Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Η "μπίλια" ,σε όσο οχήματα την συνάντησα μέχρι τώρα,είναι ο αισθητήρας φώτων.Για να το επιβεβαιώσετε,βάλτε τα φώτα σας στην θέση auto και καλύψτε τον αισθητήρα με ένα κουτί.
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
η μπίλια είναι για το κλίμα!
ο αισθητήρας για τα αυτόματα φώτα είναι ψηλά στο μπαμπριζ πίσω ή πάνω από τον καθρέπτη!
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Η μπίλια στο ταμπλο είναι γιά τον κλιματισμό. Ανάλογα με την θέση του ήλιου στέλνει αντίστοιχα και ψύξη. Αυτό ισχύει και σε άλλα αυτοκίνητα όχι μόνο στο fiesta.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
lefteris said:
Η "μπίλια" ,σε όσο οχήματα την συνάντησα μέχρι τώρα,είναι ο αισθητήρας φώτων.Για να το επιβεβαιώσετε,βάλτε τα φώτα σας στην θέση auto και καλύψτε τον αισθητήρα με ένα κουτί.

το εχω κανει και φυσικα χωρις αποτελεσμα :(

laDAKIAS said:
η μπίλια είναι για το κλίμα!
ο αισθητήρας για τα αυτόματα φώτα είναι ψηλά στο μπαμπριζ πίσω ή πάνω από τον καθρέπτη!

Επιβαιβεωνω:επανω στο παρμπριζ στο υψος του μεσαιου καθρεπτη εχουμε 2 αισθητηρες,ο ενας ειναι για την βροχη και ο αλλος για τα φωτα

fiesta77 said:
Η μπίλια στο ταμπλο είναι γιά τον κλιματισμό. Ανάλογα με την θέση του ήλιου στέλνει αντίστοιχα και ψύξη. Αυτό ισχύει και σε άλλα αυτοκίνητα όχι μόνο στο fiesta.

Εμενα παντος την ιδια ψυξη μου βγαζει ειτε εχει ηλιο ειτε οχι :( :(
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Δοκίμασες να δεις αν στέλνει περισσότερο ψύξη στον οδηγό η τον συνοδηγό; ανάλογα με την πλευρά που βρίσκεται ο ήλιος;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Δεν γινετε κατι τετοιο λογο οτι δεν εχουμε διζωνικο κλιμα ωστε να ξεχωριζει τον οδηγο απο τον συνοδηγο  ;) η ψυξη ομως που βγαινει απο τους αεραγωγους ειναι σιγουρα η ιδια ειτε ειναι μερα ειτε ειναι νυχτα!! Και οχι μονο τωρα που εχει πεσμενη αποδοση λογω οτι δεν του εγινε σερβις στο a/c αυτο το καλοκαιρι αλλα και σε προηγουμε καλοκαιρια που εχει αλλαχτει και φρεον αλλα και λαδια στον κομπρεσορα ;)
 

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Δεν νομιζω πως ειναι για τα φωτα γτ κ εγω την εχω αυτην την μπιλια αλλα δεν εχω αυτοματο φωτισμο!
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Σε εμένα πάντως αν βάλω τον κλιματισμό με ντάλα ήλιο δουλεύει με πολύ ένταση το air condition, ενώ αν βάλω απόγευμα/βράδυ είναι πιο χαλαρό. Βέβαια το μεσημέρι μπορεί να έχει και κάποιους βαθμούς διαφορά η θερμοκρασία και να παιζει και αυτό ρόλο. Ο sun load sensor πάντως αυτό πρέπει να κάνει, αν βλέπει πολύ ήλιο δυναμώνει την ένταση στο air condition. Αυτός ο αισθητήρας αν δεν κάνω λάθος συνδιάζεται μόνο με τον αυτόματο κλιματισμό και όχι με το απλό air condition. Επίσης αν υπάρχει και ο αισθητήρας 13Α018 = INSTRUMENT PANEL AMPLIFIER SENSOR, αυτός κάνει δουλειά μόνο για την ένταση του φωτισμού στο ταμπλό, δεν επηρεάζει τα εξωτερικά φώτα. Θεωρητικά (γιατί δεν το έχω παρατηρήσει στο δικό μου), αν είναι μέρα και περάσει κάποιος απο τούνελ πχ θα πρέπει να δει τον φωτισμό στο καντράν να πέφτει.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Ο φωτισμος στο καντραν πεφτει οταν μπαινεις σε τουνελ λογο οτι σου αναβουν τα φωτα (μεσαια σκαλα) ,οταν ανοιγεις τα φωτα,τοτε ο φωτισμος στο καντραν ντιμαρει ;)
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ίσως ντιμάρει λόγω των αυτόματων φώτων. Εμένα δεν έχει τέτοιο σύστημα και έτσι δεν ανοίγει η μεσαία σκάλα αυτόματα όταν μπαίνω σε τούνελ. Στο δικό μου αμάξι γενικά δεν έχω παρατηρήσει να ντιμάρει το καντράν σε καμία περίπτωση (εκτός αν ανοίξω μόνος μου την μεσαία σκάλα). Απλά κάποια αμάξια νομίζω μέσα στην μπαλίτσα έχουν αισθητήρα που ντιμάρει το καντράν. Έτσι καταλαβαίνω τουλάχιστον βλέπωντας στο ιντερνετ φωτό από τεχνικά εγχειρίδια που δείχνουν τους 2 αισθητηρες που ανέφερα στην μπαλίτσα. Αυτό πάντως που μπορώ να πω για το δικό μου αμάξι, είναι ότι στην μπαλίτσα πρέπει να έχει τον Sun load sensor γιατί βλέπω διαφορά στον κλιματισμό με ήλιο/χωρίς ήλιο.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Φυσικα μονο οταν εχεις πατησει το κουμπακι "auto" στον κλιματισμο..σωστα;
επισης μπορεις να δωσεις καποιο λινκ με αυτα τα τεχνικα εγχειριδια;
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Βασικά αυτό το είδα απο το ebay http://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-OEM-INSTRUMENT-PANEL-AMPLIFIER-SENSOR-2014-FORD-FIESTA-C1BZ-13A018-A-/360840350660?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Model%3AFiesta&hash=item5403c2cbc4&vxp=mtr. Ίσως όμως η συγκριμένη σελίδα να αναφέρει λανθασμένα τον αισθητήρα σαν instrument panel amplifier.
Ύστερα απο λίγο περισσότερο ψάξιμο http://www.potamkinparts.com/auto-parts/2014/ford/fiesta/s-trim/1-6l-l4-gas-engine/body-cat/hardware-scat/mx112915-assy είδα ότι η διαφορά των δύο κωδικών για τους αισθητήρες που έχει στην μπιλια (13Α018+19Ε663) ειναι για την περίπτωση που το αμαξι είναι με η χωρίς αυτόματο κλιματισμό οπότε κατα πάσα πιθανότητα στην μπίλια να μπαίνει μόνο ο sun load sensor και να μην υπάρχει καν Instrument panel amplifier sensor. Αν έχει κάποιος πιο έγκυρες πληροφορίες ας μας διαφωτίσει.
Με τον κλιματισμό στο auto οσον αφορά την συμπεριφορά του air condition στο δικό μου αμάξι ναι.
Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα...!! :)
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
Είναι λογικό πάντως να ελέγχει και το ποσο ήλιο έχει γιατί άλλο να έχεις 22 βαθμούς στο αμάξι υπό σκιά και αλλιώς αισθάνεσαι τους 22 βαθμούς όταν σε χτυπάει ο ήλιος..πιθανως να ρίχνει τη θερμοκρασία στους 20 βαθμούς πχ οταν εισαι στον ηλιοέτσι ώστε να τους νιώθεις σαν 22 σε σκια..προσεγγιζει το "real feel"
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread