Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestakias

Newbie
Apr 1, 2011
2
0
0
τα potenza πανω στις 17αρες βιδωνουν κατω το fiesta..και τα p-zero καλα αλλα φθειρονται ευκολα.


edit : γραφουμε παντα μικρα ελληνικα σε παρακαλω διορθωσε το post σου!
 

GReenDim

Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece

Ποιες οι επιπτώσεις από την αλλαγή διάστασης ελαστικών;


Εάν τοποθετήσετε στο αυτοκίνητό σας ελαστικά με μεγαλύτερη συνολική διάμετρο και πέλμα, θεωρητικά, θα εξασφαλίσετε μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με την άσφαλτο. Αυτό συνεπάγεται ελαφρά υψηλότερη τελική ταχύτητα και καλύτερη πρόσφυση, ταυτόχρονα όμως επιβαρύνει τις επιταχύνσεις, την κατανάλωση και, πιθανότατα, τα όρια υδρολίσθησης σε περίπτωση βροχής.

Εάν, αντίθετα, περιορίσετε τη διάμετρο των τροχών σας και το πλάτος του πέλματος, βελτιώνετε τις επιταχύνσεις και την κατανάλωση, σε βάρος όμως της τελικής ταχύτητας και των ορίων πρόσφυσης (ουσιαστικά της οδικής συμπεριφοράς).

Προσοχή:

Καλό θα είναι να ακολουθείτε πάντα τις συμβουλές του κατασκευαστή, καθώς και τις εναλλακτικές διαστάσεις που αυτός προτείνει για τον κάθε τύπο αυτοκινήτου. Έχετε υπόψη σας ότι, ακόμα και τηρώντας τα παραπάνω, πολλές φορές μπορεί να αντιμετωπίσετε προβλήματα σε διάφορες περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα στην τοποθέτηση αντιολισθητικών αλυσίδων. Να θυμόσαστε ότι ένα φαρδύτερο ελαστικό δεν είναι πάντα καλύτερο, ούτε και συμπεριφέρεται απαραίτητα όπως θα περίμενε κανείς. Οι αναρτήσεις των σύγχρονων αυτοκινήτων σχεδιάζονται με βάση συγκεκριμένα δεδομένα των τροχών (όπως οι διαστάσεις και το βάρος) οπότε στον τελικό υπολογισμό υπεισέρχονται δεκάδες παραμέτρων, που δεν μπορεί κανείς να υπολογίσει. Εάν, παρόλα αυτά, το έχετε αποφασίσει, ένας άγραφος κανόνας που θα πρέπει να ακολουθήσετε είναι να διατηρήσετε τη διάμετρο των τροχών όσο το δυνατόν αναλλοίωτη, με μία απόκλιση που δεν θα ξεπερνάει το 3-4% της διαμέτρου των ελαστικών που ήδη χρησιμοποιείτε.
 

GReenDim

Hero Member
May 31, 2010
960
0
0
63
Athens - GReece
  ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ Â ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ Â ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

  http://www.glavopoulos.gr/arthra/tires/tire_size_gr.shtm

  http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

  http://www.i-test.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=22:tirecalc&catid=28:tiresizecalculator&Itemid=7
 

MozAk

New member
Jan 3, 2011
71
0
0
32
Παιδιά ανάμεσα στα conti sport 3 και premium 2 ποιο προτείνετε για κράτημα,άνεση, και ήσυχα ταξίδια?Απαντήστε άμεσα γιατί πρέπει να απαντήσω μέχρι το απόγευμα!
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Ηλία θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να δοκιμάσεις Bridgestone, έχω ξαναγράψει και σε άλλα post για το συγκεκριμένο θέμα. Θα έχεις λάστιχο που θα ανταποκρίνεται κάτω από όλες τις συνθήκες και επειδή δεν μπορείς να αλλλάζεις κάθε λίγο, θα έχεις σίγουρα το κεφάλι σου ήσυχο. Το δείκτη ταχύτητας να επιλέξεις ανάλογα με το στυλ οδήγησης που έχεις. driv2
 

Lucifer

Original poster
Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Τα έχει κλείσει τα λάστιχα ο Ηλίας και οι επιλογές που έχει είναι αυτές οι 2, δεν ψάχνεται γενικά..

Ηλία όπως σου είπα conti sport 3
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
GReenDim said:

Ποιες οι επιπτώσεις από την αλλαγή διάστασης ελαστικών;


Εάν τοποθετήσετε στο αυτοκίνητό σας ελαστικά με μεγαλύτερη συνολική διάμετρο και πέλμα, θεωρητικά, θα εξασφαλίσετε μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με την άσφαλτο. Αυτό συνεπάγεται ελαφρά υψηλότερη τελική ταχύτητα και καλύτερη πρόσφυση, ταυτόχρονα όμως επιβαρύνει τις επιταχύνσεις, την κατανάλωση και, πιθανότατα, τα όρια υδρολίσθησης σε περίπτωση βροχής.

Εάν, αντίθετα, περιορίσετε τη διάμετρο των τροχών σας και το πλάτος του πέλματος, βελτιώνετε τις επιταχύνσεις και την κατανάλωση, σε βάρος όμως της τελικής ταχύτητας και των ορίων πρόσφυσης (ουσιαστικά της οδικής συμπεριφοράς).

Προσοχή:

Καλό θα είναι να ακολουθείτε πάντα τις συμβουλές του κατασκευαστή, καθώς και τις εναλλακτικές διαστάσεις που αυτός προτείνει για τον κάθε τύπο αυτοκινήτου. Έχετε υπόψη σας ότι, ακόμα και τηρώντας τα παραπάνω, πολλές φορές μπορεί να αντιμετωπίσετε προβλήματα σε διάφορες περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα στην τοποθέτηση αντιολισθητικών αλυσίδων. Να θυμόσαστε ότι ένα φαρδύτερο ελαστικό δεν είναι πάντα καλύτερο, ούτε και συμπεριφέρεται απαραίτητα όπως θα περίμενε κανείς. Οι αναρτήσεις των σύγχρονων αυτοκινήτων σχεδιάζονται με βάση συγκεκριμένα δεδομένα των τροχών (όπως οι διαστάσεις και το βάρος) οπότε στον τελικό υπολογισμό υπεισέρχονται δεκάδες παραμέτρων, που δεν μπορεί κανείς να υπολογίσει. Εάν, παρόλα αυτά, το έχετε αποφασίσει, ένας άγραφος κανόνας που θα πρέπει να ακολουθήσετε είναι να διατηρήσετε τη διάμετρο των τροχών όσο το δυνατόν αναλλοίωτη, με μία απόκλιση που δεν θα ξεπερνάει το 3-4% της διαμέτρου των ελαστικών που ήδη χρησιμοποιείτε.

να πω και τηη ταπεινη μου γνωμη πάνω στο θέμα
μεγαλύτερη διαμετρος =  πιο μακριες σχεσεις μεταδοσης, δηλαδή περισσότερα χιλιόμετρα σε κάθε σχέση, το αν θα πάρουμε η όχι σε τελική εξαρταται απο τις στροφες που βγαζει ο κινητήρας την ροπή του.
μεγαλυτερο πελμα = πιο μεγαλη τριβη κύλισης, χειροτερες επιδόσεις, χαμηλότερη τελική, καλυτερο κράτημα στο δρόμο, υψηλότερη κατανάλωση.
 

dionpapad

Pro Member
Oct 1, 2010
373
0
0
ΠΑΤΡΑ
Για αυτό λοιπόν σύμφωνα με όλα τα πάραπάνω, καλό θα ήταν όταν αλλάζουμε διάμετρο ζαντών να φροντίζουμε ώστε το προφίλ των ελαστικών που θα τοποθετηθούν αθροιστικά να είναι στην ίδια συνολική διάμετρο, ώστε να μην μεταβάλεται ή γεωμετρία της ανάρτησης. Αν για πράδειγμα πάμε από 14αρα σε 15αρα ζάντα θα φροντίσουμε να βάλουμε  ελαστικό με μικρότερο προφίλ προκειμένου η συνολική διάμετρος να παραμείνει η ίδια.

Επίσης καλό θα ήταν τα ζαντολάστιχα να ζυγίζονται και τα παλιά και τα καινούργια, ώστε να είναι κοντά στο αρχικό βάρος. Να μην ξεχνούμε ότι τα ζαντολάστιχα είναι αναρτώμενο βάρος και τις συνέπειες που αυτό έχει. Επειδή καθημερινά βλέπουμε πολλές άσκοπες και υπερβολικές αποκλίσεις από τις τιμές του κατασκευαστή σε κάποιες περιπτώσεις, για αυτό και το αναφέρω.
 

MozAk

New member
Jan 3, 2011
71
0
0
32
Τελικά οι απατεώνες στην αντιπροσωπεία μου κρατήσαν τα premium γιατί λένε δεν βρίσκουν conti sport 3 γιατί σε 4 μήνες θα βγούν τα 5 και σταμάτησαν την παραγωγή  των 3!!!ΑΚΟΥ εδώ....
Έχει χάρη που δεν είμαι άτομο που κάνει φασαρίες και δεν τους τα έψαλα...τι γνώμη έχετε γιαυτά τα ελαστικά?(premium contact 2)
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
MozAk said:
Τελικά οι απατεώνες στην αντιπροσωπεία μου κρατήσαν τα premium γιατί λένε δεν βρίσκουν conti sport 3 γιατί σε 4 μήνες θα βγούν τα 5 και σταμάτησαν την παραγωγή  των 3!!!ΑΚΟΥ εδώ....
Έχει χάρη που δεν είμαι άτομο που κάνει φασαρίες και δεν τους τα έψαλα...τι γνώμη έχετε γιαυτά τα ελαστικά?(premium contact 2)

Εγω αυτα φοραω απο τοτε που πηρα το αμαξι.τωρα εχω 19500 χλμ.σε στεγνο ειναι μια χαρα αλλα σε βρεγμενο δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος..δεν θα στα προτεινα..
 

MozAk

New member
Jan 3, 2011
71
0
0
32
Kαλά κάνεις και δεν τα προτείνεις,αλλά τα έχω ήδη βάλει...απο άνεση θόρυβο?
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
ε υπομονη τοτε μεχρι να τα αλαξεις.. ;)
Στην αντιπροσωπεια πηγες για να βαλεις τα λαστιχα?γιατι δεν πηγες σε καποιον εξω?
Απο ανεση νορμαλ ειναι,μην φανταστεις,αλλα απο θορυβο κανει λιγο..
 

MozAk

New member
Jan 3, 2011
71
0
0
32
Πήγα στην αντιπροσωπεία γιατί πάθαν ζημιά και οι 2 μπροστινές ζάντες...Ασε ασε

Στην αντιπροσωπεία είπαν ότι σε κανα 4μηνο θα βγουν τα continental sport contact 5 σε 195/45/16 διάσταση.Επομένως αναμένουμε για την αγορά τους. :p
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Από sport contact 3 θα πάνε στα sport contact 5; Περίεργα πράγματα λέει η αντιπροσωπεία...
(κάτι μυρίζει εδώ  doh )
 

Lucifer

Original poster
Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Υπάρχουν ήδη τα 5 όσο για τα 3 δε νομίζω να χει σταματήσει η παραγωγή τους....

http://www.conti-online.com/generator/www/gr/gr/continental/tires/themes/car-tires/summer-tires/summer-tires-gr.html

Γιατι δεν κάνεις μια βόλτα στην αντιπροσωπεία της continetal εδω να ενημερωθείς και να πράξεις αναλόγως, εκτός αν τα premium δε σε ενοχλούν.....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Χμμμ, το παίρνω πίσω το παραπάνω post, τα sport contact 5 P  πάντως τα δίνει προς το παρόν για 18 ίντσες ζάντα και πάνω...
 

MozAk

New member
Jan 3, 2011
71
0
0
32
Ναι είπε ότι θα βγαινουν τα σπορτ 5 στην διάσταση του φιέστα σε λίγους μήνες οπότε θα πάψει και η παραγωγή των 3...αλλά και πάλι είμαι νευριασμένος με την γενική τους στάση...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread