Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Μοντελο 2015  με πολυ σοβαρη και καλη συντηρηση τον πρωτο χρονο καποια στιγμη αρχισε η διαρροη αντιψυκτικου που τυχαια ειδα σαν κυλιδα στο εδαφος και που στο προσφατο σερβις τοτε ,ουδεν σχολιο.
Μετα απο πολυ ταλαιπορια τοτε ,αφου κρατησαν το αυτοκινητο 2 εβδομαδες για την επισκευη του,γιατι δεν ειχαν
ανταλλακτικα στην Ελλαδα ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ σε αθλια κατασταση γενικως και μου ειπαν οτι εφ οσον ειναι και ατμοσφαιρικο (80 ιππους) δεν προκειται να ξαναδω διαρροη .
Φετος  2019 αρχες του μηνα πηγε για γενικο ετησιο σερβις και ελενχο στα πλαισια της 5 ετους εγγυησης.
Το σερβις δεν εγινε γιατι το αμαξι ειχε σοβαρο προβλημα διαρροων ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΑΔΙΟΥ.
Εγιναν παραγγελια τα απαιτουμενα ανταλλακτικα και προφανως περιμενω ακομη το τηλεφωνο ,για να παει το αυτοκινητο προς επισκευη.
Το αυτοκινητο ειναι ατμοσφαιρικο με 47500 χιλιομετρα συντηρημενο με θρησκευτικη ευλαβια και οδηγειται με τροπο
αρκετα γρηγορο αλλα προσεκτικο.
Δεν επιτρεπεται σε καμια περιπτωση ενας γερμανικος υποτιθεται κινητηρας να θελει τωρα ξηλωμα για να
αλλαχτουν ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΛΑΤΖΕς ΤΟΥ γιατι ξερναει απο παντου λαδια.
Η βασικοτερη ,η φλατζα κεφαλης ξερναει απο 3 σημεια διαφορετικα μεταξυ τους.
Τωρα πλεον δεν εχω καμια απορια γιατι μαθαινω και ακουω για πολλες ζημιες των τουρμπατων κινητηρων,
και φυσικο ειναι γιατι ανεβαζουν περισσοτερες θερμοκρασιες.

ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΛΙΚΕς ΕΞΕΛΙΞΕΙς.
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Λοιπον φιλε μου δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα οντως πολλα ford fiesta ειδικα τα καινουρια απο 2014 και μετεπειτα εχουν μηχανολογικα και ηλεκτρικα προβληματα, μεσα σε αυτα και το δικο μου... δεν ξερω τι φταιει... βιαστηκαν να βγαλουν τους κινητηρες τους σε μαζικη παραγωγη χωρις να τους ελεγξουν σε ενα μικρο βαθος χρονου, ας το βρουν οι ιδιοι... οδηγηκα ειναι εξαισια αλλα ομως στερουνται σε πολλα αλλα που στεναχωρουν τους ιδιοκτητες τους! Και οταν λεω πολλα αλλα εννοω σε προβληματα μηχανολογικα και ηλεκτρικα... τεινει η ford να φτασει την Rover. Τελος παντων απλα εγω πλεον προσωπικα θα κοιταξω κατι σε KIA ή Hyundai. Το αγαπαω το Ford αλλα καποια πραγματα κουραζουν! Υπομονη ολα φτιαχνονται! Το θεμα ειναι το κοστος και ΤΑ ΝΕΥΡΑ του καθενος
 

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Επανερχομαι  ετσι για ενημερωση ολων των φιλων.
Ακομη περιμενω απο την αντιπροσωπεια τα ανταλλακτικα για την επισκευη της διαρροης αντιψυκτικου αλλα και γενικη επισκευης φλατζων για τις πολλες διαρροες λαδιου απο την φλατζα καπακιου,αλλα και απο τ ο ψευτοκαπακο και τις αναθυμιασεις.
Περιμενω λοιπον τον Παζαροπουλο ενα μηνα τωρα να διορθωθει το αυτοκινητο εντος εγγυησης.
Το αμαξι ανεβασε θερμοκρασιες στην Αττικη οδο στα χερια της συζυγου.
Ευτυχως υποψιασμενη το σταμματησε αμεσως για να το επιστρεψη με δικη μας οδικη βοηθεια
μιας και η επισημη οδικη βοηθεια της ford δεν ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΛΕΟΝ.
αΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟς οτι το αμαξι ΑΡΓΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ τοτε καταλαβαινει οτι ο θερμοστατης ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.
εΝΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ.
Αν ειμασταν ΑΣΧΕΤΟΙ και το μοτερ παθαινε σοβαρη ζημια ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΛΗΠΤΕ?
Η ποιος θα το καλυψει αν καποια στιγμη ΤΑ ΝΕΡΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΛΑΔΙΑ?
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:
ΑΝΑΜΕΝΩΜΕΝ ΛΟΙΠΟΝ
ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟ ΧΙΛΙΑΡΙ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Φίλε, καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι. Σου είπαν για πιο λόγο έβγαλε την συγκεκριμένη βλάβη? Είχε να κάνει με την επισκευή που σου είχαν κάνει το 15?
Προσωπικά το δικό μου, παρότι με πρόγραμμα από πολύ νωρίς, και με ~85K km, και χωρίς να το λυπάμαι στην οδήγηση, δεν μου έχει βγάλει τίποτε προς το παρόν (φτου φτου). 
Επίσης, τι εννοείς ότι η οδική βοήθεια της Ford δεν δουλεύει πλέον? Δεν έχει τύχει να την χρειαστώ, αλλά πάντα έχω στο μυαλό μου ότι αν την χρειαστώ θα έρθει. Μιλάμε πάντα για την επίσημη Ford Assistance ε?
 

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ετυχε τον Οκτωμβρη του 2018 να μεινω απο μπαταρια στο παρκινκ του ΑΒ στον Κηφισσο.
Δεν ειχα τοτε οδικη βοηθεια γιατι ηξερα οτι η ford προσεφερε την δικη της στα πλαισια της εγγυησης.
Αφου μου εβγαλαν το λαδι στα τηλεφωνα γυρω-γυρω ολοι ,ζητουσαν αριθμους πλαισιου για να μου βαλουν μπρος,αν ηταν ενας ασχετος δηλ.τι θα εκαναν δεν ξερω ,εγω ειχα προβλημα με τα γιαλια μου για κοντα και δεν μπορουσα να τους διαβασω απο το μπαρ -μπριζ,αφου λοιπον με παιδεψαν σχεδον 1 ωρα ,μου εστειλαν βοηθεια μετα απο 1 ωρα περιπου να βαλει μπρος κανωντας λεει το χατηρι.
Στη παρουσα περιπτωση στην Αττικη οδο μας πεταξαν εξω απο την Αττικη οδο με δικο τους
μεταφορικο μεσο και μετα επρεπε να ανακαλυψουμε μονοι μας οτι πλεον η ford
ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΙ ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.
Ευτυχως που επειδη δεν μου αρεσε καθολου η συμπεριφορα τους την προηγουμενη φορα
ειχα φροντισει να εχω πλεον την δικη μου οδικη βοηθεια.
Το μεγαλο ατοπημα με την ford ειναι οτι ποτε δεν ενημερωσε ΚΑΝΕΝΑ οτι πλεον δεν παρεχει
οδικη βοηθεια ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.
ΑΥΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
ΕΓΩ ΟΜΩς ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΩΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΣ FORD.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
KARBY said:
ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΙ ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΒΛΑΒΗ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.
Το μεγαλο ατοπημα με την ford ειναι οτι ποτε δεν ενημερωσε ΚΑΝΕΝΑ οτι πλεον δεν παρεχει
οδικη βοηθεια ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ
Για να μην λεμε τα πραγματα οπως θελουμε...(οχι οτι παω να καλυψω τη Ford) ειναι πολλες αντιπροσωπιες που πλεον δεν σου παρεχουν οδικη και οχι μονο η Ford .
Εδω η Group Vag και ειδικοτερα η VW για τυχον ανακλησεις δεν ενημερωνει τους πελατες της.
ο Πελατης πρεπει να μυρισει τα νυχια του και να ψαχτει στο διαδικτυο για τυχον ανακληση.
Καταλαβαινω και σεβομαι την αγανακτηση σου...αλλα εμπειρικα και οχι σε μεμονωμενα περιστατικα...η Ford ειναι σε καλυτερο επιπεδο.παιζει ρολο και απο ποια αντιπροσωπεια αγοραστηκε...κλπ..κλπ..
 

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Δεν λεω τα πραγματα οπως θελω αγαπητε.
Την αληθεια λεω τιποτε αλλο.
Στο κατω κατω ηταν μεσα στην συμφωνια της εγγυησης οταν αγοραστηκε το αυτοκινητο.
Εκεινοι πρεπει να ειναι συνεπεις και οχι εγω που εχω πληρωσει κανονικα και την αγορα αλλα και χρυσοπληρωσει ολα τους τα σερβις που τα κανω εκει για να ισχυει η συμφωνια.
 

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Μετα απο 2 μηνες ταλαιπωρια αποφασισα οτι η εταιρεια Παζαροπουλος και το συνεργειο της με κοροιδευει για αλλη μια φορα.
Η τελευταια επικοινωνια μαζι τους ειπωθηκε οτι τα ανταλλακτικα για την επισκευη του αυτοκινητου
μας βρισκονται εγκλωβισμενα στον δρομο γιατι τοι αυτοκινητο μεταφωρας εχει τρακαρη καπου στη
Γερμανια.
Ποιο χαζο ψεμα δεν θα μπορουσε να ειπωθει.
Ετσι αποφασισα να παω το αυτοκινητο στον Σφακιανακη .
Εκει λοιπον διαπιστωθηκε οτι πραγματι χανει αντιψυκτικο και οτι επρεπε να ειχαμε ειδοποιηθει απο ανακληση του εργοστασιου εδω και χρονια.
Για την διαρροη λαδιου υπηρξε μια επιφυλαξη διοτι διαρροη λαδιου δεν βρεθηκε παρα μονο καποιες ελαχιστες υγρασιες λαδιου στο ψευτοκαπακο που μπορει να υπηρξαν απο υπερβολικη ποσοστητα λαδιου απο την αλλαγη λαδιου στα σερβις του αυτοκινητου.
Αυτο ειναι οντως γεγονος ,γιατι μετα απο καθε αλλαγη λαδιου στον παζαροπουλο αφαιρουσα παντα καπου μισο λιτρο το παραπανω λαδι.
Τελος παντων τωρα περιμενουμε τα ανταλλακτικα και παλι απο τον Σφακιανακη να ερθουν γιατι απλα ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟ.
Πραγματικα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο και αιτια.
Επισης ενα πονηρο σημειο της υποθεσης ειναι οτι το αυτοκινητο στην καρτελα της αντιπροσωπειας φαινεται οτι εκανε κανονικο σερβις στις 3-1-2019 και δεν αναφερεται πουθενα
η διαπιστωση της ζημιας που ειχε.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι με αφηναν με προβληματικο αυτοκινητο ,που ανα πασα στιγμη μπορουσε να φλαντζαρει και να του το κουβαλησει η γυναικα μου με κακοποιημενο κινητηρα.
ΑΓΝΩΣΤΕς ΟΙ ΒΟΥΛΕς ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ.
Για να δουμε λοιπον με τον Σφακιανακη τι θα γινει ,οφειλω να ομολογησω οτι εκει βρηκα ποιο επαγγελματικη αντιμετωπιση στο προβλημα μου.
Ομως το παραπονο μου ειναι οτι επρεπε να μου δωσουν αυτοκινητο αντικαταστασης εφ οσον η επισκευη θα χρειαστει κατα τα λεγομενα τους το λιγοτερο 20 ημερες,εννοωντας την ολη  διαδικασια.
Ειδωμεν.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
KARBY said:
Μετα απο 2 μηνες ταλαιπωρια αποφασισα οτι η εταιρεια Παζαροπουλος και το συνεργειο της με κοροιδευει για αλλη μια φορα.
Η τελευταια επικοινωνια μαζι τους ειπωθηκε οτι τα ανταλλακτικα για την επισκευη του αυτοκινητου
μας βρισκονται εγκλωβισμενα στον δρομο γιατι τοι αυτοκινητο μεταφωρας εχει τρακαρη καπου στη
Γερμανια.
Ποιο χαζο ψεμα δεν θα μπορουσε να ειπωθει.
Ετσι αποφασισα να παω το αυτοκινητο στον Σφακιανακη .
Εκει λοιπον διαπιστωθηκε οτι πραγματι χανει αντιψυκτικο και οτι επρεπε να ειχαμε ειδοποιηθει απο ανακληση του εργοστασιου εδω και χρονια.
Για την διαρροη λαδιου υπηρξε μια επιφυλαξη διοτι διαρροη λαδιου δεν βρεθηκε παρα μονο καποιες ελαχιστες υγρασιες λαδιου στο ψευτοκαπακο που μπορει να υπηρξαν απο υπερβολικη ποσοστητα λαδιου απο την αλλαγη λαδιου στα σερβις του αυτοκινητου.
Αυτο ειναι οντως γεγονος ,γιατι μετα απο καθε αλλαγη λαδιου στον παζαροπουλο αφαιρουσα παντα καπου μισο λιτρο το παραπανω λαδι.
Τελος παντων τωρα περιμενουμε τα ανταλλακτικα και παλι απο τον Σφακιανακη να ερθουν γιατι απλα ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΖΑΡΟΠΟΥΛΟ.
Πραγματικα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο και αιτια.
Επισης ενα πονηρο σημειο της υποθεσης ειναι οτι το αυτοκινητο στην καρτελα της αντιπροσωπειας φαινεται οτι εκανε κανονικο σερβις στις 3-1-2019 και δεν αναφερεται πουθενα
η διαπιστωση της ζημιας που ειχε.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι με αφηναν με προβληματικο αυτοκινητο ,που ανα πασα στιγμη μπορουσε να φλαντζαρει και να του το κουβαλησει η γυναικα μου με κακοποιημενο κινητηρα.
ΑΓΝΩΣΤΕς ΟΙ ΒΟΥΛΕς ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ.
Για να δουμε λοιπον με τον Σφακιανακη τι θα γινει ,οφειλω να ομολογησω οτι εκει βρηκα ποιο επαγγελματικη αντιμετωπιση στο προβλημα μου.
Ομως το παραπονο μου ειναι οτι επρεπε να μου δωσουν αυτοκινητο αντικαταστασης εφ οσον η επισκευη θα χρειαστει κατα τα λεγομενα τους το λιγοτερο 20 ημερες,εννοωντας την ολη  διαδικασια.
Ειδωμεν.

Με τη διαρροη του ψυκτικου αρκετες αντιπροσωπειες εκαναν "τα στραβα ματια" και καθαρα λογο το οτι ηταν ένα κοινο προβλημα σε ολα τα mk7.5. Δεν γινεται στο πρωτο ετησιο σερβις (Γεναρη)να μου λενε ελα σε 1 εβδομαδα να τσεκαρουμε το ψυγειο σου, και οταν τους ρωτησα γιατι να μου λενε τυπικος ελεγχος, σε μια χωρα οπως η Ελλαδα που τα καλοκαιρια τα αμαξια βραζουν και ζοριζονται.
Τον ιδιο χρονο 28η Οκτωβριου να βρισκω λιμνη κατω απο το αμαξι.....δν γινεται να μου λενε ότι ειναι η αντλια νερου, να γινεται αντικατασταση, και σε 2 εβδομαδες να ξανααδειαζει το δοχειο!...
καταλαβαινεις οτι πανε να γλιτωσουνε το "επισκευη εντος εγγυησης!"

Οσο αφορα για την οδικη γενικά η Αττικη οδος δεν επιτρεπει οδικες βοηθειες εκτος απο τα δικα του. σε βγαζει στην κοντινοτερη εξοδο και σε παραλαμβανει η δικη σο οδικη.
Τωρα που εγινε το σερβις και ρωτησα δεν μου ειπαν οτι δεν ισχυει για ατυχηματα ή βλαβες. ειναι οδικη...γιατι να στην δίνουν αν δεν μπορεις να την χρησιμοποιησεις σε αυτες τις περιπτώσεις? δλδ ποτε να την καλέσεις? οταν θες να πας ταξιδι για να μην γραψεις χλμ?
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Και γω το ιδιο επαθα με την διαρροη αντιψυκτικου, αλλαξαν την φλαντζα-λαστιχακι μεσα στην μηχανη, ελυσαν την μιση αριστερη μερια της μηχανης. Ταλαιπωρια......... αφηστε! και που το σκεφτομαι κατι παθαινω, ευτυχως ηταν μεσα στην εγγυηση. Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ φοβος μην ξανα τυχει παλι το ιδιο γτ πλεον το αυτοκινητο τελειωσε η εγγυηση. Ο μεγαλυτερος φταιχτεις ειναι η Ford ηξερε απο αρχη τα ελλατωματα, ας τροφοδοτουσε τα service με την συγκεκριμενη τσιμουχα! ας εκανε ανακλησεις.... να μην σας παω σε συγκεκριμενη αγγλικη σελιδα για τα 44000+ ελλατωματικα 1.0 ecoboost.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Φαίνεται λοιπόν ότι το ένα πρόβλημα (διαρροή αντιψυκτικού) είναι παρατηρημένο σε αρκετούς κινητήρες ecoboost , οφείλεται σε αστοχία της Ford και αν σου τύχει παρακαλάς να επισκευαστεί σύντομα και σωστά.
Το άλλο πρόβλημα που αναφέρει ο KARBY (διαρροή λαδιού) είναι καθαρά θέμα συνεργείου , όπου  γιά ανεξήγητο λόγο (δεδομένου ότι ο ecoboost δεν καίει λάδια) επιμένουν να βάζουν πολύ περισσότερη ποσότητα λαδιού από την πρόβλεπόμενη. Η ένδειξη MAX στην βέργα δεν τους λέει κάτι; H υπερβολική ποσότητα λαδιού είναι γνωστό ότι δημιουργεί προβλήματα στον κινητήρα. Εγώ πάντα επέμενα να βάλουν την προβλεπόμενη ποσότητα  : 4,1 λίτρα. Σε κάποιες περιπτώσεις που δεν το έκαναν είχα  αφαιρέσει και εγώ μέχρι 0.75 του λίτρου. Τα ίδια κάνουν και στο αντιψυκτικό , γεμίζουν το δοχείο διαστολής πολύ πάνω από MAX.
Εχω κουραστεί να πηγαίνω το αυτοκίνητο γιά το "ετήσιο service" και μετά να κάνω ελέγχους γιά να διορθώσω τα στραβά.
 

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παιδες εχει γινει ανακληση απο την ford το 2014 αλλα δεν την εχουν ανακοινωσει.
Οπως εχει γινει ανακληση για ολα τα focus rs  με προβλημα στην φλατζα κυλινδροκεφαλης και παλι δεν λενε τιποτα στην Ελλαδα και εχει βουιξει ο τυπος στην Αγγλια με δαυτα.
Εμενα το προβλημα το βγαζει για δευτερη φορα μεσα σε 4 χρονια.
Και παλι ανταλλακτικα δεν εχουν στοκ στην Ελλαδα.
Για αυτο φταιει η FORD HELLAS.
Εγω θα προτεινα μια επιστολη επισημη απο το fiesta maniacs θα ηταν πολυ θετικη κινηση του
club με τοσα μελη που εχει.
Οπως επισης εμαθα οτι τα μοτερ μας εχουν και προβλημα διαρροης λαδιων απο το ψευτοκαπακο.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΔΗΓΙΑ.
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.
ΕΦ ΟΣΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΟΛΙΚΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΠΟΝΩΝ
ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Φίλε Karby, επίσημη ανάκληση που να αφορά το συγκεκριμένο πρόβλημα, δεν έχει βγει από την Ford για το Fiesta.
Έχουν βγει βέβαια οδηγίες επισκευής, τα λεγόμενα TSB, που περιγράφουν τι θα χρειαστεί για την επισκευή διάφορων συχνών βλαβών. Αν το αμάξι ενός πελάτη παρουσιάσει κάποιο "γνωστό¨ σύμπτωμα, το συνεργείο μπορεί να ανατρέξει στις συγκεκριμένες οδηγίες για να το επισκευάσουν (όλα αυτά βέβαια προϋποθέτουν ενεργή συνδρομή στην Ford, ώστε να έχει κάποιος πρόσβαση στην βάση δεδομένων).
H Ford, και η κάθε εταιρία, για αυτές τις περιπτώσεις όπου απλά έχει επηρεαστεί ένας αριθμός αμαξιών, χωρίς αυτό να είναι αποτέλεσμα κακής σχεδίασης όπου θα αφορούσε όλα τα αμάξια όπως πχ το degas hose στο Focus ή την φλάντζα στο RS, και χωρίς να οφείλεται σε "κακιά" παρτίδα κάποιου ανταλλακτικού, δεν βγάζει ανακλήσεις.
Στο δικό μου αμάξι πχ, δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα, και είμαι σίγουρος ότι το ίδιο συμβαίνει και στα περισσότερα φιέστα που συντηρούνται σωστά και με τα προβλεπόμενα σερβις στις αντιπροσωπείες.
Η Ford Ελλάς, δεν έχει κάποιο λόγο να κρύψει επίσημες ανακλήσεις, γιατί αν μη τι άλλο θα μπορούσε κάποιος να της κάνει μήνυση, πέραν των όλων άλλων αρνητικών συνεπειών που θα είχε.
 

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
(Στο δικό μου αμάξι πχ, δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα, και είμαι σίγουρος ότι το ίδιο συμβαίνει και στα περισσότερα φιέστα που συντηρούνται σωστά και με τα προβλεπόμενα σερβις στις αντιπροσωπείες).
Φιλε μου καλε και των περισσοτερων που εχουν προβληματα εχουν συντηρηθει σωστα και στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια.
Το δικο μου αυτοκινητο ειναι προσεγμενο με θρησκευτικη ευλαβια στη συντηρηση by the book
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ.
Δεν φταιμε σε τιποτα αν καποιοι βαζουν οσο λαδι θελουν και σε στελνουν στο καλο.
Σεν φταιμε σε τιποτα αν σου λενε οτι αλλαζουν υγρα φρενων στα δυο χρονια και κανουν
εξαερωση σε αμαξι μα abs με τις φωνες(τρομπαρισε -ασε).
Θελω να καταληξω οτι τελικα ολα τα προβληματα προκυπτουν απο κακη αντιμετωπιση της εδω
αντιπροσωπειας η μαλλον της εδω αντιπροσωπευσης της FORD ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ.
Εγω ξερω απο τα πολλα αυτοκινητα που εχω αλλαξει μεχρι τωρα ,οτι αυτα τα πραγματα
δεν συμβαινουν σε αλλες εταιρειες.
Παραδειγμα η toyota-HUNDAI-KIA-BMW δεν θα εκαναν ποτε κατι τετοιο.
Η  vw που ειχε απειρα προβληματα τα αντιμετωπισε και τα αντιμετωπιζει
ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΗΘΙΚΗ.
ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟς ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΑΝΑΚΛΗΣΕΙς
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΙΜΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
KARBY said:
....Εγω ξερω απο τα πολλα αυτοκινητα που εχω αλλαξει μεχρι τωρα ,οτι αυτα τα πραγματα
δεν συμβαινουν σε αλλες εταιρειες.
Παραδειγμα η toyota-HUNDAI-KIA-BMW δεν θα εκαναν ποτε κατι τετοιο.
Η  vw που ειχε απειρα προβληματα τα αντιμετωπισε και τα αντιμετωπιζει
ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΗΘΙΚΗ...

Για τα υπόλοιπα που γράφεις ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη (η δική μου διαφέρει από τη δική σου) οπότε το συζητάμε, αλλά αυτό που λες για ηθική απλά δεν στέκει, για συγκεκριμένες εταιρείες που εν γνώσει τους και επί μακρόν (για χρόνια) εξαπατούσαν κυβερνήσεις, ελεγκτικούς μηχανισμούς, ειδικό τύπο και φυσικά όλους τους πελάτες που τους επέλεξαν. Και αυτό ισχύει όχι μόνο για τους -γνωστούς- Γερμανούς, αλλά και για συγκεκριμένους Ιάπωνες και Κορεάτες.

1000 φορές να (απο)δεχτώ ότι η εταιρεία δεν το ήξερε, δεν πρόλαβε, δεν μπόρεσε, δεν φρόντισε, και άρα έγινε η στραβή, παρά να με εξαπατούν. Εκεί δεν κέρδισαν, εκεί έκλεψαν. Και ακόμα και ΣΗΜΕΡΑ, δεν έχουν επανορθώσει, μετά από εκατοντάδες καταδίκες σε χιλιάδες προσφυγές και αγωγές.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Αγαπητε KARBY ειναι λογικο ναι εισαι εκνευρισμενος με την οποια αντιμετώπιση ειχες στο συγκεκριμένο προβλημα, μην ξεχνας ομως οτι το προβλημα και ο εκνευρισμός σου επιδεινώθηκε κυριως λογω της αντιμετωπισης που ειχες από την πρωτη αντιπροσωπεια.

Μέσα στο φορουμ το προβλημα που αφορα την διαρροη παραφλου υπάρχει από την αρχη κυκλοφορίας του μκ7,5. και εγω προσωπικα λόγω αυτου του φορουμ πήγα ψηλιασμένη και έτοιμη για καυγα στην δική μου αντιπροωπεία όταν άδειασε το παγουρι.

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?p=171246#p171246

έχει αναφερθει σε αυτό το τοπ ότι έχουμε συνεργασία με την Ford Motor  Hellas οπότε μπορεις να στείλεις το αίτημά/παράπονο σου.

¨ολοι, ή μαλλον οι περισσότεροι, προσέχουμε τα αυτοκινητα μας με ευλάβια διότι όχι μόνο τα πληρώσαμε αλλά επειδη αν τα προσέχουμε μας προσέχουν και αυτά!
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Συγνωμη παιδια αλλα συμφωνω με τον KARBY σε πολλα, μαλλον σε ολα, ο λογος... Αν εμενα μου βγαλει το ιδιο προβλημα, με την τσιμουχα που τρεχει το αντιψυκτικο-παραφλου, που τωρα πλεον ειναι χωρις εγγυηση! που θα βρω τα 500 η 1500 ευρω για ολη αυτη την διαδικασια επισκευης?
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Σαν Fiestamaniacs είμαστε αναγνωρισμένοι απο την Ford Motor Hellas σαν Club και μας δίνεται η δυνατότητα ..τα μέλη μας να κάνουν post όσον αφορά προβλήματα αντιπροσωπειας και οχι να τα προκάλεσε ο κάτοχος του στο section Ford Motor Hellas έτσι ώστε να τα στείλουμε να τα δουν.
Ακολουθήστε τα steps του θέματος.

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=2
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αυτό το θέμα με την διαρροή αντιψυκτικού και την πιθανή αστοχία το έχουμε συζητήσει εκτεταμένα. Θα ήθελα λοπόν από τους παθόντες η τους γνωρίζοντες να μας δώσουν κάποιες πληροφορίες (η να μας συστήσουν κάποιον που γνωρίζει ) που εντοπίζεται τελικά το πρόβλημα : είναι τσιμούχα , φλάτζα , κακή συναρμογή εξαρτημάτων. Οποιαδήποτε πληροφορία θα την εκτιμούσα ώστε να είμαι (είμαστε ) πιό προετοιμασμένοι στο μέλλον. Αναμένω κάποια πληροφορία. Κάποια προβλήματα , ακόμη και εντός εγγύησης , πρέπει δυστυχώς να τα αντιμετωπίζουμε μόνοι μας. 
 

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Καλημερα.
Πριν λιγη ωρα εστειλα μια προσεχτικη αλλα αυστηρη επιστολη στην επισημη αντιπροσωπεια.
Στην επιστολη αναφερονται "ονοματα και διευθυνσεις " για τα πραγματικα περιστατικα που αφορουν την ταλαιπορια μου και τα παραπονα για το αυτοκινητο.
Χρησιμοποιησα την ιδιοτητα μου σαν μηχανολογος μηχανικος αλλα και σαν μελος του
παροντος club.
Εαν θελησει το fiesta maniacs να του κοινοποιησω την επιστολη θα το κανω πολυ ευχαριστως.
Αναμενεται λοιπον μια απαντηση απο την επισημη αντιπροσωπεια.
Οσο για τους φιλους ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΟΛΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ εχω να πω οτι εχει να κανει με το γεγονος κατα ποσο ο καθενας απο εμας μπορει να δωσει δικαιολογια
σε καταστασεις και πραγματα που τον ενοχλουν.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread