Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Αλεξη το θεμα ειναι ποσο επιπονο ειναι για τον κινητηρα το τουρμπακι + οτι πρεπει να αλλαχτουν πολλα πραγματα (εξατμηση+εισαγωγη) και το ρισκο ενος προγραμματος απο καποιον εδω στην ελλαδα...
Σε αντιθεση με τον κομπρεσορα που δεν εισαι(ειμαι που φοραω ηδη) να ξαναλλαξεις εξατμηση και εχει και το προγραμμα μεσα που πιστευω οτι ειναι πιο μελετιμενο εξω απο οτι εδω....

Πρωσοπικη αποψη μ παντα και χωρις να παρεξηγηθω....
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
μακαρι να μπορουσα να το βαλω το κιτακι,μιας και υποσχεται καποια πραματα χωρις να χρειαζεται εξατμιση κ τετοια.... ωραιο αλλα ακριβο!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Ποιο κιτακι Ζαφειρη;με τον κομπρεσορα;εαν διαβασεις καλυτερα Ζαφειρη λεει οτι θελει εξατμηση miltek και επειδη γραφω απο κινητο και δεν μπορω να κανω παραθεση λινκ,μπορεις να το βρεις ή στην oc ή στο european-parts!!!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Δεν χρειάζεται απαραίτητα της miltek.Μπορεί κάποιος για να μειώσει το κόστος να φτιάξει μια.Και μπορεί να φτιάξει με την μαμά πολλαπλή που είναι ακόμα πιο λιγα τα λεφτά...
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Βασικά αν ισχύουν τα λεγόμενα της OC Motorsport τίποτα απολύτως δέν χρειάζεσαι, φυσικά κάνοντας τον "συμβιβασμό" και μείνεις στα 169 άλογα. Bolt on δείχνει το kit, το περνάει ο μάστορας (αγιασμοί-λιτανείες-ξεμάτιασμα), κονσέρβα ecu remap και τέλος.
Το χταπόδι+εξάτμιση της Miltek τα έχει σάν reference, τα οποία δίνουν +9 άλογα.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
μιχαλη,αυτο γραφει!οτι ειναι κιτακι που δεν χρειαζεται τροποποιησεις,ουτε καν να αλλαχτει η μαμα εξατμιση.με αυτον τον τροπο εχεις τα 170 αλογα!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Το αμάξι που δείχνουν στο βίντεό τους όμως νομίζω, φοράει την εξάτμιση!!
Εγώ πιστεύω πως το κιτάκι αυτό είναι πολύ καλό για το συγκεκριμένο αμάξι και αξίζει τα λεφτά του!!Δεν θα χαλάσει την οδηγηκή απόλαυση που προσφέρει το fiesta και δεν χρειάζεται παραπάνω βελτιώσεις...Η δύναμη που σου δίνει είναι προβλέψιμη και δεν χαλάει το πολύ καλό σύνολο του fiesta!!Και αν υπολογίσει κάποιος το κόστος, τον χρόνο, τις μετατροπές και τα εξαρτήματα που χρειάζεται για μια τούρμπο μετατροπή θα καταλάβει γιατί λέω οτι συμφέρει...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Πανο και εγω αυτης της αποψης ειμαι αλλα αυτη την εποχη και 3000 δεν ειναι και ευκολο.... Εαν το αποφασησω καποια στιγμη και εχω και το χρημα παντως σε αυτη την λυση θα καταφυγω ;-)
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
4134 euro για την ακρίβεια...και θα πρέπει να υπολογίσετε +μεταφορικά (πραγματικά το μικρότερο έξοδο) +κόστος εγκατάστασης.Πολύ φοβάμαι οτι το τελικό κόστος θα αγγίζει τα 5000 ευρώ.
Φυσικά να μήν κάνουμε λόγο για τον νέο δίσκο που κάποια στιγμή θα πρέπει να μπεί ή τα πιο μεγάλα φρένα, για να γίνει καλύτερο management στον δρόμο. Όπως και να το κάνεις, μιλάμε για +50 άλογα.

Φυσικά σε 2-3 έτη θα υπάρχει και η λύση ενός μεταχειρισμένου ST, με κόστος απόκτησης τα έξοδα για την μετατροπή σύν την πώληση του παλιού mk7.Και όλα αυτά με την "σιγουριά" που προσφέρει ένα εργοστασιακό πακέτο έτσι;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Λευτερη εχεις απολυτο δικιο αλλα και παλι θα πρεπει να πεσεις στην διαδικασια του μεταχειρισμενου και τι τπυ εχει κανει ο προιγουμενος...δλδ εαν το εσβηνε κατευθειαν ή το αφηνε να κρυωσει πρωτα,του επινε το αιμα κατευθειαν ή το ζεστενε;τα λαστιχα σε τι κατασταση ειναι;τα χλμ ειναι πραγματικα; κ.τ.λ !!!
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Ειδικά για το κομμάτι του start-stop έχεις απόλυτο δίκιο.
Κακά τα ψέμματα, είμαστε Ούννοι σε ότι έχει να κάνει με την σωστή χρήση ενός turbo κινητήρα. Οι περισσότεροι νομίζουν οτι έχει τις ίδιες ανοχές και ανάγκες με έναν συμβατικό N/A, εξ' ού και οι εκατοντάδες αναφορές για ραγισμένους σαλίγκαρους (κυρίως σε vag οχήματα).
Όσοι έστω και λίγο συνειδητοποιημένοι, θα υπολογίσουν ένα Χ ποσό για να βάλουν turbo timer...αν φυσικά δέν ακυρώσουν έτσι την εγγύησή τους...
Στα πλέον του μεταχειρισμένου, έχω γράψει και στο ανάλογο θέμα. Οι εποχές δέν σηκώνουν ούτε πολλά χιλιόμετρα ούτε την κτήση και συντήρηση αυτοκινήτων όταν ο ιδιοκτήτης τους είναι ένα βήμα πρίν το φαλιμέντο. Το να βρείς "καθαρό" αμάξι, συγκριτικά με παλιά, είναι αναμφίβολα πιο εύκολο.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Οποτε για εμενα ( προσωπικη μ αποψη ) επειδη αυτο τον καιρο δεν παιζουν χρηματα για κατι πιο γρηγορο ( οπως το st ) αποριπτεται ,το τουρμπακι λογο εμπιστοσινης στους ελληνες μαστορους παλι αποριπτεται, και γλυκοκοιταω την λυση του κομπρεσορα ;)
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Μιχαλη με ψηνε κ μενα πολυ αυτο το κιτ μιας κ εχει κ το προγραμμα οποτε δεν θα χρειαζονταν να ασχοληθω με προγρμματισμο!αλλα πολυ το μαλλι για τα σημερινα δεδομενα.. 
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Να μπαινει αραγε αυτο το κιτ με τον κομπρεσορα κ σε ΜΚ6??  ::)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Και να μπαινει το κιτ (σαν μηχανισμος ) δεν θα σου μπαινει το προγραμμα γιατι εχει αλλη μαρκα εγκεφαλο το mk7 και αλλη μαρκα το mk6...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Το κιτ οπως είναι προσφερομενο δεν αξιζει.

Κατ΄αρχην αμα το βαλεις με 48-50 εξατμιση μόνο, σε ένα χρόνο θα λειωσει πιστόνια. Θέλει οποσδήπωτε εξατμιση, τουλάχστον 60 χιλιοστα, χταπόδι και συρματινο καταλύτη.

Επίσις όπως είναι το κιτ αμα δεν βαλεις δισκο, σε 6 μηνες θα έχεις μεινει απο το πατιναρισμα.

Το κιτ αξιζει να μπει με μεγαλύτερη τροχαλία, εξατμιση 63χλστ και παχυτερη φλάντζα κεφαλής 2 χλιοστα τουλάχιστον ώστε να βγαζει περιπου 200+ άλογα και να αξιζει να δωσεις τα 5χιλιαρικα.

Επίσις, προτεινω να μην κάνουμε κακες γενικευσεις, Μιχαλη. Έχεις δοκιμάσει όλους τους μηχανικούς στην Ελλάδα και απογοητεύτικες? Έχεις ας πουμε δεί δουλεία του toyomad, του Μανουκη, ή του Δημητριαδη και απογοητεύτικες?

Είναι αλήθεια πως έχουμε γεμισει τσομπάνηδες, αλλα ας μην τα γενικευουμε όλα. Υπαρχουν ακόμα καλά και τίμια "χερια" στην Ελλαδα.


Απο το να βαλεις αυτο το κιτ και να παρεις 30 άλογα με 5 χιλιάρικα, καλύτερα να περιμενεις για να παρεις ένα μεταχειρισμένο ST με αυτα τα 5 χιλιάρικα.
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί λέμε οτί δεν συμφέρει...Ας κάτσει κάποιος να υπολογίσει πόσο θέλει να φτιάξει ένα ΣΩΣΤΟ τούρμπο mk7 εως 180-200 άλογα πχ.Φυσικά και γίνεται και θα είναι πιο ευχάριστο αλλά θα κοστίσει πολύ περισσότερο...Και φυσικά μιλαω για κάτι που θα δουλεύει σωστά και θα είναι καινούριο οτι χρησιμοποιηθεί!Γιατί το κιτάκι της ΟC είναι του κουτιού...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Αλεξη δεν το γενικευω αλλα η αληθεια ειναι οτι απο μηχανικους εχω απογοητευτει....δεν ξερω τους ανθρωπους που ειπες και δεν τους εχω καν ακουστα!!! Οσο για τον δισκο θα συμφωνισω αλλα για την εξατμηση γιατι;αφου οι προδιαγραφες του κομπρεσορα λενε οτι δουλευει και με μαμα εξαμτηση...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
nos7 said:
Αλεξη δεν το γενικευω αλλα η αληθεια ειναι οτι απο μηχανικους εχω απογοητευτει....δεν ξερω τους ανθρωπους που ειπες και δεν τους εχω καν ακουστα!!! Οσο για τον δισκο θα συμφωνισω αλλα για την εξατμηση γιατι;αφου οι προδιαγραφες του κομπρεσορα λενε οτι δουλευει και με μαμα εξαμτηση...

για φαντασου, να βαλεις Φ22 εξατμιση στο φιεστα σου, τι νομιζεις οτι θα γίνει σε λίγο καιρό?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
για φαντασου, να βαλεις Φ22 εξατμιση στο φιεστα σου, τι νομιζεις οτι θα γίνει σε λίγο καιρό?
δεν φοράει φ22 από την μάνα του Αλέξη,φοράει μεγαλύτερη
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread