Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Hero Member
southern said:
σιγουρα χανεις την ανεση που εχεις με τα μαμα ελατηρια.παντα οταν κερδιζεις κατι χανεις απο αλλου.το ιδανικο ειναι να βρεις τον ιδανικο συνδιασμο τοσο σε ανεση οσο και σε κρατημα.
Πιστευω μονο με το kw μπορεις να τα εχεις ολα

το χουμε πει και αλλου.........η kw ειναι μουφα....πολλα λεφτα για το τιποτα....koni sport(yellow) και ελατηρια eibach,h&r,koni κλπ......και επιμενω πολυ!!!! tease tease tease :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
vagma said:
το χουμε πει και αλλου.........η kw ειναι μουφα....πολλα λεφτα για το τιποτα....

Βαγγέλη την έχεις δοκιμάσει την KW; Είσαι απόλυτος και βασίζεσαι μόνο σε φυλλάδια που έχεις διαβάσει και σε μαστόρια που έχεις ακούσει... Τα έχουμε πει και αυτά αλλού...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
καλα σου λεει ο admin...μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα.
σε mk6 εχω δοκιμασει bilstein-eibach, koni-h&r και kw.
απο ολους τους συνδιασμους μου αρεσε το kw.

βασικα οτι πληρωνεις παιρνεις...δεν ειναι τυχαιο που εχει κανα χιλιαρικο...
 

vagma

Hero Member
southern said:
καλα σου λεει ο admin...μη βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα.
σε mk6 εχω δοκιμασει bilstein-eibach, koni-h&r και kw.
απο ολους τους συνδιασμους μου αρεσε το kw.

βασικα οτι πληρωνεις παιρνεις...δεν ειναι τυχαιο που εχει κανα χιλιαρικο...

επειδη και σεις δεν εχετε δοκιμασει τι θα πει koni sport που εχει ρυθμιζομενο rebound βαλτε τα πρωτα και ελατε μετα να μου πειτε για αναρτηση........η kw δεν ειναι ρυθμιζομενη στην αποσβεση επαναφορας....μονο στο υψος ειναι...ακριβως με 750 ευρα εχεις μια coilover αναρτηση με αμορτισερ κονι κιτρινα και στενα ελατηρια της eibach με ρυθμιση υψους και αποσβεση επαναφορας!!!
ειπατε τιποτα? :-* :-* :-*
 

elenifiesta

New member
Nov 26, 2010
76
0
0
μια ερωτηση μπορω να βάλω σκετα ελατηρια για χαμηλωμα?ή θέλει και αμορτισέρ μαζί??
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
elenifiesta said:
μια ερωτηση μπορω να βάλω σκετα ελατηρια για χαμηλωμα?ή θέλει και αμορτισέρ μαζί??

αν και ειμαστε offtopic ναι μπορεις να βαλεις σκετα ελατηρια χαμηλωματος στην μαμα
αναρτηση απλα μετα απο μερικα χμ θα την παρεις στα χερια....
Το σωστο χαμηλωμα γινεται με την καταλληλη αναρτηση
 

elenifiesta

New member
Nov 26, 2010
76
0
0
δεν ειμαστε offtopic για ελατηρια μιλαμε..μου ειπαν 150 ευρω ελατηρια 2,5 ποντα και αμορτισερ 250 ευρω.. 4 χρονια το εχω το αμαξι και κάνω ταξίδια..αλλα πιστευω θα μπαίνει μαλλιώς στις στροφές θα ναι και πιο όμορφο..αυτο λέω μπορω να αλλάξω μόνο ελατήρια χαμηλωματος κ να κρατησω τα μαματα αμορτισερ?
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Αφού κάνεις ταξίδια σκέψου το καλύτερα πριν το χαμηλώσεις.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
αν κανεις πολλα ταξιδια θα σε πεθανη η μεση σου με το χαμηλωμα. 3 αυτοκινητα περασανε απο τα χερια μου μεχρι στιγμης τα ειχα χαμηλωμενα και επειδη κανω πολλα ταξιδια δεν ηταν οτι καλητερο.
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
elenifiesta said:
δεν ειμαστε offtopic για ελατηρια μιλαμε..μου ειπαν 150 ευρω ελατηρια 2,5 ποντα και αμορτισερ 250 ευρω.. 4 χρονια το εχω το αμαξι και κάνω ταξίδια..αλλα πιστευω θα μπαίνει μαλλιώς στις στροφές θα ναι και πιο όμορφο..αυτο λέω μπορω να αλλάξω μόνο ελατήρια χαμηλωματος κ να κρατησω τα μαματα αμορτισερ?
η απαντηση στην ερωτηση σου υπαρχει σε προηγουμενα ποστ,δες το μηνυμα 13
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εαν εχεις αρκετα χιλιομετρα στο αμαξι αλλαξε και αμορτισερ μαζι με τα ελατηρια,το αποτελεσμα θα ειναι σαφως καλυτερο απο το να βαλεις μονο ελατηρια.Νομιζω οτι ειναι καλυτερο κι'ολας να στρωθουν τα ελατηρια μαζι με την αναρτηση που θα δουλεψουν.
 

elenifiesta

New member
Nov 26, 2010
76
0
0
ναι αυτο μου ειπαν και στο βουλκανιζατερ να τα αλλαξω και τα δυο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
vagma said:
επειδη και σεις δεν εχετε δοκιμασει τι θα πει koni sport που εχει ρυθμιζομενο rebound βαλτε τα πρωτα και ελατε μετα να μου πειτε για αναρτηση...η kw δεν ειναι ρυθμιζομενη στην αποσβεση επαναφορας...μονο στο υψος ειναι...ακριβως με 750 ευρα εχεις μια coilover αναρτηση με αμορτισερ κονι κιτρινα και στενα ελατηρια της eibach με ρυθμιση υψους και αποσβεση επαναφορας!!!
ειπατε τιποτα? :-* :-* :-*

Βαγγέλη, δε σε καταλαβαίνω...
1) Η eibach βγάζει ρυθμιζόμενα σε ύψος ελατήρια για το fiesta; Ποια είναι αυτά (μοντέλο, part number ή κάποιο link);
2) 750 ευρώ μόνο; Σε άλλο θέμα θέμα έχεις γράψει ότι τα koni τα αγόρασες 520 ευρώ. 230 μόνο μένουν για ρυθμιζόμενα eibach και εργασία;
Για εξήγησέ τα μας καλύτερα σε παρακαλώ...
 

vagma

Hero Member
kostg said:
Βαγγέλη, δε σε καταλαβαίνω...
1) Η eibach βγάζει ρυθμιζόμενα σε ύψος ελατήρια για το fiesta; Ποια είναι αυτά (μοντέλο, part number ή κάποιο link);
2) 750 ευρώ μόνο; Σε άλλο θέμα θέμα έχεις γράψει ότι τα koni τα αγόρασες 520 ευρώ. 230 μόνο μένουν για ρυθμιζόμενα eibach και εργασία;
Για εξήγησέ τα μας καλύτερα σε παρακαλώ...

φτιαχνεται coilover για το φιεστακι μου............νεοτερα σε θεμα που θα ανοιχτει σε λιγο καιρο!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
m@kro said:
αν κανεις πολλα ταξιδια θα σε πεθανει η μεση σου με το χαμηλωμα.  

Σε αυτό εδώ θα διαφωνήσω λίγο… θεωρώ ότι στο ταξίδι ένα αμάξι με μια πιο σκληρή ανάρτηση δεν είναι τόσο κουραστικό όσο μέσα στην πόλη (βλέπε πολλά καμαράκια, λακκούβες).
Στο ταξίδι σου εμπνέει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη ένα στημένο αμάξι λόγο χιλιομέτρων που κινείσαι… Δεν είναι βάρκα γιαλό. Ακόμα και στο φρενάρισμα με πολλά κμ πατάει πιο καλά στο δρόμο. Δεν μεταφέρεται τόσο πολύ το κέντρο βάρους του αυτοκινήτου με αποτέλεσμα να μη χάνεις το πίσω μέρος.

Για μένα, μια καλή ανάρτηση και φρένα σώζουν σε μια δύσκολη στιγμή.


@ Πάνο φιλικά το λέω ;)
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
επιτελουυυυυς....χαμηλωσαααα......
πολυ χαρηκα που εγινε αυτη η αλλαγη!!!!! biggrin biggrin biggrin
fiestawitheibuch-2.jpg

P281210_12200002-2.jpg


αυριο ζυγοσταθμηση και τελειωσαμε ok234
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ήρθε στα ίσια του το φιεστάκι, άντε καλορίζικα και να τα χαρείς όσο περισσότερο γίνεται!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread