Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

grigoris mk7

Original poster
Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Λοιπον σημερα το μεσημεροαπογευμα προσπαθησα να βαλω λεντοταινια στο εσωτερικο (κοκκινη) μετα απο πολλες προσπαθειες βρισκω ποιο ειναι το σωστο καλωδιο, για να αναβει μολις αναβω τις ψειρες... Καλα ως εδω.. επειδη νυχτωσε, τα παρατησα, ΑΛΛΑ για κακη μου τυχη βλεπω οτι η μεσαια σκαλα μενει μονιμα αναμενη οταν ειναι στο "check" η οταν βαζω μπροστα... επισης κραταει ρευμα και ο διακοπτης συνεχως, εκτος μονο αν το κλειδωσω... Τι κανω?
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
grigoris mk7 said:
Λοιπον σημερα το μεσημεροαπογευμα προσπαθησα να βαλω λεντοταινια στο εσωτερικο (κοκκινη) μετα απο πολλες προσπαθειες βρισκω ποιο ειναι το σωστο καλωδιο, για να αναβει μολις αναβω τις ψειρες... Καλα ως εδω.. επειδη νυχτωσε, τα παρατησα, ΑΛΛΑ για κακη μου τυχη βλεπω οτι η μεσαια σκαλα μενει μονιμα αναμενη οταν ειναι στο "check" η οταν βαζω μπροστα... επισης κραταει ρευμα και ο διακοπτης συνεχως, εκτος μονο αν το κλειδωσω... Τι κανω?


Γρηγορακο μαλλον εχεις ενωσει λαθος καλωδιο φιλε!! γιατι δεν το βαζεις στο καλωδιο που δεινει φωτισμο στον διακοπτη οταν βαζεις το κλειδι στο τσεκ?? εγω εκει το εχω βαλει και ειμαι οκ!! βεβαια εχω βαλει και διακοπτακι στην λεντοσειρα για να την ανοιγωκλεινωοποτε θελω!! αν θες να το κοιταξω αυριο και να σου πω πιο καλωδιο ειναι!! και κατι ακομα! κοιτα καλα και τις γειωσεις!
 

grigoris mk7

Original poster
Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Το θεμα Αντρεα ειναι οτι αυτη τη στιγμη τα εχω βγαλει ολα, και η μεσαια σκαλα κανει τα δικα της... συμπεριφερεται λες και την εχω συνεχεια αναμμενη...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μήπως έχεις βραχυκυκλώσει κάτι κατά λάθος Γρηγόρη;
Το επόμενο που πρέπει να κοιτάξεις, είναι οι ασφάλειές σου, είναι όλες ΟΚ;
Και κάτι τρίτο, έχεις τα αυτόματα φώτα;
Α, έβγαλες το διακόπτη των φώτων, έτσι; Η φύσα πίσω είναι κουμπωμένη σωστά, ή έχει φύγει από τη θέση της;
 

grigoris mk7

Original poster
Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Αυτο φοβαμαι, οτι το βραχυκυκλωσα... οχι δεν εχω τα αυτοματα φωτα... Πως μπορω να κοιταξω τις ασφαλειες αν ειναι οκ?
Ναι η φυσσα ειναι οκ..
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
grigoris mk7 said:
Το θεμα Αντρεα ειναι οτι αυτη τη στιγμη τα εχω βγαλει ολα, και η μεσαια σκαλα κανει τα δικα της... συμπεριφερεται λες και την εχω συνεχεια αναμμενη...


Κοιτα αυτο που σου λεει ο κωστας! μπορει να εχεις βραχυκυκλωσει καποιο καλωδιο!! εκτος και αν εχει φαει κανα σκαλωμα ο αυτοματος σου!! αυριο με της μερας τα ματια και με καθαρο μυαλο κατσε και ξανα κοιτα βημα βημα οτι εχεις κανει! καπου εχεις κανει καποιο λαθος!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οι ασφάλειες είναι κάποιες πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού και κάποιες στο χώρο της μηχανής δίπλα στη μπαταρία.
Eίναι όπως παρακάτω (η δεξιά είναι μικρότερη σε μέγεθος και τέτοιες έχει συνήθως το fiesta):

fusemaxi.jpg


Το συρματάκι στη μέση (που κάνει το S) αν είναι κομμένο, τότε είναι καμμένη η ασφάλεια, αν είναι συνεχές (όπως στη φωτογραφία) τότε είναι ΟΚ.
Τις τραβάς και βγαίνουν από τη βάση τους, τις πιέζεις και ξανακουμπώνουν.
Τσέκαρε για αρχή αυτές που έχουν να κάνουν με φώτα και μετά τις υπόλοιπες.
 

grigoris mk7

Original poster
Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Παιζει δηλαδη να ειναι καμμενη η ασφαλεια και να μενουν μονιμα αναμμενα τα φωτα?
Αντρεα αυτη τη στιγμη το αμαξι ειναι καθαρο, τα εβγαλα ολα, ουτε καλωδια, ουτε τιποτα δεν εχει τωρα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, παίζει, για να σου δείξει ότι κάτι φταίει, κάνει κάτι άλλο κουλό ώστε να το καταλάβεις (βασικά οι μηχανικοί που εμπλέκονται στο service). Δε χάνεις κάτι να ρίξεις μια ματιά.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Κωστη εαν ειχε καψει ασφαλεια,δεν θα αναβε η μεσαια σκαλα,ουτε θα αναβε το τσεκ(αφου δεν εχουμε καν μπας(δοκιμασμενο σε εμενα να αναψω τα φωτα χωρις λαμπα και δεν ειχα τσεκ)!!!
εγω πιστευω οτι τα καλωδια που γυμνωσες για να εννωσεις την λεντοσειρα σου,μπορει να μην τα εχεις ενωσει σωστα ή να μην τα εχεις μονωσει καλα και να κανουν καπου σωμα(γιεωση) και τα κουλα που κανει εξηγουνται μονο στην γειωση!!!
εαν τα ελεξεις αυτα και δεν βγαλεις ακρη,ριξε μια ματια σε αυτο που σου λεει ο κωστης,στην φυσα του διακοπτη γιατι μπορει να μην εχει κουμπωσει καλα!!!!
επισης εαν δεν κανω λαθος το τσεκ πρεπει να πας αντιπροσωπια να σου το σβησουν,δεν σβηνει μονο του ακομα και εαν εχεις λυσει το προβλημα σου,οποτε να μην κοιτας το τσεκ γιατι μπορει να ξεγιελιεσαι,κοιτα τα φωτα σου εαν δουλευουν σωστα!!!
 

grigoris mk7

Original poster
Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
H φυσσα ειναι κομπλε, τσεκ δεν μου εχει αναψει, ουτε εχω μηνυμα για προειδοποιηση στο μενου, ολα ειναι κομπλε εκτος απο τα κ@λοφωτα που μενουν αναμενα!!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
grigoris mk7 said:
Λοιπον σημερα το μεσημεροαπογευμα προσπαθησα να βαλω λεντοταινια στο εσωτερικο (κοκκινη) μετα απο πολλες προσπαθειες βρισκω ποιο ειναι το σωστο καλωδιο, για να αναβει μολις αναβω τις ψειρες... Καλα ως εδω.. επειδη νυχτωσε, τα παρατησα, ΑΛΛΑ για κακη μου τυχη βλεπω οτι η μεσαια σκαλα μενει μονιμα αναμενη οταν ειναι στο "check" η οταν βαζω μπροστα... επισης κραταει ρευμα και ο διακοπτης συνεχως, εκτος μονο αν το κλειδωσω... Τι κανω?

νομιζα το check engine...καταλαβα λαθος!!!οποτε κοιτα μηπως δεν εχεις μονοσει καλα τα κομμενα καλωδια απο τα οποια πηγες να παρεις ρευμα!!
 

grigoris mk7

Original poster
Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Δεν προλαβα να κοψω καλωδια, απλα εψαχνα να βρω ποιο ειναι για να δουλεψει οπως ηθελα.... Κ αυτο ειναι που με σκαει... οτι το αμαξι ειναι ουσιαστικα απειραχτο και κανει κουλά...
 

grigoris mk7

Original poster
Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Μονο αυτο μενει να κανω... Ερωτηση: Απο τη φυσσα του διακοπτη, μπορω να βγαλω ενα ενα τα καλωδια απο αυτη??
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
απο οσο ξερω(δεν το εχω προσπαθησει αλλα απο οσο θυμαμαι) ΟΧΙ!!! αλλα μπορεις να πιεσεις προς τα μεσα ενα ενα τα καλωδιακια ΜΗΠΩΣ καταλαθος τραβηχτηκε κανενα και δεν κανει καλη επαφη!!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
το πολυ πολυ αν δεις οτι δεν βγαζεις ακρη,αφου λες πως δεν εχει πειραχτει στην ουσια στιποτα,τραβα στην αντιπροσωπεια και κανε τον κινεζο!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
κατι έχεις συνδεσει ανάποδα, δεν γίνεται αλλιως. ξαναβαλτα όλα όπως ήτανε και παρε ρευμα κατευθείαν απο κάπου που βολεύει απο την ασφαλειοθήκη
 

grigoris mk7

Original poster
Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
moican said:
το πολυ πολυ αν δεις οτι δεν βγαζεις ακρη,αφου λες πως δεν εχει πειραχτει στην ουσια στιποτα,τραβα στην αντιπροσωπεια και κανε τον κινεζο!
Ποια αντιπροσωπεια? Στην Λαμια δεν εχουμε πλεον... Και στις 15 του μηνα τελειωνει κ η εγγυηση...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread