Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αλωστε στα 160+ είναι στο πλαφόν της η μαμα τουρμπίνα ούτως η άλλως. Ειναι παρα πολύ μικρή, αλλα λογικό μιας και μιλάμε για 1000αρι μοτερ. 
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχεις ήδη αυτοκίνητο με αρκετή δύναμη. Το να πετάξεις 400 ευρώ έτσι για να πάρεις 10-15 άλογα νομίζω ότι δεν αξίζει. Να έπαιρνες 30 ή 50 άλογα, να πω ΟΚ.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
kostg said:
Έχεις ήδη αυτοκίνητο με αρκετή δύναμη. Το να πετάξεις 400 ευρώ έτσι για να πάρεις 10-15 άλογα νομίζω ότι δεν αξίζει. Να έπαιρνες 30 ή 50 άλογα, να πω ΟΚ.
η αληθεια ειναι αποφασισα να μην το πειράξω το αμαξι για τα 4 χρονια τις εγγυησης απλα να παω  να αγοραζω τα περιφερειακα του για stage 2 και να βαλω τις revo που εχω ακουσει τα καλυτερα και οτι ειναι και απο τα δυνατοτερα προγραμματα. μεσα στα 3 υπολοιπα χρονια τις εγγυησης δεν θα μου φανουν αρκετα τα λεφτα για το stage 2. 
 

Jim d.

Newbie
Mar 21, 2016
5
0
0
Καλησπέρα στην ομάδα... τελικά πήγα και μου έφτιαξαν πρόγραμμα για το αυτοκίνητό μου (ford fiesta black edition). Η αλήθεια είναι πως έφαγα αρκετή ταλαιπορία και δοκιμές καθώς δεν ειχαν ξαναφτιάξει αμάξι σαν το δικό μου και η χαρτογράφηση του εγκεφαλου διαφέρει πολύ απο τα αλλα fiesta 1.0 (μου ειπαν). το πρόγραμμα το έχω 10 μήνες τώρα και εχω δει αρκετή διαφορά μπορώ να πω.
πρόσφατα έκανα και δυναμομέτρηση και βγήκε 162 αλογα και 22,5 κιλά ροπή.
οι καμπύλες της δυναμομέτρησης ειναι παρα πολυ καλές και η κατανάλωση (με νορμαλ οδήγηση αυξήθηκε 1 λιτρο/100.
για 220 ευρώ που έδωσα τελικά είμαι πολυ ευχαρηστημένος, αν και υπήρξε αρκετη ταλαιπορια οπως προείπα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Θέλει τρέξιμο ο προγραμματισμός και ο καλύτερος γίνεται στον δρόμο...
220 πολύ καλά λεφτά
 

Deagiannis

Rookie
Jan 2, 2018
22
0
0
35
Πειραιας
scorpion said:
Θέλει τρέξιμο ο προγραμματισμός και ο καλύτερος γίνεται στον δρόμο...
220 πολύ καλά λεφτά
καλησπερα που το πήγες για επαναπρογραμματισμο;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Στον Πειραιά.DTM MOTOSPORT λέγεται
Εκεί έφτιαξα το fiesta (ατμοσφαιρικό) και το mondeo (turbo). Και τα 2 φτιάχτηκαν στο δρόμο
Το mondeo ακόμα θέλει κάποιες διορθώσεις αλλά πρέπει να βγούμε εθνική για να το ολοκληρώσουμε και τώρα έχω έλλειψη χρόνου
 

Deagiannis

Rookie
Jan 2, 2018
22
0
0
35
Πειραιας
Καλησπέρα!!! Εχω ενα ecoboost mk 8 125ps... Αν βάλω πρόγραμμα στο αυτοκίνητο οχι στην ford! Θα το καταλάβουν στην αντιπροσωπία και θα χάσω την εγκυηση;; το εκανε κανενας και το καταλαβαν; ευχαριστω πολυ.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Γράφω εδώ ένα ερώτημα -παρατήρηση και θα ήθελα την εμπειρία σας. Παρατηρώ ότι η ECU στο δικό μου fiesta  ρυθμίζει το μίγμα στο 14.3 ενώ το τυπικό στοιχειομετρικό είναι 14.7. Δηλαδή τείνει να το ρυθμίζει πλούσιο. Μιλάμε σε ομαλή λειτουργία , ούτε σανίδωμα ούτε επιβράδυνση .Εχει κάνει κάποιος αντίστοιχη μέτρηση με όργανο η με το Torque ;
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Αυτή τη μέτρηση εσύ πως την έχεις πάρει; Με καποιο wideband;;;
Επίσης το 14,7 που λες είναι πάρα μα πάρα πολύ φτωχό για τούρμπο κινητήρα!!! (φαντάζομαι ότι μιλάς για ecoboost).Για να σου δώσω να καταλάβεις το mk7 1.6  ατμοσφαιρικό εργοστασιακό χωρίς κάποια βελτίωση παίζει στο 12,6 το afr!
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Την μέτρηση την πήρα από την OBD με το Τorque. Θα ήταν πιό σωστό να συγκρίνω με ίδιο κινητήρα. Μην ξεχνάς ότι οι προηγούμενης γενιάς κινητήρες είχαν πιό πλούσιο μίγμα. Αλλά και πάλι το 12.6 το βρίσκω πολύ πλούσιο. Είχες την ίδια ένδειξη εξ αρχής ;
Ο λόγος που το ψάχνω είναι ότι τους τελευταίους μήνες που έκανα σε εξουσιοδοτημένο την αναβάθμιση της ECU με το νέο firmware που κυκλοφόρησε , έχει αυξηθεί η κατανάλωση περίπου 10 % και τα μπουζί που άλλαξα πριν λίγες μέρες είχαν πολύ καπνίλα, ένδειξη πλούσιου μίγματος . Τις δύο προηγούμενες φορές που τα είχα αλλάξει είχαν το σωστό χρώμα .
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,312
183
63
50
Αθήνα
Deagiannis said:
Καλησπέρα!!! Εχω ενα ecoboost mk 8 125ps... Αν βάλω πρόγραμμα στο αυτοκίνητο οχι στην ford! Θα το καταλάβουν στην αντιπροσωπία και θα χάσω την εγκυηση;; το εκανε κανενας και το καταλαβαν; ευχαριστω πολυ.

Θεωρητικά όχι, 2-3 από τους tuners λένε ότι τα προγράμματά τους είναι "100% dealer compliant", υπό την έννοια ότι δεν μπορούν να γίνουν αντιληπτά κατά τη διάρκεια ενός τυπικού ελέγχου του αυτοκινήτου.

fiesta77 said:
Γράφω εδώ ένα ερώτημα -παρατήρηση και θα ήθελα την εμπειρία σας. Παρατηρώ ότι η ECU στο δικό μου fiesta  ρυθμίζει το μίγμα στο 14.3 ενώ το τυπικό στοιχειομετρικό είναι 14.7. Δηλαδή τείνει να το ρυθμίζει πλούσιο. Μιλάμε σε ομαλή λειτουργία , ούτε σανίδωμα ούτε επιβράδυνση .Εχει κάνει κάποιος αντίστοιχη μέτρηση με όργανο η με το Torque ;

Αν εννοείς ότι το αυτοκίνητο έχει target AFR 14.3 ενώ κάνεις cruising ("μισό γκάζι" δηλαδή) τότε ναι, είναι λιγάκι πλούσιο, θεωρητικά σε ζεστό κινητήρα το target AFR πρέπει να είναι το στοιχειομετρικό. Ίσως δουλεύει πλούσιο για κάποιες ώρες μέχρι να γεμίσουν οι LTFT χάρτες ?
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
fiesta77 said:
Την μέτρηση την πήρα από την OBD με το Τorque. Θα ήταν πιό σωστό να συγκρίνω με ίδιο κινητήρα. Μην ξεχνάς ότι οι προηγούμενης γενιάς κινητήρες είχαν πιό πλούσιο μίγμα. Αλλά και πάλι το 12.6 το βρίσκω πολύ πλούσιο. Είχες την ίδια ένδειξη εξ αρχής ;
Ο λόγος που το ψάχνω είναι ότι τους τελευταίους μήνες που έκανα σε εξουσιοδοτημένο την αναβάθμιση της ECU με το νέο firmware που κυκλοφόρησε , έχει αυξηθεί η κατανάλωση περίπου 10 % και τα μπουζί που άλλαξα πριν λίγες μέρες είχαν πολύ καπνίλα, ένδειξη πλούσιου μίγματος . Τις δύο προηγούμενες φορές που τα είχα αλλάξει είχαν το σωστό χρώμα .

Βασικά έκανα λάθος! :-X
Παρέλειψα ότι γράφεις ότι την μέτρηση αυτή την έχεις πάρει με μισό γκάζι κάτι στο οποίο δεν μπορώ να σε βοηθήσω και γενικά κρίνω ότι δεν είναι και σωστή μέτρηση και ιδιαίτερα με torque!Για να πάρεις τις απόλυτες τιμές afr καλό θα ήταν να βάλεις έστω και προσωρινά ένα wideband για να κάνεις την δουλειά σου!
Αλλά καλό θα ήταν να μας πεις τι μέτρηση έχεις σε φουλ γκάζι λίγο πριν τις μέγιστες στροφές σε 4η που έχει και μέγιστα φορτία!
Επισης 12,6 που σου έγραψα για έναν ατμοσφαιρικό κινητήρα στον κόφτη 4ης δεν είναι καθόλου πλούσιο πάρα φισιολογικο για ένα εργοστασιακό ατμοσφαιρικό... Να φανταστείς ότι με πρόγραμμα πήγε στο 13:2  κόφτη 4ης όπου είναι και το ιδανικό για έναν εργοστασιακό ατμοσφαιρικό κινητήρα με περιφερειακά χωρίς να έχει γίνει παρέμβαση σε έκκεντρα και τα συναφή!

Τωρα όσο για τα ecoboost θεωρώ ότι σε κόφτη 4ης θα πρέπει να παίζει κάτω από 11:5 afr. Όσο δηλαδή πρέπει να κυμαίνεται ένας turbo  κινητήρας αν δεν κάνω λάθος μιας και έχω κάνα δυο χρόνια που απέχω λίγο από το άθλημα και δεν θέλω να είμαι απόλυτος.... Αν υπάρχει κάποιος φίλος με ecoboost που έχει κάνει μετρήσεις ας με διορθώσει!!!
Υγ. Οι τιμές που σου λέω είναι πάντα φουλ γκαζι 4της γιατι καταλαβαίνεις ότι με μια 3τη ή 2ρα το μίγμα σου είναι πιο φτωχό λόγω μικρότερων φορτίων!!!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,312
183
63
50
Αθήνα
Με στεναχώρησε λίγο χθες το Fiestaκι. Γυρνώντας από το ΟΑΚΑ με το κουμπάρο μου έκατσε η περίπτωση και ανοίξαμε 2-3 φορές με ένα 206 πάνω στη Παπανικολή/Πλακεντίας, επειδή εμείς βιαζόμασταν να γυρίσουμε για να προλάβουμε να δούμε τα videos από την απονομή, και το παλικάρι νόμιζε ότι ψάχναμε κόντρες :D  Πιθανότατα ήταν το 1.6 (γιατί αν ήταν το 1.4, ακόμα χειρότερα). Παρόλο που υπήρχε διαφορά βάρους (2 άτομα έναντι 1) και clima, δεν μπόρεσα παρά να του ανοίξω ίσα-ίσα 2 φτεράκια, άντε μισή καρότσα.

Το ξέρω ότι το 100αρι είναι κούφιο ψηλά, κόβει πίεση πολύ γρήγορα και δεν σπρώχνει πειστικά μέχρι τα κόκκινα, αλλά χθες το είδα σε άμεση σύγκριση με το αμέσως προηγούμενο αυτοκίνητό μας (το 206), έστω και αν ήταν μάλλον το 1.6 αντί του 1.4 16V που είχαμε εμείς.

Τεςπα, απλώς (ξανα)θυμήθηκα ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να του περάσω τουλάχιστον το αντίστοιχο -ή αυτούσιο το μαμά- πρόγραμμα του 140....
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
νομιζω οτι με προγραμμα στα 140 αλογα περνας το μαμα 140.... αλλα εγω με το 140 που πατησα με ενα 206 που λες ημουν μπροστα αλλα και παλι με ακολουθαγε ανετα , δεν ξερω αμα ειχε τιποτα π-ανω γιατι ακουγοταν κιολας αλλα επαιζε μαζι μου.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,312
183
63
50
Αθήνα
thodoris_fiesta said:
νομιζω οτι με προγραμμα στα 140 αλογα περνας το μαμα 140.... αλλα εγω με το 140 που πατησα με ενα 206 που λες ημουν μπροστα αλλα και παλι με ακολουθαγε ανετα , δεν ξερω αμα ειχε τιποτα π-ανω γιατι ακουγοταν κιολας αλλα επαιζε μαζι μου.

Το 140αρι έχει 0-100χαω κάπου στο 9", τα μικρά 206 δεν παίζουν καν εκεί κοντά, το 1.4 16V είναι στα 11" και το 1.6 16V είναι στα 10 και κάτι, δηλαδή εκεί που παίζει το 100αρι ΕΒ, άρα μόνο αν ήταν το GTi μπορεί να έκανε αυτό που περιγράφεις.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
μην κοιτας τα 0-100 δεν ειναι αξιολογα για τις κοντρες στους δρομους. και το 100 να ειναι στα 10 δευτερολεπτα πολυ λιγο μου φαινεται .
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,312
183
63
50
Αθήνα
thodoris_fiesta said:
μην κοιτας τα 0-100 δεν ειναι αξιολογα για τις κοντρες στους δρομους. και το 100 να ειναι στα 10 δευτερολεπτα πολυ λιγο μου φαινεται .

Το 0-100, όπως και το 0-400, δίνουν μια εικόνα των δυνατοτήτων του κάθε οχήματος. Γι'αυτό τα μετράνε, και γι'αυτό τα χρησιμοποιείς ως μέτρο σύγκρισης. Αλλιώς τι θα κοιτάγαμε, πόση χωρητικότητα έχει το ρεζερβουάρ ? :D

Όσο για το 1.6, αν γι'αυτό λες, τόσο το δίνει επίσημα η Peugeot, 10.5" νομίζω, και δεν έχω κάποιο λόγο να το αμφισβητήσω. Τεςπα, αν ήταν όντως το 1.6, μία ή άλλη πρέπει να πηγαίνουν με το 100αρι, οπότε λογικό μου φαίνεται το αποτέλεσμα. Έτσι και αλλιώς, δεν μου αλλάζει γνώμη, το θέλει το τσίμπημά του ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread