ανά μέτρο, τo γνώριζες; Την εργοστασιακή πλαφονιέρα τι να την κάνεις; Παρόπλισέ την...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread