Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
akiz90 said:
e4e33d9d.jpg
γνήσιο 7-8 έχει γνήσιο χωρίς την καλωδίωση όμως.μπορείς να βρεις εύκολα στο εμπόριο ντουι
 
May 15, 2011
282
1
0
31
Να κανω μια ερώτηση για τον φωτισμό απο πλαφόνιερα για πόδια οδηγού/συνοδηγου τι καλώδιο χρειάζεται ειναι κάποιο σιγκεκριμενο η οποιοδοιποτε;και απο που το βρησκουμε;πήγα σε ηλεκτρολογικά και μου ειπε να σου δωσω αλλα καλύτερα να πας σε ηλεκτρολογειο αυτ/ων να σου δώσει κατι ακριβώς για τον σκοπό που θες..με μπέρδεψαν και δεν πήρα κατι πιστεύω οτι οποιοδοιποτε 12v καλώδιο + - κανει..γνωρίζει κάποιος τι πρεπει να παρω;
 

sirMao

Member
Nov 17, 2013
220
0
0
40
Μπορείς να κανείς τη δουλεια σου και με καλώδιο κόκκινο μαύρο
 

likos

Newbie
Jan 26, 2012
5
1
3
Θα ήθελα να ρωτήσω. Θέλω να βάλω φώτα Led μπροστά και θα πάρω ρεύμα από τα ψειρακια όπως φενεται στην εικόνα. Έχω βρει τρόπο να περάσω καλώδια από την καμπίνα μπροστά τον προφυλακτηρα για να μπουν τα Led. Αν το κάνω έτσι θα δουλέψει? Επίσης υπάρχει άλλος τρόπος να τα συνδέσω κάπου αλλού για ρεύμα πιο εύκολα? Ευχαριστώ.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Όταν λες ψειράκια φαντάζομαι εννοείς τη μικρή σκάλα. Πάρε κατευθείαν απ' το διακόπτη που είναι δίπλα σου για να μην περνάς καλώδιο μέχρι μπροστά.
 

likos

Newbie
Jan 26, 2012
5
1
3
akiz90 said:
Όταν λες ψειράκια φαντάζομαι εννοείς τη μικρή σκάλα. Πάρε κατευθείαν απ' το διακόπτη που είναι δίπλα σου για να μην περνάς καλώδιο μέχρι μπροστά.

Ψειρακια εννοώ την πρώτη σκάλα. Αυτά που ανάβουν και όταν ξεκλειδωνουμε το αυτοκίνητο. Ποιον διακόπτη εννοείς? Έλεγα να πάρω από το φανάρι μπροστά αλλά δεν θέλω να ανοίγω τρύπες στο φανάρι.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Μην κάνεις τρύπες στο φανάρι γιατί μετά θα θες και καλή μόνωση για υδρατμούς και σκόνη. Βγάζεις το διακόπτη για τα φώτα με προσοχή και μετράς με ένα πολύμετρο ποιο καλώδιο βγάζει 12v όταν ανάβεις τη μικρή σκάλα. Εκεί θα βάλεις το + από τα led σου. Για - βγάζεις το πλαστικό τις ταπετσαρίας δίπλα απ' το διακόπτη και έχει βίδα μέσα να το γειώσεις.
 

likos

Newbie
Jan 26, 2012
5
1
3
akiz90 said:
Μην κάνεις τρύπες στο φανάρι γιατί μετά θα θες και καλή μόνωση για υδρατμούς και σκόνη. Βγάζεις το διακόπτη για τα φώτα με προσοχή και μετράς με ένα πολύμετρο ποιο καλώδιο βγάζει 12v όταν ανάβεις τη μικρή σκάλα. Εκεί θα βάλεις το + από τα led σου. Για - βγάζεις το πλαστικό τις ταπετσαρίας δίπλα απ' το διακόπτη και έχει βίδα μέσα να το γειώσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Είναι εύκολο να βγει ο διακόπτης για τα φώτα? Γιατί τον βλέπω καλά κολλημένο όπως και η ταπετσαρία μπροστά. Αν βγάλω αριστερά από τα πενταλ νομίζω είναι πιο εύκολα να πάρω από εκεί ρεύμα όπως δείχνει και ο οδηγός.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Μια βίδα υπάρχει πίσω απ' το πλαστικό αριστερά απ' τα πενταλ. Για να δεις αυτό το πλαστικό πρέπει να ανοίξει η πόρτα του οδηγού. Δεν ξέρω αν λέμε την ίδια αλλά δεν σε νοιάζει...σασί να ναι απλά να γειώσεις.  Ο διακόπτης δεν είναι κολλημένος...είναι λίγο θέμα εκεί...πρέπει να βάλεις το χέρι σου από την πίσω μεριά και να ξεκουμπώσεις κάτι αυτάκια που έχει...αν έχεις μεγάλο χέρι θα σε δυσκολέψει αρκετά.
 

dimitridegrecia

New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Καλημέρα παιδιά,
Ίσως και να έχει απαντηθεί κάπου αλλά δυστυχώς δεν βγάζω άκρη... Είμαι ο περήφανος κάτοχος ενός Fiesta Mk7 1.6 Zetec S και θέλω επιτέλους να βάλω τον εσωτερικό ambient φωτισμό. Έχω κάποιες λάμπες w5w led κόκκινες που περισσεύουν, και θέλω να δω αν μπαίνουν στο footwell (στα πόδια οδηγού συνοδηγού). Έχει εκεί κάποιο βύσμα ή φίσα για να μπουν και αν ναι, είναι ενεργοποιημένες; Παίρνουν ρεύμα; Στου συνοδηγού κάτι είδα έχει πίσω-πίσω που μοιάζει με φίσα κενή, στου οδηγού δεν είδα κάτι (δεν χώραγα και πολύ καλά!!). Ευχαριστώ!!!

open
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κάποιες παρτίδες αυτοκινήτων είχαν ντουί κάτω στα πόδια οδηγού-συνοδηγού. Οπότε εκεί απλά βάζεις ένα λαμπάκι w5w και λειτουργεί. Κάποιες παρτίδες όμως δεν είχαν και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να βάλεις εσύ ντουί, λαμπάκια και καλωδιώσεις.
 

dimitridegrecia

New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Άργησα λίγο να το γράψω εδώ αλλά τελικά πήρα την έτοιμη λύση της Autobeam για εσωτερικό φωτισμό. 3 λεντοταινίες με bluetooth controller οι οποίες μπαίνουν στα πηγάδια και στο ντουλαπάκι. Συνδέετε το controller στην ασφαλειοθήκη με τον αντάπτορα που παρέχεται και ούτε κόψε-ράψε ούτε τίποτα. Επειδή είναι στην ασφαλειοθήκη, ανάβουν όταν γυρνάς το κλειδί στην πρώτη σκάλα (εκεί που κάνει το τσεκ δλδ). Δεν ανοίγουν με την πλαφονιέρα (αν και με πατεντούλα θα γίνεται). Τρομερός φωτισμός, τρομερά εφέ, δυνατότητα αυξομείωσης της έντασης. Ονομάζεται Ambient Footwell Kit με το optional kit για το ντουλαπάκι. Ο Nos7 το έχει δει από κοντά στο πρόσφατο FordMeet.
 
Mar 25, 2020
16
0
1
25
Κατέβασα τα + + από την πλαφόνιερα όλα εντάξει απλά όταν παίρνω το - από το σασί δείχνει σαν Ν μην υπάρχει ρεύμα, όταν παίρνω το - από την πλαφόνιερα με καλώδιο εξωτερικό λειτουργεί κανονικά ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό; τ μέτρησα κιόλας με ένα βολτομετρο δείχνει ότι υπάρχει ρεύμα στο - της πλαφόνιερας αλλά όχι στο σασί
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Γιατι 1) μπορει να μην ειναι καλη η γειωση και 2) απο την πλαφονιερα εχει 1 + και 2 - , το ενα - ειναι μονιμο και το αλλο ειναι αυτο που κανει dim !!
 
Mar 25, 2020
16
0
1
25
ναι ευχαριστω νος 7, το μετρησα με ενα πολυμετρο να δω ποιο κανει κυκλωμα και τι και τοτε το καταλαβα , ευχαριστω και παλι για την βοηθεια επιτελους τα καταφερα απο αυριο μεθαυριο θα ανεβασω φωτο !!
 
Mar 25, 2020
16
0
1
25












Είχα κάποια θέματα μια μ χάλασε ο διακόπτης μια μ κόπηκε μια λεντοταινια κ καθυστέρησα λίγο αλλά επιτέλους έτοιμο.. Ps δεν τ έχω καθαρίσει ακόμη από μέσα 😅
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Άψογο αποτέλεσμα φίλε μου !!! Μπράβο σου !!!

Πόσα led έβαλες από την ledοσειρα σε κάθε κομμάτι??

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
[mention]Βασίλης.Λάγκας[/mention] Πολύ ωραίο αποτέλεσμα φίλε ;)
Τελικά τα led τα συνέδεσες στην πλαφονιέρα; Εαν έχεις και απο την σύνδεση φωτογραφίες θα μου ήταν χρήσιμες.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread