Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

sophia

Original poster
Member
Feb 6, 2011
172
0
0
53
ΑΘΗΝΑ
Αλλαγή μπουζί ο κατασκευαστής δίνει στα 60.000 χιλιόμετρα ή στα 3 χρόνια!

Καλό είναι να τα αλλάζουμε κάθε 20.000χιλιόμετρα

Ο τύπος είναι για όλα τα μοντέλα εκτός από το 1.3  
   Motorcraft (Fomoco)  AYFS22CB
   Bosh  HR 8 MEV

για το 1.3

   Motorcraft AYFS 32CJ

Τα εργαλεία που θα χρειαστούν είναι....

2 γάντια μίας χρήσεως
1 στουπί
1 Ταφ κλειδί 10 ή καστάνια μικρή 10
1 κατσαβίδι ίσιο μεσαίο
1 πένσα
1 Μπουζόκλειδο 5/8 (16mm)
1 λαστιχένιος σωλήνας εσωτερικής διαμέτρου 10mm 10-15 εκατοστά μήκος

Mk6%20Fiesta
th_P5030151-1.jpg


Για αρχή αφαιρούμε τους τρεις σωλήνες εισαγωγής που βρίσκονται επάνω στον παπά.

Mk6%20Fiesta
th_P4300081.jpg

...ο πιο μικρός που είναι λίγο κρυμμένος είναι αυτός των αναθυμιάσεων!

Ο μεγάλος σωλήνας που βρίσκεται στα δεξιά με περιστροφή κ τράβηγμα προς τα έξω βγαίνει
Ο άλλος μεγάλος που έχει επάνω του το μεταλλικό κολιέ πρέπει να βγει ξεκουμπώνοντας τον με την βοήθεια κατσαβιδιού.

Με το 10 κλειδί που έχουμε αφαιρούμε τις 2 βίδες του παπά
Mk6%20Fiesta
th_P4300079.jpg


Βγάζουμε προσεκτικά τις πίπες από τα μπουζί!

Mk6%20Fiesta
th_P4300084.jpg


...όπως φαίνεται  στην φωτογραφία οι πίπες έχουν ίχνη σκουριάς κ υγρασίας που δυστυχώς μετά από ισχυρές βροχές κατά κάποιο τρόπο εισχωρούν κ λιμνάζουν στην επάνω μεριά του καπακιού κ τα μπουζί παραμένουν πλημμυρισμένα στο νερό (!) ...κ σκουριάζουν οι τάπες ασφαλείας του νερού (!)  

..για τον λόγο αυτό χρειάστηκε η χρήση πιστολιού με πεπιεσμένο αέρα για να φύγει το νερό πριν βγουν τα μπουζί (!)

Με την καστάνια κ με κλειδί 5/8 ξεβιδώνουμε τα μπουζί.
Mk6%20Fiesta
th_P4300088.jpg


Κάνουμε χρήση του σωλήνα 10mm που έχουμε για να αφαιρέσουμε τα παλιά μπουζί κ για να τοποθετήσουμε τα καινούργια.
Mk6%20Fiesta
th_P4300101.jpg
Mk6%20Fiesta
th_P4300109.jpg


Στην συνέχεια με το χέρι κ μόνο (!) βιδώνουμε τα μπουζί μέχρι να τερματίσει το σπείρωμα!
Στο τέλος με πολύ λίγη δύναμη χρησιμοποιούμε το κλειδί για το τελικό σφίξιμο!  1.5κιλό σφίξιμο δίνει ο κατασκευαστής!

Τοποθετούμε προσεχτικά τις πίπες ,μετά βιδώνουμε τον παπά, βάζουμε τα τρία σωληνάκια που το ένα από αυτά έχει μεταλλικό κολιέ κ τον κουμπώνουμε με την χρήση της πένσας...  κ είμαστε έτοιμοι!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Σοφία, τα 'μαθες όλα αυτά μόνη σου? Κριμα και παντρεύτηκα τωρα... :D

Να προσθεσω επίσης οτι θέλει προσοχή το πώς τραβάμε τις πίπες. δεξια-αριστερα πρώτα και λίγο τραβηγμα στην αρχή, όχι απότομο τραβηγμα κατ΄ευθείαν. Και επειδή κανένας δεν σφιγγει μπουζί με μπουζοκλειδο, σφιχτε λίγο και αν χρειαστεί ξανασφίχτε αργότερα. Μην σφίγγετε όταν είναι ζεστό το μοτερ, μπορει να "κλωτσησει" το σπείρωμα του μπουζι.
 

Drunkard

Newbie
Σεπτ. 22, 2011
4
0
0
προσπαθησα σημερα να αλλαξω τα μπουζι στο fiesta ........... ειχα 300% αποτυχια !  wall

Οχι μονο δεν καταφερα να βγαλω το καπακι (παπα)  που καλύπτει τα μπουζι (αληθεια πως διαλο βγαινει το αναθεματισμενο ? )  αλλα προκαλεσα και μια ωραιότατη τρυπα στο σωληνάκι του δοχειου του ψυκτικου και δεν μπορω να κουμπωσω το κολλαρο στην βαση της πεταλουδας .

Ωραια αυριο θα παω με αλλο αμαξι στην δουλεια και θα παω το fiesta μεσ'την εβδομαδα στο συνεργειο  whistling
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
O παπας εκτος απο τις δυο βιδες μπροστα,πισω εχει και δυο πυρακια(ας πουμε) που μπαινουν σε τρυπες με λαστιχο,θελει να το κουνησεις πανω κατω για να ξεκουμπωσουν και να βγει.Το κολλαρο στην πεταλουδα μπαινοβγαινει σφιχτα μεν χωρις να λυσεις τον μεταλλικο σφικτηρα που εχει.Εσυ δεν μπορεις να βαλεις το κολλαρο στην πεταλουδα η δεν μπορεις να δεσεις παλι τον σφικτηρα?
Τωρα την τρυπα στο σωληνακι του ψυκτικου πως την καταφερες?
 

Drunkard

Newbie
Σεπτ. 22, 2011
4
0
0
Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση αλλα τωρα ειδα τις απαντησεις σας  (δεν μου ηρθε καποια ειδοποιηση μεσω mail)

Τελικα πηγα το αμαξι σε συνεργείο στην γειτονια για αλλαγη των μπουζι και του σωληνα του παραφλου που τρυπησα και με την ευκαιρια να δω και πως βγαινει ο παπας .
Οντως ο παπας βγηκε με λιγο παραπανω πιεση και τραβηγμα στην πισω πλευρα (μαλλον δεν εβαλα αρκετα δυναμη γιατι φοβηθηκα μην κανω ζημια) , το σωληνακι παρήγγειλα καινουργιο απο μαγαζι με ανταλλακτικα ford και στοιχισε 30€  (ρωτησα σε 2 και μου ειπαν την ιδια τιμη ) .
-Πως τρύπησα το σωληνάκι ?   redface
Εχω λαμπα ιδια με αυτη που εχουν στα συνεργεία , ε την ακουμπησα κοντα στην εισαγωγη για να βλεπω ετσι ωστε να κουμπωσω την εισαγωγη στην πεταλουδα και η καυτη λαμπα ακουμπησε στο σωληνακι  με αποτελεσμα να του ανοιξει μια ωραιοτατη τρυπα  ! (τελικα κουμπωσα την εισαγωγη αφου ξεκουμπωσα την πεταλουδα  και επι την ευκαιρια την καθαρισα κι'όλας)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Με αφορμη την συζητηση που κανουμε εδω αλλα και ενα θεμα που εχω με καταναλωση βενζινης εχω να πω τα εξεις.Το αμαξι περσι εντελως στα ξαφνικα αρχισε να καιει βενζινες(αυξηθηκε η καταναλωση κατα 2 λιτρα),υστερα απο ψαξιμο που δεν απεδωσε εγινε service εσπευσμενα οπου αλλαχθηκαν ολα και ηρθε στα ισα του.

Εχοντας κανει 9.000χλμ φετος αρχισε τα ιδια,το πηγα παλι για service και εκτος απο μπουζι και φιλτρο βενζινης,μιας και μου ειπαν οτι δεν χρειαζοταν με τοσα χλμ αλλαξα τα υπολοιπα+οτι καθαριστηκε η πεταλουδα και ο αισθητηρας map αλλα ματαια.Τελικα σημερα ανοιξα να δω τα μπουζι οπου και τα 4 ηταν σε κακο χαλι,εκτος απο την σκουρια που ειχαν πανω τα εδειξα στο συνεργειο απεναντι και μου ειπε οτι πρεπει να ειχα κανει πολλα χλμ και οτι με τιποτα δεν επρεπε να τα αφησω.Οταν του ειπα οτι τα δεινουν για 20.000χλμ μου ειπε,η εσυ εχεις κανει παραπανω χλμ απο οσα μου λες η πρεπει να τα κρατας το πολυ μεχρι 10.000χλμ.

Τωρα περιμενω να δω αν θα λυθει το θεμα που εχω και αν λυθει τι παιζει με τα μπουζι?Ειναι τα μπουζι της ford της πλακας η εμενα το αμαξι ειναι τσακμακι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Pitbull έχω κι εγώ θεματάκι κατανάλωσης για τα τελευταία 3000 χιλιόμετρα περίπου. Έχει αυξηθεί χωρίς λόγο και αιτία (το αυτοκίνητο πηγαίνει όπως πήγαινε, μια χαρά δηλαδή) και για να 'μαι ειλικρινής είχα το μυαλό μου να δω τα μπουζί (τα έχω 15000 χιλιόμετρα περίπου ίσως και 16000). Αν έχεις κανένα νέο, κράτα μας ενήμερους  ;)
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
παιδιά έχει πολύ κρύο αυτές τις μέρες... και η κατανάλωση πάντα ανεβαίνει οταν έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες... της τάξης του 1 με 1.5 λίτρου...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εχω μηνες το προβλημα και σιγουρα δεν οφειλεται στο κρυο.Αυξανεται η καταναλωση τον χειμωνα που εχει κρυο αλλα οχι τοσο πολυ οσο αναφαιρεις, 0,5λιτρο και ισως λιγο παραπανω ναι.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τα μπεκ και τους λάμδα τα έχεις τσεκάρει?? Για να λες ότι τα μπουζί μετά από 9000 είχαν στο μαύρο τους το χάλι πιθανών να παίζει κάποιο θέμα με τις βενζίνες που βάζεις η για κάποιον λόγο σου ψεκάζει περισσότερες βενζίνες.

Επίσης ρίξε μια ματιά στα μπουζοκαλώδια αλλά και στο χρονισμό του αυτοκινήτου!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το επομενο που ειναι στο προγραμμα ειναι τα μπεκ αν και εχει λιγα χλμ το αμαξι.Οι λαμδα αν ηταν δεν θα φαινοντουσαν στο διαγνωστικο?Για τις βενζινες δεν ξερω αν και βαζω απο στανταρ πρατηρια απο την αρχη,τωρα για τα υπολοιπα θα δουμε.

Παντως μεσα στον χωρο των μπουζι αλλα και πανω στις πιπες υπηρχε πολυ σκονη απο σκουρια κατι που με βαζει σε υποψιες.
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
ο λαμδα καθαριζετε με καποιο τροπο?
πιστευω οτι τα μπεκ θα ειναι  η τελευταία  ελπιδα.
ξεχασα να σε ρωτησω πιτμπουλ, οταν ειναι κρυο το μοτερ(το πρωι ασ πουμε που πας στην δουλεια)
σου κανει σκαμπανεβασματα το ρελαντι;
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
τελικά μπήκαν τα bosch super plus.για να δουμε και τα αποτελεσματα εντος των ημερων.
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
spithas said:
τελικά μπήκαν τα bosch super plus.για να δουμε και τα αποτελεσματα εντος των ημερων.
είναι ιρίδιου αυτα; μας λες και τιμή;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread