Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
μιας και απο κάτω ακριβώς απο το ντουλαπάκι είναι οι τροφοδοσίες νομίζω οτι θα είναι αρκετά εύκολο να το κάνεις.
Είμαι ψιλο άσχετος απο αυτά αλλα νομίζω οτι με τα κατάλληλα εργαλεία είναι πολύ εύκολο.
Απο οσο έχω δει-διαβάσει χρειάζεσαι:

1.https://www.banggood.com/Car-Blade-Fuse-Box-Electric-Appliance-Holder-with-Fuse-MiniSmallLarge-p-1019234.html?ID=512833&cur_warehouse=CN (το συνδέεις στο πάνελ με τις ασφάλειες αυτό)

2. Καλώδιο ήχου κόκκινο-μαύρο που το ενώνεις με το κομμάτι που σου έστειλα απο πάνω με πολύ απλό τρόπο και το τραβάς όσο θέλεις σαν απόσταση απο την πηγή(ισως να μην χρειαστεί κάν εδώ λόγω οτι βρίσκεται ακριβώς απο κάτω)

3.https://www.skroutz.gr/s/21445844/LMS-%CE%92%CE%AC%CF%83%CE%B7-T10-04615.html (και στην συνέχεια αυτό το συνδέεις με το καλώδιο ήχου που έγραψα απο πάνω)

Ετσι λοιπόν έχεις βγάλει μια έξοδο T10 στην οποία μπορείς να βάλεις οποιο λαμπάκι led t10 θες οτιδήποτε χρώμα θες.
Ξαναλέω οτι δεν ειμαι ο κατάλληλος για αυτές τις συζητήσεις, μπορεί να κάνω λάθος. Προσωπικά θα το προσπαθήσω μέσα στις επόμενες μέρες οταν βρώ χρόνο.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
@Dimitris μιας και σε βλεπω σωστο στην συνδεση να σου δωσω ενα tip !! θα χρειαστεις και εναν διακοπτη οπου οταν κλεινεις το ντουλαπακι , θα κλεινει και το φως για να καιει ρευμα συνεχεια ή αναβει συνεχεια κατα την οδηγηση ;)
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
ναι έχεις δίκιο. Είναι κάτι που δεν σκέφτηκα να πώ στον φίλο πιο πάνω καθώς η δουλειά που θέλω να κάνω είναι για φώς στα πόδια που θα μένει μόνιμα ανοικτό. Αρα ναι για την δουλειά με το ντουλαπάκι θες και διακόπτη.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Dimitris said:
ναι έχεις δίκιο. Είναι κάτι που δεν σκέφτηκα να πώ στον φίλο πιο πάνω καθώς η δουλειά που θέλω να κάνω είναι για φώς στα πόδια που θα μένει μόνιμα ανοικτό. Αρα ναι για την δουλειά με το ντουλαπάκι θες και διακόπτη.

και παλι θα πρεπει να ψαξεις να βρεις διακοπτομενο ρευμα για τα ποδια ;)
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
nos7 said:
Dimitris said:
ναι έχεις δίκιο. Είναι κάτι που δεν σκέφτηκα να πώ στον φίλο πιο πάνω καθώς η δουλειά που θέλω να κάνω είναι για φώς στα πόδια που θα μένει μόνιμα ανοικτό. Αρα ναι για την δουλειά με το ντουλαπάκι θες και διακόπτη.

και παλι θα πρεπει να ψαξεις να βρεις διακοπτομενο ρευμα για τα ποδια ;)

Για τα πόδια, στο mk7.5(το stline τουλάχιστον που έχω) έχει απο μονο του υποδοχές Τ10 για τα λαμπάκια που ανάβουν οταν ανοίγουν οι πόρτες.
Εγω θέλω να βάλω φωτισμό για όσο είμαι σε κίνηση. Θέλω κατι σε διακριτικό και χαμηλό σε φωτεισμό μπλε ας πούμε.
Ιδανικά θα ήθελα οταν ανοίγουν οι πόρτες αυτός ο φωτισμός(ο μπλε ας πουμε ο σταθερός) να κλείνει καθώς θα ανάβει ο φωτισμός που είπα απο πριν οτι ειναι προεγκατεστημένος(έχω βάλει ασπρα led εκεί).
Kαι να ξαναανοίγει ο μπλέ οταν κλείνουν οι πόρτες και είμαι σε κίνηση. Γίνεται κάτι τέτοιο; Και πώς θα γίνει giggle
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
κατι γινεται ;) εαν τα καταφερω το βραδυ θα βγαλω ενα βιντεο πως δουλευει ο δικος μου φωτισμος και θα δεις εαν ειναι αυτο που θελεις ;)
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Eίσαι ωραίος φίλε, ευχαριστώ!

Πληροφοριακά σκέφτομαι κάτι τέτοιο να πάρω (https://www.banggood.com/4Pcs-LED-Car-Interior-Decoration-Lights-Floor-Atmosphere-Light-Strip-Phone-App-Control-Colorful-RGB-p-1384329.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN)

να κάνω την συνδεσμολογία όπως είπα πιο πάνω και πιστεύω θα είμαι κομπλέ. Θεωρώ οτι εαν κόψω το καλώδιο του κιτ μετά το bluetooth box που έχει, θα βγάλω 2 καλώδια(κοκκινο μάυρο) και θα τα συνδέσω οπως έδειξα πιο πριν.
Απλα θέλω οπως σου είπα εαν βρω κάπου να το συνδέσω οπου θα σβήνουν οταν ανοίγουν οι πόρτες.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Ααα οκ.. Αν έχεις το mk7.5 πάντως(ή και το 7άρι εαν είναι τα ίδια στις ασφάλειες) θα μου χρησίμευε να εβλεπα που τα έχεις συνδέσει εσύ και πως λειτουργούν.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
[media]https://www.youtube.com/watch?v=EYTRG1CvckI&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0EHEs2k8Sl1BoH6VSFG87GH83BJLxu8G_EoPgZrGVFT7c5CozE1DCYqt4[/media]

για δες αυτο... σου αρεσει ετσι η λειτουργεια ??
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
nos7 said:
[media]https://www.youtube.com/watch?v=8LT87q_s0Tc[/media]

για δες αυτο... σου αρεσει ετσι η λειτουργεια ??

Mη διαθέσιμο μου λέει οτι καταργήθηκε απο τον χρήστη.
Εαν θες υπάρχει η επιλογή να το κάνεις private ώστε να το βλέπουν μονο οσοι το στέλνεις με link.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
nos7 said:
εφτιαξα το link ! για δες ;)

'Ελα Nos δώσε πληροφορίες.. Πολύ ωραίο δουλειά φίλε. Αρχικα δεν περίμενα να γράφει τόσο ωραία το light blue στο ντουλαπάκι με το σκούρο μπλε στα πόδια. Πραγματικά πολύ ομορφο. Και απο οσο είδα το έχεις συνδέσει ώστε να ανάβει με τα φώτα το βράδυ. Πολύ καλό.!

Για πες καμία πληροφορία τώρα που αυξήθηκε ο ελεύθερος χρόνος να κάνουμε καμία μόντα!
 

g.orologas

Newbie
Nov 16, 2019
4
0
0
Καλησπέρα άλλη μια τελευταία ερώτηση αν είναι εύκολο είδα στην ασφαλειοθηκη ότι έχω μια ασφάλεια στα ηλεκτρικά παράθυρα πίσω εγώ ηλεκτρικά παράθυρα πίσω δεν έχω και η ασφάλεια 30 αμπερ ειναι άχρηστη μπορώ να συνδέσω την λεντοταινια της autobeam σε αυτό το σημείο εφόσον δεν χω ηλεκτρικά παράθυρα? Και άσε είναι μεγάλη η ασφάλεια? Και όταν ανοίγω τον διακόπτη να ανοίγει τα φώτα?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
30Α είναι αρκετά μεγάλη ασφάλεια για παράθυρα και ηλεκτρικά καθίσματα, λες να μην αρκέσει για τα λίγα mA που θέλουν τα LED ? :p

Το θέμα είναι να ανάβουν και να σβήνουν όταν πρέπει ή/και όταν θέλεις, άρα πρέπει να βρεις παροχή που να δουλεύει σωστά για φωτισμό.
 

g.orologas

Newbie
Nov 16, 2019
4
0
0
Στο βιβλίο του κατόχου λεεισε κάποιες ασφάλειες δεν χρησιμοποιείται μπορώ μια από αυτές να συνδέσω την εντοταιια autobeam? Έχει ρεύμα.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 32 δευτερόλεπτα:
Έχει ρεύμα σε αυτές τις ασφάλειες που λέει δεν χρησιμοοοιται? Μπορώ να την βάλω εκεί?

Προστέθηκε μετά από 19 λεπτά 45 δευτερόλεπτα:
@dimitris η πρώτη φωτογραφία που έβγαλες με τρία καλώδια και κατι κίτρινα για τις ασφάλειες είναι αν πχ θες να βάλεις το καλώδιο το μαύρο στην είσοδο για τις ψείρες βάζεις και το κίτρινο και την ασφάλεια των χειρών στο κίτρινο και εχειςμκαι ψιρεςς ενεργές και φωτισμό?
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
g.orologas said:
Στο βιβλίο του κατόχου λεεισε κάποιες ασφάλειες δεν χρησιμοποιείται μπορώ μια από αυτές να συνδέσω την εντοταιια autobeam? Έχει ρεύμα.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 32 δευτερόλεπτα:
Έχει ρεύμα σε αυτές τις ασφάλειες που λέει δεν χρησιμοοοιται? Μπορώ να την βάλω εκεί?

Προστέθηκε μετά από 19 λεπτά 45 δευτερόλεπτα:
@dimitris η πρώτη φωτογραφία που έβγαλες με τρία καλώδια και κατι κίτρινα για τις ασφάλειες είναι αν πχ θες να βάλεις το καλώδιο το μαύρο στην είσοδο για τις ψείρες βάζεις και το κίτρινο και την ασφάλεια των χειρών στο κίτρινο και εχειςμκαι ψιρεςς ενεργές και φωτισμό?

Tα συγκεκριμένα φίλε ειναι καλώδια που καταλήγουν σε ασφάλειες για την ασφαλειοθήκη για να πάρεις ρεύμα απο εκεί. Δηλαδή ειναι οτι σου έχει φτιάξει η autobeam μόνη της με την ίδια πατέντα φαντάζομαι. Το ανέβασα γιατι παίρνεις ενα τέτοιο, παίρνεις το kit με τα 10 ευρώ που έβαλα απο κάτω το οποίο καταλήγει σε αναπτήρα, κόβεις το καλώδιο του αναπτήρα και μέσα έχει ενα κοκκινο και ένα μαύρο. Το μάυρο καλώδιο το βιδώνεις στο σασί του αυτοκινήτου, το κόκκινο το συνδέεις με αυτό που με ρώτησες τι είναι και μετά αυτο το βάζεις φαντάζομαι σε μια άδεια ασφάλεια του αυτοκινήτου σου και παίρνεις ρεύμα.

Γενικά περιμένω το κιτάκι, θα το εγκαταστήσω μέχρι τέλους, δηλαδη θα βάλω τις ταινίες με ταιραπ στα καθίσματα και στα πόδια μπροστα κλπ, θα το ενώσω με αυτο που καταλήγει στην ασφάλεια και εκεί ίσως πάω σε εναν ηλεκτρολόγο για να μ πει σε ποια ασφάλεια ακριβώς θα το βάλω για να μην έχω κανένα θέμα. Θα σε συμβούλευα εαν θες να το κάνεις αυτές τις μέρες να γράψεις ενα χαρτι με δικαιολογία οτι έχεις ηλεκτρολογικό προβλημα στο αμάξι ας πούμε και να πάς σε ενα ηλεκτρολόγο κόντα σου και απλά για 1 λεπτό να σου πεί που θα μπει. Στην χειρότερη να σου πάρει και 10 ευρώ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread