Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Καλησπέρα κος! έχω κομπλέ προφυλακτήρα μπροστά με τα προβολάκια του. μόνο βάψιμο θέλει. αν θέλεις στείλε μου.
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Καλημέρα Tomas , το έχω δει και στο facebook ότι πουλάς τον προφυλακτήρα και είμαστε και στα ίδια χρώματα αλλά δεδομένου ότι δεν πληρώνω εγώ θα πάω σε καινούργια ανταλλακτικά , δεν υπάρχει λόγος περικοπών στο budget.
Ευχαριστώ πάντως!
 

Mitsos88

Rookie
Dec 31, 2014
23
0
1
Αδερφέ σε νοιώθω! Έτσι έπαθα και εγώ όταν ήρθε μια και καρφώθηκε απο πίσω μου περιμένοντας εγώ σε κόκκινο φανάρι..Με τη σειρά μου πήγα και καρφώθηκα στο μπροστινό μου. Η ζημιά μου ήταν 4500 χιλιάρικα. Αρχικά μου είπαν απο την ασφαλιστική αυτής που με τράκαρε ότι συνεργάζεται με τα τάδε φαναρτζίδικα...Τους είπα δεν καταλάβατε το αμάξι μου είναι ούτε ενός έτους θα το παω στην αντιπροσωπεία να μπουν όλα γνήσια. Έτσι και έγινε. Στην αρχή μου είπαν από την αντιπροσωπεία οι υπάλληλοι ότι πρεπει να το φτιάξω αρχικά με δικά μου έξοδα και στη συνέχεια να πληρωθώ απο την ασφαλιστική. Τους έδωσα να καταλάβουν ότι δεν διαθέτω τόσο μεγάλο ποσό και ότι μου είναι αδύνατον να πληρώσω για ένα ατύχημα που δεν φταίω καν σε ένα τόσο καινούργιο αμάξι. Απευθύνθηκα στον διευθυντή και με διαβεβαίωσε ότι θα μου το φτιάξουν και δεν πρόκειται να δώσω ευρώ όπως και έγινε. Κάνε και εσύ το ίδιο και μην σου περάσει καν απο το μυαλό να συμβιβαστείς με κάποια άλλη λύση που θα σε "ρίξει" τύπου μεταχειρισμένων ή ημιτασιόν ανταλλακτικών... Προς θεού καινούργιο αυτοκίνητο!
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
παιδια κ εγω ετσι την πατησα οταν με φουσκωσε ενας παππους πριν απο δυο χρονια απο πισω μου κλαιγονταν τον αφησα να φυγει κ μετα εκανε τον κινεζο .τελικα δεν ειχε ασφαλεια κ με τα πολλα μου καλυψε το μισο του ποσου της επισκευης 750 κατοσταρικα πουτελικα το κοστος μου βγηκε σχεδον διπλασιο, σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο ford.Φιλε μου μη στεναχωριεσαι εσυ να εισαι καλα κ προσεξε τα ανταλλακτικα αν τελικα το επισκευασεις να ειναι καινουρια κ γνησια.οι τιμες ειναι στανταρ κ υπαρχει νομιζω κ μια εκπτωση 25% αν δε κανω λαθος στα ανταλλακτικα στις αντιπροσωπειες.Εσυ να εισαι καλα κ μην χαλιεσαι
 

Mitsos88

Rookie
Dec 31, 2014
23
0
1
Αυτό αδερφέ ξαναπές το. Η υγεία μας πανω απ όλα και η σωματική μας ακεραιότητα και οι λαμαρίνες ξαναφτιάχνονται!
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Σίγουρα δεν είμαι ο μόνος , όπως φαίνεται την έχουμε πατήσει αρκετοί...Κλείσαμε 1 μήνα και ακόμα δεν έχουν απαντήσει αν θα πληρώσουν ή εάν θα πρέπει να πάμε δικαστικά... Μια πολυ ωραία κατάσταση γενικότερα...Κ όπου έχω ρωτήσει το αμάξι το σκοτώνουν σε περίπτωση που θέλω να το δώσω...Για τόσα λεφτά που δίνουν καλύτερα να το βάλω στο σαλόνι χτυπημένο και να το έχω να το βλέπω.
Θα τη βρούμε την άκρη που θα πάει...
 

lefterismarin

Newbie
Nov 29, 2015
9
0
1
31
Καλησπέρα! Πριν λίγες μέρες έπεσα θύμα του φαινομένου hydroplaning...Έχω ένα fiesta 1.0 ecoboost του 2016 και καθώς πήγαινα να στρίψω σε μια στροφή αριστερά,με τις βροχές του Σαββάτου, έκανα το λάθος να πατήσω φρένο... Το αποτέλεσμα είναι... Καπω, μποστά δεξί φανάρι, μπροστά προφυλακτήρας, μάσκα, τραβερσα, μέτωπη και αλλά πολλά... Συνολικά μόνο ανταλλακτικά ( χωρίς εργασία) γνήσια καινούργια βγαίνουν 3600€. Έχει κανείς ιδέα που μπορώ να βρω φθηνα μεταχειρισμένα γνήσια ανταλλακτικά στην Αθήνα; Ο μηχανικός της ford μου ου είπε ότι μπορεί να μου πάει το κόστος 3000 μαζί με εργασία όμως κάποια ανταλλακτικά θα είναι ημιτασιον.τ Τι μου προτείνετε να κάνω;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Καινούριο αυτοκίνητο, μην βάλεις πάνω μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Αν όντως τα 3Κ€ είναι κομπλέ με καινούρια (έστω ΟΕΜ) ανταλλακτικά, και δεν μπορεί να πάει παρακάτω, εγώ τουλάχιστον θα πήγαινα με αυτή τη λύση....
 

lefterismarin

Newbie
Nov 29, 2015
9
0
1
31
Τα 3Κ είναι για μεταχειρισμενα μηχανικά μέρη και ιμιτασιον εξωτερικά πλαστικά...  τα καινούργια μαζί με εργασία θα μου πάνε 4500€..  αξίζει να δώσω 4500€ για καινούργια ή 3000€ για μεταχειρισμενα+ιμιτασιόν? (1500€ είναι αρκετή διαφορά)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Κάτσε γιατί διαφέρει το "3000 με εργασία όμως κάποια ανταλλακτικά θα είναι ιμιτασιον" με το "3000€ για μεταχειρισμένα+ιμιτασιόν". Καινούρια 4500€, ΟΚ αυτό, αν τα έχεις τα δίνεις, αλλιώς πάμε σε ιμιτασιόν. Αυτά πόσο πάνε ? (άστα τα μεταχειρισμένα). Αν η διαφορά μεταξύ τα πάντα όλα καινούρια αυθεντικά, και μεταχειρισμένα+ιμιτασιόν είναι 1500€, πόση είναι η εργασία ?

Στην τελική βέβαια, αυτό που θα μετρήσει είναι το πόσα μπορείς/αντέχεις να δώσεις, αν δεν μπορείς 4,5Κ€ και αντέχεις τα 3Κ€, δεν το συζητάμε καν...
 

lefterismarin

Newbie
Nov 29, 2015
9
0
1
31
Τώρα είμαι σε φάση να παίρνω προσφορές και κάθε φανοποιειο μου κάνει και νέα έκπτωση για την εργασια. Δεν μπορώ να βάλω καινούργια ανταλλακτικά. Θα δώσω όσα λεφτά χρειαστεί έτσι ώστε να είναι μεταχειρισμενα γνήσια. Τώρα τα βρήκα όλα τα ανταλλακτικά μαμά μεταχειρισμενα 1400€.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Από 3.600 σε 1.400 είναι σημαντική η διαφορά. Αλλά γιατί τόσα πολλά γενικότερα; Άνοιξαν και οι αερόσακοι;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
lefterismarin said:
Τώρα είμαι σε φάση να παίρνω προσφορές και κάθε φανοποιειο μου κάνει και νέα έκπτωση για την εργασια. Δεν μπορώ να βάλω καινούργια ανταλλακτικά. Θα δώσω όσα λεφτά χρειαστεί έτσι ώστε να είναι μεταχειρισμενα γνήσια. Τώρα τα βρήκα όλα τα ανταλλακτικά μαμά μεταχειρισμενα 1400€.

OK, αυτό είναι πιο λογικό νούμερο, καλούτσικο κιόλας θα έλεγα, χοντρικά κάπου στο 50% υπολογίζεις πάντα το μεταχειρισμένο, υπό την προϋπόθεση ότι είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση, ατρακάριστο, όχι σπασμένο κλπ.
 

lefterismarin

Newbie
Nov 29, 2015
9
0
1
31
Ρε παιδιά πραγματικά με έχουν κάνει να μετανιώσω που πήρα καινούργιο αυτοκίνητο...  496€ λέει μόνο το πλαστικό του προφυλακτήρα χωρίς μάσκες κτλ. ΠΦ
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Περαστικά σου
Όσο αφορά τις τιμές των ανταλλακτικών οι sport εκδόσεις έχουν και τις ανάλογες τιμές
Το ότι το πήρες καινούργιο μην το μετανιώνεις...φαντάσουν να το έπερνες μεταχειρισμένο και να έδινες πάλι τα 495
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
lefterismarin said:
Ρε παιδιά πραγματικά με έχουν κάνει να μετανιώσω που πήρα καινούργιο αυτοκίνητο...  496€ λέει μόνο το πλαστικό του προφυλακτήρα χωρίς μάσκες κτλ. ΠΦ

Βασικά θα έπρεπε να σε κάνει να μετανιώνεις που δεν έκανες μεικτή ασφάλεια. Σε καινούρια αυτοκίνητα, ειδικά αν είναι ακριβά (αναλογική με την τσέπη μας) η μεικτή ασφάλεια μπορεί να σε σώσει, όπως τώρα εσένα, που δεν θα ασχολιόσουν καν με το πόσο θα κοστίσει, και θα έμπαιναν παντού καινούρια αυθεντικά ανταλλακτικά.
 

lefterismarin

Newbie
Nov 29, 2015
9
0
1
31
Έχεις απόλυτο δίκιο. Ήδη το ψάχνω έστω και αργά για να μην την πατήσω ξανά.. τουλάχιστον να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread