Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
θελω να αλαξω τα χερουλια απο 5θυρο fiesta του 2006 επειδη εχουν γινει γκρι απο τον καιρο και φοβαμαι μην σπασουν και θελω να μαθω το κοστος απο την αντιπροσωπια οποιος ξερει δεν θελω να αγορασω απο το ιντερνετ γιατι δεν ξερω σε τι κατασταση θα ειναι. αν δεν εχουν φοβο να σπασουν μπορω να τα κανω με αυτοκολλητο μαυρο ματ η να τα βαψω στο χρωμα του αυτοκινητου.
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
προκειμενου να εμπλεκα με φαναρτζιδες και βαψιματα θα τα εκανα carbon και θα ησυχαζα.
δεν εχουν φοβο να σπασουν γιατι ειναι απο πολυ σκληρο πλαστικο τεφλον.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Eγώ πάλι θα πήγαινα σε έναν φαναρτζή και θα του ζητούσα να τα βάψει στο χρώμα του αυτοκινήτου, με προεργασία και ό,τι χρειάζεται προκειμένου να μην ξεφλουδίσουν ποτέ. 'Ετσι θα γινόταν πολύ πιο όμορφο το αυτοκίνητό μου. Το να αγοράσεις καινούρια χερούλια από αντιπροσωπία + τα εργατικά για την αντικατάσταση των παλιών δεν είναι φθηνή διαδικασία.
http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_fiesta_exterior_door_handle_2001_black_f_1521631_c_118.htm
36*4 = 144ευρώ + μεταφορικά από Αγγλία + εργατικά. Από αντιπροσωπία εδώ θα είναι σίγουρα πιο ακριβά τα ανταλλακτικά... Ο φαναρτζής για βάψιμο + τοποθέτηση πόσο μπορεί να ζητήσει;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Αυτό Κώστα είναι το μεγάλο κομμάτι από το χερούλι,έχει και το μικρό που πρέπει να πάρει και θα του έρθει πιο οικονομικά από Ελλάδα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To "ζουμί" της υπόθεσης είναι ότι δεν "καθαρίζεις" με λίγα αν πεις ότι αντικαθιστάς και τα 4 χερούλια.
 

gazmas

New member
Apr 13, 2013
60
0
6
αν εχουν κοψει χρωμα,μπορει να συνελθουν αν τα ζεστανεις με θερμοπιστολο,ειχα δει εναν τυπο στο you tube που εκανε το ιδιο με καθρεφτες που ειχαν κοψει χρωμα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
μπορεις να μας βρεις αυτο το βιντεο??και απο αντοχη?λογικα εαν ειναι ετοιμα να σπασουν,εαν τα ζεστανεις θα σπασουν ακομα πιο ευκολα!!
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
αυτο το θεμα με τα χερουλια που γινονται ασπρα ειναι ιδιαιτερα αντιαισθητικο. Για το λογο αυτο επιασα και τα εβαψα στο χρωμα του αυτοκινητου το περασμενο ΣΚ να τελειωνω. 2 λογια για τη διαδικασια:

τα χερουλια τριφτηκαν με 600 ντουκοχαρτο νερου και εγινε peal με 1200 .Πλυθηκαν πολυ καλα με AVA και κατοπιν σκουπιστηκαν και στεγνωσαν.




Μετα περαστηκαν 2 χερια adhesive ασταρι προσφυσης πλαστικων με 10 λεπτα διαφορα το καθενα και heal 1 ωρας.



2 χερια filler με διαφορα 20 λεπτων το καθενα και αμεσως μετα heal σε κλειστο χωρο για 2-3 ωρες.Κατοπιν τριφτηκαν με 3000 ντουκοχαρτο νερου για την απαιτουμενη λιανση.





2 χερια χρωμα με διαφορα 26 λεπτων και heal στον ειδικο "κλιβανο" που εχω για τετοιες δουλειες AR15firing με σταθερη θερμοκρασια 25 βαθμους(η οποια γινοταν απο μοτερακι σεσουαρ με χαμηλη ταχυτητα για 50 λεπτα). Και τελος μετα απο 6 ωρες 2-3 χερια βερνικι και παλι στον ειδικο "κλιβανο" για heal αυτη τη φορα 1.5 ωρες.






αυριο θα βαλω και μια με το ενα εκ των δυο χερουλιων τοποθετημενο καθως ολο το ξεχναω...
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
ευκολο ηταν τελικα οπως μου ειπες!απλα θελει να κατεβασεις με ενα κατσαβιδι την ασφαλεια πριν το βαλεις για να κουμπωσει. Οχι τα trim θα πανε φαναρτζη γιατι δεν την παλευω να κατσω να τα φτιαξω, ασε που δεν μπορω να τα "φουρνισω", ο hand mad κλιβανος ειναι για small items only μεχρι 30-40 εκαστοστα.!το μονο που θα βαψω εκτος απο τα χερουλια ειναι το πισω trim πανω απο την πινακιδα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ωραίος! Μου αρέσει που έχεις ήδη εξοπλισμό και ασχολείσαι με τέτοια πράγματα.

Υ.Γ. Τα χερούλια βγαίνουν αρκετά εύκολα, τι λέτε εσείς οι δύο;  giggle
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
και επανω στο αμαξι. Λογο βροχης εχει κατι μικρα στιγματα :



επειδη ειχα συνηθησει απο τα Γαλλικα στα οποια για να βγαλεις τα χερουλια επρεπε να ξηλωσεις ολη την επενδυση της πορτας απο μεσα ειχα τους ενδιασμους μου γιατι βαριεμαι να ξηλωνω πορτες. Ο  Ανδρεας μου εδειξε οτι ουσιαστικα ειναι μια βιδα στο πλαι της πορτας και απο εκει και περα ακολουθεις οπως παρακατω:

[youtube]m-GQhjV1CiQ[/youtube]
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
nos7 said:
μπορεις να μας βρεις αυτο το βιντεο??και απο αντοχη?λογικα εαν ειναι ετοιμα να σπασουν,εαν τα ζεστανεις θα σπασουν ακομα πιο ευκολα!!
Μιας και έχω το ίδιο θέμα βρήκα αυτό.
[youtube]ZQDBTeIObak[/youtube]
Δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω στα χερούλια αφού λέω να τα βάψω, αλλά ίσως το δοκιμάσω στα λάστιχα (ράγες) της οροφής.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
μην το δοκιμασεις ..τα πλαστικα της οροφης θα τα καψεις δεν ειναι ABS για να αντεξουν.
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Ximiki Veltiosi said:
μην το δοκιμασεις ..τα πλαστικα της οροφης θα τα καψεις δεν ειναι ABS για να αντεξουν.
Μάλιστα...Και τι προτείνεις για αυτά;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread