Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
mk1 Stelios said:
Σιγουρα δεν μπορω να στο πω εγώ ..αλλα με την ιδια σκεπτικη του Ελλναρά μπορώ να σου πω κ εγω ...ποιος μου λεει οτι τα λαδια με bar code δεν ειναι νοθευμενα?? ...αλλα σίγουρα ριχνουμε πολυ το επίπεδο της συζητησης
...δείξε μας τις δοκιμές για να πειστουμε.
Φυσικά και δεν μπορώ να πω το αντίθετο...Αλλά μπορώ να πιστεύω οτι μια σοβαρή εταιρία δεν θα έκανε κάτι τέτοιο!Αυτο με την προέλευση δεν το έβγαλα απ το μυαλό μου αλλά το έχω ακούσει 2 φορές, 1 από άτομο που δουλευει σε ελλήνική αντιπροσωπία και 1 από κάποιον που είναι η δουλεία του.
mk1 Stelios said:
δείξε μας τις δοκιμές για να πειστουμε.
Δοκιμές έχω δει (βασικά έχω ενημερωθεί γι αυτές) από τις εταιρίες που έρχονται και κάνουν σεμηνάρια εδώ!Δυστυχώς δεν μπορώ να σου μεταφέρω κάτι τέτοιο.Επίσης οι αυτοκινητοβιομηχανίες είναι γνωστό ότι κάνουν τέτοιες συνεργασίες με διάφορες εταιρίες για την εξέληξη προιόντων.Πρόσφατο παράδειγμα που διαβασα η opel με μια ιταλική εταιρία συσκευών υγραερίου, μαζί με εταιρία λιπαντικών έκαναν κάποιες δοκιμές (για να εξελήξουν αξιόπιστα προιόντα αυτοκι΄νητων που χρησιμοποιούν υγραέριο).
mk1 Stelios said:
Να σου δειξω τα μοτερ τα δικα μου που στα 5 Φιεστα που εχω ειναι ολα 20χρονων κ  άνω!!!
Ακομα κ στις περίεργες συνθήκες που λες ..θα σου πω για τις δικές μου των αγωνων που κάνω αγώνα μόνο με ορυκτέλαιο ...να δουλευουν τα μοτερ σε θερμοκρασία βρασμού απο την πίεση ειδικα σε ανηφορικα κλειστα κομματια ...κ να μην εχουν κανει ούτε κιχ!!!
Δεν έχει κάμια σχέση μοτέρ 20ετίας+ που απ την μάνα του χρησιμοποιέι ορυκτέλαιο με μοτέρ του 2000+ (με ελάχιστες λειτουργικές ανοχές,διάφορα πολύπλοκα συστήματα που ψύχονται η λειτουργούν απ το λάδι κλπ) που χρησιμοποιεί ρητά απ την κατασκευάστρια εταιρία λάδι Full συνθετικό με συγκεκριμμένες προδιαγραφές.Ασε που δε νομίζω πλέον να χρησιμοποιούν ορυκτέλαια τα αγωνιστικά της εποχής μας.
Επίσης στα 5κύλινδρα της γερμανίας οι αντιπροσωπίες δεν χρησιμοποιούν λάδι φορντ.Αυτό μου το έχει πει θείος μου που μένει εκέι μόνιμα και έιχε focus st!Εδω ο καθένας βάζει ότι θέλει...


Επίσης μη νομίζεις οτι θέλω να βγάλω άχρηστο το λάδι της φορντ, που εννοείται πως χρησιμοποιώ και αυτό ακόμα, προσθεού.Ούτε να πουλήσω λάδια άλλων εταιριών.Απλά πιστεύω οτι ένα προιόν μελετημένο και εξελιγμένο που είναι υπό συνεχόμενη εξέληξη είναι καλύτερο απο κάποιο άλλο που έχει σκοπό μόνο το κέρδος απ ότι έχω καταλάβει.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
παιζει και να γινεται αυτο που λεει ο πανος για αλλες παρτίδες, αλλα είναι πολύ δύσκολο να φανει γιατι δεν αλλάζουν όλοι ακριβως τα λαδια στις ίδιες ημερομηνίες. Εκεινο που είναι αδιαμφισβητητο είναι οτι με λαδια φορντ στα 30000 που λεει να τ΄αλλάξεις, στο μοτερ μαζευεται απίστευτη λάσπη. Αν αλλάζεις καθε 10 ακόμα και με λαδια φορντ, το μοτερ παραμενει καθαρο. Σιγα το κόστος 10000 χλμ, 20 ευρω, δεν αξιζει να παει κάποιος στα 20000 ή τα 30000 με τα ίδια λάδια ακόμα και αν το λεει ο κατασκευαστης.

και γω ψηφιζω κουμπαρο και Μκ1 valencia!  :D
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Άλλαξα λάδια πριν μια εβδομάδα στο fiestaro και όπως είχα πει και ρε προηγούμενο post μου, δεν ήμουν ικανοποιημένος από το fordολαδο! Τελικά δεν έβαλα motul που ήθελα γιατί τα βρήκα 16€ το λίτρο.. Και έβαλα τα mobil super 3000 x1 με προδιαγραφη  913c και α5, παρατηρώ λίγο καλύτερη ευστροφία! Το έχει δοκιμάσει κανείς;
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Εδώ στον πύργο δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα που να πουλάει λιπαντικα amsoil.. Σε τι τιμή τα έβαλες; είναι α1 η α5;
 

ioannis

New member
Apr 24, 2011
58
0
0
40
στην πατρα στην αντιπροσωπεια ο μηχανικος μου ειπε στα 10000 αλλιως στο 6μηνο

τα λαδια πανε με την εγγυηση? μπορω να βαλω οτι θελω?
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε λάδι τηρεί την προδιαγράφη WSS-M2C913-C (Είναι προδιαγράφη της ford) αν δεν βρεις ένα που να καλύπτει την προδιαγράφη acea α5 ή α1  σε 5w-30.. Και είσαι εντός εγγύησης..
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ρε παιδια εχω 4000χλμ... υπολογιζω να τα αλλαξω γυρω στις 7000χλμ. τι λετε?
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Προσωπιικα τα λαδια τα αλλαζω οποτε παω για σερβις (Δηλαδη καθε χρονο)... Καταναλωση λαδιου 10.000 χλμ μετα απο το πρωτο σερβις, μηδεν (τωρα ειμαι στα 25900).. Μονο στα 12.600 χλμ. χρειαστηκε να συμπληρωσω λιγο..
 
Σεπτ. 26, 2011
3
0
0
καθε ενας εχει διαφορετικη αντιληψη για τα λαδια πχ. η εταιρια λεει καθε 15.000χλμ η 1 χρονο εγω πχ τα αλλαζω καθε 5.000 χλμ
]
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Μια χαρά είναι στα 7.000 χιλιόμετρα! Άλλαξε και φίλτρο, μην αφήσεις το ίδιο, 7 ευρώ έχει!
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
fiestass7 said:
Μια χαρά είναι στα 7.000 χιλιόμετρα! Άλλαξε και φίλτρο, μην αφήσεις το ίδιο, 7 ευρώ έχει!
Σωστα. Εαν αλαζει κανεις λαδια κ οχι  κ φιλτρο μαζι,ειναι σαν να κανει μπανιο κ φοραει το λερομενο πουκαμισο.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
γνωρίζει κανεις τι τύπου λαδια πρεπει να βαζουμε στο φιεστα; γιατι σκεφτομαι οταν τα αλλαξω να τα παρω απ'εξω και απλα να τα αλλαξω στη φορντ
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Μπορείς να βάλεις κάποιο από αυτα...  (παραθέτω λινκ) opieoils.co.uk/c-1251-wss-m2c-913-c.aspx
εγώ έβαλα τα mobil 11€ το λίτρο, ενδεικτικά αναφέρω τις τιμές για καστρολ 10€ το λίτρο και για μοτουλ 14€ το λίτρο! Διαλέγεις και βάζεις...
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
moican said:
γνωρίζει κανεις τι τύπου λαδια πρεπει να βαζουμε στο φιεστα; γιατι σκεφτομαι οταν τα αλλαξω να τα παρω απ'εξω και απλα να τα αλλαξω στη φορντ
Πρέπει να βάλεις 5w-30 φουλ συνθετικό!Επίσης δεν είναι ολα τα 5w-30 ίδια...Η ford έχει κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές για το λάδι που παίρνει το αυτοκίνητό σου, που οτι μάρκα λάδι και αν επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις, πρέπει να της πληροί!!Απλά πρόσεχε το 5w-30 που θα πάρεις να είναι φουλ συνθετικό και να κάνει για το αυτοκίνητο σου!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ωραια ιστοσελιδα αυτη! σκεφτομαι για κανα castrol...
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Μια χαρά είναι τα castrol απλά πολύ μου έλεγαν ότι τα έχει κάνει πλάκακια με την bp και ότι λάδι bp θα έβαζα.. Και κατέληξα σε mobil.. Σκεφτόμουν και για μότουλ αλλά είναι ακριβά...
 
fiestass7 said:
Μια χαρά είναι τα castrol απλά πολύ μου έλεγαν ότι τα έχει κάνει πλάκακια με την bp και ότι λάδι bp θα έβαζα.. Και κατέληξα σε mobil.. Σκεφτόμουν και για μότουλ αλλά είναι ακριβά...

Οτι κ να βαλεις εχει πανω απο την διπλασια τιμη απο το λαδι της φορντ(τσαμπα τα λεφτα κατα την γνωμη μου).
Αν αποφασισεις να αλλαξεις αλλαζεις οποσδηποτε κ το φιλτρο γιατι κατι συνεργεια (εξουσιοδωτημενα κιολας) δεν μπαινουν στον κοπο να το αλλαξουν....
και τελος αν βαλεις αλλη μαρκα θα πρεπει να κρατησεις τα λαδια για το πολυ 5.000 κ μετα ξανα αλλαγη λαδια φιλτρο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread