Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Πολύ τον διαφημίζεται τον Ηρακλή αλλά σε 2 φίλους μου με άλογα κάτω από το καπο τα ψυγεία του ιντερκουλερ ράγισαν μέσα στο εξάμηνο και στο ένα είχε πρόβλημα με από τις σωληνώσεις στο 3 μηνο
Και οι 2 τους δεν τσιγκουνεύτηκαν τα λεφτά για πεις ότι αυτό που πληρώνεις παίρνεις και οι μετατροπές ήταν απλές...αλλάγη κινητήρα και αυτό...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
Πολύ τον διαφημίζεται τον Ηρακλή αλλά σε 2 φίλους μου με άλογα κάτω από το καπο τα ψυγεία του ιντερκουλερ ράγισαν μέσα στο εξάμηνο και στο ένα είχε πρόβλημα με από τις σωληνώσεις στο 3 μηνο
Και οι 2 τους δεν τσιγκουνεύτηκαν τα λεφτά για πεις ότι αυτό που πληρώνεις παίρνεις και οι μετατροπές ήταν απλές...αλλάγη κινητήρα και αυτό...

ποτε δεν ειπα να βαλει κάποιος  ιντερκουλερ του ηρακλή (και δεν το συστήνω κι όλας), μόνο τις αλουμινένιες σωλήνες.  Ιντερκουλερ υπάρχουν πολύ φτηνά και καταπληκτικά απο ebay, αλλα πρέπει να τα έχουν αγοράσει πολλοί.

Αν υπαρχει καποια εναλλακτική πρόταση σε κατασκευή αλουμινένιων σωληνώσεων, καλό είναι να ειπωθεί, γιατι εγω δεν ξέρω άλλον, αλλα έχουν περάσει και πολλά χρόνια, οπότε μπορεί να υπάρχει και κανένας άλλος
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ρε παλλικαρια μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
Θα συγκρινω τα δημιουργηματα της φαντασιας του Ηρακλη με τα αρχαια μηχανηματα του ,με τις μελετημενες κατασκευες του mountune κατασκευασμενα απο αλουμινιο ποιος ξερει τι σειρας (732) κολλημενο με τικ.?
Τωρα που επεσε και η Αγγλικη λιρα καλλιτερα καποιος να κανει σοβαρες δουλειες για να παιρνει
σοβαρα αποτελεσματα.
Εχετε δει φατσα καγκουρα να θρυνει το μοτερ του ,στα μεσα της Αττικης οδου επειδη ειχε την ατυχια και τη βλακεια να θελει να κυνηγησει ενα νορμαλ gti?
Παρακαλω να σοβαρευτουμε,ποτε δεν ειναι ιδιο το ακριβο με το φθηνο ειδικα οταν το ακριβο ειναι απο σοβαρο εξελιχτη.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Οι εταιρείες τύπου mountune κάνουν μία συνολική μελέτη αναβάθμισης και σου παρέχουν πακέτο που όλα συνεργάζονται αλλά το πληρώνεις ακριβά. Στην Ελλάδα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος αντίστοιχος σοβαρός.  Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες που θέλουν κάποια αναβάθμιση στο όχημά τους μοντάρουν εξαρτήματα η προγράμματα βελτίωσης από διάφορους και ευελπιστούν να συνεργασθούν αρμονικά. Για τον λόγο αυτό οι αποτυχίες είναι συνηθισμένες και μετά το βάρος το ρίχνουν σε αυτόν που έφτιαξε το πρόγραμμα η το intercooler η την πεταλούδα κ.τ.λ.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είναι όμως κρίμα να πληρώνεις ένα πακέτο το οποίο λέει ότι αποδίδει 165hp και εσύ που το πλήρωσες δεν τα είδες ποτέ στα ελληνικά δυναμόμετρα και όχι μόνο σε αυτά αλλά και στον δρόμο?

Για μένα καλύτερα να επενδύσω τα λεφτά μου στην Ελλάδα παρά στους ξένους....
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
Είμαι κι εγώ υπέρ των επώνυμων βελτιωτών. Βέβαια διαφωνώ ριζικά με την έννοια της βελτίωσης αλλά αν ποτέ προχωρούσα στο αυτοκίνητό μου θα επέλεγα τον επίσημο βελτιωτικό οίκο. Διαφωνώ με την βελτίωση για τον εξής λόγο. Αγοράζει ο τύπος fiesta 1.4 και ξυπνάει ένα πρωί και θέλει να πηγαίνει σαν st. ΠΟΥΛΑ ΤΟ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΟ ST!!!!!!!!!! Αν το φτιάξεις στον μπαρμπαμητσο της γειτονιάς σου δε θα γίνει ποτέ st. Θα είσαι ο κάγκουρας με το τραβεστί ST (έκανα και ρίμα :D). Γνώμη μου και κάθε άλλη γνώμη σεβαστή.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
scorpion said:
Δεν είναι όμως κρίμα να πληρώνεις ένα πακέτο το οποίο λέει ότι αποδίδει 165hp και εσύ που το πλήρωσες δεν τα είδες ποτέ στα ελληνικά δυναμόμετρα και όχι μόνο σε αυτά αλλά και στον δρόμο?

Για μένα καλύτερα να επενδύσω τα λεφτά μου στην Ελλάδα παρά στους ξένους....

Έχει κάνει κάποιος δυναμομέτρηση στον 1.0 ecoboost με το MR165 και δεν έβγαλε 165 άλογα? Και πόσο έβγαλε? Απλά θα με ενδιέφερε να μάθω το αποτέλεσμα γιατί θα βάλω σύντομα το mr165 και θα κάνω και δυναμομέτρηση μετά εννοείται, οπότε να έχω ένα μέτρο σύγκρισης. Απλά με το mp135 που έχω τώρα, χωρίς να έχω κάνει δυναμομέτρηση, έχει αισθητή διαφορά από τα 125 και δεν πιστεύω ότι αποδίδει λιγότερο από 135 άλογα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
scorpion said:
Δεν είναι όμως κρίμα να πληρώνεις ένα πακέτο το οποίο λέει ότι αποδίδει 165hp και εσύ που το πλήρωσες δεν τα είδες ποτέ στα ελληνικά δυναμόμετρα και όχι μόνο σε αυτά αλλά και στον δρόμο?

Για μένα καλύτερα να επενδύσω τα λεφτά μου στην Ελλάδα παρά στους ξένους....

Εδώ θα διαφωνήσω. Aπ όσο γνωρίζω, το mr165 είναι 165 και το mp215 είναι 215+. Γιατί να μη δώσω τα λεφτά μου στους Άγγλους και να κρατήσω την επίσημη εγγύηση της Ford; Στην Ελλάδα δε θα πετύχω κάτι τέτοιο, το έχω δοκιμάσει άλλωστε και στο παρελθόν...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Ρε Κωστή στείλε μου κάνα άλογο, που έχεις πολλά, στη Ζάκυνθο να βάλω και στο δικό μου! Διαβάζω για τα άλογα των ecoboost με προγράμματα και με απλες μετατροπές και μου έρχεται να του βάλω φωτιά! Τι τροπέτο να βάλω!!!?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
moican said:
Ρε Κωστή στείλε μου κάνα άλογο, που έχεις πολλά, στη Ζάκυνθο να βάλω και στο δικό μου! Διαβάζω για τα άλογα των ecoboost με προγράμματα και με απλες μετατροπές και μου έρχεται να του βάλω φωτιά! Τι τροπέτο να βάλω!!!?

τιποτα, πουλα το και παρε ecoboostη...  :D
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
nexus said:
Έχει κάνει κάποιος δυναμομέτρηση στον 1.0 ecoboost με το MR165 και δεν έβγαλε 165 άλογα? Και πόσο έβγαλε? Απλά θα με ενδιέφερε να μάθω το αποτέλεσμα γιατί θα βάλω σύντομα το mr165 και θα κάνω και δυναμομέτρηση μετά εννοείται, οπότε να έχω ένα μέτρο σύγκρισης. Απλά με το mp135 που έχω τώρα, χωρίς να έχω κάνει δυναμομέτρηση, έχει αισθητή διαφορά από τα 125 και δεν πιστεύω ότι αποδίδει λιγότερο από 135 άλογα.
Έχουμε δει to mr165 στα 155
Έχω δει και τις παλιότερης γενιάς το Mp140 να βγάζει προβλήματα και να μην πηγαίνει για 140hp
Το ίδιο έχω δει και με το mr155 πάλι να βγάζει αυτά που λέει στο δρόμο
Και mr200 όχι 200 άλογα στο δυναμομέτρο αλλά 190 και στο δρόμο να πηγαίνει τάπ,να λέω και την αλήθεια

kostg said:
Εδώ θα διαφωνήσω. Aπ όσο γνωρίζω, το mr165 είναι 165 και το mp215 είναι 215+. Γιατί να μη δώσω τα λεφτά μου στους Άγγλους και να κρατήσω την επίσημη εγγύηση της Ford; Στην Ελλάδα δε θα πετύχω κάτι τέτοιο, το έχω δοκιμάσει άλλωστε και στο παρελθόν...
για το Mp215 δεν ξέρω αλλά για το mr165 δεν είχε αυτά τα άλογα
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Όταν κάνω την δυναμομέτρηση θα ποστάρω το αποτέλεσμα, απλά για να δούμε αν έχει κάποια διαφορά με την μέτρηση που έκανε ο φίλος στα 155. Προσωπικά και 155 να βγάζει, και με την προυπόθεση ότι όντως δεν θα αντιμετωπίσω κανένα θέμα με τον κινητήρα ευχαριστημένος θα είμαι. Δεν κυνηγάω το απόλυτο νούμερο, αλλά το ανώτερο "safe" νούμερο που δεν θα θυσιάζει ούτε την αξιοπιστία ούτε την γραμμικότητα του μοτέρ. Στην mountune έχω εμπιστοσύνη, τουλάχιστον μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου..!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
nexus said:
τουλάχιστον μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου..!
Αυτό έχω ζήσει και εγώ
Όταν είδα το fiesta st1 με mr200 είπα εδώ είμαστε....στην επόμενη γενία mp140 και mr155 άκουσα και είδα όχι θετικά σχολία και για αυτό με βλέπεις να είμαι αρνητικός
Το mr165 πίστευα ότι μπορεί να έδινε και άλλο,ενώ με το mp215 έχω ακούσει καλά σχόλια αλλά εγώ δεν έχω ολοκληρώση την άποψη μου,έχω κάποια κενά

Σε όλα τα project της η εταιρία είναι μαζεμένη και πιστεύω ότι δίνει περισσότερα από άλλες παρόμοιες εταιρίες

Και να προσθέσω το εξής ότι τα νούμερα στα ελληνικά δυναμόμετρα είναι πιο κάτω από αυτά που λένε οι Άγγλοι,έχουμε πολύ διαφορετικό κλίμα.Είμαι ένας από αυτούς που λένε ότι το δυναμόμετρο δεν το θέλω για να λέω πόσα άλογα είμαι αλλά για να βλέπω τις καμπύλες του αυτοκινήτου μου
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αυτό με το κλίμα παίζει σίγουρα εδώ στην Ελλάδα. Λογικό το βλέπω να έχει μια διαφορά προς τα κάτω σε σχέση με τα νούμερα που βγάζει στην Αγγλία. Επίσης οι Άγγλοι μετράνε σε PS, ενώ συνήθως τα δυναμόμετρα εδώ μετράνε σε BHP. Τα 165PS που δίνει το MR165 είναι περίπου 162HP. Συμφωνώ επίσης απόλυτα με την άποψη σου για τις καμπύλες.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
τα δυναμόμετρα έχουν ρυθμίσεις, θερμοκρασίας, υγρασίας, κλπ, οπότε αν είναι σωστες οι ρυθμίσεις είτε αγγλία μετρηθεί ή εδω είναι το ίδιο πραγμα

το μόνο που μπορει να αλλάζει είναι η ποιοτητα του καυσίμου
 

FROGY

Rookie
Jun 20, 2015
19
0
0
Εχουμε να προτεινουμε καποιο δυναμομετρο στην Αθηνα?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
o μαραβέλιας είναι καλός προγραμματιστης, δεν ξερω για το δυναμόμετρό του αλλα σαν επαγγελματίας είναι σοβαρός
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Για την συζητηση εχω να συμπληρωσω μια πολυ σοβαρη παρατηρηση ,που πρεπει ολοι οσοι ασχολουνται με την εξελιξη να την λαβουν σοβαρα υπ οψιν τους.
Το τεχνικο ενχειριδιο που βγαζει η m-sport μαζι με τη ομολογκασιον της ford για το fiesta r2
επισημαινει οτι το αυτοκινητο στην εκδοση evo1 που ειναι 170 ιππους ,χρειαζεται .
Καθε 30 ωρες αγωνιστικης λειτουργιας rebuilt ο κινητηρας.
Καθε 60 ωρες αγωνιστικης λειτουργιας reset το σασμαν
Και πολλα αλλα .
Η ερωτηση ειναι πολυ απλη.
Πως ειναι δυνατον ενας χιλιαρακης κινητηρας να φτανει 165 ιππους ,εστω και με αξιοπιστο τροπο ,οπως ειναι ο τροπος και η ποιοτητα mountune ,αλλα να εχει αξιοπιστια και ποιοτητα μεσα
στον χρονο.
Στην περιπτωση αυτη ,χωρις να εχουν αλλαχθει τα σωθηκα ,μπιελες-εμβολα ,φλατζες,και οδηγοι με ελατηρια βαλβιδων,το μοτερ αυτο δεν προκειται να εχει αξιοπιστια και διαρκεια ζωης.
Το black edition με τους 140 εργοστασικο ειναι στα ορια του αξιοπιστου ,με πολλα προβληματα
θερμοκρασιων και φοβερης ευαισθησιας απεναντι στο νοθευμενο καυσιμο και στοιυς
καννιβαλισμους.
Γιαυτο λοιπον προσεχτε πολυ με την αξιοπιστια και τις πολλα υποσχομενες αποδοσεις.
Οσον αφορα τα δυναμομετρα,στην Ελλαδα μεταξυ τους δειχνουν διαφορετικα πραγματα
και εχουν ολα πειραχθει τροπο τινα αναλογα με τις προθεσεις του ιδιοκτητη.
Υπαρχουν δυναμομετρα που δειχνουν και 15% παραπανω δυναμη.
Υπαρχουν και δυναμομετρα πλυμης ,που ειναι τα ποιο τιμια.
Γιαυτο λοιπον μεγαλη προσοχη που δινετε τις ελπιδες σας και τα χρηματα σας.
Η εκδοση των 125 ιππων ειναι η ποιο ασφαλης για ολων των ειδων χρησεις και χωρις
μετατροπες.

Φιλικα παντα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Καλά τα λες...αλλά το παν έχει να κάνει και με την χρήση του καθενός.Για μένα αν δεν είσαι προσεκτικός θα τα συναντήσεις..αν όμως είσαι θα τα βρεις πολύ αργότερα μπροστά σου και  τότε θα πεις οκ,μια χαρά κράτησε
Υπήρχε 1000 fiesta στα 175hp αλλά ο ιδιοκτήτης ήταν κανίβαλος και για αυτό δεν άντεξε ο κινητήρας...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread