Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Έγινε και η αλλαγή του ιμάντα σήμερα,για να ολοκληρωθεί το 5ο σέρβις (μόλις στα 34841km παρακαλώ)
Ποιο αναλυτικά:
Σέτ ιμάντας χρονισμού,ρουλεμάν,αντλία νερού,εργατικά βγήκαν 320 ευρώ.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
lefteris said:
Έγινε και η αλλαγή του ιμάντα σήμερα,για να ολοκληρωθεί το 5ο σέρβις (μόλις στα 34841km παρακαλώ)
Ποιο αναλυτικά:
Σέτ ιμάντας χρονισμού,ρουλεμάν,αντλία νερού,εργατικά βγήκαν 320 ευρώ.
αντιπροσωπεία πήγες?
 

Helena29

Newbie
Jul 15, 2014
3
0
1
58
Στο προσφατο σερβις που εκανα 5ο και το δικο μου,μου ειπαν οτι ενω εχω λιγα σχετικα χλμ ,76000 καλο ειναι να αλλαχτει ο ιμαντας χρονισμου καθως εχουν περασει χρονια!
Ισχυει κατι τετοιο? 180 με εργατικα η τιμη σε αντιπροσωπεια.
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
scorpion said:
αντιπροσωπεία πήγες?

Σε ιδιώτη Ιάκωβε.Πάντως,επειδή είχε περάσει και απο αντιπροσωπία πρίν κάτι μέρες για άλλες δουλειές,μου είχαν πεί 250 ευρώ χωρίς την αντλία.
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Helena29 said:
Στο προσφατο σερβις που εκανα 5ο και το δικο μου,μου ειπαν οτι ενω εχω λιγα σχετικα χλμ ,76000 καλο ειναι να αλλαχτει ο ιμαντας χρονισμου καθως εχουν περασει χρονια!
Ισχυει κατι τετοιο? 180 με εργατικα η τιμη σε αντιπροσωπεια.
Καλό είναι να τον αλλάξεις. Κι εγώ στις 80000 και 5 χρόνια τον άλλαξα και ήταν για πέταμα. Η ζημιά που θα σου κάνει αν σπάσει είναι αρκετά μεγάλη.
Η τιμές σε αντιπροσωπίες δεν ξέρω πόσο πάνε. Σε ιδιώτη που πάω είναι λιγότερο. Να ξέρεις ότι μαζί αλλάζουν και κάτι ρουλεμάν και την αντλία νερού. Πάνε πακέτο όλα μαζί.
lefteris said:
Έγινε και η αλλαγή του ιμάντα σήμερα,για να ολοκληρωθεί το 5ο σέρβις (μόλις στα 34841km παρακαλώ)
Ποιο αναλυτικά:
Σέτ ιμάντας χρονισμού,ρουλεμάν,αντλία νερού,εργατικά βγήκαν 320 ευρώ.
Πάρα πολλά σου πήρε.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
και πολλα, και πάρα πολύ νωρίς. Η ford δίνει αλλαγη ιμαντα στα 100.000 χλμ ή 5 χρόνια.

ενα σετ επώνυμο ιμαντα + τεντωτήρας dayco κανει 65 ευρω και η αντλία skf 55. Τα άλλα 200 τί είναι?

Η εργασία αλλαγής ιμαντα είναι 3 ώρες το πολύ. Δηλαδή αυτοί χρεώνουν 60 ευρώ την ώρα? Τι είναι? Μηχανικοί σε πυρηνικό αντιδραστήρα? Υπάρχουν πολύ καλοί μηχανικοί που χρεώνουν 200 ευρώ για να ανακατασκευασουν μοτέρ που είναι 15 ώρες δουλειά τουλάχιστον. Αλλά δεν φταίνε αυτοί, φταίει ο Λευτέρης που δεν πάει να ρωτήσει έναν άνθρωπο πρώτα....

Συγνωμη για το άγριο ύφος, αλλα δεν μπορεί να πληρωνόμαστε με 2 ευρω την ώρα και να αφήνουμε καποιους να μας χρεώνουν 60 ευρω την ώρα.
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Αρχικά να ενημερώσω οτι στο κόστος συμπεριλαμβάνεται και το ψυκτικό,αφού ελέω αλλαγής αντλίας έπρεπε να αδειάσει το ψυγείο και να γίνει επαναπλήρωσή του.
Το αμάξι το άφησα 8.30 το πρωί και το παρέλαβα 15.00.
Θα ήθελα να μου πείς πόσο πιστεύεις οτι θα με χρέωνε (θεωρητικά πάντα) η αντιπροσωπία,όταν ΜΟΝΟ για εργασία και 2 λουριά ζητάει 250 ευρώ.

Το αμάξι έχει άδεια κυκλοφορίας 6/2009.Η αλλαγή έγινε στα πλαίσια της πενταετίας,οπότε το "πολύ νωρίς" πάει περίπατο.
Η αντλία, την οποία κοστολόγησε ο μηχανικός 60 ευρώ (+5 ευρώ κλάϊν),άλλαξε με δική μου πρωτοβουλία.

Το πόσο θέλει και πρέπει να πληρώνεται ένας υπάλληλος, το αφήνω στην σφαίρα της φαντασίας του καθενός.Σε τελευταία ανάλυση ελεύθερη αγορά έχουμε.
Το αν εν τέλη το κόστος ήταν υπέρογκο ή όχι,αν άξιζε να ασχοληθώ με έναν ιδιώτη και όχι με τον αντιπρόσωπο,αυτό είναι καθαρά θέμα δικό μου και μόνο.
Ευχαριστιμένος απο τον συγκεκριμένο ιδιώτη είμαι,απο τους αντιπρόσωπους στην περιοχή μου όχι και στην τελική δέν θα παίξω το αμάξι κορώνα γράμματα ψάχνοντας τον μάστορα που θα μου βγάλει την ίδια δουλειά για 50 ευρώ λιγότερα.
Αυτά...
Την καλημέρα μου.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ θυμάμαι ότι όταν άλλαξα αντλία και ιμάντα χρονισμού ο μάστορας με είχε χρεώσει εργατικά 120 ευρώ. Ξέρει ο Ιάκωβος ποιος μάστορας. Μου είχαν φανεί πολλά, αλλά τα έδωσα και δεν ξαναπήγα εκεί (και για άλλους λόγους βέβαια)..
 
Helena29 said:
Στο προσφατο σερβις που εκανα 5ο και το δικο μου,μου ειπαν οτι ενω εχω λιγα σχετικα χλμ ,76000 καλο ειναι να αλλαχτει ο ιμαντας χρονισμου καθως εχουν περασει χρονια!
Ισχυει κατι τετοιο? 180 με εργατικα η τιμη σε αντιπροσωπεια.

Αργεί ακόμα το φιεστάκι για ιμάντα. Ισχύει στα συνεργεία μόνο για να χρεώνουν εργατικά και ανταλλακτικά!! 
Ενας καλός μηχανικός θα ανοίξει το καπάκι για επιθεώρηση και μόνο όταν έχει εμφανέστατα σημάδια φθοράς , θα τον αλλάξει!
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Δηλαδή εγώ που θα το πάω στα 110000 χλμ ( σε 4000 απο τώρα περίπου ) θα πρέπει να τον αλλάξω έτσι ;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
lefteris said:
Αρχικά να ενημερώσω οτι στο κόστος συμπεριλαμβάνεται και το ψυκτικό,αφού ελέω αλλαγής αντλίας έπρεπε να αδειάσει το ψυγείο και να γίνει επαναπλήρωσή του.
Το αμάξι το άφησα 8.30 το πρωί και το παρέλαβα 15.00.
Θα ήθελα να μου πείς πόσο πιστεύεις οτι θα με χρέωνε (θεωρητικά πάντα) η αντιπροσωπία,όταν ΜΟΝΟ για εργασία και 2 λουριά ζητάει 250 ευρώ.

Το αμάξι έχει άδεια κυκλοφορίας 6/2009.Η αλλαγή έγινε στα πλαίσια της πενταετίας,οπότε το "πολύ νωρίς" πάει περίπατο.
Η αντλία, την οποία κοστολόγησε ο μηχανικός 60 ευρώ (+5 ευρώ κλάϊν),άλλαξε με δική μου πρωτοβουλία.

Το πόσο θέλει και πρέπει να πληρώνεται ένας υπάλληλος, το αφήνω στην σφαίρα της φαντασίας του καθενός.Σε τελευταία ανάλυση ελεύθερη αγορά έχουμε.
Το αν εν τέλη το κόστος ήταν υπέρογκο ή όχι,αν άξιζε να ασχοληθώ με έναν ιδιώτη και όχι με τον αντιπρόσωπο,αυτό είναι καθαρά θέμα δικό μου και μόνο.
Ευχαριστιμένος απο τον συγκεκριμένο ιδιώτη είμαι,απο τους αντιπρόσωπους στην περιοχή μου όχι και στην τελική δέν θα παίξω το αμάξι κορώνα γράμματα ψάχνοντας τον μάστορα που θα μου βγάλει την ίδια δουλειά για 50 ευρώ λιγότερα.
Αυτά...
Την καλημέρα μου.


Το ψυκτικό όπως το αγοράζουνε τα συνεργεία κάνει 2 ευρώ το λίτρο (σύνολο 5 λίτρα) και αν το άλλαξε και αυτό.

Λογική η αντιδραση σου να υποστηρίξεις την επιλογή σου.

Αν αγοραζες 120 ευρω τα πραγματα μόνος σου και πηγαινες σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία και συνεργείο δεν θα σου παίρνανε παραπάνω απο 100 ευρώ να στα βάλουν.

Καλό θα ήτανε την επόμενη φορά να είσαι πιο προσεκτικός και να κάνεις μια έρευνα αγοράς νωρίτερα.

Τωρα αν πάλι δεν σε νοιαζει το κόστος, να σου στείλω σε pm αριθ. λογαρ. να με βοηθήσεις λίγο γιατί είμαι σε στενότητα  :D 
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
turbomaniac said:
Το ψυκτικό όπως το αγοράζουνε τα συνεργεία κάνει 2 ευρώ το λίτρο (σύνολο 5 λίτρα) και αν το άλλαξε και αυτό.

Λογική η αντιδραση σου να υποστηρίξεις την επιλογή σου.

Αν αγοραζες 120 ευρω τα πραγματα μόνος σου και πηγαινες σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία και συνεργείο δεν θα σου παίρνανε παραπάνω απο 100 ευρώ να στα βάλουν.

Καλό θα ήτανε την επόμενη φορά να είσαι πιο προσεκτικός και να κάνεις μια έρευνα αγοράς νωρίτερα.

Τωρα αν πάλι δεν σε νοιαζει το κόστος, να σου στείλω σε pm αριθ. λογαρ. να με βοηθήσεις λίγο γιατί είμαι σε στενότητα  :D 

Ναί,πρόσεξέ με όμως...
Ουδέποτε ανέφερα οτι έκανα το απόλυτο deal,ουδέποτε ζήτησα "βοήθεια" για να προβώ στην αγορά των αναλωσίμων (μια χαρά ξέρω το δρόμο για Θηβών) και προπάντων σε καμία περίπτωση δέν πρόσθεσα ένα επιπλέον μήνυμα στο νήμα αυτό,ρωτώντας εάν έπραξα καλά ή όχι...για να μου κάνει εν τέλη υποδείξεις ο κάθε αλαζόνας χομπίστας που σχεδιάζει turbo setup στο περίπου.
Να μου τον στείλεις τον λογαριασμό σου πάντως.Καλή καρδιά. ::)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Παιδια, ας κρατησουμε χαμηλα τους τονους παρακαλω, ωστε να μην υπαρξουν κυρωσεις.
Alex, μην κατακρινεις σε προσωπικο επιπεδο τις επιλογες των ανθρωπων εδω, ο Λευτερης προφανως αυτο το συνεργειο εμπιστευεται, σε αυτο πηγε, τοσο κοστισε. Κι εγω το ιδιο πιθανον να εκανα.
Λευτερη, μην επιτιθεσαι με χαρακτηρισμους, δεν ειναι πρεπον.

Ευχαριστω.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Κώστα, αν δεν κατακριθούν οι λαθος επιλογες, τοτε άλλα μελη θα συνεχίσουν αυτο που κανει ο Λευτερης και θα συνεχίζουν να υποστηρίζουν μηχανικούς που παρέχουν υπηρεσίες στο όριο της εξαπάτησης.

Η έρευνα αγοράς και η επιβράβευση επιχειρήσεων που το αξίζουν πρέπει να μπει στην συνείδηση του κόσμου και όχι να παραμείνει η νοοτροπία του "ωχ αδερφε, αυτον ξέρουμε αυτον εμπιστευόμαστε και δεν υπαρχει άλλος"
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Κώστα,το ζήτημα δέν είναι αν κατακρίνονται επιλογές συμμετεχόντων στην κοινότητα.Οι επιλογές -γενικότερα- κρίνονται απο αυτούς που τις λαμβάνουν και όχι απο τρίτους.

Δέν ζούμε σε έναν ιδανικά πλασμένο κόσμο και όποιος τρέφει αυταπάτες για το αντίθετο,είναι απλά ρομαντικός ή ανόητος (ή ρομαντικά ανόητος...διαλέξτε).
Οπότε ναί:
-ένας τεχνικός μπορεί να χρεώνει 60/ώρα (απατεώνας;)
-ένας υπάλληλος δέχεται να εξαγοράζουν τον χρόνο του προς 2 ευρώ/ώρα (είλωτας;)
-ένας καταναλωτής μπορεί να μοιράζει χρήμα,στα όρια της εξαπάτησης (θύμα;)
Και στις 3 περιπτώσεις μιλάμε για προσωπικές επιλογές που αφορούν τους άμεσα εμπλεκόμενους.
Κάποιοι το σέβονται,κάποιοι πάλι αυτοπροσδιορίζονται ως οικονομικοί σύμβουλοι και κουνάνε κακοηθέστατα το δάχτυλο πίσω απο το προκάλυμμα "ευγενών" κινήτρων.
Προσωπικά,δέν ζήτησα (και δέν πρόκειται να αφήσω) τσολιά στον πορτοφόλι μου.Εκτιμώ οτι οι περισσότεροι, οικονομικά ανεξάρτητοι ενήλικες, συμμερίζονται την ίδια άποψη.

Βλέποντας όμως οτι το δικαίωμα στην επιλογή και το individuality αποτελεί κόκκινο πανί,για τα ήσυχότερα και μόνο,δέν θα συμμετέχω ενεργά στην κοινότητα.
Αυτά τα ολίγα. ;)
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
Τι σχέση έχει η έρευνα αγορά με την επιβράβευση της επιχείρησης που το αξίζει.
Τίποτα δεν είναι τσάμπα. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέξει ότι θέλει και άμα ο Λευτέρης έχει την δυνατότητα να πάει εκεί που θέλει και να κάνει τη δουλειά που έκανε χωρίς πρόβλημα, καλά έκανε και πήγε. Τα άλλα είναι περιττά.

Γενικός κανόνας, με κλανιές αυγά δεν βάφεις.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ποσώς με ενδιαφερει αν πληρωσει και 1000 ευρω για ιμαντα. Εγω ημουν υποχρεωμενος να πω πόσο είναι το σωστο να πληρωσει καποιος για αυτην την δουλεια.

συμφωνω στην παροιμία σου αλλα ουτε κανει και 50 ευρω το φακελακι η κοκκινη βαφή όμως...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread