Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Υπαρχει ενα μαυρο κουτι κολλημενο στο μπροστινο παρμπριζ πισω ακριβως απο τον εσωτερικο καθρεπτη!Γνωριζει καποιος τι ειναι?Υπαρχει μια πλακετα μεσα!Καποιοι μου ειπαν οτι ειναι αισθητηρας βροχης αλλα εγω δεν εχω βαλει κατι τετοιο!Αλλοι μου ειπαν οτι ειναι για τα φωτα(αυτοματος φωτισμος),αλλα ουτε αυτο εχω βαλει σαν extra!Αν γνωριζει καποιος κατι ας μου πει!
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Μήπως έχει να κάνει με τον συναγερμό; Σε μένα είναι τοποθετημένο εκεί το κουμπί που τον κάνεις reset αν κολλήσει.
 

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Δεν εχω ουτε συναγερμο τοποθετημενο!Ετυχε και μου ραγισε το γυαλι του παρμπριζ κ χρειαστηκε αλλαγη!Και ρωτουσε αυτος απο την carglass τι μπορει να ειναι κ δεν ηξερα! :/
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
tasos18_gr said:
Αλλοι μου ειπαν οτι ειναι για τα φωτα(αυτοματος φωτισμος),αλλα ουτε αυτο εχω βαλει σαν extra!Αν γνωριζει καποιος κατι ας μου πει!

Ο αισθητηρας για τα φωτα μπαινει πανω στο ταμπλο κ ειναι σαν μικρη μπιλια. Ο αισθητηρας βροχης ειναι οντως πανω στο παρμπριζ αλλα ειναι ενωμενος με τη βαση του καθρεφτη δν ειναι σαν ενα "ανεξαρτητο κουτι" ας πουμε.
 

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Οχι,οχι!Δεν ειναι ενωμενο με τον καθρεπτη,ειναι διπλα στον καθρεπτη!Μεσα περιεχει μια πλακετα!Δωστε μου μερικα λεπτα να παω να το βγαλω και μια φωτο! :)

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1410455277[/time]
Το κουτι!

Και η πλακετα που περιεχει!
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Μοιαζει με αισθητηρας βροχης. Μπορει στο f/l να τον αλλαξαν θεση. Δν εχεις αυτοματους υαλοκαθαριστηρες?
 

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Στο βιβλιο λεει οτι οι αυτοματοι υαλοκαθαριστηρες ειναι η ροδελα που υπαρχει στον μοχλο!Εκεινο που ειναι η ταχυτητα που καθαριζουν οι υαλοκαθαριστηρες! :/
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ουτε αυτοματα φωτα εχεις σιγουρα; Στο διακοπτη των φωτων (τον περιστροφικο αριστερα) δεν εχει τερμα δεξια θεση "Α" (Auto); Tελειωνει δηλαδη η λειτουργια του στα μεσαια φωτα;
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το κουτάκι αυτό περιέχει έναν GPS receiver και είναι μέρος του emergency call assist system. Αν πάθεις κάποιο ατύχημα (χτύπα ξύλο), αυτό στέλνει ένα σήμα SOS με την γεωγραφική θέση του αμαξιού. Περισσότερα στο βιντεάκι https://www.youtube.com/watch?v=_oQzmQtSk5Q
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Και εμένα με είχε προβληματίσει αυτό το κουτάκι γιατί δεν είχα ούτε αισθητήρα Φώτων/Βροχής και έτσι είχα φάει το internet μέχρι να βρω τελικά τι ήταν..!!!  :)
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
DrA said:
Ο αισθητηρας για τα φωτα μπαινει πανω στο ταμπλο κ ειναι σαν μικρη μπιλια. Ο αισθητηρας βροχης ειναι οντως πανω στο παρμπριζ αλλα ειναι ενωμενος με τη βαση του καθρεφτη δν ειναι σαν ενα "ανεξαρτητο κουτι" ας πουμε.

Ααα αυτό είναι αυτή η μπίλια που αναρωτιέμαι 1.5 χρόνο τώρα;  ::) Έγω που έχω την μπίλια αλλά δεν έχω αυτόματα φώτα, παίζει αν αλλάξω τον διακόπτη να δουλέψουν;;  :question:
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
H "μπίλια" πάνω στο ταμπλό νομίζω ότι είναι η "κεραία" για το κεντρικό κλείδωμα και όχι για τα φώτα. Ο αισθητήρας φωτός μαζί με τον αισθητήρα βροχής είναι στο τζάμι (εκεί που περιέγραψαν νωρίτερα τα παιδιά) προφανώς πλέον και μαζί με το gps για το sync. Γι' αυτό άλλωστε όταν παραγγέλνεις το αυτοκίνητο τα αυτόματα φώτα με τους αυτόματους υαλοκαθαριστήρες είναι μαζί πακέτο, δε δίνονται ξαχωριστά.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
H μπιλια στο ταμπλο ακομα δεν εχω ανακαλυψει γιατι ειναι!!ο Καρανικολας λεει οτι ειναι αισθητηρας για το κλιμα... δεν το νομιζω ομως ουτε αυτο!
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Από ότι διάβασα σε ξένα φορουμ αυτή η μπίλια είναι αισθητήρας για τον αυτόματο κλιματισμό (sun load sensor). Αν δείτε στο ebay τον κωδικό 19E663 θα το δείτε: http://www.ebay.com/itm/NEW-OEM-INSTRUMENT-PANEL-A-C-SUN-LOAD-SENSOR-2014-FORD-FIESTA-C1BZ-19E663-A-/281247612055. Βέβαια στην ίδια μπαλίτσα μπαίνει και ο sensor για την ρύθμιση της έντασης του φωτισμού ανάλογα με την ώρα της μέρας (code 13A018), οπότε αν το αμάξι δεν έχει αυτόματο κλιματισμό μπορεί να είναι ο αισθητήρας φώτων. Αν καλύψετε το μπαλάκι θα πρέπει να χαμηλώσει ο φωτισμός στο ταμπλό.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
θα το δοκιμασω και θα σας πω αυτο με την πετσετα και τον φωτισμο στα οργανα!!!! απο την αλλη ομως δεν καταλαβαινω τι ακριβως κανει το ''sun load sensor'' ....  δλδ μολις εχει ηλιο δηνει περισοοτερη ψυξη και το βραδυ λιγοτερη?
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Μιχάλη είναι ο αισθητήρας για το κλίμα ,ειναι σίγουρο αυτό,αν παρατηρήσεις το έχουν. Μόνο οι εκδόσεις με το κλιμα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
μου φενεται λιγο δυσκολο να ειναι αισθητηρας για την θερμοκρασια και να το εχουν βαλει εκει πανω γιατι επηρεαζεται παραπολυ απο τον ηλιο!
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Σκετη παραπληροφορηση ειμαι, ο αισθητηρας δν ειναι για τα φωτα αλλα για τον κλιματισμο (οχι ομως για τη θερμοκρασια του) απο οτι φαινεται!  redface
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread