Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
σωστη επιλογη πραγματων νομιζω, για κλειστό μοτερ. Εναλλακτικά αν θελεις κατι πιο οικονομικό σε τουρμπίνα με ελαχιστα λιγότερη παροχη απο 3076, μια garrett ΤΟ4e 50trim ή 60trim, θα κανει την δουλειά που θελεις

http://www.ebay.co.uk/itm/Garrett-T3-TO4E-Turbo-60-trim-compressor-82A-R-turbine-housing-/261243195542?hash=item3cd34ed096

τις μπιελες φοβαμαι μόνο.

δεν βαζεις και 4 μπιελίτσες για να χεις το κεφαλι σου ήσυχο? Ο κ20 ως γνωστον δεν είναι f20 απο θεμα αντοχών.

επισις βαλε ότι καλύτερο υπαρχει στην αγορά σε βαλβολίνες γιατι το κιβωτιο του κ20 δεν είναι για πολύ ροπή, επισις ως γνωστόν νομίζω.

και φυσικά, λογική χρήση, δηλαδη μετα απο καθε πατημα να το αφήνεις να "ξεκουραζεται" με χαλαρή υποπίεση πριν κανεις το επόμενο πατημα. Επισις προσοχή στις ανηφόρες με 4ες και 5ες. Απέφευγε να το ζορίζεις σε ανηφόρα με 4ες, 5ες.

Για εξατμιση νομιζω χρειαζεσαι κατι με 76χιλ τουλαχιστον.


σωστη κινηση και για τον ΜΑΠ, με τον KPRO δεν θα εχεις προβλημα νομιζω να φτιαχτει το προγραμμα όπως πρεπει: Καυσιμο 11-12:1 και avance λιγο λιγότερο απο της μανας του λόγω τουρμπο.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αυτα ειναι μπαινεις στο γουγλη πληκτρολογεις ενα honda k20 turbo kit και εχεις μπροστα σ οτι γουσταρεις χωρις κοπο για να βγαλεις δυναμη απο το honda σου.
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
αλεξ ευχαριστω για τα καλα σου λογια ! οντως δεν εχουν τοσο αντοχη οσο οι f20 μπιελες αλλα στην πιεση που θα δουλεψω θα ειναι υπερsafe ! στο μελλον αυτο που θα εχω να κανω για να ειναι τελειο το προτζεκτ θα ειναι να βαλω μια 76αρα η και 80αρα και να φτιαξω ενα χταποδι γιατι τωρα πηρα ενα απλο λουκανικο χυτο απο ebay  ! α επισης στο σασμαν το οποιο καταπονειται φουλ με τουρμπο θα βαλω λαδια mtf3 δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο χοντολαδο και το δικο μου σασμαν δεν παιρνει βαλβολινες
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
Με το καλο Χρήστο.
Μια παρατήρηση μονο.

Απο προσωπικη εμπειρία, μακριά απο emusa. Παρε κατι επώνυμο ;)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το λουκανικο σε σχεση με το χταποδι δεν εχουν και πολυ μεγαλη διαφορα στην απόδοση.

αλλα για εξατμιση να μην βαλεις την μαμα διαμετρο, εκτος του οτι δεν θα πηγαινει, θα είναι και επικίνδυνο να λειώσει πιστονια.
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
εχει διαφορα αλεξ διοτι οι αυλοι ειναι μικροι και εκει που με το χταποδι 1,5 μπαρ θα ημουν 500 ενδεικτικο νουμερο με το λουκανικο θα ειμαι 450 γιατι πολυ απλα θα στουμπωνουν τα καυσαερια ! εξατμιση 70 εχω ρε σ δεν εχω μαμα
επισης ακη να σου πω την αληθεια πηρα emusa διοτι απο πολλους ακουσα οτι ειναι οκ και γιατι τσιγκουνευτηκα τα λεφτα (250) για tial
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
ChrisFrou said:
εχει διαφορα αλεξ διοτι οι αυλοι ειναι μικροι και εκει που με το χταποδι 1,5 μπαρ θα ημουν 500 ενδεικτικο νουμερο με το λουκανικο θα ειμαι 450 γιατι πολυ απλα θα στουμπωνουν τα καυσαερια ! εξατμιση 70 εχω ρε σ δεν εχω μαμα
επισης ακη να σου πω την αληθεια πηρα emusa διοτι απο πολλους ακουσα οτι ειναι οκ και γιατι τσιγκουνευτηκα τα λεφτα (250) για tial
Απο λουκανικο σε χταποδι εχουμε δει 250 βαθμους κατω στο πυρομετρο χωρις καμια αλλη αλλαγη στο ιδιο αμαξι.

Και γω τα ειχα τσιγγουνευτει οταν πηγαινα για low budget αλλά 2 emusa μου βγηκαν off και ξέρω και άλλον εναν που το πεταξε.
Εγω κατεληξα με tial και βρηκα την υγεια μου και ο αλλος με turbonetics. το ειχα πάρει τοτε γιατι και εγω ειχα ακουσει καλά λόγια. Μακάρι να μην εχεις προβλήματα.
 

B.M-SPORT

Newbie
Aug 27, 2014
2
0
0
Χρηστο πολυ ωραια δουλεια.

Να ρωτησω για την αναρτηση, πως δουλευει η k-sport σε καθημερινη και νορμαλ οδηγηση;;;
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Ευχαριστω παιδια ! Η k sport ειναι εκτος προς το παρον διοτι παρουσιασαν προβλημα τα top mounts (1 χρονου αναρτηση !!) Οταν φτιαχτουν θα ξαναμπει πανω σε γενικα πλαισια ειναι ψιλοσκληρη σαν αναρτηση αλλα δεν το χα πιεσει κ ποτε ιδιαιτερα για να εχω μια συγκριτικη με την μαμα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread