Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ειναι καλο λαστιχο,τα φοραω εγω στο mk6 σε αυτη την διασταση.Αργουν λιγακι να ζεσταθουν αλλα οταν ζεσταθουν ειναι πολυ καλα και σε βρεγμενο και σε στεγνο.Το καλοκαιρι θα κανουν λιγο θορυβο,εγω με αυτα εχω κανει 30.000χλμ και κρατανε ακομα(το αμαξι εχει μπει σε χωματοδρομους και σε οτι αλλο μπορεις να φανταστεις).

Καποιες τιμες που πηρα σε διασταση 205/40/17 ετσι ενημερωτικα
continental sport contact 3 550€ ,michelin pilot sport 570€ και goodyear eagle f1 asymmetric 600€
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
moican said:
εγω παντως ρωτησα καρανικολα για pzero nero 195/45/16 και μου ειπε 360ευρω!
Ζαφείρη μέσω τηλεφώνου ρώτησες ή έτυχε να έχεις κατεβεί Αθήνα και πήγες από κοντά?
Εγώ τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε 400e
 

KWSTAS.S FIESTA

New member
Oct 4, 2012
60
0
0
έχει βάλει κάποιος 205/45/16 στην γνήσια 16αρα ζάντα του mk7 για να μου πει εντυπώσεις? μου το πρότεινε ο λαστιχάς μου για να μην στραβώνω τις ζάντες στα πηγάδια της αθηνας και για να έχω καλύτερο κράτημα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ δεν θα το έκανα αυτό,κράτημα δεν κερδίζεις ώστε να μπορέσεις να δεις διαφορές
και θα σου μαγουλιάζει το λάστιχο επειδή θα βγαίνει πιο έξω από την ζάντα
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
scorpion said:
Ζαφείρη μέσω τηλεφώνου ρώτησες ή έτυχε να έχεις κατεβεί Αθήνα και πήγες από κοντά?
Εγώ τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε 400e
πηρα τλφ κ μ λεει"φιλε μου μπορω να στα αφησω 360"!του ειπα για την εκπτωση του κλαμπ αλλα μου ειπε πως ειχαν ηδη εκπτωση οποτε δεν μπορουσε λιγοτερο!η τιμη ηταν νε τοποθετηση κ ζυγοσταθμιση!εκτος κ τα χε βγαλει προσφορα για κανα δυο βδομαδες!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
moican said:
πηρα τλφ κ μ λεει"φιλε μου μπορω να στα αφησω 360"!του ειπα για την εκπτωση του κλαμπ αλλα μου ειπε πως ειχαν ηδη εκπτωση οποτε δεν μπορουσε λιγοτερο!η τιμη ηταν νε τοποθετηση κ ζυγοσταθμιση!εκτος κ τα χε βγαλει προσφορα για κανα δυο βδομαδες!
εχθές τον ρώτησα μέσω τηλεφώνου και μου είπε 400 για την ίδια διάσταση
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
KWSTAS.S FIESTA said:
έχει βάλει κάποιος 205/45/16 στην γνήσια 16αρα ζάντα του mk7 για να μου πει εντυπώσεις? μου το πρότεινε ο λαστιχάς μου για να μην στραβώνω τις ζάντες στα πηγάδια της αθηνας και για να έχω καλύτερο κράτημα
scorpion said:
εγώ δεν θα το έκανα αυτό,κράτημα δεν κερδίζεις ώστε να μπορέσεις να δεις διαφορές
και θα σου μαγουλιάζει το λάστιχο επειδή θα βγαίνει πιο έξω από την ζάντα

Θα ανέβει η κατανάλωση χωρίς ουσιαστικό όφελος, θα φουσκώνουν και σαν μπαλόνια τα λάστιχα στις 6.5 ίντσες της εργοστασιακής ζάντας. Άσε που αν πέσεις σε "τάφρο" δε σε σώζει το 205. Δε θα το έκανα...
 
KWSTAS.S FIESTA said:
έχει βάλει κάποιος 205/45/16 στην γνήσια 16αρα ζάντα του mk7 για να μου πει εντυπώσεις? μου το πρότεινε ο λαστιχάς μου για να μην στραβώνω τις ζάντες στα πηγάδια της αθηνας και για να έχω καλύτερο κράτημα

Στο ίδιο ύψος προφίλ και 255 που λέει ο λόγος να βάλεις πάλι θα στραβώνει η ζάντα!
Αν έχει 195-50-16 θα πρέπει να βάλεις 195-55 και πάνω (60-65)κτλ για να μην στραβώνει η ζάντα.
Αν βάλεις ελαστικό με σκληρότερα πλαϊνά θα την ακούει το εσωτερικό της ζάντας εκεί δηλαδή που είναι αρκετά ευαίσθητες οι ζάντες.
Η καλύτερη επιλογή ήταν είναι και θα είναι στα φιεστάκια η 15αρα διάσταση ή ακόμα και η 14άρα σε κάποια πιο μικρά μοντέλα.. αλλά το έχω πει κ παλιότερα πως όλα αυτά γίνονται για να τα οικονομήσουν οι λαστιχάδες, οι αντιπροσωπείες , οι ζαντάδες και έτσι να προχωράει αλυσίδα το πράμα γιατί αν κάτσεις κ αναλογιστείς έχει 200€ η τετράδα στα 15άρια και 14άρια και τα διπλάσια στα 16αρια και 17αρια . Για εμένα χρήματα πεταμένα για τις εποχές που διανύουμε κ όσο για το πόσο καλύτερα μπορεί να συμπεριφερθεί στο δρόμο μην σου πω πως στις περισσότερες των περιπτώσεων έχουν καλύτερη οδηγική συμπεριφορά στους περισσότερους τομείς οι μικρές διαστάσεις!
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
37
Πύργος
Μοντέλο
MK7
fiestass7 said:
Έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο από αυτά τα ελαστικά; http://www.elastika-online.gr/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=14923845.137.21061&typ=D-112466&ranzahl=4&Breite=195&Quer=45&Felge=16&weiter=0&Ang_pro_Seite=50&Transport=P&dsco=137
http://www.elastika-online.gr/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=14923845.137.21061&typ=R-193805&ranzahl=4&Breite=195&Quer=45&Felge=16&weiter=0&Ang_pro_Seite=50&Transport=P&dsco=137
τα βρήκα 320Ε την 4άδα... αν τα έχει δοκιμάσει κάποιος ή αν έχει άποψη ας μου πει...
Τελικά δεν έβαλα ούτε τα sava ούτε τα hankoop... φορέθηκαν την περασμένη εβδομάδα τα michelin pilot sport 3 σε 195/45/16 τιμή 420Ε. σαν πρώτη αισθηση είναι πιο αθόρυβα και πιο μαλακα από τα potenza που είχα πριν... θα κάνω μερικά χιλιομετρα να στρώσουν και σύντομα θα γράψω μία ολοκληρωμένη άποψη.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Καλο λαστιχο και εδω Αθηνα μπορεις να το βρεις σε αυτη την διασταση και στα 400€ και ισως λιγο πιο κατω.Ακους Ιακωβε.......καλυτερα αυτα παρα τα αλλα που μου ελεγες.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Γιατί ρε συ,δεν είναι καλό το p-zero nero
Ισχύει ότι δεν είναι καλό στο βρεγμένο?


Πάντως πήγα εκεί που μου είπες για ελαστικά....και μου έπεσαν τα μαλλιά με τις τιμές που μου είπε
SC3 20e πιο ακριβός και στα pirelli p-zero nero 50e
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
pitbull said:
Καποιες τιμες που πηρα σε διασταση 205/40/17 ετσι ενημερωτικα
continental sport contact 3 550€ ,michelin pilot sport 570€ και goodyear eagle f1 asymmetric 600€
Εγω σε αυτα τα τρια εχω καταλιξει με καλυτερο το goodyear(ασχετος της τιμης)και οι τιμες που πηρα ειναι καλες....Τωρα τι να σου πω.Και τα 3 ελαστικα που μιλας pzero,sc3 και pilot sport τα βρισκω στα 400€.Τωρα αν καποιο παιδι εχει βρει καλυτερες τιμες ας μας το πει να ξερουμε τι γινετε.


Οχι οτι δεν ειναι καλο το pzero αλλα οχι τοσο καλο οσο τα υπολοιπα που σου αναφερω.Και εφοσον μπορεις να τα βρεις στα ιδια λεφτα....
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
37
Πύργος
Μοντέλο
MK7
pitbull said:
Καλο λαστιχο και εδω Αθηνα μπορεις να το βρεις σε αυτη την διασταση και στα 400€ και ισως λιγο πιο κατω.
εδώ φίλε τα 420€ που τα έβαλα ήταν ο φθηνότερος! Ο αμέσως επομενοσ μου ζητούσε 450 που εκεί έπαιζαν οι περισσότεροι και ένας άλλος μου είπε και 500! Σίγουρα αθήνα έχετε καλύτερες τιμές!
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Εγω τη παρασκευη εβαλα τα barum bravuris 2 σε 205/40/17 στα 430 ευρω.
Δεν εχω κανει πολλα χλμ ακομα αλλα μπορω να πω οτι φαινεται πολυ καλο ελαστικο.Δεν κοπαναει καθολου,αθορυβο και στο βρεγμενο στεκεται αψογα!Βασικα μοιαζει αρκετα με continental.
Η χρονος θα δειξει αν αξιζουν αλλα και παραπανω λεφτα για κατι αλλο δεν υπηρχαν..αυτα..
 

LATI-NOS

New member
Apr 14, 2011
64
0
0
Ψαχτείτε λιγο με τα ελαστικά ΜΑΧΧΙΣ οχι όμως τά κινέζικα..

Ενας παππούς..Που ασχολείται με αυτά κ ειναι η δουλειά του.. Μου είπε ξεκάθαρα..

Δέν τους συμφέρει..να δίνουν.. ΑΘΑΝΑΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.. αλλα μόνο τα εμπορικά.. και σε αυτά που διαφημίζονται παραπάνω..


Αλλιός δέν εχουν δουλειά οι ίδιοι..είναι κατι απόλυτα ΛΟΓΙΚΟ ;)


Μεχρει στιγμής εχο δοκιμάσει.. σε 16αρα ζάντα τα CONTINENTAL premium contact 1-2-3-4  αλλαξα τόσες φορές λόγο DRIFT αρκετά καλα λάστιχα.. δν εχο παραπονο..

Και τώρα που εχο 17αρα ζάντα στον Φιέσταρο τα Bridgestone POTENZA τα έχω λιώσει κ αυτα.. χαχαχα δεν το συζητώ πόσες μεγάλες διαφορές είδα.. Εγγρίνω παντος να εχει καποιος 17αρα ζαντούλα. οχι μονο σε θεμα ομορφιας αλλα κ ασφαλίας.. κρατήματα κλπ

Επειδή πρέπει να τα αλλάξω..τωρα ομως μάλλον θα βάλω τα ΑΘΑΝΑΤΑ που μου πρότινε ο ΠΑΠΠΟΥΣ της MAXXIS τα οποία είναι σε σχήμα ~V~ οπως τα μονοθέσια..τις Formula1 στο νερό δν κτλβενουν τπτ..

τα εχει ενας φίλος μ σε 1600αρι αμάξι 140 αλογα ΣΕΝΤΑΝ 300 κιλα πιό βαρή απο το ΦΙΕΣΤΑ μκ7 το φορτώνει και με αλλα 100 με 150 κιλα εργαλία τώρα πάει για τον 3ο.. χρόνο.. και είναι απίστευτα Ικανοποιημένος

θα τα βαλω κ εγώ κ θα σας πώ απόψεις σε 3 μηνες
 

georgemav

Member
Jun 8, 2012
245
0
0
έχει βάλει κανένας από εντω τα Regal-Racer???ξέρω ότι δεν είναι και τα ''υπεργ@μ@τα'' λάστιχα η κανα φτηνό λάστιχο στη διάσταση 205/40/17
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
τα maxxis σε σχημα v (victra z1) τα φοραω εγω.. .. ειναι πολυ καλα στη βροχη και ιδιαιτερα το χειμωνα αλλα εχουν τρομερο θεμα με τις θερμοκρασιες το καλοκαιρι  σαπουνιαζουν ευκολα ..το αμαξι κανει πατιναζ παντου ..κατα τα αλλα ζεσταινεται ευκολα και δεν φθειρετε γρηγορα, υστερα απο 2 χρονια εχουν αρκετη γομα ακομα παρολο που το στριβω. προσωπικα σε κανα 6μηνο που θα τα αλλαξω θα παω σε κατι επωνυμο οπως τα sc3 ! α επισησ εχουν απο τα πιο σκληρα πλαινα που σημαινει οτι δυσκολα θα δεις βυζι...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread