Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ας κανω την αρχη : εγω εχω αλλαξει τα ελατηρια και εχω βαλει τα eibach 3,5 ποντους,εδειξε το αμαξι και αναβαθμιστηκε και το κρατημα του

κοστος 150 : αγορα και τοποθετηση μαζι

ακουω και εσας...
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εγω φοραω ventura ελατηρια 2.5 ποντους χαμηλωμα και αμορτισερ μπροστα monroe γτ ειχα χτυπησει το αυτοκινητο και τα αλλαξα σχεδον μολις πηρα το αυτοκινητο
στην πρωτη ευκαιρια θα βαλω coilover AP racing
αν μας πει ο Mr derizio αν ειναι ευχαριστημενος
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
εγώ koni αμορτισέρ και ελατήρια eibach..Όλο λέω να κάτσω να ασχοληθώ με το αμάξι και να βάλω και μια ρυθμιζόμενη άλλα όλο άλλου πετάω τα λεφτά μου ;D
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
Εγω έβαλα πριν κανα μήνα τα eibach τα τετράποντα και τώρα πλέον που πατήσανε έχει γίνει πολύ κούτσουρο θα έλεγα...αυτό σημαίνει καλό για τα στροφιλίκια κτλ αλλά πολύ κακό αν πέσεις σε καμια γερή λακούβα !
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Να ρωτησω κατι?Αμα το χαμηλωσεις 3,5 ποντους μετα θα βρισκει μπροστα, αυτο το λαστιχο που εχει απο κατω ο μπροστινος προφυλακτηρας?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
mk1 Stelios said:
οχι σε καμια περιπτωση

...εκτός από μεγάλα σαμάρια και ίσως σε ράμπες με μεγάλη κλίση.

Εγώ πάντως δίνοντας λίγη προσοχή παραπάνω σε μεγάλες ανωμαλίες και κακοτεχνίες των δρόμων, δεν έχω βρει ποτέ.
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
...εκτός από μεγάλα σαμάρια και ίσως σε ράμπες με μεγάλη κλίση.

Εγώ πάντως δίνοντας λίγη προσοχή παραπάνω σε μεγάλες ανωμαλίες και κακοτεχνίες των δρόμων, δεν έχω βρει ποτέ.

+1 με αυτα που λεει ο kostg
ουτε εγω εχω βρει ποτε....
 
Oct 26, 2010
7
0
0
Σημερα χαμηλωσα το fiestaki μου με eibach pro kit,αναρτησεις της μαμας του αλλα μπορω να πω πως χαμηλωσε σε ικανοποιητικο βαθμο.....1 ιντσα περιπου και δεν αγορασα αμεσως αναρτησεις γιατι θελω να δω σε τι βαθμο κινειται η ανεση. μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενος καθως δε γερνει σε υψηλες ταχυτητες και σε μικρολακουβιτσες δε ειναι κουτσουρο....σε λιγες μερες θα ξερω πιο πολλα γιατι θελω να το τρεξω και αλλου...οσο για την τιμη? 220 ευρω με αγορα, τοποθετηση και ευθυγραμμιση....πιστευω καλα ειναι....
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
triantafillosdim said:
Σημερα χαμηλωσα το fiestaki μου με eibach pro kit,αναρτησεις της μαμας του αλλα μπορω να πω πως χαμηλωσε σε ικανοποιητικο βαθμο.....1 ιντσα περιπου και δεν αγορασα αμεσως αναρτησεις γιατι θελω να δω σε τι βαθμο κινειται η ανεση. μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενος καθως δε γερνει σε υψηλες ταχυτητες και σε μικρολακουβιτσες δε ειναι κουτσουρο....σε λιγες μερες θα ξερω πιο πολλα γιατι θελω να το τρεξω και αλλου...οσο για την τιμη? 220 ευρω με αγορα, τοποθετηση και ευθυγραμμιση....πιστευω καλα ειναι....
αν κρατησεις την μαμα αναρτηση θα θελεις αλλαγη καθε 30.000 ελατηρια...
απο τιμη καλη ειναι,πριν 2 χρονια ηταν πιο φθηνα τα ελατηρια,τωρα εχουν παρει τα πανω τους
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
+ 1 στον ιακωβο!
μετα απο καποια χμ η μαμα αναρτηση θα ειναι για πεταμα μιας και θα δουλευει με ελατηριο χαμηλωματος.220 ειναι παααρααα πολλα.εγω τα ειχα παρει πριν 2-3 χρονια 120ε με τοποθετηση αντε και ενα 30αρι η ευθυγραμμιση πας στα 150....τα αλλα 70 μαλλον πηγαν τσεπη του
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
southern said:
+ 1 στον ιακωβο!
μετα απο καποια χμ η μαμα αναρτηση θα ειναι για πεταμα μιας και θα δουλευει με ελατηριο χαμηλωματος.220 ειναι παααρααα πολλα.εγω τα ειχα παρει πριν 2-3 χρονια 120ε με τοποθετηση αντε και ενα 30αρι η ευθυγραμμιση πας στα 150....τα αλλα 70 μαλλον πηγαν τσεπη του

πετρο, οταν εβαλα εγω τα ελατηρια ειχαν 120,τωρα εχουν 160....
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Παιδιά να ρωτήσω με τα αλλαγμένα ελατήρια έχετε κάνει κάποιο μεγάλο ταξίδι; Αν ναι ποια ήταν η εντυπωσή σας;
Σας κούρασε ή ήταν άνετα;

Άλλο πράγμα βέβαια το ταξίδι ωρών και άλλο να πας τη βόλτα σου η για τον καφέ σου.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
σιγουρα χανεις την ανεση που εχεις με τα μαμα ελατηρια.παντα οταν κερδιζεις κατι χανεις απο αλλου.το ιδανικο ειναι να βρεις τον ιδανικο συνδιασμο τοσο σε ανεση οσο και σε κρατημα.
Πιστευω μονο με το kw μπορεις να τα εχεις ολα
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Πάντως έχω την εντύπωση πώς όταν τοποθετούνται σκληρότερα ελατήρια καλό θα ήταν παράλληλα  να τοποθετούνται και υλικά απόσβεσης του θορύβου και των συντονισμών στο εσωτερικό της καμπίνας του αυτοκινήτου. Στο εξωτερικό πάντως έχω δεί που τοποθετούν τέτοιου είδους μεμβράνες στα μεταλικά μέρη.
Στην Ελλάδα βέβαια οι αρπακολητζήδες μάστορες αυτές τις λεπτομέρειες δεν τις προσέχουν, τα λεφτά όμως ξέρουν πολύ καλά να τα παίρνουν και μάλιστα χωρίς απόδειξη.
 
dionpapad said:
Παιδιά να ρωτήσω με τα αλλαγμένα ελατήρια έχετε κάνει κάποιο μεγάλο ταξίδι; Αν ναι ποια ήταν η εντυπωσή σας;
Σας κούρασε ή ήταν άνετα;

Άλλο πράγμα βέβαια το ταξίδι ωρών και άλλο να πας τη βόλτα σου η για τον καφέ σου.

το θέμα με τα αλλαγμένα ελατηρια έχει να κάνει καθαρά με θέμα ασφάλειας τις πιο πολλες φορες. Το να το κανεις πιο σκληρο κ πιο σταθερό στον δρόμο δεν σε ενδιαφέρει κ πολυ μετα το θεμα του να κοπανάει λιγο παραπάνω! Ειναι οπως μαθει ο καθένας!
Εγω προσωπικα με αγωνστικές ρυθμίσεις έχω φυγει απο Αθηνα για να πάω Γιαννενα , μετά Καλάβρυτα κ τέλος να γυρίσω Αθηνα μέσα σε ένα Σ/Κ χωρις να αισθανθώ την παραμικρή ενόχληση!  ..ισα ίσα  που όταν μπαίνω σε αμάξι ήσυχο, άθόρυβο, που να μην κοπανάει τόσο αλλα όταν κάνεις ελιγμό έχεις αλλάξει χίλια χρώματα μέχρι να σταθεροποιηθεί το παλατζάρισμα σιγουρα με πιάνει κάτι!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread