Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Ποια ειναι η γνωμη σας για τα barum?
Ειναι θυγατρικη τις continental και κατασκευαζονται στα ιδια εργοστασια με την ιδια γομα,σημερα που ρωτησα το εμαθα αυτο!Για 17αρα γυρω στα 360 ευρω μου ειπε ο λαστιχας.
Τι λετε?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Είναι νέα μόδα οι γνωστές εταιρίες να φτιάχνουν ελαστικά
Το έχω ακούσει και εγώ αυτό,αλλά αν δεν τα δοκιμάσει κάποιος δεν ξέρουμε πόσο καλά είναι
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εγω παντως ρωτησα καρανικολα για pzero nero 195/45/16 και μου ειπε 360ευρω!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Καλο σχετικα λαστιχο αλλα ακριβο και θελει προσοχη στο βρεγμενο.Δεν εχει τοσο καλη συμπεριφορα οσο στο στεγνο.
Για προτεινετε κανενα καλο ελαστικο σε διασταση 205/40/17
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Πιτ εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αυτο που φοραει μαμα το φιεστα...αρκετα σκληρο λαστιχο(εχω φαει κατι ΠΟΛΥ δυνατες λακουβες και βυζι δεν εχει βγαλει) δεν με εχει προδοσει σε ζορια ουτε σε στεγνο αλλα ουτε και σε βρεγμενο, και τωρα ειναι ο τριτος χρονος που το εχω επανω και ακομα αντεχει....φυσικα δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο για να μπορεσω να συγκρινω αλλα μιλαω σαν εντυπωσεις για το μαμα!!!!επειδη ομως τπυ χρονου παω και εγω για αλλαγη θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο καποιον που εχει αλλαξει και μπορει να συγκρινει...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
pitbull said:
Καλο σχετικα λαστιχο αλλα ακριβο και θελει προσοχη στο βρεγμενο.Δεν εχει τοσο καλη συμπεριφορα οσο στο στεγνο.
Για προτεινετε κανενα καλο ελαστικο σε διασταση 205/40/17
Ο καλός ο σκύλος μπορεί να βάλει και TOYO R888 σε αυτήν τη διάσταση που ζητάει. biggrin giggle
 
pitbull said:
Καλο σχετικα λαστιχο αλλα ακριβο και θελει προσοχη στο βρεγμενο.Δεν εχει τοσο καλη συμπεριφορα οσο στο στεγνο.
Για προτεινετε κανενα καλο ελαστικο σε διασταση 205/40/17
έρε προβλήματα που έχει ο κόσμος με τα κουραμπιεδοάμαξα!!  tease

Επειδή είναι χαμηλό προφίλ να αποφύγεις να βάλεις κάτι σε πολύ φθηνό ελαστικό(όπως κάνω εγώ κ τα κρατάω για 2 χρόνια) γιατί δεν έχουν καθόλου αντοχή στο χρόνο κ σε καταπονήσεις και αρκετά από αυτά έχουν βγει ελαττωματικά (πάντα για τις μεγάλες διαστάσεις με χαμηλό προφίλ αναφέρομαι ) .
Είναι πολύ χαμηλό το προφίλ κ θα σε ταλαιπωρήσει αρκετά "στους" καλούς ελληνικούς δρόμους!
Βάλε ότι λέει ο Νικόλας για να ξεμπερδέψεις!! giggle
 

ARIS Y

New member
May 17, 2012
55
0
0
μπορεις να ριξεις αν θελεις και μια ματια στο skroutz εχει παρα πολλυ καλες τιμες.Και πολλυ καλες προσφορες στα ελαστικα.
 
Σεπτ. 3, 2012
10
0
0
Ρε παιδιά γιατί εγώ έχω Hankook μαμά λάστιχα τα οποία είναι χάλια. Μέσα στο χρόνο μου πέταξαν καρούμπαλα και τώρα στα 2 χρόνια θέλουν απαραιτητως αλλαγή. Διασταση 195/45/16
 
Γιωρίκας said:
Ρε παιδιά γιατί εγώ έχω Hankook μαμά λάστιχα τα οποία είναι χάλια. Μέσα στο χρόνο μου πέταξαν καρούμπαλα και τώρα στα 2 χρόνια θέλουν απαραιτητως αλλαγή. Διασταση 195/45/16
Το καρούμπαλο από μόνο του δεν βγαίνει!! Τις πιέσεις να έχεις όσο το δυνατόν σε εργοστασιακά πλαίσια!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Γιωρίκας said:
Ρε παιδιά γιατί εγώ έχω Hankook μαμά λάστιχα τα οποία είναι χάλια. Μέσα στο χρόνο μου πέταξαν καρούμπαλα και τώρα στα 2 χρόνια θέλουν απαραιτητως αλλαγή. Διασταση 195/45/16

γενικα οι 16αρες μαμα (και ζαντες και λαστιχα) ειναι πολυ ευαισθητες στις λακουβες...οι 17αρες αντεχουν πολυ περισσοτερο απο οτι νομιζα τελικα!!!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Δεν σκεφτομαι να βαλω φτηνο ελαστικο μιας και κατα την γνωμη μου τα λαστιχα ειναι το Α και το Ω σε ενα αυτοκινητο.
Βεβαια σε αυτην την διασταση ενα καλο ελαστικο ειναι αρκετα ακριβο και σε συνδιασμο και με αγορα ζαντας ειναι ενα σημαντικο ποσο,ακομα ειμαι στο ψαξιμο.
Τα toyo r888 ειναι αρκετα ακριβα(και πολυ καλα)αλλα δεν ξερω τι συμπεριφορα θα εχουν στο βρεγμενο μιας και ειναι λαστιχα semi slick και ποσο γρηγορα θα φαγωνονται.Με λιγα λογια δεν ξερω αν ειναι καταλληλα για καθημερινη χρηση και σε ενα αυτοκινητο που βασικα θα χρησιμοποιειται για την μετακινηση μου.Σιγουρα για πιστα και για καγκουριες  winkwink θα ειναι ιδανικα.Στις προσφορες εχουμε τιμη 595€ ενω η κανονικη τιμη ειναι αστα να πανε.

Να πω την αληθεια σκεφτομαι για continental sport c3 μιας και διαβαζω πολυ καλα λογια απ'οσους τα εχουν φορεσει και με τιμη περιπου 560-570€(με αρκετο ψαξιμο) και με την ταση να ανεβαινει αρκετα.Καποιο αλλο λαστιχο δεν εχω στο μυαλο μου μιας και δεν εχω δει καπου καποια κριτικη ωστε να με πεισει να το ψαξω.Βεβαια τα λαστιχα ειναι μια δυσκολη επιλογη και ο καθενας εχει μια διαφορετικη αποψη και αν δεν το δοκιμασεις ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

Για τα μαμα hankook δεν μπορω να εχω πληρη εικονα μιας και αυτα που φοραει το αμαξι ειναι με 37.000χλμ και αρκετα φαγωμενα.Παντως δεν εχουν πεταξει καποιο βυζι και ειναι φαγωμενα νορμαλ για τα χλμ που εχουν.Σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα και κατα την γνωμη μου δεν ειναι και για πεταμα.Ειναι ενα μετριο,οικονομικο ελαστικο για καθημερινη χρηση και νορμαλ οδηγηση.
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Σήμερα πήγα και έβαλα αυτά τα λάστιχα http://www.dunlop.eu/dunlop_grel/tires/passenger/sp-fastresponse/index.jsp?from=browse σε διάσταση 195/50/15...Έχει ακούσει κάποιος κάτι γι αυτά τα ελαστικά ή τα έχει δοκιμάσει κανείς να μου πεί την γνώμη του?
 
pitbull said:
....
Βεβαια σε αυτην την διασταση ενα καλο ελαστικο ειναι αρκετα ακριβο και σε συνδιασμο και με αγορα ζαντας ειναι ενα σημαντικο ποσο,ακομα ειμαι στο ψαξιμο.

..αν θες ζάντες και λάστιχα πρέπει να υπολογίζεις ότι θα χρειαστείς τον προϋπολογισμό του κράτους!!  tease
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
thodoris said:
Σήμερα πήγα και έβαλα αυτά τα λάστιχα http://www.dunlop.eu/dunlop_grel/tires/passenger/sp-fastresponse/index.jsp?from=browse σε διάσταση 195/50/15...Έχει ακούσει κάποιος κάτι γι αυτά τα ελαστικά ή τα έχει δοκιμάσει κανείς να μου πεί την γνώμη του?
Σε μοντεο του 2000 σε αλλη διασταση βεβαια καλά ηταν! Απλά φαγώθηκαν σχετικά γρήγορα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread