Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
θεωριες κανω και εγω.μηχανικος δεν ειμαι,υπαρχει περιπτωση κατι να μην πηγε καλα στην επισκευη που το απευχομαι.εαν βρεις ακρη ενημερωσε μας.
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Αν βάσει αυτών που περιγράφω είναι πάλι σύμπτωμα φλαντζας που είχα πάθει παλιοτερα
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
αν εχει παρει η φλατζα δεν θα επρεπε να φαινετε μεσα στα λαδια το νερο ??
 

stelios fr

Newbie
Jun 3, 2015
8
0
0
32
δεν ειναι απαραιτητο να φαινετε στα λαδια...ειναι αναλογα που εχει θεμα η φλατζα ποιο συχνα εχει θεμα στο θαλαμο καυσης και γιατο τα βραζει αυτο το βλεπεις η με το μηχανιμα η μετα μπουζι να δεις τι καυση κανει

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1571593282[/time]
και κατι ακομα μπορει εαν εχει σηκωσει καμια καλη θερμοκρασια να εχει πετσικαρι και ο κορμοσ πρεπει να τι δειτε με τη ριγα και το φιλερ ποσο κενα εχει μπορει να μην το ποιανει η φλατζα και να ανεβαζει θερμοκρασια
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
mk6car said:
και εγώ χάνω νερά... το γεμίζω και μετά από 10 μερες είναι στο Min.... έχω αλλάξει ψυγείο, θερμοστάτη, τη χελώνα του θερμοστάτη, κολάρα, παγουρι, φλάτζα καπακιού ... νερά δεν περνάνε στα λάδια έχει τσεκαριστεί. Μονο την αντλία νερου δεν εχω αλλάξει και θα το κάνω και αυτό... ωστόσω δεν φαίνετε να χάνει απο κάπου... πριν κάνω τις πρώτες αλλαγές φαινόταν το κολάρο πρησμένο και έχανε νερά και απο το ψυγείο επισης το παγουρι είχε ραγίσει και για αυτό αλλάχτηκε και θερμοστάτης .... μια φορά είχε μείνει της γυνάικας μου χωρίς νερά λογο της αρχικής διαρροής και είχε ανεβάσει θερμοκρασία αλλά σταμάτησε... πολύ φοβάμαι για τα χειρότερα ....
αν δεν έχεις γνήσιο παγουρι βάλε οπωσδήποτε  το είχα πάθει κ εγώ και έχανε νερα το ημιτασιον κ αναγκάστηκα να ξαναλλαξω
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Τα δικά μου τα πετάτε από την τάπα του παραφλου που αλλαχθηκε τελικα
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
λοιπον, αλλαξα την ταπα του παραφλου, το μεγαλο κολαρο με γνησιο και το μικρο σωληνακι που επιστρεφει και εβαλα το αυθεντικο παραφλου της ford γιατι μου ειπαν αυτο που εβαζα και το απιονισμενο νερο που συμπληρωνα ηταν οτι χειροτερο γιατι το απιονισμενο κανει ηλεκτρολυση. για να δουμε σε λιγες μερες θα ξερω. Ford Νταβλουρος Πατρα
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
λοιπον μετα απο σχεδον ενα μηνα με τις τελευταιες αλλαγες που εκανα το νερο δεν εχει πεσει ουτε λιγο !!!!!!!!!!!! απιστευτο ειμαι πολυ χαρουμενος με τη δουλεια των παιδιων στην ford στην Πατρα !!!!
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα καλή βδομάδα, δυστυχώς ακόμα έχω απώλεια στον 3 μήνες πχ 700ml περίπου παραφλού. Κάπου στάζει ελάχιστα. Ο μηχανικός κάτι είδε το σκούπισε και μου είπε σε 2 μήνες να πάω να το ξαναδεί. Μπορεί να χάνει κάποιο κολλάρο αλλά να μην στάζει κάτω στον δρόμο?
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
ναι μπορει ! και εγω δεν το εβλεπα πουθενα στο δρομο, ισως εξατμιζεται η κατι τετοιο. Υστερα και απο ταξιδι που εκανα δεν εχω χασει σταγονα !!! ειμαι πολυ χαρουμενος και μακαρι φιλε μου να βρεις τι φταιει γιατι ημουν στη θεση σου και καταλαβαινω ακριβως πως νιωθεις...
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Σε ευχαριστώ φίλε μου,με έχει εκνευρίσει αφάνταστα αυτή η αναζήτηση. Μέχρι τώρα έχω αλλάξει παγούρι και τάπα,παλιότερα ψυγείο και θερμοστάτη γιατί εχαναν
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
αλλαξε και το μεγαλο κολαρο, επισης τι αντιψυκτικο χρησημοποιεις ;;; πολη σημαντικο βαλε αυτο που προτεινει η ford για το fiesta !!
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Αντιψυκτικό μου βάζουν του εμπορίου. Έχω σκοπό την επόμενη φορά να βάλω της ford
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
κακως φιλε.. βαλε της ford και εγω εκανα τη βλακεια και συπμληρωνα απιονισμενο.. νερο βρυσης θελει κανονικα η εμφιαλωμενο
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα, μέσα σε μια μέρα όταν έβαζα μπρος και πάταγα γκάζι άκουγα σαν νερό να κυκλοφορεί στην καμπίνα, το παγούρι σε μια μέρα έχασε όλο του το παραφλού. Το πήγα στον μηχανικό τσέκαρε κολλάρα, το παγούρι είναι καινούργιο, θερμοστάτης αντλία δεν χάνει δεν μπορεί να εξηγήσει πως έχασε το παραφλού σε ελάχιστες μέρες. Μου είπε πιθανόν δεν άνοιξε το βεντιλατέρ κάποια στιγμή και εξατμίστηκε το παραφλου. Συμβαίνει αυτό?
 
Apr 1, 2020
3
0
1
mjp10mes said:
Παιδιά καλησπέρα , εχω fiesta 2004 . Πριν ένα χρόνο το αμάξι έχανε νερό . Μου είπε ο μηχανικός ότι ήταν το παγουράκι . Το αλλάξαμε κι όλα εντάξει .
Μετά κάποια στιγμή μου ανέβασε θερμοκρασία . Το πήρα κοίταξε το ψυγείο και μου είπε ότι είχε τρυπήσει. Άλλαξα το ψυγείο πριν ένα μήνα . Πριν μέρες μου ξαναανέβασε θερμοκρασία κοίταξα και πάλι δεν είχε νερό . Του έβαλε πίεση αυτός , δεν είδε να χάνει απο πουθενά , μου έκανε εντύπωση γιατί το έλγξε με κρύο το αυτοκίνητο αλλά τέλος πάντων . Μου είπε λοιπόν ότι είδε δύο σωληνες λαστιχιένιοι (ένας χοντρός κι ένας πιο λεπτός )που έχουνε άλατα πάνω και φαίνοντε κάπως φθαρμένα απο νερό . Οπότε μου είπε να αλλάξουμε αυτά (85 ευρώ μόνο αγορά ) και αν δεν λυθεί το πρόβλημα έχει πρόβλημα η φλάτζα και καίει το νερό . Το κόστος μου είπε μπορεί να παει και πάνω απο 1000 ευρώ .
Επειδή μένω σε επαρχία και δεν έχω επιλογές μπορεί κάποιος να μου πεί αν αυτά που λέει στέκουνε ; Κι οι τιμές είναι τέτοιες ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ....Μανόλης

Το δικό μου πάντως Fiesta ecoboost 1.0 100hp 2013 καίει νερά και είναι από φλάντζα. Έγινε το τεστ στο παγούρι του αντιψυκτικού με την ειδική τρόμπα και το πόρισμα ήταν φλάντζα χωρίς καμία επιφύλαξη. Η αντιπροσωπεία μου ζητάει 1300€ και τα ελάχιστα συνεργεία στη Θεσσαλονίκη που έχουν τα κατάλληλα εργαλεία για να ανοίξουν και να δουλέψουν ecoboost μου ζητάνε από 600€ και πάνω αν δε βρουν και κάτι σοβαρότερο στο άνοιγμα. Τρελά λεφτά για μια φλάντζα αλλά δεν έχω άλλη επιλογή. Ακόμα ψάχνω μήπως βρω κάτι πιό οικονομικό αλλά δεν βλέπω φως...
 

george

Rookie
Jan 26, 2017
27
1
3
Johnster said:
Καλησπέρα, μέσα σε μια μέρα όταν έβαζα μπρος και πάταγα γκάζι άκουγα σαν νερό να κυκλοφορεί στην καμπίνα, το παγούρι σε μια μέρα έχασε όλο του το παραφλού. Το πήγα στον μηχανικό τσέκαρε κολλάρα, το παγούρι είναι καινούργιο, θερμοστάτης αντλία δεν χάνει δεν μπορεί να εξηγήσει πως έχασε το παραφλού σε ελάχιστες μέρες. Μου είπε πιθανόν δεν άνοιξε το βεντιλατέρ κάποια στιγμή και εξατμίστηκε το παραφλου. Συμβαίνει αυτό?
φιλε το οτι ακουγες νερο να ακουγεται σαν μπουρμπουληθρες υποθετω μεσα απο το ταμπλο σου σημαινει οτι απο καπου περναει αερας στο κυκλωμα.
για τις απωλειες που εχεις θα τσεκαρα και τις ταπες που ειναι αναμεσα στα μπουζι.εαν εχουν τρυπησει χανεις το ψυκτικο για πλακα.
 
May 27, 2020
170
28
28
26
Μοντέλο
MK6
Χαιρετω την παρεα! Εχανε το δοχειο διαστολης και το αλλαξα, αλλα παλι χανει και το εχω μονο 2 μηνες. Και χανει περισσοτερο απο το προηγουμενο, που ηταν αυθεντικο και το κρατησα. Να βαλω σφραγιστικο στο αυθεντικο ή να παρω αλλο;
Και τι να παρω after market; ραγιζουνε για πλακα!
Που θα βρω ενα καλο δοχειο σε λογικη τιμη;
Αυθεντικο θα βρω μονο στον Χατζηαναγνωστου στην Κομοτηνη αλλα ξερω τι τιμη θα ακουσω!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread