Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

giorgos90

Rookie
Jul 25, 2014
33
0
6
Ε ναι δεν επαιζε να τα βαλω αλλιως πανω...πηρα λαδια τις φορντ 5-30 μπουζι φορντ κ φιλτρο λαδιου fomoco  45 ε..παρα πολυ καλα νομιζω!
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Εγώ την Fomoco(Που δυστυχώς έχει μπόλικα πράγματα από αυτήν το αμάξι) δεν την εμπιστεύομαι μετά την αλλαγή λ που έκανα!Πάντως η τιμή είναι μια χαρά!!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
FoMoCo  =  Ford Motor Company δηλαδή είναι τα γνήσια ανταλλακτικά.Μην συγκρίνεις Νίκο το λάμδα που άλλαξες γιατί αυτός χαλάει και από την κακή ποιότητα της βενζίνης όχι από αστοχία υλικού
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Τα μπουζι με κωδικο 1787829 (4αδα) για 1.4 ποσο τα χρεωνει η ford ?Εμενα μου ειπαν 25,63ε !
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Δες και αυτά 16 ευρώ τα 4 http://www.partscar.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1425
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
stathis M said:
Υπαρχει μπουζι LPG απο την FORD ?
ναι νομιζω αυτο εδω http://www.autotecparts.gr/mpouzi-ngk-1511.html edit:αχ νομιζα μπουζι για ford οχι απο την ford sorry :)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
stathis M said:
Υπαρχει μπουζι LPG απο την FORD ?
Nαι και όχι...
αν υπολογίσεις ότι τα μπουζι για το υγραέριο είναι ιριδίου μπορείς να βάλεις γνήσιο ford  ιριδίου...Αλλά η ford δεν έχει βγάλει μπουζι καθαρά για υγραέριο
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Με την αλλαγή των μπουζί μου δημιουργήθηκε μια απορία, βάζετε κάποια πάστα στο σπείρωμα ? π.χ. παστά χαλκού, μου έχουν πει πολλοί ότι βοηθάει. Εγώ πάντως δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Δεν βαζεις τιποτα.Αν εχεις ροποκλειδο σφιξε με την ροπη που προβλεπεται.
Αν εισαι ψειρας βαζεις διηλεκτρικο γρασσο στα καλωδια οπως δειχνει το παρακατω βιντεο.

https://www.youtube.com/watch?v=-542IYGBbpg&list=WL&index=34
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Ροποκλειδό δεν έχω αλλά σκοπεύω να πάρω σύντομα, όσα μπουζί έχω αλλάξει στο παρελθόν τα έσφιγγα στο χέρι και δεν έβαζα κάτι απλά μου το είχαν πει και σκεφτικά να ρωτήσω. Το διηλεκτρικό γράσο πάντως καλό φαίνεται οπότε μπορεί να μπει.  mka

Υ.Γ. Και μια συμβουλή, το φυλτροκούτι του μκ6 είναι ότι χειρότερό έχω δει. Την πρώτη φορά που το έβγαλα κατάφερα να σπάσω την μία βάσει του λαστιχένιου στο κάτω μέρος, για να βγαίνει αυτό εύκολα έβαλα πάστα χαλκού στο μεταλλικό μέρος για να γλιστράει. Σήμερα που άλλαξα τα μπουζί βγήκε χωρίς προσπάθεια.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
μακρια απο μπουζι ιριδιου-πλατινας και ειδικα απο denso tt
τα απλα μπουζι ειναι τα καλυτερα για τα fiesta μας

ουτε σε υγραεριο ιριδιου. δεν δουλευουν σωστα και υπαρχει χασιμο δυναμης ειδικα στις χαμηλες στροφες.
ηταν μια αιτια τα πλατινας και τα denso tt να εχω συνεχως αρυθμιες διακοπες και κενο στη ροπη
μετα απο αλλαγη αντλιας βενζινης μπουζοκαλωδια και πολλαπλασιαστη(ευτυχως δεν αλλαξα δευτερο) με αλαγη μπουζι απλων bosch να λυσω ολα τα θεματα στο αυτοκινητακι μου
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παστα χαλκου χρειαζεται αν τα βγαζεις και τα βαζεις πολλες φορες για πειραματα.
Οταν τα βαλεις μια φορα εχουν αναλογη πουδρα απο τον κατασκευαστη η οποια φαινεται δυσκολα.
Αν βγουν ομως εστω και μια φορα την χανουν.
Οποτε το συγκεκριμενο γρασσο ειναι απαραιτητο για να αποφυγει καποιος ζημια στα σπυρωματα.
Προσοχη θελει να αλλαζονται ΜΕ ΚΡΥΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΖΕΣΤΟ.
Μεγαλο κινδινος να στραβοβιδωσουν η να κανουν ριγμα στο σπειρωμα και κατα συνεπεια
στο καπακι που ειναι αλουμινενιο.
ΚΡΥΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΡΟΠΟΚΛΕΙΔΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ.
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΑΙ ΡΟΠΟΚΛΕΙΔΟ ΒΑΛΤΕ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΩ ΠΛΕΥΡΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗς ΑΚΙΔΑς.
Οταν σφιξεται λοιπον τα σημαδια να κοιτουν ακριβως στο ιδιο σημειο κατευθυνσης.
Τοτε εχετε ιδιο σφιξιμο για ολα.
ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
προσφατα δοκιμασα τα μπουζι brisk. Μονο καλά λόγια έχω να πω. Καλύτερη κρύα εκκίνηση και πιο ζωηρή απόκριση στο γκαζι. Ακριβά βέβαια (30-60 ευρω η τετράδα).

Βγαίνουν σε διάφορους τύπους για το ίδιο αμάξι απο normal, πλατίνα, ιρίδιου και ασήμι, μονάκιδα ή και χωρις ακίδα, για διάφορες χρήσεις (stock, economy, racing, κλπ)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
παντα!!!! :D


υπαρχουν 3 ειδών racing: silver, premium και iridium, αλλα δε βγαινουν και τα τρια για κάθε μοτερ

http://www.brisk.eu/catalogues/spark-plugs/auto

μετα βαζεις τον κωδικό στο ebay και ψωνίζεις, αν και υπαρχει και dealer καπου στη θεσσαλονικη νομιζω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread