Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι με μια λοσιον detailing για πλαστικα η ελαστικα μερη να τα παιρνας ανα 3μηνο - 4μηνο μετα απο το πλυσιμο.
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Το οποιο φανταζομαι οτι θα ειναι προσωρινης διαρκειας χωρις μονιμο αποτελεσμα, σωστα;
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
εννοειται αυτο. το αποτελεσμα θα ειναι παροδικο και αναλογως το ποσο περιποιησε το αμαξι σου!
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Λοιπόν μετά από αρκετό ψάξιμο και πειραματισμό, κατέληξα στο παρακάτω προϊόν το οποίο είναι σε μορφή σπρέι και πραγματικά μου έλυσε τα χέρια.


To συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον έχουν ξεθωριάσει τα χερούλια και θέλει να επαναφέρει το μαύρο χρώμα του πλαστικού. Υπάρχει και σε άλλες αποχρώσεις απ'ότι μου είπαν όπως γκρι π.χ. αλλά δεν το έψαξα περαιτέρω γιατί δεν με ενδιέφερε. Για παραπάνω πληροφορίες στο site http://www.motip.com/.

Η διαδικασία πολύ απλή, βγάλσιμο τα χερούλια από τις πόρτες καλό πλύσιμο, στέγνωμα - φύσημα και βάψιμο με το σπρέι όσα χέρια χρειαστεί αναλόγως το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στην δική μου περίπτωση χρειάστηκα 4 χέρια με διαφορά 10 λεπτών αλλά τα χερούλια ήταν από τρίψιμο μετά από ανεπιτυχείς προσπάθειες βαψίματος με άλλες μεθόδους. Επί τη ευκαιρία για να γλυτώσετε από έξοδα και κόπο σας αποτρέπω κατηγορηματικά από την χρήση του παρακάτω προϊόντος  http://www.praktiker.gr/p/ygro-epanaforas-plastikou-sonax-mayro-0-1lt-20101 μιας και μόνο επαναφορά δεν κάνει παρα πασαλείβει μια άθλια μπογιά με τον τρόπο που βάφουμε παπούτσια. Ίσως να είναι για πιο light καταστάσεις.

Και δύο φωτο από πριν


και μετά (τα στίγματα είναι σταγόνες βροχής)


Κόστος σπρέι 9,5 €.
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
ωραιο το αποτελεσμα το θελω να βαψω ολα τα αβαφτα πλαστικα μιας και ο καιρος εχει αρχισει να δειχνει τα σημαδια του απο που το πηρες;
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Απο μαγαζι στον Λαγκαδα που φτιαχνει χρωματα αυτοκινητων και εχει σχετικα προιοντα περιποιησης αυτοκινητου. Ψαξε σε κατι αντιστοιχο η και στο praktiker.
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
αν επιτρέπεται τι ντουκοχαρτο χρισιμοποιησες, και πριν το βαψεις το πέρασες με primer η απευθειας έτσι, εχει φοβο χωρις primer να ξεφτισει το χρωμα ?
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Γυαλοχαρτο νερου 320 για να φυγει η προηγουμενη μπογια και στην συνεχεια 1200. Primer xρησιμοποιησα στις  προηγουμενες βαφες αλλα δεν ξερω αν εφυγε με τα τριψιματα. Αυτο το σπρέι υποτιθεται βαφει κατευθειαν σε πλαστικο αλλα δεν χανεις τιποτα να τα περασεις πρωτα με primer.
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια πηρα ενα σπρει  plastidip για να βαψω τα χερουλια απο το fiesta του πεθερου μου το θεμα ειναι πως να τα βγαλω με ασφαλεια αν τα βγαλω μπορω να κλεισω τις πορτεε και του οδηγου που εχει την κλειδαρια θα βγει μαζι με το χερουλι ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Βγαίνουν εύκολα. Και οι πόρτες κλείνουν κανονικά, απλά για να τις ανοίξεις μετά χωρίς τα χερούλια πρέπει να βάλεις δάχτυλο στις τρύπες που μένουν.. Δοκίμασέ το με τις πόρτες ανοιχτές πριν τις κλείσεις, για να είσαι σίγουρος ότι βρήκες τον τρόπο.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Αν και τα χερούλια μου ήταν σε άψογη κατάσταση κατάμαυρα,αποφάσισα να βάλλω τα ασημένια του ST.Βάλε-Βγάλε 100% συμβατότητα παρότι μπήκαν από 3θυρο στο 5θυρο δικό μου.

14qmwx3.jpg
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread