Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Παιδιά Καλησπέρα και συγγνώμη αν υπάρχει κάπου αντίστοιχο topic.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ σε κάποια σελίδα να δω τις επίσημες τιμές ανταλλακτικών για το αμάξι μου.
Ford Fiesta 1.0 ecoboost του 2016.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
k0s said:
Παιδιά Καλησπέρα και συγγνώμη αν υπάρχει κάπου αντίστοιχο topic.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ σε κάποια σελίδα να δω τις επίσημες τιμές ανταλλακτικών για το αμάξι μου.
Ford Fiesta 1.0 ecoboost του 2016.
αν εννοείς λάδια φίλτρα κ.τ.λ μπορείς να στείλεις email σε μαγαζιά με ανταλλακτικά Ford άμα είσαι από Αθήνα έχει ο Βασιλάκης και ο Αγγελής μπορούν να στείλουν και με courier άμα είσαι από Θεσσαλονίκη υπάρχει ο καρακιτσος και ο Ιακωβίδης.
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Καλημέρα ,

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δυστυχώς δεν αναφέρομαι σε λάδια φίλτρα κλπ αλλά σε καπό παρμπρίζ προφυλακτήρες και λοιπά.
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
k0s said:
Καλημέρα ,

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δυστυχώς δεν αναφέρομαι σε λάδια φίλτρα κλπ αλλά σε καπό παρμπρίζ προφυλακτήρες και λοιπά.

http://www.fordaccessories.gr/

Αυτός είναι ο κατάλογος αξεσουάρ της FORD, καπό δεν υπάρχει, τουλάχιστον δεν έχω βρεί εγω, προφυλακτήρες κτλ έχει.
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Έχω ρίξει μια ματιά σε αυτό αλλά έχει κυρίως προιόντα styling , ενώ εγώ θέλω τα βασικά (καπώ παρμπρίζ κλπ).
Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Για γνήσια? Θέλω καινούργια όχι μεταχειρισμένα
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Βασικά εσύ θέλεις κάτι σαν το FordEcat+ το οποίο συνήθως χρησιμοποιούν και στις αντιπροσωπείες. Εκεί έχει όλα τα γνήσια ανταλλακτικά Ford, μαζί με την τιμή. Τέτοια δυνατότητα σε ελεύθερη σελίδα στο internet, δεν έχω βρει πουθενά. Το πιο κοντινό, είναι το Αγγλικό fordpartsuk: http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_fiesta_parts/ford_fiesta_2012_parts_1099/
Έχει όμως σχετικά λίγους κωδικούς.
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Ναι η σελίδα που μου έστειλες είναι ακριβώς αυτό που θέλω. αλλά νομίζω ότι δεν θα είναι σωστή η σύγκριση τιμών δεδομένου ότι ειναι στο εξωτερικό και θα πρέπει να υπολογιστούν και τα μεταφορικά. Άρα αναγκαστικά θα πρέπει να εμπιστευθω τιμές απο αντιπροσωπείες.
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Σε περίπτωση που είναι ακριβή η ζημιά και δεν με συμφέρει να το φτιάξω , αλλά επειδή το αμάξι είναι καινούργιο (δεν έχει κλείσει 2 χρονια και δεν έχει περάσει ουτα τα 20000 χιλιόμετρα) που θα μπορούσα να απευθυνθώ (προτιμώ σε κάποια αντιπροσωπεία και όχι μάντρες που θα με γδάρουν) αν έχετε κάτι στα υπόψιν σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Η ζημιά έτσι όπως μου την κοστολογούν ξεπερνάει το 50% της σημερινής αξίας του αυτοκινήτου.
Δεν την πληρώνω εγώ βέβαια και επειδή όπως είπα το αμάξι δεν έχει κλείσει ούτε 2 χρόνια είναι αμαρτία να μπούν "μουφα" κομμάτια πάνω.Μηχανικά δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε έχει πάρει σασι απλά τα ανταλλακτικά κοστίζουν ακριβά.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Για να καταλάβω, τα ανταλλακτικά και την όλη εργασία, την πληρώνει η ασφαλιστική άλλου οχήματος? Αν ναι και δεδομένου του πόσο καινούργιο είναι το αυτοκίνητο, να "απαιτήσεις" να γίνουν όλα όπως πρέπει και με γνήσια ανταλλακτικά. Γιαυτό προτίμησε να το πας σε κάποια αντιπροσωπεία που μόνο γνήσια θα έχουν.
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Την ζημιά θα την πληρώσει ιδιώτης όχι η ασφαλιστική του. Εννοείται ότι θα απαιτήσω να γίνουν όλα με γνήσια και μόνο ανταλλακτικά αλλά αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο δίλημμα του αν πρέπει να το φτιάξω και να το κρατήσω ή να το δώσω και να πάρω ένα καινούργιο.Ποια είναι η γνώμη σας;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν μπορείς να πάρεις σε μετρητά το κόστος της ζημιάς με γνήσια ανταλλακτικά, τότε δώσε το για ανταλλακτικά, βάλε και κάτι ακόμα και πάρε το καινούριο.
Αν δε γίνεται να πάρεις λεφτά στο 100% του κόστους των γνήσιων, ή δε μπορείς να φτάσεις το κόστος ενός καινούριου, τότε είναι πιο δύσκολο και θα πρέπει να το επισκευάσεις και να το κρατήσεις. Θέλει πολλή προσοχή στην επισκευή, τι εννοώ: Αν π.χ. ένα κολάρο έχει μια φθορά που δε φαίνεται εύκολα, μπορεί να σου χαλάσει πιο εύκολα και πιο γρήγορα με τον καιρό και να τρέχεις στα συνεργεία συνέχεια για χαζομάρες.
Πάντως να ξέρεις ότι και έτσι να το πουλήσεις (με ζημιά) πάλι κάποιος πονηρός θα το πάρει, θα του βάλει πάνω ότι ανταλλακτικό βρει μπροστά του και θα το μοσχοπουλήσει σε κάποιον ανυποψίαστο, ειδικά αφού όπως γράφεις δεν έχει βλάβη σε μηχανικό εξάρτημα ή σασί.

Φαντάζομαι ξενέρωμα, να έχεις πάθει τέτοια ζημιά και να μη φταις...
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Αυτό φοβάμαι και εγώ και για αυτό δεν θέλω να έχω ιστορίες.Δηλαδή να το φτιάξω τώρα και επειδή κάτι δεν το πρόσεξαν να μου βγάζει μετα ζημιές συνέχεια. Το ξέρω σίγουρα ότι αφού δεν είναι σοβαρή ζημιά απλά ακριβό το κόστος της επισκευής σίγουρα θα το πουλήσουν για καινούργιο μετά και για αυτό δεν πρόκειται να το "σκοτώσω" δίνοντας το σε κάποιον κοψοχρονιά.Απλά δεν έχω και εγώ το χρόνο ούτε κάποια αποθήκη για να το πουλήσω κομμάτι κομμάτι. 
Μεγάλη ξενέρα να μην φταίς και στα καλά καθούμενα ένα αμάξι που το γουστάρεις να μην ξέρεις τι να το κάνεις.
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Η γνώμη μου είναι να ψάξεις και σε μεταχειρισμένα για ανταλλακτικά!Ξέρω ότι το αμάξι είναι καινούργιο και πρέπει να βάλεις καινούργια ανταλλακτικά αλλά αν δεν τα βρεις στα λεφτά με τον ιδιώτη που πληρώνει,ρίξε κ εκεί μια ματιά!Όπως προείπα είναι καινούργιο το μοντέλο και τα περισσότερα που θα βρεις θα είναι σε πολύ καλή κατάσταση!Ένα παράδειγμα,βρήκα τα μπροστινά φανάρια με τα φώτα ημέρας σε κατάσταση καινούργιου 100 το σετ και ίσως με λίγο παζάρι να επέφτε κι'άλλο!Ψάξου καλά πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση!Την πάτησα εγώ με την αντιπροσωπεία και πλήρωσα ενα κάρο λεφτά ενώ θα μπορούσα να κάνω την δουλεία μου με τα μισά και λιγότερα λεφτά!
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Αν δεν τα πληρώσει ο ιδιώτης θα πρέπει να ψαχθώ γιατί το κόστος είναι πολύ μεγάλο.Οι αντιπροσωπείες το σκοτώνουν το αμάξι μου δίνουν ελάχιστα για να το πάρουν και δεν θεωρώ ότι αξίζει να τους το δώσω.Εκτός βέβαια αν μου κάνουν πολύ καλή τιμή σε καινούργιο που τότε ίσως το σκεφτώ αλλά δεν νομίζω (άσε που το νέο fiesta δεν βγάζει την "αγριάδα" που βγάζει το προηγούμενο). Πραγματικά μπερδέματα χωρίς λόγο και δεν θα έχω και αμάξι για να έρθω στη συνάντηση  :(
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Τι θα πει αν δεν τα πληρώσει ο ιδιωτης... Αυτός δεν έφταιγε? Δε φωναξες ασφάλειες κτλ?

Όσο για τη συνάντηση, έλα χωρις να σε γνωρίσουμε... ;)
 

k0s

Original poster
Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Είναι μπερδεμένη υπόθεση...Όταν με το καλό ξεμπερδέψω (ελπίζω σύντομα) θα σας τα πω και αναλυτικά.
Το θέμα είναι πόσα θα κοστίσει τελικά η ζημιά , πότε θα τα πάρω και τι κάνουμε έως τότε...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread