Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Λοιπον οπως αρκετοι θα ξερετε το σεπτεμβρη ανταλλαξα το fiesta με ενα honda type r ! Αυτοκινητο απωθημενο που καλυπτει ολα τα γουστα μου ! Σε ταξιδι πολυ πιο ανετο απο το φιεστα λογω και 6ης πλεον και λιγο πιο οικονομικο τουλαχιστον απο το δικο μου φιεστα ! Μεσα στην πολη πανω κατω καιει τα ιδια με το δικο μου(ξαναλεω) φιεστα !
Το αμαξι οταν το πηρα ειχε μαμα εξατμιση με ενα τελικο χειροποιητο, injen φιλτρο εισαγωγης 70 αρι, και το πιο σημαντικο hondata εγκεφαλο με προγραμμα απο νικηφορο !
Στην αρχη ειχα σκοπο να αλλαξω την εξατμιση και κυριως το τελικο αφου δεν μου αρεσε αισθητικα αυτο που ειχε και να μην κανω κατι αλλο !
Οντως ετσι εγινε πηρα μια μεταχειρισμενη 70αρα εξατμιση απο γνωστο μου ! Το αμαξι πηγε δυναμομετρο ( maha τσακανικα) και εβγαλε 233 με 21 κιλα ροπη ! Καλο μου φανηκε τοτε που δεν ηξερα :p
Μια παρενθεση που εκανα οσον αφορα τα μηχανικα ηταν η k-sport αναρτηση που εβαλα !
Εχωντας μπλεξει με τους honda redliners αποφασισα να προχωρησω λιγο ακομη την βελτιωση ..!
Ετσι πηγα στον δανελατο και εφτιαξα χταποδι toda replica !
Αγορασα εκκεντροφορους απο το καινουριο το type r (fn2) οπως και πολλαπλη εισαγωγης απο το ιδιο μοντελο αφου τα τοποθετησα το προγραμμα αναλαβε ο Γιαννης Κουραμπας (ef9_tuned) και το αμαξι εδειξε 245 και 24 κιλα ροπη !!
Στον δρομο ειχα κερδισει 2+ αμαξια επειτα απο δοκιμες με αμαξι φιλου!
Πολυ ευχαριστημενος απο το συνολο !
Αυριο κιολας θα παω να βαλω μια εισαγωγη χειροποιητη που εχω παραγγειλει 90αρα μιας και η 70 αρα injen που εχω απλα δεν επαρκει ! Και απο βδομαδα θα μπει παλι μεσα για να τοποθετηθει η φλατζα (toda) 0,3 θα γινει ενα δεκατο πλανισμα στην κεφαλη και η συμπιεση απο 11:1 που ειναι τωρα θα παει περιπου 11,5 :1 επισης θα μπει μεγαλυτερη πεταλουδα (70 mm) και καινουρια retainers ! Ισως αμα βρω σε καλη τιμη να μπουν και βαλβιδες flat για λιγο ακομη συμπιεση ! Αφου γινουν ολα αυτα πιστευω τα 255+ να τα δω στο dyno μετα απο επαναπρογραμματισμο !
Ο κοφτης τωρα ειναι 8800 πραγματικες (κοντερ 9000) και μετα πιστευω θα κατεβαζει 9000 πραγματικες (9200 κοντερ περιπου )
Φωτο θα βαλω μετα :)
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Σε παρακαλώ ρε Χρησταρα...μην ξανα γράψεις τιποτα άλλο για το  πριόνι που εχεις για αυτοκίνητο γιατί με αυτα που βλεπω και ακουω το τελευταίο καιρό για το fiesta αλλα και γενικά είμαι στο τσακ να του κολλήσω το πωλείται και να το βαλω στο car!Μην βοηθας περισσότερο την κατάσταση!  :(

Σου εύχομαι καλοτάξιδο, απροβληματιστο και καλή διασκέδαση!  ;)
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Αν κ κάνει πολύ φασαρία  qq qq qq να το χαίρεσαι το θηρίο σου frou πολλά γρηγορα, ασφαλή κ απροβληματιστα χλμ να χεις...


Αυτοκινητο απωθημενο

συμφωνώ  :(

φωτογραφίες δεν έχουμε;;;
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Μπράβο σου φίλε μου για το τάπερ σου. Από όσα αυτοκίνητα έχω οδηγήσει το type r ήταν αυτό που κόλλησα. Για μένα απίστευτο αυτοκίνητο! Θέση οδήγησης λες και το φοράς, κινητήρας διαμάντι και σασμάν που για να χάσεις ταχύτητα πρέπει να είσαι κουλός(με έκανε να αναρωτιέμαι γιατί χρειάζεται ο συμπλέκτης μιας και μου έδινε την εντύπωση ότι τις παίρνει και χωρίς αυτόν). Θυμάμαι οδηγούσα μέσα σε τούνελ με κατεβασμένα τα παράθυρα για να ακούω το μουγκρητό!Αυτό που είχα οδηγήσει είχε εισαγωγή, εξάτμιση και hondata. Βάλε φωτό και κυρίως βάλε βίντεο να ακούσουμε τις 9άρες!
Με 260 άλογα θα είσαι δύσκολος αντίπαλος για πιο δυνατά σύνολα!!
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
ευχαριστω πολυ ! ναι οντως με ευχαριστει πολυ το αμαξι και δεν το μετανιωνω στιγμη που το απεκτησα!
εδω ενα βιντεακι
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ic4sagX5v68&feature=youtu.be[/youtube]
και εδω μερικες φωτο
1_zps06056d95.png

IMG_1304_zps95849683.jpg

IMG_1233_zpse14897a2.jpg

και εδω η φλατζα που εχω παρει
954779_10201335824623452_321127076_n_zpsf0dbc4b3.jpg

και η εισαγωγη η οποια ειναι διαιρουμενη δυο κομματια εδω φαινεται το εσωτερικο της
images_zpsf0d117d7.jpg
 

WOLF

Hero Member
May 10, 2010
1,561
0
0
49
Κορυδαλλος
Μπράβο Χριστο καλοριζικο και καλοταξιδο.....Συνεχισε την καλη δουλεια όπως και κάποτε στο fiesta σου ;)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
όπως είναι το ταπερ έπρεπε να είναι το φιεστα ST150 και όχι το μοτερ που του βάλανε, που κάνει μόνο για μοντεο.

Επρεπε έστω να είχε βγει ειδική έκδοση παραγωγής cosworth με 200 άλογα τουλάχιστον και μπλοκέ διαφορικό.

Κ20Α..... σοφή κίνηση χρήστο, άπειρες δυνατότητες βελτίωσης, ειδικά με τον hondada. Προσοχή με τον κόφτη γιατι αυτο είναι διλιτρο και έχει βαρια πιστονια. Εγω δε θα ρύθμιζα πάνω απο 8.800 κοφτη (8200 νομίζω έχει απο την μάνα του)

Αν τουρμπίσεις, προτεινω garrett GTX3582 (όχι πρεσίσιον, καίνε πολύ λάδι), η οποια στο 1 μπαρ πρεπει να βγαζει καμια 500αρια τουλάχιστον.


Αν παραμεινεις ατμοσφαιρα, και βγάλεις καπάκι, προτείνω να πας το στο σεβνταλή, να ανοιξει τερμα τους αυλούς, να βάλε skunk 3o στάδιο εκκεντοφόρους και πες να σου ρυθμίσουν την συμπίεση το πολύ 11,8:1 (αν βάλεις παραπάνω "σφίγγει" πολύ το μοτερ και μπορει να κανει κράου). Πεταλούδα 70αρα βάλε (εαν δεν έχει)

Περιπου 270 θα βγαλει έτσι και με την εισαγωγή που πήρες.
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Αλεξ δεν εχει θεμα φιλος με toda a3 και toda ελατηρια βαλβιδων στροφαρει 9050 και ενας αλλος 9100 γενικα τα ελατηρια την ακουνε ...! Οσον αφορα το τουρμπο θα πηγαινα σε κατι δοκιμασμενο με 3076 και στο 1,2 430 αλογα με στοκ μοτερ !!! Γενικα για την skunk εχω ακουσει ασχημες κριτικες ( φαγωμενοι εκκεντροφοροι μετα απο 10000 χλμ !) οποτε θα προτιμουσα toda a3 η εστω a2
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ChrisFrou said:
Αλεξ δεν εχει θεμα φιλος με toda a3 και toda ελατηρια βαλβιδων στροφαρει 9050 και ενας αλλος 9100 γενικα τα ελατηρια την ακουνε ...! Οσον αφορα το τουρμπο θα πηγαινα σε κατι δοκιμασμενο με 3076 και στο 1,2 430 αλογα με στοκ μοτερ !!! Γενικα για την skunk εχω ακουσει ασχημες κριτικες ( φαγωμενοι εκκεντροφοροι μετα απο 10000 χλμ !) οποτε θα προτιμουσα toda a3 η εστω a2

γενικά ότι εκκεντρα και να πάρεις, εφόσον δουλεψεις συμπίεση πάνω απο 11,5:1, να βάλεις αυτούς με την μεγαλύτερη ονομαστική διάρκεια σε μοίρες και όχι με το μεγαλύτερο βύθισμα. 

Δεν νομίζω να τόλμαγα τόσα άλογα με στοκ μοτέρ, άλλωστε τα πιστονια μπιέλες με συμπίεση γύρω στο 9,8:1 για χρήση τουρμπο είναι τσαμπα στην αμερική

http://www.ebay.com/itm/Wiseco-Pistons-Kit-Eagle-Rods-Acura-Honda-K20-RSX-Type-S-Civic-ALL-BORES-/130761090853?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item1e71f7e725

και εφοσον θα βαλεις και πιστόνια μπιελες, γιατι να μην δουλευεις χαλαρά 0.8 μπαρ με 500 αλογάκια με την 3582 διπλορουλεμαν (GTX)?
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Εχω δει με τα ματια μου στοκ στο 1,3 να βγαζει 459 βεβαια σωστα οπως λες για να χεις το κεφαλι σου ησυχο βαζεις και πιστονομπιελα
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
Λοιποοον ας κανω και ενα update εδω αφου καποια πραγματα αλλαχτηκαν στο αμαξι μου !
μπηκε η φλατζα της toda που ειχα μαζι με ενα πλανισμα που καναμε 1/10 και εφτιαξα και μια εισαγωγη 90" απο τον αμερικανο (d's nutz) με ενα μανιταρι hks
μια φωτο απο την καλυτερη δυναμομετρηση μου

και δυο φωτο απο την εισαγωγη που εφτιαξε


και εδω ενα βιντεο απο το dyno
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IyAQzahMWiw[/youtube]
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
ας κανω και εδω ενα update μιας και αλλαξανε τα πλανα μου οσον αφορα την βελτιωση ! θα παω σε κατι πιο vallue for money project και αυτο δεν ειναι κατι αλλο απο το τουρμπο! Παντα στοκ μοτερ !λοιπον εχουμε και λεμε εχω αγορασει καποια πραγματα και ειμαι σε αναμονη για καποια αλλα ! λοιπον

1. clutchnet εξαφτερος δισκος - πλατω stage 5
2. μπεκ id 1000cc
3. hondata map sensor
4. synapse σκαστρα
5. intercooler xs power παροχης 450 περιπου
6. πυρομετρο και πιεσης οργανακια apexi
7. τουρμπινα gt3076 (αναμονη)
8. εξτερναλ emusa 44αρι (αναμονη)

εδω μερικες φωτο







 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
μπραβο ρε συ...μιας που δεν εχω ιδεα απ'αυτα...για τι ιπποδυναμη μιλαμε με κλειστο μοτερ?καλοφορετα να ναι κ να τα χαρεις...
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Φόρεσε τα και σε περιμένω Χρήστο τρελό αγόρι... Τα είπαμε από κοντά εμείς
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Ωραιος ρε Χρησταρα ok234 ok234  καλοφορετα να ειναι και να το χαρεις οσο δεν παει!!!!περιμενουμε και φωτο απο τον σαλιγκαρο ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread