Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Εγώ με τους Climair είχα και από τα δύο ψιλοπροβληματάκια, απλώς στην εγκατάσταση τα ξεπέρασα και τέλος, ο θόρυβος που κάνουν στο κλείσιμο όμως παραμένει. Δεν είναι ενοχλητικός, απλώς είναι πάντα εκεί για να μου υπενθυμίζει ότι έχω βάλει ανεμοθραύστες....
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
merlin said:
Καλημέρα, σε μκ8 που τους έβαλα και εγώ, ζορίζοταν αρκετά σε σημείο να ψιλοφοβάμαι κ για το μοτερ. Έβαλα σπραυ σιλικόνης στα λάστιχα, ουσιαστικά στα σημεία τριβής και τέλος!!!

Δοκίμασα αυτό που είπες και τέλος και για μένα. Βέβαια δε νομίζω ότι θα κρατήσει αλλά θα χρειαστεί ξανά. Ευχαριστώ για τη συμβουλή!
 

merlin

New member
Jul 19, 2017
51
0
0
Fiestaris said:
Δοκίμασα αυτό που είπες και τέλος και για μένα. Βέβαια δε νομίζω ότι θα κρατήσει αλλά θα χρειαστεί ξανά. Ευχαριστώ για τη συμβουλή!

Τπτ αδερφέ. Εγώ το έχω βάλει απο Νοέμβριο και είναι ακόμα κομπλέ πάντως. Αν τώρα αρχίζει να ζορίζεται το ξαναπερνάς μια. Εκτιμώ ότι επειδή ήταν και καινούργια τα αμάξια και αδούλευτα τα λάστιχα ζόριζε τόσο. Όσο τα δουλεύεις θα μαλακώνουν οπότε ίσως και να μην χρειαστεί ξανα. Είδωμεν!
 

merlin

New member
Jul 19, 2017
51
0
0
Να ενημερώσω ότι μετά απο 5 μήνες χρήσης, τελικά οι ανεμοθραύστες μου προξένησαν πολλές γρατσουνιές στο τζάμι και τους έβγαλα.. Περίεργο γτ στο ΜΚ6.5 10 χρόνια δεν είχα το παραμικρό θεμα..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Γιατί ρε συ ? πολύ περίεργο, τους έχω πάνω 2 χρόνια τώρα, δεν έχουν κάνει το παραμικρό...
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Βρήκε κανείς άλλος γρατζουνιές στα παράθυρα από τους ανεμοθραύστες; Σκέφτομαι να τους βάλω και εγώ σε MK8! Της Climair.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Μετά από μια what-if analysis και εκτεταμένη στατιστική ανάλυση μαζεύοντας πολλά GB δεδομένων (δηλαδή έριξα μια ματιά 5" στο δικό μου :D ) θεωρώ ότι οι γρατζουνιές προκαλούνται από σωματίδια (σκόνης κυρίως, αλλά και χώματος, άμμου, τσιμέντου αν μένουμε κοντά σε οικοδομές, μάντρες με υλικά, σε παραθαλάσσιες περιοχές κλπ) που κολλάνε στο εσωτερικό του πάνω μέρους των ανεμοθραυστών και γρατζουνάν το εξωτερικό πάνω μέρος του τζαμιού, όταν αυτό κλείνει. Κάτι το οποίο δεν συμβαίνει όταν δεν έχουμε ανεμοθραύστες, γιατί τα σωματίδια αυτά κολλάνε στο εσωτερικό των στεγανωτικών ελαστικών, και άρα δεν υπάρχει αρκετή πίεση (από τα λάστιχα) ώστε να γρατζουνίσουν τα τζάμια.

Αυτά τα λέω γιατί παρατήρησα περίεργους ήχους και πολύ μικρά σημαδάκια στο πάνω μέρος των παραθύρων, όταν πήγα στη Τζια και είχε γεμίσει χώματα/σκόνες/άμμο το αυτοκίνητο. Ευτυχώς η πρόληψη είναι σχετικά απλή, γρήγορη και εύκολη, κάθε φορά που πηγαίνουμε σε τέτοια μέρη, έχουμε πρόχειρο ένα πανάκι και κάνουμε ένα γρήγορο καθάρισμα των 2" στο εσωτερικό των στεγανωτικών λάστιχων των παραθύρων.
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
The Ace said:
Μετά από μια what-if analysis και εκτεταμένη στατιστική ανάλυση μαζεύοντας πολλά GB δεδομένων (δηλαδή έριξα μια ματιά 5" στο δικό μου :D ) θεωρώ ότι οι γρατζουνιές προκαλούνται από σωματίδια (σκόνης κυρίως, αλλά και χώματος, άμμου, τσιμέντου αν μένουμε κοντά σε οικοδομές, μάντρες με υλικά, σε παραθαλάσσιες περιοχές κλπ) που κολλάνε στο εσωτερικό του πάνω μέρους των ανεμοθραυστών και γρατζουνάν το εξωτερικό πάνω μέρος του τζαμιού, όταν αυτό κλείνει. Κάτι το οποίο δεν συμβαίνει όταν δεν έχουμε ανεμοθραύστες, γιατί τα σωματίδια αυτά κολλάνε στο εσωτερικό των στεγανωτικών ελαστικών, και άρα δεν υπάρχει αρκετή πίεση (από τα λάστιχα) ώστε να γρατζουνίσουν τα τζάμια.

Αυτά τα λέω γιατί παρατήρησα περίεργους ήχους και πολύ μικρά σημαδάκια στο πάνω μέρος των παραθύρων, όταν πήγα στη Τζια και είχε γεμίσει χώματα/σκόνες/άμμο το αυτοκίνητο. Ευτυχώς η πρόληψη είναι σχετικά απλή, γρήγορη και εύκολη, κάθε φορά που πηγαίνουμε σε τέτοια μέρη, έχουμε πρόχειρο ένα πανάκι και κάνουμε ένα γρήγορο καθάρισμα των 2" στο εσωτερικό των στεγανωτικών λάστιχων των παραθύρων.


Χαχα μεγάλε άσε!! Μιλάμε για ανάλυση όχι αστεία. Τίποτα ήμαστε καταδικασμένοι να μένουμε στην Αθήνα.. Δε θα γίνω αγρότης τελικά! :p
Με έπεισες θα τους βάλω!
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Ξέρει κανείς κανένα μαγαζί εκτός αντιπροσωπίας για τους Climair τους ανεμοθραύστες σε ΜΚ8; Η αντιπροσωπία θέλει 90€ και μου φαίνονται πολλά. Το μόνο που βρήκα είναι να τα φέρει κανείς από Γερμανία μέσα από την Climair αλλά δεν έχει νόημα, πιο ακριβοί βγαίνουν με μεταφορικά. Στην Ελλάδα βρήκα μαγαζιά αλλά έχουν για προηγούμενα μοντέλα ΜΚ7.5, ΜΚ7 κτλ. Παίζει να είναι οι ίδιοι με το ΜΚ7.5;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Για τους Climair τόσο θα πληρώσεις, μην σου πω ότι στη Ford βρίσκεις και σχετικά καλή τιμή. Αν τους πάρεις από κάποιο μαγαζί με ανταλλακτικά Ford (υπάρχουν 3-4 και εδώ μέσα) θα γλυτώσεις περίπου 15-20€
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Fiestaris said:
5θυρο έχω αλλά ΜΚ8. Τόσο πολύ να αλλάζει η τιμή πια?

Δεν μιλάμε για αμάξωμα, αλλά για ανεμοθραύστες μπρος-πίσω, τόσο έχουν και για τα δύο μοντέλα, εσύ μάλλον λες 55€ μόνο τους μπροστινούς

https://www.fordaccessories.gr/%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%A3%CE%97?model=fiesta&year=2017
59,70+32,89 μπρος-πίσω για το ΜΚ8

https://www.fordaccessories.gr/%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%A3%CE%97?model=fiesta&year=2012
59,70+33,81 μπρος-πίσω για το ΜΚ7.5/ΜΚ7
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Σωστά. Επειδή συνήθως βλέπω μόνο μπροστά, υπέθεσα αυτομάτως ότι δε μιλάμε καν για τους πίσω  :D
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread