Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Προχτες το μεσημερι πηγαινοντας προς τη δουλεια ειπα να βαλω λιγο το αircondition.Το αποτελεσμα μπορω να πω οτι ηταν μετριο,εκτος οτι ο κινητηρας ψοφησε στην κυριολεξια το αποτελεσμα δεν ηταν το αναμενομενο.Ισως ηρθε ο καιρος να του κανω συντηρηση αφου για 7χρονια δεν εχει γινει ποτε.Γνωριζει κανενας να ενημερωσει σχετικα?
http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/37695.asp
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ουτε εγω έχω βάλει ποτε φρέον και τωρα έχει πεθάνει το κλιματιστικό. Ξερει κανεις με ποσα λεφτα σου βάζουνε? (οχι αντιπροσωπεία)
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
κι εγω καπου στα 40-50ευρω ξερω οτι σου παιρνουν!αυτος που το παω εγω τοσα παιρνει!
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εχω βαλει φρεον 2-3 φορες.
απο ενα 50αρικο την καθε φορα
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τοσο πρεπει να παιρνουν μονο για να βαλουν φρεον,αν σου κανουν και καθαρισμο για μυκητες και κατι αλλες μπουρδες που μου ειχαν πει παει παραπανω.Τωρα τι να πω θα ξαναρωτησω.
 

lockS

New member
May 16, 2010
57
0
0
pitbull said:
Τοσο πρεπει να παιρνουν μονο για να βαλουν φρεον,αν σου κανουν και καθαρισμο για μυκητες και κατι αλλες μπουρδες που μου ειχαν πει παει παραπανω.Τωρα τι να πω θα ξαναρωτησω.
επειδη μ ενδιαφερει το θεμα οταν μαθεις καποια τιμη πες την και σ εμας,γιατι οντως η αποδοση του a/c στο φιεστα ειναι για κλαματα.στα 3χρονια δεν το εχω κοιταξει για φρεον ποτε αλλα απ την πρωτη μερα που το  πηρα ψοφιο ηταν το a/c και εχω μπει σ αλλα αμαξια που μακελευει απλα...
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Λοιπον, εκανα ερευνα αγορας.Για να σου βαλουν φρεον παιρνουν απο 40-50Ε και αμα θες και καθαρισμο απο μυκητες και ολο το συστημα του a/c + φιλτρο καμπινας 70-80Ε αντιστοιχα.Εγω βρηκα εναν που βαζει φρεον+καθαρισμο εκτος απο φιλτρο καμπινας 45Ε και θα το παω εκει.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σήμερα πήγα κι εγώ για συντήρηση του συστήματος κλιματισμού του αυτοκινήτου, πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια (από τότε που το αγόρασα δηλαδή). Μπήκε πάνω σε ένα μηχάνημα με δύο σωλήνες, ο ένας συνδέθηκε σε μια υποδοχή κάτω από τη μάσκα και ο άλλος σε ένα δοχείο που βρίσκεται κάτω από το φανάρι του συνοδηγού (πρέπει να βγει το φανάρι). Η διαδικασία κράτησε περίπου 40-45 λεπτά και αλλάχθηκε το φρέον και τα λάδια του συμπιεστή.
Σημειωτέον ότι τα παλιά λάδια βγήκαν μαύρα και ότι το κύκλωμα είχε μέσα 290gr φρέον, ενώ ο κατασκευαστής προβλέπει να έχει 650gr. Είχε χάσει δηλαδή πάνω από το μισό. Επίσης αλλάχθηκε το φίλτρο καμπίνας με νέο ενεργού άνθρακα και καθαρίστηκαν με σπρέυ οι αεραγωγοί.
Στο τέλος μετρήθηκε η θερμοκρασία που μπορεί να φτάσει η απόδοση του Α/C και ήταν 5,6 βαθμοί κελσίου (μετά από 10 περίπου λεπτά λειτουργίας στο ρελαντί και υπό σκιά).
Με μια δοκιμή σε περίπου 15 χιλιόμετρα που έκανα, παρατήρησα ότι πλέον δε μου κάνει τόσο συχνά το "τσακ" "τσακ" που πολλοί θα έχετε παρατηρήσει κατά τη λειτουργία του A/C και το μοτέρ πάει καλύτερα, δηλαδή δεν ψοφάει τόσο, όσο στο παρελθόν...
Πιστεύω ότι όποιος δεν έχει κάνει συντήρηση του κλιματισμού για παραπάνω από 3 χρόνια, θα πρέπει να το τσεκάρει. Χρειάζεται.
Κόστος: 50 ευρώ εργασία, λάδια, φρέον +15 ευρώ το φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα.

pitbull said:
Εγω βρηκα εναν που βαζει φρεον+καθαρισμο εκτος απο φιλτρο καμπινας 45Ε και θα το παω εκει.

Πήγαινέ το ;)
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ωραιος,πολυ αναλυτικος,ετσι για να μαθαινουμε τιποτα και εμεις που δεν ξερουμε.Εγω θα το παω απο βδομαδα οπωσδηποτε και θα δω τη δουλεια θα γινει.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Σήμερα πήγα κι εγώ για συντήρηση του συστήματος κλιματισμού του αυτοκινήτου, πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια (από τότε που το αγόρασα δηλαδή). Μπήκε πάνω σε ένα μηχάνημα με δύο σωλήνες, ο ένας συνδέθηκε σε μια υποδοχή κάτω από τη μάσκα και ο άλλος σε ένα δοχείο που βρίσκεται κάτω από το φανάρι του συνοδηγού (πρέπει να βγει το φανάρι). Η διαδικασία κράτησε περίπου 40-45 λεπτά και αλλάχθηκε το φρέον και τα λάδια του συμπιεστή.
Σημειωτέον ότι τα παλιά λάδια βγήκαν μαύρα και ότι το κύκλωμα είχε μέσα 290gr φρέον, ενώ ο κατασκευαστής προβλέπει να έχει 650gr. Είχε χάσει δηλαδή πάνω από το μισό. Επίσης αλλάχθηκε το φίλτρο καμπίνας με νέο ενεργού άνθρακα και καθαρίστηκαν με σπρέυ οι αεραγωγοί.
Στο τέλος μετρήθηκε η θερμοκρασία που μπορεί να φτάσει η απόδοση του Α/C και ήταν 5,6 βαθμοί κελσίου (μετά από 10 περίπου λεπτά λειτουργίας στο ρελαντί και υπό σκιά).
Με μια δοκιμή σε περίπου 15 χιλιόμετρα που έκανα, παρατήρησα ότι πλέον δε μου κάνει τόσο συχνά το "τσακ" "τσακ" που πολλοί θα έχετε παρατηρήσει κατά τη λειτουργία του A/C και το μοτέρ πάει καλύτερα, δηλαδή δεν ψοφάει τόσο, όσο στο παρελθόν...
Πιστεύω ότι όποιος δεν έχει κάνει συντήρηση του κλιματισμού για παραπάνω από 3 χρόνια, θα πρέπει να το τσεκάρει. Χρειάζεται.
Κόστος: 50 ευρώ εργασία, λάδια, φρέον +15 ευρώ το φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα.

Στειλε σε παρακαλω με πμ την διευθυνση που το εκανες..
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Πηγα και εγω σημερα και εκανα συντηρηση στο a/c,πανω κατω τα ιδια με τον kostg.Για να μπει ο δευτερος σωληνας δε χρειαζεται να βγει το φαναρι καθως αυτος μπαινει και απο κατω απο τον προφυλακτηρα.Μαζι με τον φρεον και τα λαδια εβαλε και φωσφορο (ετσι νομιζω οτι μου ειπε η κατι παρομοιο)σε περιπτωση διαροης να μπορει να εντοπιστει.
Το συστημα ειχε μεσα 300gr ενω πρεπει να'χει 650gr φρεον οπως σωστα ειπε ο Κωστας.Για πεντε λεπτα στο ρελαντι και στο φουλ το a/c το θερμομετρο εδειξε 6,7 βαθμους,μια χαρα αφου πρωτα δεν απεδειδε καθολου.Εκτος απο τους αεραγωγους ψεκαζουν και το φιλτρο καμπινας με αφρο αντιμυκητιακο με αποτελεσμα να βρωμαει εντονα για λιγη ωρα,η καλυτερη λυση ειναι ανοιχτα παραθυρα και να δουλεψει στο φουλ μονο αερας.
Κοστος 45€ η εργασια και 15€ το φιλτρο καμπινας που αλλαξα γιατι ηταν χαλια το παλιο.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Τα σπρευ για τους μυκητες μπάινουν ή σαν αφρός στο φίλτρο καμπίνας, ή σαν "μπομπα" που την σκάμε μεσα στην καμπίνα... Αλλα υπάρχει και αντμυκιτιασικό με σωληνάκι μακρύ το οποίο κάπου μπαίνει αλλα σεν ξερω που ... Μπορεί να με βοηθήσει κανένας?
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εγω ξερω μονο το σπρει αφρου που μπαινει στον κεντρικο αεραγωγο που ειναι στο φιλτρο καμπινας.Επισης ειναι και ενα σπρει που ψεκαζουν το φιλτρο καμπινας,αυτα.
 

lookmimis

Member
May 13, 2010
216
0
0
52
αθηνα
σημερα παταω το μπουτον να αναψω το a/c τζιφος δεν μπλοκαριζε το καταλαβα επειδη καθε φορα που το αναβα επεφταν λιγο οι στροφες παω στο Φανη ειχε χασει φρεον στα τρια χρονια που το εχω .Το βαζει στο μηχανημα που κανει ανναρωφηση ολου του παλιου φρεον καθαρισμο και τοποθετηση νεου στο κυκλωμα με 50 ευρω καθαρισα τωρα  AR15firing το a/c
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Το φίλτρο καλο είναι να το αλλάζεις όταν κάνεις service στο a/c.Και μην το αλλάξεις στο κανονικό service.
Γενικά η ford λέει κάθε 2 χρόνια έλενχο για το φρέον, πλήρωση κλπ!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
να βαζετε και κατι καθαριστικα σπρευ μετα το φίλτρο καμπίνας και να αφηνετε να δουλεψει λιγο ανεμιστηρας στο τερμα, για να καθαρίσει καλα όλη η σαβούρα που βρίσκεται στους σωλήνες που καταλήγουν στους αεραγωγούς..
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Σωστά!Το ξέχασα αυτό...
Οποιος έχει πρόβλημα με μυρωδιές να χρησιμοποιήσει το ειδικό σπρέυ για μύκητες!Το βάζουμε είτε στο φ καμπήνας είτε στους αεραγωγούς και αφήνουμε το a/c να δουλέψει όπως είπε ο turbomaniac!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread