Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

NickMrg

Original poster
Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Ψάχνω να βρω αν μπορώ να εγκαταστήσω cruise control στο mk7 και βρήκα αυτό, οπότε είπα να το ποστάρω μήπως ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος.
Με λίγα λόγια, λύνεις τα δύο πλαστικά καπάκια του τιμονιού(είναι πολύ εύκολο τρεις βίδες υπόθεση) και στην αριστερή πλευρά που είναι όλα τα καλώδια βλέπεις αν τα δύο πρώτα υπάρχουν, είναι άσπρο, πράσινο και καφέ. Αν υπάρχουν τότε έχεις πολλές πιθανότητες να σου δουλέψει. Αγοράζεις με 30€ ένα αρχείο που το ενεργοποιεί και το τιμόνι με το χειριστήριο του cruise control πάνω από ebay και πας σε έναν μηχανικό που πρέπει να έχει το Ford IDS system για να σου κάνει upload το αρχείο.

Θα το δοκίμαζα πρώτος αλλά δυστυχώς δεν έχω τα δύο καλώδια. Ακόμα βέβαια το ψάχνω αν υπάρχει άλλος τρόπος κι αν υπάρχουν πιθανότητες να δουλέψει.
Όπως βλέπετε δυστυχώς λείπουν τα δύο πρώτα...
zgzr.jpg



Δείτε κι ένα βίντεο που το ενεργοποίησαν με τον παραπάνω τρόπο. Ανάβει κανονικά και το λαμπάκι στο καντράν!
[youtube]DpKRoaFTNrg[/youtube]
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Πολυ ενδιαφέρον .αν τα βρούμε στα ανταλακτικα τα μεταχειρισμένα?
 

NickMrg

Original poster
Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Τιμόνια παίζουν στο ebay από Αγγλία σε σχετικά καλές τιμές...

π.χ. αυτό στα 35€ EBay

Είναι ενδιαφέρον και θα το ήθελα πολύ αλλά απ'ότι διάβασα τα βενζινοκίνητα πριν του 2010 συνήθως δεν τα έχουν τα καλώδια. Δεν ξέρω αν παίζει να γίνει καμία μόντα. Ας μας δώσουν τα φώτα τους οι πιο έμπειροι στα ηλεκτρολογικά...
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
σημερα σκαλισα λιγο το τιμονι και βρηκα οτι εχω τα απαραιτητα καλωδια.. μετα εβγαλα το τριγωνο απο το τιμονι, αλλα δεν ειδα αναμονη για το cruise.. μαλλον θα χρεαστει να βγαλω τον αεροσακο για να δω αν υπαρχει απο κατω αναμονη για το καλωδιο του cruise.. ωστοσο με προβληματιζει λιγο η διαδικασια αυτη, θα παω μαλλον σε καμια αντιπροσωπεια να μου το βγαλουν.. αν υπαρχει καποιο μελος που να εχει cruise και να μην βαριεται να κανουμε μια δοκιμη να δουμε αν δουλευει θα το εκτιμουσα παρα πολυ! αλλα πρωτα να βγει ο αεροσακος και να δω αν υπαρχει αναμονη καλωδιου! stay tuned!
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
εχω cruise control στο δικο μου,αλλα πιστευω οτι για να λειτουργησει αυτο το συστημα
θα χρειαζεται κι αλλα πραγματα εκτος απο το κουμπι ενεργοποιησης στο τιμονι!
 

NickMrg

Original poster
Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
NickMrg said:
Με λίγα λόγια, λύνεις τα δύο πλαστικά καπάκια του τιμονιού(είναι πολύ εύκολο τρεις βίδες υπόθεση) και στην αριστερή πλευρά που είναι όλα τα καλώδια βλέπεις αν τα δύο πρώτα υπάρχουν, είναι άσπρο, πράσινο και καφέ. Αν υπάρχουν τότε έχεις πολλές πιθανότητες να σου δουλέψει. Αγοράζεις με 30€ ένα αρχείο που το ενεργοποιεί και το τιμόνι με το χειριστήριο του cruise control πάνω από ebay και πας σε έναν μηχανικό που πρέπει να έχει το Ford IDS system για να σου κάνει upload το αρχείο.

Στο πρώτο ποστ περιγράφω την διαδικασία...
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Πόσο θα στοίχιζε αν το πήγαινες σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Ford να στο βάλει ?
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
Την δευτερα θα παω στην car center, να βγαλουμε αεροσακο, να δουμε αν υπαρχει υποδοχη και απο κει κ περα ολα θα παρουν τον δρομο τους! Ελπιζω να εχω θετικα νεα! Οντως μονο το κουμπι δεν μπορει να μας δωσει πληροφοριες, θα χρειαστει λογικα και update με αρχεια λειτουργιας.. Θα σας ενημερωσω για κοστη κτλπ!
 

NickMrg

Original poster
Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Ηλίας said:
Πόσο θα στοίχιζε αν το πήγαινες σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Ford να στο βάλει ?


Ασ'το καλύτερα... Στην Car Center πρόσφατα μου είχαν πει ότι δεν γίνεται χωρίς να ψάξουν κάτι στο αμάξι....
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Άντε και άμα σου πουν παμε για ομαδική εγκατάσταση . Ας δούμε μόνο αν γίνεται , πόσο κάνει η Φισα και ο προγραμματισμός και βρίσκουμε τιμόνι από ebay
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
και για του λογου το αληθες, παραθετω την φωτογραφια απο το βυσμα που βρισκεται κατω απο το τιμονι και περιεχει τα καταλληλα καλωδια για το cruise!
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Δηλαδή εσυ χρειάζεσαι μόνο τιμόνι και προγραμματισμό
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
Ακριβως! Το τιμονι ειναι το δυσκολο, μιας και δεν κυκλοφορουν πολλα μεταχειρισμενα, και για καινουργια το κοστος θα ειναι μεγαλο.. Το κοστος των αρχειων για τον προγραμματισμο ειναι 30 Ε , και το αυτο που δεν ξερω ειναι αν στην αντιπροσωπεια θα ζητησουν και αλλα για να περασουν τα αρχεια!
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Κοιτά πήγαινε και ρωτά για τον προγραμματισμό τι χρειάζεται , και βρίσκεις από ebay θα το βάλω κ εγώ μπροστά αν περνούσε το προγράμματα σε λογική τιμή
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Παιδια μιας και θα πατε να ρωτησετε,ρωτηστε μηπως εχει βγει καμια αναβαθμηση και εχει εκτος απο cruise control και speed limit!!!
 

NickMrg

Original poster
Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Τιμόνια είχε πριν λίγο καιρό στο ebay με 40-60€. Τώρα δεν βρίσκω κανένα αλλά θα εμφανιστούν πάλι δεν μπορεί. Μάριε τι μοντέλο είναι το δικό σου; Αυτά τα καλώδια γνωρίζουμε τι κάνουν; Δεν υπάρχει ελπίδα για εμάς που δεν τα έχουμε;;
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
ειναι μοντελο του 11. Απ οτι λενε στα site, ειναι οι απαραιτητες καλωδιωσεις που απευθυνονται στη μοναδα του cruise. Τωρα αν δεν τα εχεις αυτα τα καλωδια λογικα δεν θα γινεται να μπει. Το ιδιο εγινε σε μενα και με το ΕSP που υπηρχε ετοιμη η αναμονη πισω απο την κεντρικη κονσολα και απλα εβαλα τον διακοπτη και δουλεψε. Σημερα ψιλοαπογοητευτηκα ομως, γιατι διαβασα οτι για να βγει ο αεροσακος και να περασει το καλωδιο του cruise πρεπει να τρυπηθει το σωμα του τιμονιου σε 2 σημεια, αριστερα κ δεξια.. οποτε αν αυριο μου το επιβεβαιωσουν στην car center, παει το ονειρο!
 

NickMrg

Original poster
Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Νομίζω πως όχι ακόμα. Πάντως για όποιον θέλει να το δοκιμάσει υπάρχει τιμόνι σε σχετικά καλή τιμή εδώ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread