Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
Καλησπέρα, αποφάσισα να αλλάξω την ανάρτηση του ST μου με κάποια aftermarket και κάπως σκληρότερη, προσανατολίζομαι σε koni sport με ελατήρια eibach pro kit. Δεν θέλω κάποιο coilover λόγω κόστους. Έχει δοκιμάσει κανένας κάποιο κιτ της weitec η της kw (εκτός hikon gt και variant 1,2,3);
Δεκτές οι όποιες προτάσεις.
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Αν πας σε Weitec ή KW καλο ειναι να πας στα coilover τους...(ειναι δοκιμασμενα με επιτυχια και τα 2 στο ST)...Διαφορετικα βαλε τα Koni τα κιτρινα με eibach ελατηριο, οπως λες...Ειναι μια καλη λυση... :)
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
ok234 Thanks blue-white, θα κοιτάξω βέβαια μήπως βρώ koni sport 1130, αλλά εδώ στην επαρχία είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα και οι τιμές οτι να ναι, με βλέπω για ebay.
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
για μένα πηγαινε σε κάποια σιγουρη λυση-ποιοτικη (π.χ ΚW) κ όχι σε καποια φθηνιάρικη με αμφιβολα αποτελεσματα....μπορει κ να χαλασεις το πολυ καλο στησιμο του αυτοκινητου που ειναι το πολυ θετικο του...Αν πάλι θελεις μονο κ μονο να το χαμηλωσεις βάλε ΜΟΝΟ ελατηρια (π.χ eibach)  αλλα με μικροτερη διαρκεια ζωης του μαμα αμορτισερ.... 
 
DarthFiesta said:
για μένα πηγαινε σε κάποια σιγουρη λυση-ποιοτικη (π.χ ΚW) κ όχι σε καποια φθηνιάρικη με αμφιβολα αποτελεσματα....μπορει κ να χαλασεις το πολυ καλο στησιμο του αυτοκινητου που ειναι το πολυ θετικο του...Αν πάλι θελεις μονο κ μονο να το χαμηλωσεις βάλε ΜΟΝΟ ελατηρια (π.χ eibach)  αλλα με μικροτερη διαρκεια ζωης του μαμα αμορτισερ.... 

Δοκιμασμενη λυση εχουμε πει που ειναι κ πολυ οικονομικη (για κονι κ ειμπαχ). Με σκληροτερο ελατηριο μεγαλωνεις την ζωη του αμορτισερ κ ελαττώνεις την ζωη των σινεμπλοκ τοπμαουντ κτλ
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
DarthFiesta said:
για μένα πηγαινε σε κάποια σιγουρη λυση-ποιοτικη (π.χ ΚW) κ όχι σε καποια φθηνιάρικη με αμφιβολα αποτελεσματα....μπορει κ να χαλασεις το πολυ καλο στησιμο του αυτοκινητου που ειναι το πολυ θετικο του...Αν πάλι θελεις μονο κ μονο να το χαμηλωσεις βάλε ΜΟΝΟ ελατηρια (π.χ eibach)  αλλα με μικροτερη διαρκεια ζωης του μαμα αμορτισερ....   

Μην το κανεις αυτο...Το ειχα κανει εγω αυτο το πειραμα (για 2χιλ χιλιομετρα) και το αμαξι ηταν 3 επιπεδα κατω σε σχεση με το μαμα στησιμο...

arkas said:
Για το coilover της AP τη γνώμη έχετε; Το δίνει  η puma speed και η τιμή του είναι πολύ συμφέρουσα.

Τιμια αναρτηση ειναι απο οσο ξερω...Ουτε κακη, ουτε ομως κορυφαια...
 

st88

Rookie
May 13, 2010
37
0
6
την AP την ειχα δει κ γω εχει καλη τιμη κ τι φορανε πολλοι αγγλοι απλα ξεκιναει το χαμηλωμα απο 40 εμπρος 35 πισω δεν δλδ πολλεσ επιλογεσ σε σχεση με τισ kw και weitec coilover.ψαχνομαι και γω για αναρτησεις η αμορτισερ αν κ δεν εχω πολλα χλμ γιατι εχω ηδη ελατηρια h&r.γιαυτα τα koni κλεινω προσ το παρων http://cgi.ebay.co.uk/KONI-SPORT-SUSPENSION-KIT-FIESTA-ST150-SPRINGS-SHOCKS-/310186014711?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item483886f7f7 ειναι μονο 20 χαμηλωμενα η με τα αμορτισερ θα χαμηλωσουν κ αλλο?
 

st88

Rookie
May 13, 2010
37
0
6
οχι απλα ελεγα αν το συγκεκριμενο κιτ χαμηλωνει 20mm μονο επειδη λεει οτι ειναι ρυθμιζομενα,αλλα μαλλον μιλαει για σκληροτητα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ακριβώς, γράφει ότι χαμηλώνει το αυτοκίνητο 20mm μπρος-πίσω (με τα προοδευτικά ελατήρια που περιλαμβάνονται στο kit) και επίσης μπορεί να ρυθμιστεί η σκληρότητα των εμπρός αμορτισέρ ενώ είναι τοποθετημένα στο αυτοκίνητο, ενώ τα πίσω ρυθμίζονται σε σκληρότητα εκτός αυτοκινήτου (πρέπει να αφαιρεθούν δηλαδή). Πάντως η τιμή τους μου φαίνεται πολύ καλή (γύρω στο 600άρι θα φτάσει).
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
KONI sport μαζί με H&R είχα στο προηγούμενο αμάξι μου ηταν απο τους καλύτερους συνδιασμούς.
Τώρα σχετικά με το συγκεκριμένο κιτ είναι το 1130, ρωτώντας όμως εδώ μου είπαν οτι η koni εχει σταματήσει να το βγάζει πια η οτι δεν υπάρχει για st και κατι τέτοιες αηδίες.
Άσχετο... ξέρει κανείς αν τα koni για το st είναι φυσιγγια για τα πίσω ξέρω πως οχι.
 

vagma

Hero Member
arkas said:
KONI sport μαζί με H&R είχα στο προηγούμενο αμάξι μου ηταν απο τους καλύτερους συνδιασμούς.
Τώρα σχετικά με το συγκεκριμένο κιτ είναι το 1130, ρωτώντας όμως εδώ μου είπαν οτι η koni εχει σταματήσει να το βγάζει πια η οτι δεν υπάρχει για st και κατι τέτοιες αηδίες.
Άσχετο... ξέρει κανείς αν τα koni για το st είναι φυσιγγια για τα πίσω ξέρω πως οχι.

υπαρχουν και σε φυσιγγια μονο τα μπροστα.....τι να τα κανεις? να τα κανεις ρυμιζομενα σε υψος? ;)
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
st88 said:
την AP την ειχα δει κ γω εχει καλη τιμη κ τι φορανε πολλοι αγγλοι απλα ξεκιναει το χαμηλωμα απο 40 εμπρος 35 πισω δεν δλδ πολλεσ επιλογεσ σε σχεση με τισ kw και weitec coilover.ψαχνομαι και γω για αναρτησεις η αμορτισερ αν κ δεν εχω πολλα χλμ γιατι εχω ηδη ελατηρια h&r.γιαυτα τα koni κλεινω προσ το παρων http://cgi.ebay.co.uk/KONI-SPORT-SUSPENSION-KIT-FIESTA-ST150-SPRINGS-SHOCKS-/310186014711?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item483886f7f7 ειναι μονο 20 χαμηλωμενα η με τα αμορτισερ θα χαμηλωσουν κ αλλο?
Σημερα παρελαβα το συγκεκριμενο κιτ, προσοχη γιατι ο τυπας ειναι λιγο στον κοσμο του τα παρειγγειλα 25 φεβρουαριου και τα πηρα σημερα 16 μαρτιου. Το χειροτερο δε ειναι οτι η συσκευασια ειχε ιχνη κακομεταχειρισης κατα τη μεταφορα, οταν ανοιξα το κιβωτιο ολα μεσα ηταν ανακατα και στο ενα αμορτησερ ειχε στραβωσει λιγο η βαση για το σωληνακι του φρενου.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
arkas said:
Σημερα παρελαβα το συγκεκριμενο κιτ, προσοχη γιατι ο τυπας ειναι λιγο στον κοσμο του τα παρειγγειλα 25 φεβρουαριου και τα πηρα σημερα 16 μαρτιου. Το χειροτερο δε ειναι οτι η συσκευασια ειχε ιχνη κακομεταχειρισης κατα τη μεταφορα, οταν ανοιξα το κιβωτιο ολα μεσα ηταν ανακατα και στο ενα αμορτησερ ειχε στραβωσει λιγο η βαση για το σωληνακι του φρενου.
καλοριζικα και καλο στριψιμο,δυστηχως τα εχουν αυτα τετοιου ειδους μεταφορες...
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
scorpion said:
καλοριζικα και καλο στριψιμο,δυστηχως τα εχουν αυτα τετοιου ειδους μεταφορες...
ευχαριστω μολις τα φορεσω θα επανελθω για εντυπωσεις αν και τα koni μου ειναι γνωριμα απο παλια,θελω να δω και τα ελατηρια της ομως
 
arkas said:
Σημερα παρελαβα το συγκεκριμενο κιτ, προσοχη γιατι ο τυπας ειναι λιγο στον κοσμο του τα παρειγγειλα 25 φεβρουαριου και τα πηρα σημερα 16 μαρτιου. Το χειροτερο δε ειναι οτι η συσκευασια ειχε ιχνη κακομεταχειρισης κατα τη μεταφορα, οταν ανοιξα το κιβωτιο ολα μεσα ηταν ανακατα και στο ενα αμορτησερ ειχε στραβωσει λιγο η βαση για το σωληνακι του φρενου.

Με ένα γαλλικο κλειδι θα ερθει στα ισια του χωρις πολυ δυναμη

..κ πόσο σου πήγε όλο το κιτ?
 

st88

Rookie
May 13, 2010
37
0
6
arkas said:
Σημερα παρελαβα το συγκεκριμενο κιτ, προσοχη γιατι ο τυπας ειναι λιγο στον κοσμο του τα παρειγγειλα 25 φεβρουαριου και τα πηρα σημερα 16 μαρτιου. Το χειροτερο δε ειναι οτι η συσκευασια ειχε ιχνη κακομεταχειρισης κατα τη μεταφορα, οταν ανοιξα το κιβωτιο ολα μεσα ηταν ανακατα και στο ενα αμορτησερ ειχε στραβωσει λιγο η βαση για το σωληνακι του φρενου.

μεγεια φιλε κ καλο στριψιμο!οταν τα βαλεις γραψε τις εντυπωσεις σου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread