Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

CB

Original poster
Rookie
Jul 7, 2014
30
0
6
48
Αθηνα
Καλησπερα.Σημερα κοτσαρα ανεμοθραυστες στα μπροστινα παραθυρα (γερμανικης προελευσης) σφηνωτους και ειναι πολυ λειτουργικοι και ομορφοι εμφανισιακα. biggrin
 

CB

Original poster
Rookie
Jul 7, 2014
30
0
6
48
Αθηνα
μονο οταν κλεινεις το παραθυρο βρισκουν ελαχιστα αλλα τπτ το σοβαρο
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Ωραίοι ειναι ,θέλω και egw να βάλω αλλα δν μ αρεσει π προεξέχουν
 

anthimaros

Newbie
Σεπτ. 23, 2014
4
0
0
36
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Σημερα εβαλα κι εγω τους ανεμοθραυστες...γερμανικους απο την αντιπροσωπεια της Ford σκουρους φιμε....53€ με εγκατασταση...αν και δεν εκανα και κανενα μεγαααααλο ταξιδι για να σας πω εντυπωσεις...δειχνουν πολυ ωραιοι πανω του...(ειδικα με ανοικτο παραθυρο) και πιστευω θα δειξουν ακομα περισσοτερο με φιμε ζελατατινες που θα περαστουν στο αμεσο μελλον...αν μπορεσω θα σας βγαλω και φωτογραφιες να τις δειτε!

Υ/Γ : Μεχρι να το συνηθισεις σου "κοβει" λιγακι την ορατοτητα σε στροφες.
 

alexvas

Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Σε ποια αντιπροσωπεία πηγές γιατί ενδιαφέρομαι και εγω να βαλω αν ειναι μονο αυτο το κόστος να παω τρέχοντας!!
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
alexvas σε όλες τις αντιπροσωπίες τα έχουν, αν και νομίζω πως πρέπει να τα παραγγείλεις (δηλαδή δεν θα τα έχουν άμεσα διαθέσιμα)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Μόλις παρέλαβα τους φυμέ ClimAir μπρος-πίσω, θα τους περάσω το βράδυ (για να κάτσουν με κλειστά παράθυρα 12ωρο, όπως πρέπει), και θα ποστάρω καμιά photo....

...και βασικά θέλω να τους συγκρίνω με τους Heko που θα βάλω στη C5, οπτικά μου φαίνονται σχεδόν πανομοιότυποι....
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Λοιπόν, τους έχω βάλει από χθες το βράδυ, το έχω αφήσει σήμερα το Fiesta γενικότερα αφού κουνιόμαστε με τη C5, αύριο θα δω τι έχει γίνει. Πάντως είμαι 99% σίγουρος ότι οι ClimAir είναι πολύ πιο άκαμπτοι από τους Heko, γιατί θέλουν πολύ δύναμη για να λυγίσουν και να κουμπώσουν. Κατά τα άλλα δεν έχουν κάποια άλλη διαφορά, *ίσως* να έχουν λίγο μεγαλύτερα "αυτάκια" που τους κρατάνε λίιιιιιγο καλύτερα στη θέση τους.

Δύο photos αριστερά και δεξιά

5x1u8x.jpg


2eqguq9.jpg
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα,

Το Σάββατο έβαλα ανεμοθραύστες της Climair (σε ΜΚ8 πλέον) και άφησα όπως λέει και στις οδηγίες 1 μέρα κλειστά τα παράθυρα. Χθες τα κατέβασα και όταν πάτησα τον διακόπτη για να ανέβουν αυτόματα, παρατήρησα ότι ξανακατεβαίνουν αυτόματα πάλι. Προφανώς κάπου βρίσκει. Το ανέβασα σιγά σιγά χειροκίνητα σε μικρά βήματα και είδα ότι κάπου βρίσκει αλλά λίγο αφού ανέβηκε. Έιχε τύχει σε κανέναν αυτό? Πως το αντιμετώπισε? Δε βλέπω ιδιαίτερο περιθώριο για να τους τραβήξω προς τα έξω. Είναι ερμιτικά βαλμένοι και εφαρμόζουν μέσα στις τσιμούχες ακριβώς.
 

merlin

New member
Jul 19, 2017
51
0
0
Καλημέρα, σε μκ8 που τους έβαλα και εγώ, ζορίζοταν αρκετά σε σημείο να ψιλοφοβάμαι κ για το μοτερ. Έβαλα σπραυ σιλικόνης στα λάστιχα, ουσιαστικά στα σημεία τριβής και τέλος!!!
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστώ φίλε, θα το δοκιμάσω αν και εμένα το πρόβλημά μου δεν ήταν στο να μπουν μέσα στα λαστιχάκια αλλά μπρεί να δώσει αέρα έτσι.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Μιας και μόλις έβαλα τους Heko στο Kuga, και έχοντας ήδη τους Climair στο Fiesta, μπορώ να πω ότι οι Climair είναι πιο άκαμπτοι/σκληροί, μπαίνουν πιο δύσκολα, και τουλάχιστον στο Fiesta μου παρουσίασαν 1-2 μικροπροβληματάκια. Από την άλλη οι Heko μπήκαν με τη μία, είναι πιο εύκαμπτοι, και δεν παρουσίασαν κανένα απολύτως πρόβλημα στην εγκατάσταση ή στην κίνηση των παραθύρων.

Και οι δύο τοποθετήθηκαν μόνο με τα αυτοκόλλητά τους, χωρίς δηλαδή να βάλω τα clips που έχουν οι Heko, και τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν έχουν κουνηθεί ούτε χιλιοστό.
 

merlin

New member
Jul 19, 2017
51
0
0
Ούτε εγώ είχα πρόβλημα να μπούν μέσα.. Στο ανέβα κατέβα του παραθύρου ήταν το θεμα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread