Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimitris mk7

Original poster
Member
Mar 5, 2011
104
0
0
141
αθηνα
ελπιζω να μην ανοιγω ιδιο θεμα αλλα δεν το βρηκα αλλου...εμενα μου εβγαλε προβλημα το δυναμο μεσα σε 6 μηνες που το ειχα παρει το αμαξι!οταν το πηγα στον ξαδερφο μου που εχει εξειδικευμενο συνεργειο της ford μονο που το ακουσε χωρις να ανοιξω καπο μου ειπε πως ειναι το δυναμο και να το παω στην ford που το πηρα.παω εκει και οταν τον ρωτησα τι εχει μου ειπε θα το ψαξουμε...πηρε κατι ακουστικα σαν αυτα που εχουν οι γιατροι και αρχιζε να εξεταζει το αμαξι!μετα απο κανα 15 λεπτο μου ειπαν να αφησω το αμαξι το οποιο το πηρα μετα απο 2 μερες και μου ειπαν πως το δυναμο ειχε προβλημα και μου το αλλαξαν με καινουργιο.φυσικα οταν τον ρωτησα τον μηχανικο απο τι μπορει να προηλθε το προβλημα δεν ηξερε να μου πει!τωρα εγω αναρωτιεμαι....αν ληξει η εγγυηση και ξαναβγαλει προβλημα να παω εκει να τους τα κανω λοιμπα??θα δειξει!ελπιζω να μην χρειαστει!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μάλλον έπεσες σε προβληματική παρτίδα δυναμό. Συμβαίνει. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να ανησυχείς ότι θα σου ξανατύχει η ίδια βλάβη.
 

dimitris mk7

Original poster
Member
Mar 5, 2011
104
0
0
141
αθηνα
τοση γκαντεμια??και αν το προβλημα ειναι αλλου και βαραει εκει?λεμε τωρα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Χλωμό το κόβω, το δυναμό παίρνει κίνηση από τον εξωτερικό ιμάντα του κινητήρα και δεν παρεμβάλλεται κάποιο άλλο εξάρτημα της μηχανής γενικά. Σε σένα, αφού έκανε θόρυβο, πρέπει να χάλασε το ρουλεμάν του άξονα του δυναμό σου, πράγμα που πιθανότατα οφείλεται σε αστοχία υλικού. Εγώ πάντως στη θέση σου δε θα ανησυχούσα (εκτός κι αν η "γκαντεμιά" χτυπάει δύο φορές  giggle ).
 

dimitris mk7

Original poster
Member
Mar 5, 2011
104
0
0
141
αθηνα
ωχ!λες να εβαλαν ελλατωματικο παλι??θα τους δαγκωσω αν χρειαστει! :)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εκτός από θόρυβο σου είχε ανάψει κάποιο λαμπάκι στο καντράν (πχ της μπαταριάς)?
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
τα περισσοτερα επισκευαζονται αν και με την τιμη που θα σου πουν εδω μπορεις  να φερεις
ενα απο ebay με κανα 60αρι και να τελειωνεις

επισης εχω δει και εγω μαστορα να ακουει πως δουλευει το δυναμο οχι με ακουστηκα οπως
ειπες αλλα με ενα μεγαλο κατσαβιδι το οποιο το ακουμπουσε πανω του, μετατρεποντας το σαν ενα 'καναλι' επικοινωνιας ηχου.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
Southern said:
επισης εχω δει και εγω μαστορα να ακουει πως δουλευει το δυναμο οχι με ακουστηκα οπως
ειπες αλλα με ενα μεγαλο κατσαβιδι το οποιο το ακουμπουσε πανω του, μετατρεποντας το σαν ενα 'καναλι' επικοινωνιας ηχου.

+1
 

dimitris mk7

Original poster
Member
Mar 5, 2011
104
0
0
141
αθηνα
κανενα λαμπακι στο ταμπλο δεν μου ειχε αναψει.μονο τα δικα μου!παντως αποψη μου ειναι πως ο καλος ο μαστορας με το αυτι του μπορει να καταλαβει τι εχει το αμαξι και οχι με διαφορα κολπα!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
dimitris mk7 said:
κανενα λαμπακι στο ταμπλο δεν μου ειχε αναψει.μονο τα δικα μου!παντως αποψη μου ειναι πως ο καλος ο μαστορας με το αυτι του μπορει να καταλαβει τι εχει το αμαξι και οχι με διαφορα κολπα!

τα focus αλλαζουν πιο τακτικα δυναμο.. ;) ;)
ελλατωματικο θα ηταν
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Ακουγα και εγω λοιπον ενα θορυβο σαν να βαρανε οι βαλβιδες μ αλλα πολυ εντονα,παω σε μια αντιπροδωπια και το κοιτανε...η διαγνωση δυναμο,η λυση αντικατασταση με καινουργιο και φυσικα ειμαι εκτος εγγυησης!!οπως μου το ειπαν,ετσι και εγω εξαφανιστικα...πηγα σημερα στον ηλεκτρολογο μου και μου ειπε οτι θα το ανοιξει να δει τι ειναι αλλα 90% ειναι ρουλεμαν και ΕΥΤΥΧΩΣ οχι καρβουνακια ή φαγωμενη φωλια που αναγκαστικα θα πηγαινα για καινουργιο δυναμο...για νεοτερα θα γραψω αυριο για το τι ειναι σιγουρα και ποσο κοστισε...αλλα μου φανικε πολυ περιεργο στα 23000 χλμ να την ακουσει το δυναμο!!!επισης να τονισω οτι αντεξε να με παει θεσσαλονικη και να με φερει...
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
αφού την γλύτωσες μόνο με ρουλεμάν πάλι καλά και δεν είναι και η φωλιά.
και καλό είναι να αλλάξεις και τα 2 ρουλεμάν (να βάλεις SKF κατά προτίμηση)
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Μιχαλη μακαρι να μην παει πολλα....
αλλα στα δυο χρονια πολυ περιεργο..
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
αχ ρε μιχαλακη!! δεν πειραζει ρε φιλε!! να ειναι και το τελευταιο!! πραγματικα ειναι λιγα τα χλμ σου!! αλλα εχεις λ7 εσυ ενταξει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
λοιπον το δυναμο επισκευαστικε....αλλαχτηκαν και τα 2 ρουλεμαν(μπρωστα και πισω) και μπηκαν koyo...απο την μανα του φοραει κατι Πολονικα(δεν θυμαμαι ακριβως μαρκα αλλα ειναι κατι σχετικο με την skf(δλδ παλι με 3 γραμματα και εχει σιγουρα s και k μεσα αλλα οχι skf) τα οποια δεν ειναι τοσο καλης ποιοτητας!!!το κοστος ηταν 60€+φπα στον ηλεκτρολογο που εχουμε και στις προσφορες Αποστολη Φακλανα!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread