Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Επόμενο retrofit είχε σειρά η εγκατάσταση των θερμαινόμενων καθισμάτων από το ST.

Αφού λοιπόν βρέθηκε ένας καλός κυριούλης από Αγγλία, ο οποίος ήταν διατεθειμένος να στείλει τα καθίσματα στην Ελλάδα σε μια λογική τιμή, προχώρησα στην αγορά:

s-l1600_7.jpg


Μετά την παραλαβή, και επειδή ήταν από δεξιοτίμονο αμάξι, το πρώτο βήμα ήταν η αλλαγή του αισθητήρα στο κάθισμα του συνοδηγού. Δυστυχώς δεν βρήκα κάποιον εύκολο τρόπο να κάνω τράμπα μόνο τον αισθητήρα, έτσι αναγκάστηκα να βγάλω το κάτω μέρος του καθίσματος και να το αλλάξω με το κάθισμα του συνοδηγού:

Εδώ φαίνεται ο αισθητήρας:
IMG_1868.jpg


Άλλη μια εικόνα από την αλλαγή:
IMG_1867.jpg


Η αλλαγή των καθισμάτων έγινε χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, με το πίσω μέρος να είναι λίγο πιο φασαριόζικο από τα μπροστινά. Εδώ κάποιες φώτο από το σαλόνι:

IMG_1870s.jpg

IMG_1869s.jpg


Για την συνέχεια έχουμε την εγκατάσταση των θερμαινόμενων καθισμάτων. Το καλό με το Fiesta, είναι ότι η ηλεκτρολογική εγκατάσταση υπάρχει ήδη στο αμάξι. Μέχρι και η ασφαλειοθήκη είχε ήδη τις ασφάλειες που χρειαζόταν για τα θερμαινόμενα καθίσματα. Το μόνο λοιπόν που  χρειαζόταν ήταν, τα κουμπιά στην κεντρική κονσόλα, η καλωδίωση για τα κουμπιά και η ενεργοποίηση με το Forscan.

Ύστερα από μια μικρή αναζήτηση στο ebay, βρέθηκαν τα κουμπιά. Το κακό με την καλωδίωση, είναι ότι τα θερμαινόμενα είναι ενσωματωμένα στην κεντρική καλωδίωση που πάει στο ηχοσύστημα/sync. Μιας και δεν βρήκα κάποια καλωδίωση έτοιμη στο ebay, αγόρασα μια καινούργια από Ford. Ο κωδικός της καλωδίωσης είναι ο 1849323 και μου κόστισε 73 ευρώ. Εδώ φαίνονται τα κουμπιά με την καλωδίωση:

IMG_1873s.jpg


Συνέχεια είχε το ξήλωμα της κεντρικής κονσόλας:

IMG_1874s.jpg


Το κακό ήταν ότι δεν βρήκα εύκολο τρόπο να ξηλώσω την υπάρχουσα καλωδίωση χωρίς να χρειαστεί να ξηλώσω το μισό ταμπλό, έτσι αναγκάστηκα να περάσω την καινούργια ουσιαστικά παράλληλα με την παλιά.

Εδώ έχει συνδεθεί η νέα καλωδίωση, και απλά περιμένω να τεστάρω ότι δουλεύουν όλα καλά πριν τα βάλω πίσω στην θέση τους:

IMG_1875s.jpg


Άλλη μια εικόνα από το κόκκινο βυσματάκι στην μεριά του οδηγού, που ήταν ήδη εγκατεστημένο στο αμάξι, για την παροχή της τροφοδοσίας στα θερμαινόμενα:

IMG_1876s.jpg


Τελικό στάδιο, η ενεργοποίηση με το Forscan:

IMG_1878s.jpg

IMG_1880s.jpg


Μετά την ενεργοποίηση, τα κουμπάκια δουλεύουν μια χαρά και τα καθίσματα πλέον ζεσταίνονται κανονικότατα.

IMG_1882s.jpg


Είμαι πλέον πολύ ευχαριστημένος με το νέο σαλονάκι, το οποίο επίσης να πω ότι παρέχει απίστευτη στήριξη για τον οδηγό/συνοδηγό!

IMG_1872s.jpg
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Η "λογική τιμή", ήταν σύνολο 850 ευρώ με την μεταφορά. Αν λάβουμε υπόψιν ότι το σαλόνι είναι κατασκευής 2016, και εκτός από μια μικρή ταλαιπωρία που έφαγε στην μεταφορά, είναι σε άψογη κατάσταση, θα έλεγα ότι είμαι ευχαριστημένος από το κόστος. Το περίεργο είναι ότι το σαλόνι ακόμη μυρίζει σαν καινούργιο. Μπαίνω μέσα στο αμάξι, και είναι σαν να το αγόρασα χθες.. :eek:
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
νεκταριεεεεεε καλοριζικοοοο αλλα γιατι δεν με ρωτησες! δεν χρειαζοταν να μπεις σε τοσο κοπο να αγορασεις καλωδιωση ουτε να ξηλωσεις το μισο ταμπλο αν και πλεον πιστευω το ξηλωνουμε σαν παιχνιδι αυτο το ταμπλο χαχαχ
αλλα μπραβο που και εσυ ασχοληθηκες να τα βαλεις!
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

Άλεξ, για λέγε βρε για την καλωδίωση?
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
196
3
18
2020
Ναι αγορι ! μπορουσες απλα να φτιαξεις ενα καλωδιο με 2 φισακια οπως εκανα εγω!  παρολαυτα μπραβο για την υπομονη καο το αποτελεσμα!
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Τι να πω.
Απλα συνχαρητηρια για τις γνωσεις ,το κουραγιο,και τη τεχνικη.
Καλοριζικη η  αλλαγη.
Αντε και καλο χειμωνα για δοκιμες.
Αν μπορεσεις ΠΕΣ .
Που διαολο τριζει αυτο το ρημαδοταμπλο και μας εχει σπασει τα νευρα.
Οχι τιποτε αλλο μιας και το εκανες μπιλιες καπου θα ειδες ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
aleks said:
Ναι αγορι ! μπορουσες απλα να φτιαξεις ενα καλωδιο με 2 φισακια οπως εκανα εγω!  παρολαυτα μπραβο για την υπομονη καο το αποτελεσμα!

Βρε φίλε, δεν ήξερα που να βρω τα 2 φυσάκια, και επίσης δεν κατάφερα να βρω πώς πάνε τα pin στην κεντρική φύσα πίσω από το radiocd, γιαυτό είπα να πάρω κατευθείαν όλη την καλωδίωση κομπλέ για να ξεμπερδεύω.
Anyway, τώρα έγινε...! :D
Αν μπορείς να δώσεις τα Pin, και που βρήκες τα φυσάκια, απλά αν χρειαστεί να το κάνει κάποιος άλλος να μην αγοράσει όλη την καλωδίωση σαν εμένα!
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
KARBY said:
Τι να πω.
Απλα συνχαρητηρια για τις γνωσεις ,το κουραγιο,και τη τεχνικη.
Καλοριζικη η  αλλαγη.
Αντε και καλο χειμωνα για δοκιμες.
Αν μπορεσεις ΠΕΣ .
Που διαολο τριζει αυτο το ρημαδοταμπλο και μας εχει σπασει τα νευρα.
Οχι τιποτε αλλο μιας και το εκανες μπιλιες καπου θα ειδες ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ.

Thanks Karby,

Για το τρίξιμο δεν ξέρω τι να σου πω. Από που βλέπεις ότι έρχεται? Εγώ έβαλα και μια υφασμάτινη ταινία σε κάποια σημεία στο radiocd για να περιορίσω κάπως κάποια τριξιματάκια που είχα, αλλά γενικά δεν έχω κάτι πολύ ενοχλητικό. Δεν μπορώ να πω ότι είδα κάτι περίεργο κατασκευαστικά, απλά κάποια πλαστικά δεν είναι και της καλύτερης ποιότητας, και κάποια κομμάτια δεν κουμπώνουν όσο σφιχτά θα ήθελα. Ίσως να είναι εκεί το θέμα.
Τα καλώδια πάντως από ότι είδα η Ford, τα έχει όλα τυλιγμένα με υφασμάτινη ταινία, και είναι κουμπωμένα καλά, άρα δεν νομίζω να προέρχεται από εκεί.  
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Συγχαρητήρια για την αλλαγή!Πολύ ωραίο αποτέλεσμα!Δίνεις ιδέες και σε εμάς! ok234
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Συγχαρητήρια και από εμένα, τόσο για το αποτέλεσμα όσο και για το ότι ασχολήθηκες προσωπικά.
Ζηλευτά τα καθίσματα!
Όσο για το τρίξιμο το έχω και γω που και που, ιδιαίτερα σε φάσεις έντονης ζέστης (ή και το ανάποδο- το τελευταίο δεν το θυμάμαι καλά). Αν ακουμπήσω το χέρι μου πάνω σταματάει.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ευχαριστώ 'Αρη. Όσον αφορά το τρίξιμο, εμένα νομίζω είναι συνήθως πιο έντονο το χειμώνα. Η υφασμάτινη ταινία πάντως βοήθησε κάπως.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
μπορει να πω χαζομαρα αλλα η εγκαταστασει τον θερμαντικων γινεται να μπουν και στα καθησματα του st-line χωρις να αλλαζω σαλανι?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Μπορείς να βάλεις τα pads ναι. Αλλά αν πάρεις τα γνήσια εξαρτήματα της Ford, θα σου κοστίσει σχεδόν όσα έδωσα εγώ για όλο το σαλόνι. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ για το τι θα χρειαστείς και κάποιες ενδεικτικές τιμές των εξαρτημάτων (για το ένα κάθισμα):

k026964904.png


Fiesta.jpg
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
η τιμη οπως βλεπω ειναι για τα αυθεντικα τις ford , φυσιολογικα δεν παιζει να βρω μεταχειρισμενα η ημιτασιον που λεει ο λογος?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Για ιμιτασιόν που να δουλεύουν με τους διακόπτες της Ford, δεν γνωρίζω. Υπάρχουν βέβαια σετάκια Universal, συνήθως κινέζικα, πολύ φτηνά. Απλά έρχονται με τον δικό τους διακόπτη, και το μόνο που θέλουν είναι μια παροχή 12volt. Μπορείς να βάλεις και από αυτά αν θέλεις ναι.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
αυτα τα κινεζικα οπως τα λες , τα εχω δει και δεν μου φαινονται αξιοπιστα και καθολου εργοστασιακα , αλλα θα το ψαξω το θεμα.
 

CK1

New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Αλήθεια πόσο συχνά χρησιμοποιείτε τα θερμαινόμενα καθίσματα στην Ελλάδα και ειδικά στην Αθήνα ώστε να δικαιολογείται το κόστος. Φυσικά γούστο και επιλογή του καθενός είναι το τι θα κάνει αλλά εγώ προσωπικά στο ST, 2 χρόνια τώρα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Ελάχιστες φορές τα είχα ανάψει στο Tiguan μιας και το κάθισμα ήταν όλο δέρμα και πάγωνε κάπως περισσότερο το χείμωνα. Φιλικά πάντα :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread