Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pumaspeed

Original poster
Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
παιδια θελω τη βοηθεια σας , ενας φιλος κατοχος του corsa opc μου προτεινει ανταλλαγη  με το mk7 sport ,ο λογος ειναι οτι το παιδι το εχει καιρο το αμαξι και πλεον θελει κατι μικροτερο ,μιασ και δεν τον ενδιαφερει πλεον το γκαζι και μαζι θα παρει και μια μηχανη οπως λεει  μιας και ειναι μανιακος μηχανοβιος . το αμαξι το ξερω ειναι καθαρο απο ατυχηματα και δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο εκτοσ απο ενα προβλημα στο air condition . εχει 50000 χιλιομετα οσα εχω και εγω στο μκ7 και δε ζηταει ευρο παραπανω το παιδι .το εχω οδηγησει κιολας και  σιγουρα απο στριψιμο και γκαζι ειναι πανω απο μκ7 κακα τα ψεματα ! επειδη με ενδιεφερε να ανεβω σε κατηγορια χωρισ να παω σε 2 λιτρο μιας και ξεφευγουν οι φορολογιες.... και επειδη βρισκω οπως εχω ξαναπει no value for money την βελτιωση του mk7 ,αρχιζω να το σκεφτομαι (σιγουρα θα ερθει συντομα το st αλλα και τα 20000??? εuρουλια που θα βρεθουν??θελω τη γνωμη σας και κυριως απο ατομα που γνωριζουν το αμαξι !στα ιδια λεφτα παιζει και το 207 rc βεβαια για το οποιο δε γνωριζω πολλα )
 

GiannisZetec

Pro Member
Jun 4, 2011
571
0
16
χωρις να γνωριζω ιδιαιτερα χαρακτηριστικα και για το οπελ και για το πεζο αν το κυριο μελημα σου ειναι τα γκαζια αυτα τα αμαξια κακα τα ψεματα δεν εχουν θα εισαι και παλι εκτος ανταγωνισμου οπως και με το φιεστα που εχεις...απο οτι εχω ακουσει συγκεκριμενα για το opc χωρις να το εχω δει με τα ματια μου ειναι οτι πεταει μουτρακια γενικα και οτι αν το ανεβασεις αρκετα σε δυναμη εχει θεμα το σασμαν και βαζουν σασμαν απο το διλιτρο το opc το astra..
 
Δεν μπορείς να συγκρίνεις την Λούτσα με την Ραφήνα! Για διαφορετικό λόγο κυκλοφορεί το ένα αμάξι..για διαφορετικό το άλλο! Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες στριψίματος κτλ γιατί είναι θέμα οδηγού κ όχι αυτοκινήτου το πως θα μπει ένα αμάξι σε μια στροφή κ έτσι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.  Αν έχεις χρήματα να συντηρήσεις ένα 2λίτρο να το κάνεις. Έχεις τεκμήριο έχεις παραπάνω σήμα, ακριβότερο σέρβις και ακριβότερα ανταλλακτικά. Απλά θα σου πω να κάνεις ένα τηλεφώνημα να ρωτήσεις πόσο έχει ο μπροστινός προφυλακτήρας του opc ...κ όταν σου "κουνηθεί" λίγο το κεφάλι από την τιμή που θα ακούσεις μάλλον θα αλλάξεις γνώμη κ θα εκτιμήσεις το φιεστάκι!  ;)
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Εγω πάντως αν τη αμάξι ειναι χαρτί,και δν έχεις πρόβλημα με τις βενζίνες θα σου έλεγα να την κανείς την τσάμπα! Κακά τα ψέματα ειναι πιο ολοκληρωμένο οδηγικα
 

pumaspeed

Original poster
Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
mk1 Stelios said:
Δεν μπορείς να συγκρίνεις την Λούτσα με την Ραφήνα! Για διαφορετικό λόγο κυκλοφορεί το ένα αμάξι..για διαφορετικό το άλλο! Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες στριψίματος κτλ γιατί είναι θέμα οδηγού κ όχι αυτοκινήτου το πως θα μπει ένα αμάξι σε μια στροφή κ έτσι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.  Αν έχεις χρήματα να συντηρήσεις ένα 2λίτρο να το κάνεις. Έχεις τεκμήριο έχεις παραπάνω σήμα, ακριβότερο σέρβις και ακριβότερα ανταλλακτικά. Απλά θα σου πω να κάνεις ένα τηλεφώνημα να ρωτήσεις πόσο έχει ο μπροστινός προφυλακτήρας του opc ...κ όταν σου "κουνηθεί" λίγο το κεφάλι από την τιμή που θα ακούσεις μάλλον θα αλλάξεις γνώμη κ θα εκτιμήσεις το φιεστάκι!  ;)
στελιο αναφερομαι στο corsa   που ειναι 1.6. τα σηματα ειναι τα ιδια με το mk7 sport ,δεν ειναι 2 λιτρο .Οσο για ανταλλακτικα επειδη ειχε ενα ατυχημα ι ξαδερφη μου με το 1.25 το φιεστα πιστεψε με  τα ανταλλακτικα και για το δικο μας ειναι πανακριβα !!!



zisis said:
Εγω πάντως αν τη αμάξι ειναι χαρτί,και δν έχεις πρόβλημα με τις βενζίνες θα σου έλεγα να την κανείς την τσάμπα! Κακά τα ψέματα ειναι πιο ολοκληρωμένο οδηγικα
οχι με τις βενζινες δεν εχω προβλημα , και οπως λεσ και εσυ οδηγικα ειναι πιο ολοκληρωμενο . σιγουρα αν χαμηλωσεις το μκ7 αν βαλεις μια kw....θα αλλαξει το αυτοκινητο αλλα   δινεις και χρηματα ....αρκετα...επειδη το οδηγησα μπορω να πω οτι δε χανει  πουθενα σε στροφη ,μπαινεις με οσα χιλομετρα εχεισ και βιδωνει κατω....
 

WOLF

Hero Member
May 10, 2010
1,561
0
0
49
Κορυδαλλος
Συμφωνώ με το Στέλιο συγκρίνεις ανόμοια αυτοκίνητα.Το opc είναι καθάρα πιο σπορτίβικο αμάξι απο το fiesta και αν και για τα χρόνια του είναι πολύ όμορφο σχεδιαστικά!!!Λόγω turbo δεν θα έχει καμία σχέση σε επιδόσεις  AR15firingαλλά ούτε και σε κατανάλωση :'(!Θα έχεις βέβαια τα μειονεκτήματα ενος turbo κινητήρα όπως ζέσταμα στην αρχή και να το αφήνεις να κρυώνει για λίγο όταν φτάνεις στον προορισμό σου!Και ίσως πιο συχνά αλλαγη λιπαντικών!!Αν το αμάξι του φίλου σου το εμπιστεύεσαι κάνε την τράμπα...αν όχι πήγαινε σε ένα τεχνικό που  εμπιστεύεσαι για μια πιο ολοκληρωμένη άποψη  σχετικά με το συγκεκριμένο αμάξι!Ελπίζω να σε βοήθησα! :)
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Παρ το με κλειστα ματια και απ τη στιγμη που ειναι φιλος σου
αυτος που το εχει αρα θα ξερεις και τη χρηση του εκανε!!!
Σαν αυτοκινητο ειναι πιο πανω απ το φιεστα σε ολα και πιστευω δεν θα το μετανιωσεις.. ok234
 

pumaspeed

Original poster
Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
ναι παιδια ειναι καθαρο καθε μερα παρεα ειμαστε :p ,και το θετικο ειναι οτι  ι ανταλλαγη θα ειναι αμοιβαια δηλαδη δε του δινω ουτε ευρο παραπανω και αν σκεφτει κανεις οτι το δικο μου με 50000 χιλιομετρα (οσα εχει και το δικο του) τωρα πιανει κανα 9000 ευρο οταν αλλα corsa με αυτα τα χιλιομετρα ειναι στα 13000 euro μαλλον μου κανει και χαρη! χρηστο και εγω οταν το οδηγησα οπως λεσ και συ αυτο που με μαγεψε ιταν το στησιμο με τα λαστιχα πιτα σχεδον ειχαν βγει τα λινα πατουσα πολυ καλα λεσ και δεν ηθελε να ξεκολλησει απο το δρομο γενικα με μαγεψε ....ειναι γεγονος οτι 3 χρονια με το μκ7 τωρα θελω να ανεβω λιγο κατηγορια !
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pumaspeed said:
στελιο αναφερομαι στο corsa  που ειναι 1.6. τα σηματα ειναι τα ιδια με το mk7 sport ,δεν ειναι 2 λιτρο .Οσο για ανταλλακτικα επειδη ειχε ενα ατυχημα ι ξαδερφη μου με το 1.25 το φιεστα πιστεψε με  τα ανταλλακτικα και για το δικο μας ειναι πανακριβα !!!
εγώ προσωπικά δεν θα μπω στην διαδικασία να σου πω τι θα κάνεις με τα αυτοκίνητα,φιλικά πάντα,απλά θα σου πω το κόστη συντήρησης τους
εάν η ξαδέρφη σου είχε ή έχει ακόμα μκ7 και σου φάνηκαν ακριβά τα ανταλλακτικά,τότε αν είχε πιο παλιό fiesta (πχ μκ6) θα χτύπαγε το κεφάλι της στον τοίχο
το corsa έχει πιο ακόμα πιο ακριβά ανταλλακτικά
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
scorpion said:
εγώ προσωπικά δεν θα μπω στην διαδικασία να σου πω τι θα κάνεις με τα αυτοκίνητα,φιλικά πάντα,απλά θα σου πω το κόστη συντήρησης τους
εάν η ξαδέρφη σου είχε ή έχει ακόμα μκ7 και σου φάνηκαν ακριβά τα ανταλλακτικά,τότε αν είχε πιο παλιό fiesta (πχ μκ6) θα χτύπαγε το κεφάλι της στον τοίχο
το corsa έχει πιο ακόμα πιο ακριβά ανταλλακτικά
πχ ο προφυλακτηρας μπροστα εχει 3000ευρω,τελεια ε??? :p
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
φίλε pumaspeed επειδή μπήκα και εγώ στο χορό των (γρήγορων τουρμπάτων αυτοκινήτων) πριν από 1.5 χρόνο θα σε ρωτήσω το ποιο σημαντικό πράγμα σε όλη την ιστορία.
έχει ακόμα εγγύηση το αυτοκίνητο? αν ναι πάρτο και κανε και μια επέκταση στην εγγύηση.Τα τουρμπάτα να ξέρεις έχουν ποιο μεγάλες φθορές. όσο και ευλαβικός να είναι ο οδηγός. αν σου χτυπήσει τουρμπίνα θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. (από από τιμές δεν σου λέω για προφυλακτήρες γιατί πάνω κάτω 100 ευρώ διαφορά έχουν με το φιέστα). το τουρμπάτο αυτοκίνητο θέλει ποιο πολύ συχνή φροντίδα. όταν βάζεις μπροστά το πρωί δεν ξεκινάς αμέσως και όταν είσαι από ταξίδι το αφήνεις κάνα 5 λεπτό να δουλεύει στο ρελαντί,δεν το σκίζεις το καλοκαίρι λόγο θερμοκρασιών. είναι πολλά.

για μένα αν το αυτοκίνητο είναι σωστό και δεν του έχει ρουφήξει το αίμα από φανάρι σε φανάρι πάρτο με κλειστά τα μάτια.(με την προϋπόθεση να είναι ακόμα στην εγγύηση.)Πάντως ΝΑΙ είναι διαολάκι και είναι πανέμορφο.
 

pumaspeed

Original poster
Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
παιδια δεν υπαρχει τπτ που να μη κοστιζει στις μερες μας!  το μκ7 το εχω για παραδειγμα ασφαλισμενο μεικτα για να εχω καπως το κεφαλι μου καπως ησυχο ! αν ειναι να σε βρει θα σε βρει   !κανενας μασ δεν αγορασε αυτοκινητο και το πρωτο πραγμα που ρωτησε στην αντιπροσωπεια ηταν ποσο εχουν τα πισω φαναρια η πορτες...η ???
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pumaspeed said:
παιδια δεν υπαρχει τπτ που να μη κοστιζει στις μερες μας!  το μκ7 το εχω για παραδειγμα ασφαλισμενο μεικτα για να εχω καπως το κεφαλι μου καπως ησυχο ! αν ειναι να σε βρει θα σε βρει  !κανενας μασ δεν αγορασε αυτοκινητο και το πρωτο πραγμα που ρωτησε στην αντιπροσωπεια ηταν ποσο εχουν τα πισω φαναρια η πορτες...η ???
κανένας δεν ρωτάει,όντως,απλά μας ρώτησες την άποψή μας και την εκφράσαμε
 

pumaspeed

Original poster
Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
m@kro said:
φίλε pumaspeed επειδή μπήκα και εγώ στο χορό των (γρήγορων τουρμπάτων αυτοκινήτων) πριν από 1.5 χρόνο θα σε ρωτήσω το ποιο σημαντικό πράγμα σε όλη την ιστορία.
έχει ακόμα εγγύηση το αυτοκίνητο? αν ναι πάρτο και κανε και μια επέκταση στην εγγύηση.Τα τουρμπάτα να ξέρεις έχουν ποιο μεγάλες φθορές. όσο και ευλαβικός να είναι ο οδηγός. αν σου χτυπήσει τουρμπίνα θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. (από από τιμές δεν σου λέω για προφυλακτήρες γιατί πάνω κάτω 100 ευρώ διαφορά έχουν με το φιέστα). το τουρμπάτο αυτοκίνητο θέλει ποιο πολύ συχνή φροντίδα. όταν βάζεις μπροστά το πρωί δεν ξεκινάς αμέσως και όταν είσαι από ταξίδι το αφήνεις κάνα 5 λεπτό να δουλεύει στο ρελαντί,δεν το σκίζεις το καλοκαίρι λόγο θερμοκρασιών. είναι πολλά.

για μένα αν το αυτοκίνητο είναι σωστό και δεν του έχει ρουφήξει το αίμα από φανάρι σε φανάρι πάρτο με κλειστά τα μάτια.(με την προϋπόθεση να είναι ακόμα στην εγγύηση.)Πάντως ΝΑΙ είναι διαολάκι και είναι πανέμορφο.
ναι ειναι διαβολακι !!! δυστυχως δεν εχει εγγυηση ..πλεον  .Το παιδι δεν το εσκιζε γτ δεν ειχε και τα απειρα χρηματα για βενζινες ...ξερεισ χαλαρα 3 μερες την εβδομαδα και κανα ανοιγμα τις υπολοιπες .απο οσο το εχο βολταρει δεν ειδα κατι παραξενο ..ο λογος που το δινει ειναι οτι εχει τρελα με τις μηχανες και θελει ενα μικροτερο και μια γρηγορη μηχανη ...το μονο καλο ειναι οτι εχο και ενα 3 χιλιαρο στην ακρη το οποιο μπορω να το διαθεσω αν ...χτυπα ξυλο...

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1337263545[/time]
scorpion said:
κανένας δεν ρωτάει,όντως,απλά μας ρώτησες την άποψή μας και την εκφράσαμε
ναι ,αλιμονο το εκτιμω ...φιλικα το ειπα ...ειναι σωστος αυτο που ειπες . :) απλως ηθελα να ακουσω και γνωμες γυρω απο το αυτοκινητο για οποιους ετυχε να το ζησουν !!
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
τι ζάντες φοράει? 17 η 18? Πάντως ένας φίλος που έχει corsa opc δεν έχει βγάλει τίποτα και το σκίζει.αλλά όπως ξέρουμε το αυτοκίνητο είναι σαν ένα λαχείο μπορεί να μην σου βγάλει τίποτα η να σου γ@μ*&η ο Δίας στις ζημιές.Αααα και κάτι άλλο. όσο πανέμορφα καθίσματα έχει τόσα ποιο ΜΗ αναπαυτικά είναι σαν να κάθεσαι σε ξύλα είναι. :( :( :(
 

pumaspeed

Original poster
Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
φοραει 17αρεσ ...  με 215/45 λαστιχο ! απο κοπανημα  ντακσει οπως ολα της κατηγοριας ,τα καθησματα ειναι οντως κολαση ! :p
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
σε ρώτησα για ζάντες γιατί για λάστιχα με 18αρες θα θες κάνα 1000κο. τι χρώμα είναι? έχει οροφή? και από extra?
 

pumaspeed

Original poster
Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
μπλε ειναι ! λαστιχα 580 μου ειπε . οροφη δεν εχει !
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Προσωπικ αν ειχα λεφτά για βενζίνες κ λάστιχα, θα το παιρνα! αλλά θα ξερα πως αν κ έχει 192άλογα είναι πίσω κ από gti κ από κουπρα! οπότε πάλι πίσω θα ήμουν! από άποψη στήσιμάτος πιστεύω πως ένα 7άρι με αναρτήσεισ είναι πολύ καλύτερο μιας κ το πλαίσιο είναι πολύ καλύτερα! αντίθετα τα ρεκάρο δεν παίζονται!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread